POWER ZAR (GER), 8
trenér: Josef Váňa jezdec: Sertash Ferhanov stáj: Chládek&Tintěra-Váňa
sázkový kurz: 17:1 (Tipsport)
Kariéra: Polobratr listed umístěné Power Evy zahájil kariéru jako dvouletý třetím místem v Drážďanech. Také klasickou sezónu začal v Německu, kde dosáhl maximálně na handicap 69 kg, ale už v jejím průběhu se přesunul do stájí trenéra Josefa Váni a na jejím konci si odbyl překážkovou premiéru. Následující sezónu byl k vidění především na italských drahách, ale na výraznější úspěch nedosáhl. Jako pětiletý poprvé zamířil do Pardubic. V obou startech byl ale zadržen a výrazněji na sebe upozornil až ve druhé polovině sezóny v Mostě. Tam totiž v menších dostizích zaznamenal hattrick, přičemž se jednalo o lehké úspěchy. Naznačil tak, že by se mohl posunout do vyšších kategorií. To potvrdil na sklonku nadcházející sezóny. Ve vrcholu závěrečného pardubického dostihového dne totiž mnoho neztrácel na duo Ter Mill – Love The Win, kteří svedli souboj o vítězství. Další zlepšení pak předvedl loni na jaře, kdy zvítězil v Úvodní cross country Koroka před Charme Lookem. Nutno dodat, že k tomuto skalpu mu pomohla skutečnost, že pozdější vítěz Velké pardubické volil trochu defenzivnější taktiku. Špatná nebyla ani třetí příčka ze srpnového trialu na Cenu Labe, ale po ní následovala roční pauza. Při svém comebacku zklamal, když byl ve čtyřkovém krosu zadržen. O tři týdny později si ale vedl výrazně lépe, protože v závěrečné kvalifikaci dokázal zvítězit. Vzhledem ke slabší konkurenci ale nelze tento úspěch přeceňovat. (jf)
Trenér Josef Váňa je legendou českých dostihů, trenérským i jezdeckým rekordmanem Velké pardubické. Trenérské vítězství v nejsledovanějším tuzemském dostihu slavil devětkrát (1996 – Cipísek, 1997 – Vronsky, 2001 – Chalco, 2006 – Decent Fellow, 2007 a 2008 – Sixteen a 2009 až 2011 – Tiumen). Třikrát jeho svěřenci vyhráli Gran premio v Meranu (2013 a 2014 – Alpha Two a 2016 – Mazhilis). Letos má zatím velmi úspěšnou sezónu, vede trenérský šampionát v Itálii, jím připravovaní koně vyhráli osm tuzemských jedničkových dostihů a v počtu vítězství (57) vyrovnal zatím nejúspěšnější sezónu 2005. V tréninku má více než sedmdesát koní, a tím se řadí k největším tuzemským trenérům. Jeho svěřencům se daří také v rovinových dostizích. Od roku 1994 vyhráli Váňou připravovaní koně 891 dostihů, 219 triumfů bylo v nejvyšší kategorii. (bda)
Jezdec Sertaš Ferhanov působí v České republice třetím rokem a letos se mu nadmíru daří. Na českých drahách vyhrál bulharský jezdec čtrnáct dostihů a patří mu druhé místo v šampionátu. Vítězství získává především se svěřenci trenérky Heleny Vocáskové. Zatím největším úspěchem pro něj bylo vítězství s Power Zarem v letošní čtvrté kvalifikaci. Velkou pardubickou si vyzkoušel už v roce 2015 s Gauner Danonem, ale pro pád nedokončil. (bda)
Šance: Sice zvítězil v zářijové kvalifikaci, ale tady narazí na výrazně silnější soupeře. Bez progresu se tedy neobejde a z Váňova kvarteta je tím nejslabším. Zisk jakékoliv ze sedmi dotací bude úspěchem. (jf)
Power Zar vítězí v zářijové kvalifikaci
SIXTYSEVEN, 8
trenér: Petra Jirátová jezdec: Lukáš Sloup stáj: Buc-Film
sázkový kurz: 150:1 (Tipsport)
Kariéra: Pravý bratr dvojnásobné vítězky Velké pardubické Sixteen se na mítinku Velké pardubické představil už jako dvouletý, kdy obsadil vzdálené páté místo v sobotní dvojce. Na rovinách ale dlouho nezůstal, když v září následujícího roku získal vítězství nad proutěnkami. Jako čtyřletý už startoval nad těžšími skoky a v konkurenci starších soupeřů zvítězil v cross country v Kolesách. Dvakrát zamířil mezi jedničkovou společnost, ale úspěch to nepřineslo. Následující rok vytěžil z pětice startů ve trojkových dostizích dvojici druhých míst. Zkraje sezóny ho v pardubickém handicapu zásluhou dobré koncovky těsně předstihl v letošních kvalifikacích dvakrát třetí Reaper a v Mostě nestačil na druhého z loňské Velké pardubické Ange Guardiana. Rok 2015 zahájil svým třetím a zatím také posledním vítězstvím, které vybojoval na mosteckém hipodromu. Tam zaznamenal i svůj nejlepší jedničkový výsledek, když ve Velké mostecké steeplechase skončil na vzdáleném třetím místě. Loni byl častěji k vidění v Pardubicích, ale ze třech pokusů se do cíle dostal jen jednou. Stalo se tak v trojkovém handicapu, který byl součástí dne Velké pardubické, a v němž i díky nízké hmotnosti skončil třetí. Letos už mířil pouze do Pardubic, kde absolvoval pětici startů. Dvakrát nestačil na dotaci ve trojkových handicapech, přesto si vyzkoušel trojici kvalifikací. Podmínky pro start ve Velké pardubické splnil už v květnu, kdy obsadil vzdálené osmé místo. V srpnu skončil na Popkovickém skoku a nejlépe tak vypadá jeho měsíc stará čtvrtá příčka. Za ním se ale do cíle dostal už jen jediný soupeř a ztrácel více jak 20 délek na duo Bridgeur – Sisi Merble, kteří do té doby startovali v nižších kategoriích. (jf)
Trenérka Petra Jirátová ze Sněžné u Kraslic vlastní licenci jedenáctou sezónu, za tu dobu její svěřenci vybojovali 18 vítězství, dvanáct rovinových a šest překážkových, triumf mezi elitou ji zatím chybí. V současné době má na tréninkové listině deset koní, ve většině české odchovance. V letošním roce ji zatím udělala největší radost osmiletá Holin One, která koncem září vyhrála v Karlových Varech steeplechase. (bda)
Jezdec Lukáš Sloup dlouhodobě působí ve Francii a patří ke zkušeným jezdcům, ale v Česku se více představuje až od roku 2015. V minulém roce vyhrál v sedle Charme Looka třetí kvalifikaci, bylo to pro něj první pardubické vítězství v kariéře. Kromě Francie startuje také v Německu nebo Švédsku. Ve Velké pardubické se zatím představil pouze jednou, a to s roce 2015 se Sherardem, ale dostih nedokončili. (bda)
Šance: Během své kariéry neukázal nic, co by mu v této společnosti dávalo šanci. Čtvrté místo ze zářijové kvalifikace sice na první pohled nevypadá špatně, ale tehdy se sešla na startu slabší společnost a od nejlepších byl daleko. (jf)
Sixtyseven při svém posledním vítězství v Mostě
CHARME LOOK, 10
trenér: Martina Růžičková jezdec: Marek Stromský stáj: Orling
sázkový kurz: 3,25:1 (Tipsport)
Kariéra: Dostihovému publiku se poprvé představil ve třech letech a dokonce zamířil i do Velké červnové ceny, v níž ale obsadil vzdálené předposlední místo. Premiérové vítězství si připsal při své rovinové derniéře, když v září na měkké bratislavské dráze zadrženě ovládl trojkový handicap na 2400 metrů. Svůj první překážkový start absolvoval následující květen v pardubickém krosu a hned dokázal zvítězit. V dalším průběhu sezóny ještě získal druhé místo ve Slušovicích a poté se v Pardubicích pro pád do cíle nedostal. Výrazněji tak začal svůj talent ukazovat až jako pětiletý. Ze čtyř startů totiž vytěžil trojici lehkých vítězství. V září přitom zůstali na jeho štítě Universe Of Gracie nebo Kasim a poslední říjnovou sobotu ovládl dvojkový kros o 15 délek před Love The Winem. Neuspěl pouze v Ceně Vltavy, v níž neustál dopad za druhým skokem. Další dvojkový triumf vybojoval v květnu 2013, ale poté jeho výborně nastartovanou kariéru na více jak dva roky přerušily zdravotní problémy.
Svůj předloňský comeback absolvoval už jako svěřenec Martiny Růžičkové, k níž se přestěhoval od Milana Theimera. V srpnu si nejprve s přehledem poradil se soupeři ve IV. kategorii, a že je definitivně zpět, dokázal start-cíl vítězstvím v Ceně Vltavy. Loňskou kampaň zahájil v Úvodní Cross Country Koroka, kde starost o tempo přenechal Power Zarovi, přes něhož se v závěru dostat nedokázal. V červnové Ceně města Pardubice se tak vrátil k osvědčené taktice, ale na kluzké dráze podklouzl mezi překážkami. Kvalifikační premiéru a zároveň první start na distanci přes 4500 metrů absolvoval v srpnu, kdy si vítězstvím v nabitém poli řekl o pozici favorita Velké pardubické. V ní své příznivce nezklamal, když nejlepšímu ze soupeřů utekl o 10 délek. Tehdy ho poprvé vedl Jan Faltejsek, s nímž absolvoval i oba letošní starty. V květnové kvalifikaci skončil na Velkém anglickém skoku, ale v srpnu dokázal, že má pro vrchol sezóny zase nejvyšší ambice. Dokázal totiž obhájit vítězství s náskokem 1 a ¼ délky na druhého No Time To Lose. (jf)
Trenérka Martina Růžičková dlouho nejen trénovala, ale i jezdila překážkové dostihy. V roce 2014 si splnila životní sen a v sedle Rubína dokončila Velkou pardubickou. Loni se jí splnil další sen, že připravila vítěze velké pardubické. Poslední dva roky jsou pro Martinu Růžičkovou životní, co se týká úspěchů na dostihových drahách. Bělka Venillia a Charme Look dokázali za dva roky vyhrát šest jedničkových dostihů. V Pohoří u Jílového u Prahy připravuje třicet koní, minimálně polovina jich je pro stáj Orling, kterou reprezentují i dvě výše zmíněné osobnosti. Svůj zájem rovnoměrně rozděluje mezi rovinové a překážkové dostihy. Letos svěřenci Martiny Růžičkové vyhráli 13 dostihů, a tím si trenérka vylepšila osobní sezónní maximum. (bda)
Žokej Marek Stromský je dalším zkušeným jezdcem na startu Velké pardubické. Kariéru začal v rovinových dostizích, kde vyhrál klasický dostih. Celkový počet překážkových vítězství se blíží ke dvěma stovkám. Také on už absolvoval čtrnáct ročníků nejsledovanějšího tuzemského dostihu, dvakrát proběhl okolo cílového mezníku na prvním místě, ale vždy byl diskvalifikován. V roce 2008 pro nedodržení kurzu a v roce 2015 pro doping Nikase. V roce 2010 byl Stromský druhý s Amant Grisem o nos za Tiumenem. (bda)
Šance: Obhájce vítězství v srpnové kvalifikaci ukázal, že je znovu v dobré formě. Konkurence je sice silnější než před rokem a musel změnit žokeje, ale i díky pardubickým zkušenostem mu patří role spolufavorita. (jf)
VIDEO
Charme Look vítězí v srpnové kvalifikaci
URGENT DE GREGAINE (FR), 9
trenér: Emmanuel Clayeux jezdec: Felix de Giles stáj: Rasquier Arnaud
sázkový kurz: 12:1 (Tipsport)
Kariéra: Kariéru zahájil jako čtyřletý dvěma starty na rovinách, ale následující sezónu už zahájil nad překážkami. Premiérového vítězství dosáhl v menší steeplechase v Paray-le-Monial a sezónu ukončil s handicapem 54 kg. V následující sezóně pravidelně sbíral umístění a také si poprvé vyzkoušel kros, v němž ve Vittelu skončil čtvrtý. V roce 2015 předvedl progres, když v jejím průběhu ovládl čtveřici dostihů a jeho handicap poskočil na 58 kg. Jednalo se ovšem o klasické steeplechase na maximálně 4300 metrů. Loni přidal další vítězství v kratší steeplechase a poprvé zavítal do Auteuil, tedy na nejslavnější francouzské překážkové závodiště. Obsadil tak čtvrtou příčku v handicapu a sedmou v listed. Až do ledna jeho kariéra nenapovídala, že by krosy a delší distance pro něj měly být to pravé, ale výrazný obrat přineslo jeho vystoupení v Cheltenhamu. Tam totiž s kurzem 51:1 zvítězil v cross country na distanci 6050 metrů, v níž za ním skončili Cantlow nebo Couse Of Causes, kteří ovládly zbylé cheltenhamské krosy uplynulé sezóny. Nutno ovšem dodat, že se jednalo o handicap a Urgent de Gregaine těžil z nízké hmotnosti. Vždyť oproti zmíněným soupeřům nosil o 6,8 respektive 7,7 kg méně. Novější formu v jeho statistikách nenajdeme, ale koncem srpna se rozcvičil ve francouzském dostihu point-to-point, v němž skončil druhý za vítězem Ceny Labe 2013 Sarikou. (jf)
Trenér Emmanuel Clayeux je zkušený francouzský trenér, který v posledních letech končí v šampionátu překážkových trenérů v první desítce. Jeho svěřenci vyhrávají okolo sedmdesáti dostihů ročně. V letošní sezóně má zatím bilanci 322 startů a 48 vítězství, na dostihových drahách už se představilo 108 koní z jeho tréninku. Třetím nejlepším koněm letošní sezóny podle zisku je Art and Co, který se představí v Ceně Labe. Zisky z dotací dosahují téměř 900 tisíc euro. Už v loňském roce měl Clayeux nakročeno do Pardubic, ale klisna Vinga pro po krosu zranila a dodnes se nevrátila na dostihové dráhy. Emmanuel Clayeux se nebojí zahraničních výjezdů, o čemž svědčí úspěch Urgent de Gregaine v lednu v Cheltenhamu. (bda)
Žokej Felix de Giles je stájovou jedničkou trenéra Emmanuela Clayeuxe. Od roku 2014 vyhrál ve Francii osmdesát dostihů. Letos má francouzský jezdec na kontě 101 startů a 10 vítězství. V Pardubicích se představil jednou, v srpnu 2015, kdy startoval ve třech dostizích. Vyhrál s Nana Angelou a v kvalifikaci dovedl Brokera na čtvrtém místě. Loni byl partnerem skvělé francouzské klisny Vingy, se kterou vyhrál krosy zařazené do Crystal cupu v Lion d’Angers a v Craonu. Ve Velké pardubické to bude jeho premiéra. (bda)
Šance: Jako vítěze z Cheltenhamu ho nelze podceňovat, ale je kolem něj ještě více otazníků než u ostatních Francouzů. S krosy totiž nemá mnoho zkušeností a poslední oficiální dostih absolvoval v lednu. (jf)
VIDEO
Urgent de Gregaine při vítězství v Cheltenhamu
Dluavl
4.3.2024, 01:08