ANGE GUARDIAN (GER), 9
trenér: Josef Váňa st. jezdec: Josef Váňa ml. stáj: Stáj Anděl strážný
sázkový kurz: 8,5:1 (Tipsport)
Kariéra: Debutoval jako dvouletý na sprinterské distanci 1200 metrů a své soupeře za sebou nechal o 5 délek. V dalších rovinových startech už se mu nicméně tolik nevedlo, takže po klasické sezóně změnil trenéra i disciplínu. Jako čtyřletý sice získal první překážkové vítězství na mosteckém hipodromu, kde byl nejčastěji k vidění i v následujících letech, ale zároveň býval těžko ovladatelný. Několikrát totiž navzdory snaze jezdce vybočil z kurzu dostihu. V roce 2014, kdy mu bylo šest let, tak možná i proto znovu změnil tréninkové středisko, když se přestěhoval do stájí Josefa Váni.
Ve druhé polovině sezóny zaznamenal ještě dvě mostecká vítězství a následující sezónu už se prosadil i v krosu, když obvyklým stylem start-cíl triumfoval v handicapu ve Světlé Hoře. Na závěr roku začal nakukovat i do dostihů vyšších kategorií. V proutěnkářském Křišťálovém poháru obsadil třetí místo a ještě hodnotnější bylo stříbro z Velké slušovické steeplechase, v níž navíc dokázal, že se v průběhu dostihu dokáže pohybovat mezi koňmi. Loni svou třídu potvrdil vítězstvími v obou lysolabských jedničkách, tedy v Prvomájové steeplechase a Memoriálu Evy Palyzové, nicméně stále se zdál být spíše koněm pro kratší dostihy na trávě. O to větším překvapením bylo, když se ve výborně obsazené srpnové kvalifikaci nedostal pouze přes Charme Looka. Tomu byl největším soupeřem i ve Velké pardubické. Za posledním skokem už s ním sice nedokázal držet krok ani on, každopádně se jednalo o velice povedenou premiéru v překážkovém vrcholu. Letošní sezónu zahájil až v červenci, kdy se zapletl do hromadného karambolu v Lysé nad Labem. V srpnové kvalifikaci sedmým místem své příznivce trochu zklamal, ale v průběhu byl hodně pasivní, když hlavním cílem bylo evidentně dokončení dostihu bez pádu a vybočení. (jf)
Trenér Josef Váňa je legendou českých dostihů, trenérským i jezdeckým rekordmanem Velké pardubické. Trenérské vítězství v nejsledovanějším tuzemském dostihu slavil devětkrát (1996 – Cipísek, 1997 – Vronsky, 2001 – Chalco, 2006 – Decent Fellow, 2007 a 2008 – Sixteen a 2009 až 2011 – Tiumen). Třikrát jeho svěřenci vyhráli Gran premio v Meranu (2013 a 2014 – Alpha Two a 2016 – Mazhilis). Letos má zatím velmi úspěšnou sezónu, vede trenérský šampionát v Itálii, jím připravovaní koně vyhráli osm tuzemských jedničkových dostihů a v počtu vítězství (57) vyrovnal zatím nejúspěšnější sezónu 2005. V tréninku má více než sedmdesát koní, a tím se řadí k největším tuzemským trenérům. Jeho svěřencům se daří také v rovinových dostizích. Od roku 1994 vyhráli Váňou připravovaní koně 891 dostihů, 219 triumfů bylo v nejvyšší kategorii. (bda)
Žokej Josef Váňa mladší, syn rekordmana dostihu, byl od prvních dostihových krůčků bedlivě sledován a srovnáván s otcem. Letos jezdí třináctou sezónu a moc jsme ho v České republice neviděli, spíše se specializuje na starty v Itálii, kde mu patří první místo v průběžném hodnocení jezdeckého šampionátu. Vyhrál už okolo tří stovek překážkových klání, v letech 2013 a 2014 vyhrál s Alpha Two Gran premio v Meranu. Letos vyhrál také čtyři dostihy na francouzských drahách. Ve Velké pardubické se představí podesáté, nejlepším umístěním je čtvrté místo s Rabit Wellem v roce 2015. Loni zůstal s Rabbit Wellem na startu. (bda)
Šance: Loni s minimem krosových zkušeností skončil ve Velké pardubické druhý. Letos toho sice mnoho nepředvedl, ale mnoho toho nenaběhal a srpnovou kvalifikaci evidentně nešel na doraz. Počítat se s ním tedy musí. (jf)
Ange Guardian při druhém místě v loňské Velké pardubické
VAL DE GUYE (FR), 8
trenér: Stanislav Kovář jezdec: Jan Derych stáj: Lokotrans
sázkový kurz: 200:1 (Tipsport)
Kariéra: Na dráze se poprvé ukázal jako čtyřletý, když absolvoval bez výraznějšího úspěchu dva starty ve Francii. Následující sezónu už absolvoval pod vedením Stanislava Kováře a v pardubických krosech nižších kategorií obsadil dvě čtvrtá místa, přičemž až dosud se nikdy neumístil výše. Sezónu 2015 vynechal a loni se ani v jednom z trojice startů neumístil. Asi nejlepší běhání kariéry předvedl při letošní premiéře. V nabitém trojkovém handicapu dlouho cválal na konci pole, ale nakonec skončil čtvrtý. Jeho tehdejší přemožitelé Tymian, Izynka i Tzigane Du Berlais patří k favoritům rámcových dostihů Velké pardubické. Až za ním se přitom do cíle dostali účastníci překážkového vrcholu Bridgeur a Sixtyseven. Kvalifikační podmínky splnil v červnu, kdy skončil šestý, ale porazil jen vadnoucí soupeře a v cíli byl o 25 sekund později než vítězný Goscater. Vůbec se mu nevedlo v zářijové kvalifikaci, když měl od startu problém s akceptováním tempa a nakonec byl zadržen. (jf)
Trenér Stanislav Kovář zažil životní sezónu v roce 2015, kdy nejprve Ribelino vyhrál v Pardubicích Úvodní cross country Koroka a poté i samotnou Velkou pardubickou. To jsou největší úspěchy moravského trenéra, který vlastní licenci jedenáctou sezónu a ve statistikách má uvedeno jedenáct vítězství. Své svěřence připravuje především pro překážkové dostihy, drtivá většina jeho současných svěřenců se narodila ve Francii. (bda)
Jezdec Jan Derych vlastní licenci již osmnáctou sezónu, ale velkých výsledků zatím nedosáhl. Začal v rovinových dostizích, ve kterých se prosadil jedenáctkrát, v posledních letech startuje převážně v překážkových kláních, v těch nasbíral třináct úspěchů. Letos vyhrál třikrát na menších drahách v Mimoni, Brně a Senici. Ve Velké pardubické bude debutovat. (bda)
Šance: Výraznější úspěch nezaznamenal ani v nižších kategoriích a v lepším z dvojice kvalifikačních startů držel kontakt pouze ke Dropu. Role outsidera mu tedy patří po právu. (jf)
Val De Guye při čtvrtém místě v květnovém handicapu
SONGE D‘ESTRUVAL (FR), 11
trenér: Guillaume Macaire jezdec: Colm McCormack stáj: Mme Bernard Le Gentil
sázkový kurz: 10:1 (Tipsport)
Kariéra: První starty absolvoval jako tříletý nad lehčími skoky. Ve druhém z nich se zbavil přívlastku nezvítězivší a už na závěr sezóny byl přesměrován do steeplechase. Následující sezónu vynechal a na dráze se neukázal ani v letech 2012 a 2015. Přesto už absolvoval 26 startů, z nichž 14 proměnil ve vítězství a vlastní handicap 61 kg. Třikrát se prosadil se svým současným jezdcem, který ho ale naposled vedl před šesti lety. Cross country si poprvé vyzkoušel před třemi lety, kdy navzdory nejvyšší váze zvítězil ve Štrasburku. Dostih se konal na trati 5200 metrů, což je také nejdelší distance, na jaké se dosud představil. Celkem se v krosech představil osmkrát. V této disciplíně poznal první porážku až při pátém startu, když při červencovém vstupu do sezóny ztratil jezdce v Pompadouru. Už o dva týdny později ale dokázal na stejné dráze zvítězit a za dalších deset dnů tam obsadil druhou příčku. Přes nabitý letní program stihl do Velké pardubické ještě jeden start, který absolvoval 18. září ve Vichy, kde s přehledem splnil roli favorita. Ze všech účastníků Velké pardubické každopádně půjde na start po nejkratší pauze. (jf)
Trenér Guillaume Macaire je francouzskou překážkovou legendou. Letos se už na francouzských drahách představila 204 jím připravovaných koní, absolvovali 696 dostihů a 215 jich vyhráli, patří mu první místo v šampionátu. Na dotacích jeho svěřenci vydělali více než 6,1 miliónu euro. Tréninkovou základnu má v jižní Francii nedaleko od břehů Atlantiku v Les Mathes. Od roku 2011 jeho svěřenci vyhráli 1797 dostihů (k 1. říjnu). Letošní hvězdou jeho stáje je So French, který v květnu obhájil vítězství v Grand steeplechase de Paris na 6000 metrů, nejlépe dotovaném francouzském překážkovém dostihu. Jen v pondělí a v úterý tohoto týdne se představilo ve Francii devět jím připravovaných koní. Koně do Velké pardubické posílá Macaire podruhé. V roce 2001 se představil Anatole, ale skončil na jedné z posledních překážek kurzu. (bda)
Žokej Colm McCormack začal svou kariéru v Anglii, kde startoval v letech 1995 až 2004. Následoval přesun do Francie, kde sbírá v posledních letech starty velmi sporadicky, případně startuje na italských drahách. Do konce září startoval ve Francii čtyřikrát a připsal si dvě vítězství, spíše působí jako pracovní jezdec. Ve Velké pardubické ho čeká premiéra, dosud nejezdil ani v České republice. (bda)
Šance: V krosech má výbornou bilanci osmi startů a šesti vítězství, ale startuje v menších dostizích. Otazníkem je delší distance a ideálně nevypadá ani hodně nabitý program. Zasluhuje respekt, ale další dva Francouzi vypadají lépe. (jf)
VIDEO
Songe D'Estruval při srpvnovém vítězství v Pompadouru
KASIM, 12
trenér: Přemek Kejzlar jezdec: Marcel Novák stáj: Stáj Kejzlar
sázkový kurz: 12:1 (Tipsport)
Kariéra: Ve dvou letech toho mnoho neukázal, a protože po zimní přestávce progres neukázal, byl přesměrován nad proutěnky. Že se jednalo o správný tak dokázal třetím místem ve Zlaté sponě tříletých, v níž se sešla na startu výborná společnost, když nestačil pouze na duo Nikas – Chenonceau. Následující sezónu ale absolvoval jediný start. Jako pětiletý startoval třikrát v klasických steeplechase, ale prvního vítězství se dočkal až o rok později, kdy se začal specializovat na cross country. V roce 2012 přidal další pardubický triumf. Znovu se sice jednalo pouze o dostih čtyřkový dostih, ale s odstupem druhý za ním skončil pozdější vítěz Ceny Vltavy Renard Argenté. Mezi krosovou elitu pronikl následující sezónu. Překvapivě totiž ovládl lysolabský Memoriál Evy Palyzové a čtvrtou dotaci bral v srpnové kvalifikaci i při premiéře ve Velké pardubické. O rok později dokonce v srpnové kvalifikaci zvítězil, když odolal náporu Gauner Ganona. Ve Velké pardubické pak skončil pátý a sérii tabulových umístění v překážkovém vrcholu ještě natáhl v roce 2015, i když tehdy ho mezi pětici nejlepších poslala až diskvalifikace Nikase. Výborně mel nakročeno také loni. V květnu totiž po aktivním průběhu získal své druhé kvalifikační vítězství. Tehdy za sebou navíc nechal výborné soupeře na čele s Rabbit Wellem a Hegnusem. V srpnu byl ale zadržen a Velkou pardubickou musel pro zranění vynechat. Na dráhu se vrátil v květnové kvalifikaci. Čtvrté místo sice nebylo špatné, ale na trojici nejlepších v závěru nestačil a za ním už tolik kvality nezůstalo. Z boje o nejvyšší příčky odpadl i v srpnové Ceně Peruána, v níž skončil pátý. (jf)
Trenér Přemek Kejzlar z východočeských Dolan vlastní trenérskou licenci pro majitele šestnáct let. Většinou připravuje vlastní odchovance, je jím také hvězda stáje Kasim. Třikrát vyhrál dostih nejvyšší kategorie, v roce 2013 Memoriál Evy Palyzové v Lysé nad Labem a dvakrát kvalifikaci na Velkou pardubickou. V samotném vrcholu sezóny se dokázal třikrát umístit. Nejlepší sezónu měl v roce 2011, kdy jeho svěřenci vyhráli tři dostihy ze čtrnácti, kterých se zúčastnili. Většinu startů koně Přemka Kejzlara absolvují v překážkových dostizích. (bda)
Žokej Marcel Novák v letošním roce zažívá životní sezónu, získal už 23 vítězství a s náskokem čtyř triumfů vede tuzemský žokejský šampionát. Začínal na rovinách, kde získal celkem 33 vítězství, na skocích je úspěšnější a zapsal si zatím 159 vítězství. V nejsledovanějším dostihu už se představil sedmkrát, třikrát společně s Kasimem (čtvrté a dvě pátá místa), dvakrát společně vyhráli kvalifikační dostih. Loni byl v sedle Templáře a doběhli na sedmém, posledním dotovaném místě. (bda)
Šance: Platil za spolehlivého člena krosové elity. Loňskou Velkou pardubickou ale musel pro zranění vynechat, a i když letošní comeback není úplně špatný, ve dvanácti letech už mu do jeho top výkonů něco schází. Zisk jakékoliv ze sedmi dotací bude úspěchem. (jf)
Kasim vítězí v loňské květnové kvalifikaci
Trighes
8.8.2021, 06:24Trighes
21.7.2021, 18:06Trighes
29.6.2021, 17:31Trighes
30.5.2021, 20:13cialis
21.8.2020, 07:43