UNIVERSE OF GRACIE(GER), 11
trenér: Lenka Horáková jezdec: Vlastislav Korytář stáj: BORS Břeclav a.s.
sázkový kurz: 30:1
Kariéra: Jako tříletý sice absolvoval trojici jedničkových dostihů a při snaze získat handicap potřebný pro účast v derby dokonce v rozmezí pouhého týdny absolvoval Velkou červnovou cenu a Červnový pohár. Jednalo se ale o snahu neúspěšnou a následující rok už začal nad proutěnkami, přičemž na podzim byl přesměrován do pardubických krosů. Hned při své premiéře v této disciplíně skončil mezi elitou čtyřletých pátý v Ceně ČASCH a o dva týdny později už vybojoval první životní vítězství. Jako pětiletý, tedy v roce 2010, se naplno prosadil i ve dvojkovém dostihu, ale poté se jeho cesta mezi překážkovou špičku trochu zasekla. Pravidelně se sice účastnil rámcových dostihů na největším mítinku pardubické sezóny, ale maximálně v nich bojoval o nižší dotace, když nejlépe si počínal před třemi lety v Ceně Labe, v níž obsadil dělené čtvrté místo. Tehdy byl v jeho sedle Jiří Kousek, který se stal od další sezóny také jeho trenérem.
Pod jeho vedením ukázal Universe Of Gracie zlepšení už v kvalifikačních dostizích, když v květnu i v září uzavřel tabuli. Do své první Velké pardubické přesto odskakoval s kurzem 133:1. Jejím cílem ale proběhl na výborném čtvrtém místě. Loni podával kvalitní výkony od jara do podzimu, když ani v jednom z pěti startů neupadl z pomyslných stupňů vítězů. Vypíchnout si zaslouží především jeho vítězství z květnové kvalifikace, v níž porazil pozdějšího vítěze Velké pardubické Ribelina, a také třetí příčka ze samotného vrcholu sezóny. Ten v rychlém tempu odvodil, čímž se výrazně zasloužil o překonání traťového rekordu. Letos na jaře stejně jako všichni reprezentanti stáje BORS Břeclav změnil trenéra, když jeho přípravu převzala Lenka Horáková. Pod jejím vedením se mu zatím příliš nedaří, nicméně červnový start lze omluvit tréninkovým výpadkem a při zářijovém pátém místě zase volil netradičně defenzivní taktiku. (jf)
Trenérka Lenka Horáková získala licenci před devatenácti lety, kdy připravovala koně v Zámrsku pro MUDr. Václava Brunu. Po pár měsících se mohla radovat z triumfu Peruána ve Velké pardubické. Zatím je jedinou ženou, která dokázala připravit vítěze nejsledovanějšího tuzemského dostihu. V Zámrsku působila až do konce roku 2011 a oslavila i dvě klasická vítězství zásluhou Veta a Vltavy. Poslední roky neměla právě jednoduché, několikrát měnila působiště, naposled letos na přelomu března a dubna, od kdy působí na Břeclavsku ve stáji BORS Břeclav. K vítězství v St. Legeru připravila hřebce Grace of Gracie, ale ten krátce za cílem podlehl fatálnímu zranění. V roce 2014 slavila Lenka Horáková v den Velké pardubické vítězství Zugora v Ceně Vltavy.
„Universe of Gracie je v pořádku, čtvrtá kvalifikace, kterou absolvoval, mu neublížila, myslím si, že ho i zvedla, tak snad je dobře připraven. Je dobře, že je nyní zima a trochu měkko. Do poslední chvíle měl jezdit Universe Jan Faltejsek, ale ten ho odmítl, tak jsme společně s majitelem hledali náhradu a zvolili jsme takto. Korytář má Velkou absolvovanou, tak uvidíme, jak to dopadne.“ (bda)
Jezdec Vlastislav Korytář má české kořeny, dlouhodobě působí v Německu a jezdí tamní rovinové (letos čtyři starty) i překážkové dostihy (letos sedmnáct startů). Příležitostně startuje i na francouzských drahách, v letech 2015 a 2016 tam absolvoval 19 dostihů a jednou zvítězil. V České republice se představil při loňské Velké pardubické, kdy jezdil Orixe, ale do cíle se nedostali. Na českých drahách startuje Korytář velmi málo, v minulosti jsme ho mohli vidět v letech 2010 a 2013. Stejně jako loni i letos je jeho nominace do sedla překvapením. (bda)
Šance: Nejpilnější účastník letošní Velké pardubické (absolvoval už 55 startů) sice dvojicí letošních forem neoslní, ovšem pro obě má aspoň částečnou omluvu. To nejlepší už může mít za sebou, ale protože v posledních dvou letech nechyběl mezi nejlepšími, odepsat se rozhodně nedá. (jf)
Universe Of Gracie vítězí v loňské květnové kvalifikaci
AMARAGON, 11
trenér: Pavel Poles jezdec: Pavel Složil ml. stáj: Maxa-Nýznerov
sázkový kurz: 77:1
Kariéra: Na dráze se poprvé objevil ve čtyřech letech a rovnou zamířil do steeplechase. V prvních dvou letech své kariéry ale ničím výrazněji neupoutal a premiérové vítězství získal až jako šestiletý v Albertovci. V následující sezóně 2012 se naplno prosadil i v pardubickém krosu, ovšem od té doby na další zásah čeká. Nicméně už ve zmíněném roce vybojoval blízkou čtvrtou příčku v Ceně Labe a od té doby drtivou většinu startů absolvoval ve vyšších kategoriích. Jeho handicap nejvýše vystoupal před třemi lety, kdy ve dvojkovém krosu nestačil pouze na výbornou Orphee Des Blins. Následující sezónu absolvoval svou premiéru ve Velké pardubické, ale upadl už na Velkém Taxisově příkopu. Loni se mu dařilo především na jaře, když po druhém místě z Prvomájové steeplechase zaznamenal v květnu své kvalifikační maximum, jímž je pátá příčka. Ve Velké pardubické ho ale znovu potkal pád, když skončil na „desítce“. Letos se jeho novým jezdeckým partnerem stal žák Pavel Složil, ale z trojice kvalifikačních dostihů dokončili pouze jediný. Stalo se tak v červnu, kdy při absenci největších favoritů Velké pardubické obsadili vzdálené šesté místo. V květnu i v srpnu se nicméně zdálo, že to má dobře rozjeté. V prvním případě ho upadl ze třetího místa na Havlově skoku a posledně o pár desítek metrů dále ztratil nohy v prašné oranici. (jf)
Trenér Pavel Poles působí v malé stáji v Olešnici na Hané, kde se specializuje na překážkové dostihy. V minulosti působil také jako amatérský překážkový jezdec, ale jako trenér má mnohem větší úspěchy. Jeho svěřenec zatím vyhrál jen jeden dostih nejvyšší kategorie, a to loni koncem října Sztorm Velkou slušovickou steeplechase. Na mezinárodní scéně je jeho největším úspěch vítězství Jam Takiho ve Velké woroclawské steeplechase v roce 2014. Na dráze v Partynicích se Polesovi svěřenci představují často a daří se jim tam. Za poslední tři sezóny tam vyhráli dvanáct dostihů, zatímco doma se prosadili pouze sedmkrát.
„Amaragon je na tom ze všech tří sezón, co je u mě, úplně nejlépe. Trénink proběhl naprosto bez problémů. Je to smolař, dvakrát Velkou pardubickou nedokončil, tak věříme, že se mu do třetice podaří dojít do cíle a uvidíme, co v něm skutečně je. Snad si smůlu vybral už na začátku sezóny a uprostřed, kdy dvě kvalifikace nedokončil, ale vždy to bylo na dobrých pozicích, nedaleko před cílem. Podmínky budeme mít všichni stejné, nám je to jedno jestli bude tvrdo nebo měkko.“ (bda)
Žák Pavel Složil mladší se na českých drahách objevuje čtvrtým rokem. Do patnácti let jezdil dostihy neregistrovaných koní nebo poníků, když mu šanci dával především jeho otec, který skončil ve Velké pardubické druhý v roce 1997 s Marketplacem. Pro syna je letošní sezóna nejúspěšnější v kariéře, když si zatím připsal osm vítězství. Loni v říjnu vyhrál se Sztormem Velkou slušovickou steeplechase, což je jeho jediný triumf na nejvyšší scéně. Kromě překážkových vítězství se třikrát prosadil i na rovinách. Majitel celkem dvanácti překážkových vítězství se ve Velké pardubické představí poprvé v životě.
„S otcem probíráme taktiku do Velké pardubické, nyní jsme se koukali na nájezdy na Taxis, abych věděl, jak co nejlépe najet a skočit. Samozřejmě se připravuji i fyzicky, chodil jsem běhat a dneska si jdu zaplavat. Samozřejmě cílem je, co nejlepší umístění.“ (bda)
Šance: Předchozí účasti ve Velké pardubické pro něho skončily pádem a ze stejného důvodu letos dva dostihy nedokončil. Během své kariéry už absolvoval sedmičku kvalifikací, ale nedostal se v nich přes páté místo. Úspěchem tedy bude, když proběhne cílem. (jf)
Druhé místo Amaragona v loňské Prvomájové steeplechase
REAPER(GER*), 7
trenér: Čestmír Olehla jezdec: Jakub Spáčil stáj: Wrbna Racing
sázkový kurz: 40:1
Kariéra: Jako dvouletý sice absolvoval trojici startů, ale protože je synem dvojnásobné vítězky Velké pardubické Registany, už o rok později změnil disciplínu. Ještě ve třech letech získal dvě vítězství nad proutěnkami a sezónu zakončil stříbrem ve Zlaté sponě tříletých. Úspěšně zvládl i přechod do krosů, když v následující sezóně 2013 už zkraje května zvítězil v Pardubicích a v Ceně ČASCH až po boji podlehl Natalii. Předloni poprvé měřil síly se zkušenějšími soupeři a zaujal především květnovým vítězstvím ve trojkovém handicapu, které vybojoval s nejvyšší váhou zásluhou dobré koncovky. Na konci října získal ještě třetí příčku v pardubickém dvojkovém krosu, v němž ztrácel více jak 9 délek na vítězného Handsome Jacka. Tomu vrátil porážku hned zkraje minulé sezóny, když v Úvodní cross country Koroka ukázal zlepšení třetí místem. V dobrých výkonech pokračoval i v dalších startech, přičemž nejvíce zaujal srpnovým start-cíl vítězstvím ve dvojkové handicapové Ceně Peruána, v níž se teprve podruhé představil na distanci přes pět kilometrů. Do Ceny Labe tak odskakoval v roli favorita, ale dostih pro něj skončil pádem na Havlově skoku. Letos po zahřívacím bronzu v Prvomájové steeplechase absolvoval v květnu svou kvalifikační premiéru. Při ní se razantně posunul vpřed při vbíhání na trávu a cílem procválal na šestém místě. V červnu zase vyčkával s útokem příliš dlouho a trio nejlepších už tak ohrozit nestihl. V srpnu byl sice zadržen ještě před závěrečnou fází dostihu, ale tehdy mu nemusela sednout pevná půda. (jf)
Trenér Čestmír Olehla začínal kariéru ve druhé polovině osmdesátých let ve Státním statku Bruntál – Světlá Hora, a tak je podepsán pod čtyřmi úspěchy Železníka ve Velké pardubické. Ve Světlé Hoře působí dodnes, ale již jako privátní trenér. První dekáda 21. století mu přinesla velké úspěchy, nejen v Pardubicích, kde Registana vyhrála v letech 2003 a 2004 Velkou pardubickou, ale také v Itálii, kde Masini s Koloradem vyhráli Gran premio. Další koně se dokázali prosazovat v menších dostizích. Od roku 1994 vyhráli svěřenci Čestmíra Olehly 438 dostihů, z toho byla třetina nejvyšší kategorie. Se šesti triumfy mu patří druhá příčka mezi trenéry v historii Velké pardubické. Také Olehlovi se daří i v rovinových dostizích. V roce 2003 mohl oslavit slovenskou Trojkorunu zásluhou Tankreda. Navíc ve Světlé Hoře je duší tamních tradičních červencových dostihových dní.
„Všichni moji svěřenci jsou na Velkou pardubickou dobře připraveni, v přípravě všechno klaplo, jak mělo. Navíc nám doma přeje počasí, máme měkoučko, což koním sedí. V úterý jsme šli poslední špryc a bylo to dobré. Nyní jsem se byl podívat na dráhu v Pardubicích a ta moc optimisticky nevypadá, snad ještě zaprší. Všem mým svěřencům by více vyhovovalo měkko. Nejlepším podle práce i výsledků je Hegnus, který si i na tvrdší dráze dokázal se soupeři poradit. Reaper hodně střídá výkony, někdy zaběhne dobře, jindy ne. Když jsem ho viděl, jak zabral v práci na měkkém podkladu, tak si myslím, že by mu měkko také více sedělo. Pareto dokázal zaběhnout i ve Wroclawi, kde byla tvrdší dráha, ale obecně pro všechny starší koně je měkčí dráha lepší. Na tvrdší mají výhodu sedmi a osmiletí koně.“ (bda)
Žák Jakub Spáčil je dostihový univerzál, který spolupracuje s trenérem Čestmírem Olehlou a bude třetím debutantem na startu letošní Velké pardubické. Minulou sezónu měl perfektně rozjetou, ze 103 startů 19 vyhrál, ale v srpnu ji zastavilo zranění, které ho nepustilo ani do Velké pardubické. Za loňský rok byl vyhlášen nejlepším jezdcem-žákem v České republice. Letos zatím sezónu nemá tak povedenou nemá, zatím vyhrál pět dostihů, dva rovinové a tři překážkové. Také měl výpadky kvůli zranění. Ve své kariéře posbíral 14 rovinových a 16 překážkových vítězství. První životní dostih absolvoval v září roku 2013 v Pardubicích se Strettonem, prvního vítězství dosáhl také na pardubické dráze v červnu roku 2014.
„Na dostih se hodně těším, takový se koná jednou za rok, je to velký svátek. Navíc mám velkou radost, že se mi poštěstilo být na startu. Fyzická příprava, to je stejné jako celou sezónu, jezdím na kole a chodím do bazénu. Teoretickou přípravu u videa s doktorem Olehlou ještě probereme. Velká je dostih o štěstí, když ho budeme mít, můžeme zabojovat i o vítězství. Reapera znám z práce i z dostihů, vím, co od něj můžu čekat.“ (bda)
Šance: Jeden z dvojice sedmiletých koní v poli jde postupně nahoru. V jarních kvalifikacích si nevedl špatně a možná měl i na lepší umístění. Do boje nejvyšší příčky by se zapojit neměl, nicméně zisk některé ze sedmi dotací mže být v jeho silách. (jf)
Reaper vítězí v loňské Ceně Peruána
Zatím nebyl přidán žádný komentář.