RABBIT WELL(GB), 10
trenér: Josef Váňa jezdec: Josef Váňa ml. stáj: Rabbit Trhový Štěpánov
sázkový kurz: 4:1
Kariéra: Talent ukázal už na rovinách, když premiérové vítězství získal už jako dvouletý a poté se neúspěšně snažil prosadit v Ceně zimního favorita. Zkraje následující sezóny ovládl dvojku na 1800 metrů před následně v JCK stříbrnou Oniris, ale jemu samotnému se klasický start nepovedl, když ve slovenské Velké jarní ceně skončil devátý. O měsíc později už tak debutoval nad proutěnkami a na podzim v Lysé nad Labem získal premiérové vítězství v této disciplíně. Jako čtyřletý získal dvojici menších vítězství, když v září nenašel přemožitele při své premiéře v pardubickém krosu. Vrcholem sezóny pro něj měla být Cena ČASCH, ale v ní se poprvé projevil jeho zlozvyk, když do dostihu odmítl odskočit. Podle oficiálních výsledků během své kariéry sabotoval pětici dostihů, ale reálně jich bylo ještě o několik více, protože několikrát odskočil se ztrátou, která v podstatě vylučovala jeho šance na úspěch. Jako pětiletý se zaměřil na klasické steeplechase, na nichž razantně započal svou cestu mezi elitu. Během jara totiž zaznamenal sérii tří vítězství, z nichž to poslední vybojoval ve Zlatém poháru. V sezóně 2012 se mu navzdory druhému místu ze Zlatého poháru tolik nedařilo a po jejím konci se stěhoval do stájí Josefa Váni.
V první sezóně pod jeho vedením ovládl dvojici menších dostihů. V roce 2014 se po třech letech naplno prosadil i v nejvyšší kategorii, když zvítězil v Prvomájové steeplechase a vysokou třídu dokázal především říjnovým třetím místem v Gd-1 Gran Corsa Siepi Di Milano. Loni obhájil triumf v Prvomájové steeplechase a o tři týdny později se po bezmála pěti letech vrátil do pardubického krosu. V něm dokázal suverénně zvítězit, stejně jako v červenci ve Světlé Hoře a soupeře nenašel ani v srpnové kvalifikaci. V ní převzal vedení za Havlovým skokem a na trávě od svých soupeřů lehce odešel, takže nejlepšímu z nich nadělil bez většího vypětí 7 délek. Do Velké pardubické tak odskakoval v roli favorita, ale poté co většinu rekordně rychlého dostihu absolvoval v zadní části pole, se v závěru dokázal posunout jen na pátou příčku. Letos má v nohách dvojici kvalifikací. V té květnové prohrál s Kasimem až po tuhém boji o krk, přestože třetí skok před cílem překonával až jako jedenáctý. V srpnu se pohyboval blíže špice. Vítězného Charme Look sice výrazněji ohrozit nedokázal, ale v cíli na něj ze třetího místa ztrácel jen necelé tři délky. (jf)
Trenér Josef Váňa je rekordmanem Velké pardubické nejen v sedle, ale také co by trenér. Už připravil devět vítězů dostihu, třikrát s Tiumenem a jednou s Vronskym byl také v sedle. U triumfů Cipíska, Chalca, Decent Fellowa a dvakrát Sixteen se radoval z pozice trenéra. Mezi lety 2006 a 2011 neměli jeho svěřenci ve Velké konkurenci. Od roku 1995 je Josef Váňa nejlepším tuzemským překážkovým trenérem. Letos útočí již na 22. šampiónský titul v řadě za sebou, zatím se jeho svěřenci prosadili na domácích drahách ve 13 dostizích. Velmi dobrou bilanci mají jeho svěřenci také na italských drahách, kde v letošním roce vyhráli 22 dostihů. Letos potřetí v kariéře připravil vítěze nejprestižnějšího italského překážkového dostihu, Gran premia. Na dva úspěchy Alpha Two navázal Mazhilis. V posledních letech sbírá také hodně úspěchů v rovinových dostizích. Loni jím připravovaný Touch of Genius vyhrál České i Slovenské derby, letos se Timekeeper prosadil ve Slovenském derby.
„Rabbit Well je asi nejlepším koněm, kterého posílám na start, ale musí se mu podařit odstartovat, to je u něj otázka. Jeho ambice také zvyšuje skutečnost, že letos měl jiný program, než v minulém roce. Letos zvládl velmi dobře dva kvalifikační dostihy. I u něj platí, že je pro něj lepší měkčí podklad.“ (bda)
Žokej Josef Váňa mladší, tedy syn rekordmana dostihu, se velmi rychle zařadil mezi tuzemskou jezdeckou elitu, ale na nějaký pronikavý úspěch ve Velké pardubické zatím čeká. Dostihové zkušenosti sbíral doma i v zahraničí, letos již čtvrtou sezónu jezdí pro domácí stáj jako jednička. Má na svém kontě okolo 250 překážkových vítězství (vyhrál i jedenáct rovinových dostihů), to poslední přidal ve středu odpoledne v Miláně. V letech 2013 a 2014 vyhrál s Alpha Two Gran premio v Meranu. Ve Velké pardubické startoval osmkrát, zatím je jeho nejlepším umístěním loňské čtvrté místo s Rabbit Wellem. Jednou také dokončil pátý.
„Včerejší dostihy v Miláně byly dobré, jsem rád, že jsem vyhrál já i Honza, stájová pohoda je dobrá. Příprava je klasická, bylo dobře, že jsme se včera mohli profouknout. Po zlomenině nohy už nemůžu běhat, tak jezdím na kole, chodím plavat a do posilovny. Zítra zvládnu ještě plavání s malou a zajdu si do posilovny, ale už toho moc nenahoním, hlavní je zůstat v klidu do víkendu. Rabbit Well je také v pohodě, musím to zaklepat, všechno jsme zvládli bez problémů. Doufám, že v neděli ukáže, že se mu chce.“ (bda)
Šance: Při loňské premiéře se od něj čekalo trochu více, ale tehdy měl v nohách náročnou sezónu a nyní může těžit z nabytých zkušeností. Jistým rizikem je jeho averze ke startům, ovšem v posledních pěti dostizích výrazněji nezaváhal. V srpnu na Charme Looka mnoho neztrácel a nyní by měl být jeho největším soupeřem. (jf)
Rabbit Well vítězí v loňské srpnové kvalifikaci
CHARME LOOK, 9
trenér: Martina Růžičková jezdec: Jan Faltejsek stáj: Orling
sázkový kurz: 3:1
Kariéra: Dostihovému publiku se poprvé představil ve třech letech a dokonce zamířil i do Velké červnové ceny, v níž ale obsadil vzdálené předposlední místo. Premiérové vítězství si připsal při své rovinové derniéře, když v září na měkké bratislavské dráze zadrženě ovládl trojkový handicap na 2400 metrů. Svůj první překážkový start absolvoval následující květen v pardubickém krosu a hned dokázal zvítězit. V dalším průběhu sezóny ještě získal druhé místo ve Slušovicích a poté se v Pardubicích pro pád do cíle nedostal. Výrazněji tak začal svůj talent ukazovat až jako pětiletý. Ze čtyř startů totiž vytěžil trojici lehkých vítězství. V září přitom zůstali na jeho štítě Universe Of Gracie nebo Kasim a poslední říjnovou sobotu ovládl dvojkový kros o 15 délek před Love The Winem. Neuspěl pouze v Ceně Vltavy, v níž neustál dopad za druhým skokem. Další dvojkový triumf vybojoval v květnu 2013, ale poté jeho výborně nastartovanou kariéru na více jak dva roky přerušily zdravotní problémy. Svůj loňský comeback absolvoval už jako svěřenec Martiny Růžičkové, k níž se přestěhoval od Milana Theimera. V srpnu si nejprve s přehledem poradil se soupeři ve IV. kategorii, a že je definitivně zpět, dokázal start-cíl vítězstvím v Ceně Vltavy. Letošní kampaň zahájil v Úvodní Cross Country Koroka, kde starost o tempo přenechal Power Zarovi, přes něhož se v závěru dostat nedokázal. V červnové Ceně města Pardubice se tak vrátil k osvědčené taktice, ale na kluzké dráze podklouzl mezi překážkami. Kvalifikační premiéru a zároveň první start na distanci přes 4500 metrů absolvoval v srpnu, kdy v jeho sedle nahradil v průběhu odpoledne zraněnou Barboru Málkovou Lukáš Sloup. Charme Look většinu dostihu cválal na čele, a i když tehdy bylo na start všech šest největších favoritů letošní Velké pardubické, dokázal na něm setrvat až do cíle. (jf)
Trenérka Martina Růžičková a Velká pardubická patří k sobě. Jako jezdkyně dlouhé roky usilovala o dokončení dostihu a podařilo se jí to před dvěma roky v sedle Rubína. Trenérskému řemeslu se věnuje už dlouhé roky a dlouhodobě působí ve stáji v Pohoří nedaleko od Prahy, kde připravuje na tři desítky koní. Díky spolupráci s majitelkou stáje Orling prožívá v letošním roce jednu z nejlepších sezón své kariéry, už má na svém kontě deset vítězství a dva triumfy jí chybí k dorovnání osobního maxima z roku 2002. Zatím se mohla radovat ze 42 překážkových vítězství v kariéře a dvě jsou nejvyšší kategorie. O obě se zasloužil Charme Look, loni vyhrál Cenu Vltavy a letos třetí kvalifikaci. Čtyři vítězství nejvyšší kategorie má na kontě také z rovinových dostihů.
„Šarmíka jezdím poslední měsíc každé ráno, před tím ho jezdila pouze Bára Málková. Když jsem na něm seděla poprvé, tak jsem byla v první chvíli trochu zklamaná, ale později jsem poznala, že je to dobrý kůň. Jednou jsme potkali psa a on mi doslova otevřel ruce s otěžema, což se mi do té doby nikdy nestalo. V tu chvíli jsem věděla, že je to dobrý kůň. Je to dobře voditelný kůň, může jít v koních, může jít zepředu, s distancí sedm kilometrů by neměl mít problém. Samozřejmě se těšíme, ale poslední dny jsou také pořádný adrenalin, protože koně sledujeme a pozorujeme každou chvíli.“ (bda)
Žokej Jan Faltejsek, trojnásobný vítěz Velké pardubické z let 2012 až 2014 s Orphee des Blins, působí v Anglii, ale letošní rok nebyl jeho nejlepším, neboť na jaře se zranil a do sedla se vrátil až začátkem srpna, ale koncem září už dokázal vyhrát dostih grupy 1 s tříletým Santo Cerro v Meranu. V zahraničí (Anglii a Francii) Faltejsek působí již deset let a nasbíral některá prestižní vítězství. Zatím vyhrál 37 dostihů v Anglii a 68 ve Francii, takovou bilancí se žádný jiný český jezdec nemůže pochlubit. Je jedním z nejlepších tuzemských překážkových jezdců historie, který dokázal vyhrát na mnoha evropských drahách. Na svém kontě má zatím deset startů ve Velké pardubické. (bda)
Šance: Velký talent ukazuje už od svých překážkových začátků a vítězství z nabité srpnové kvalifikace ho pasuje do role favorita. S distancí sice zkušenosti nemá, ale minule mu metry navíc problém nedělaly a v sedle bude mít Jana Faltejska, který si s tempaři rozumí výborně. (jf)
Vítězství Charme Looka v srpnové kvalifikaci
NIKAS, 11
trenér: Stanislav Popelka jezdec: Marek Stromský stáj: Castor
sázkový kurz: 6:1
Kariéra: Jako dvouletý debutoval zářijovým vítězstvím v Kolesách před pozdějším vítězem Ceny Vltavy Sheronem. V dalších třech rovinových startech se ale neumístil a nad překážky tak zamířil už o necelý rok později. Že se jednalo o správný tah, dokázal dvěma podzimními triumfy, z nichž ten druhý přišel ve vrcholu pro tříleté proutěnkáře – tedy ve Zlaté sponě tříletých. Následující rok setrval nad lehčími skoky, ale výraznější úspěchy nezaznamenal a úspěšnější z jeho pohledu nebyla ani sezóna 2010. Během ní už se soustředil na pardubické krosy, ale z pěti startů vytěžil maximálně třetí místo ve čtyřce. Zlom nastal o rok později. V květnu nejprve vybojoval první krosové vítězství a přemožitele nenašel ani v Ceně Labe, v níž se prosadil po aktivním průběhu s kurzem 14:1. Jako sedmiletý zvítězil v srpnovém jedničkovém krosu a také absolvoval svou premiéru ve Velké pardubické, při níž ale ztratil jezdce na Malých zahrádkách. Většinu následující sezóny sice nijak nezářil, ale v jejím vrcholu si vedl na výbornou, když nestačil pouze na suverénní Orphee Des Blins.
V roce 2014 své kvality potvrdil vítězstvím v květnové kvalifikaci, ale v dalších dvou startech ztratil jezdce. V srpnové kvalifikaci se tak stalo po kontaktu se Zulejkou za Velkým anglickým skokem a ve Velké pardubické na Velkém Taxisově příkopu. Smůle ho neopouštěla ani loni. V květnu sice jedenáctým místem splnil kvalifikační podmínky, ale v srpnu skončil po problémech na Velkém vodním příkopu a do cíle se nedostal ani v zářijové kvalifikaci. Ve Velké pardubické sice dokázal, že jeho forma pravidelně graduje na podzim, ale jak známo, z prvního místa byl pro pozitivní test na přítomnost zakázaných látek diskvalifikován. Letošní program zahájil v květnové kvalifikaci, kterou absolvoval daleko od podstatného dění. V srpnu skončil v prašné oranici za Havlovým skokem, když narazil do volného koně. Zářijový test formy ale dopadl podstatně lépe. V závěru totiž jako jediný dokázal aspoň k předposlednímu skoku držet krok s Goscaterem, na něhož sice nakonec ztratil 17 délek, ale evidentně nešel na doraz. (jf)
Trenér Stanislav Popelka připravuje a odchovává koně na farmě Srdéčko nedaleko obce Hvozd. Jde ve šlépějích svého otce, který byl také dostihovým trenérem. Jeho syn vlastní trenérskou licenci devatenáct sezón a za tu dobu nasbíral 134 vítězství, 106 překážkových a 28 rovinových. 24 triumfů nese statut nejvyšší kategorie, ale už dva roky jedničku nevyhrál. Do zahraničí se svými svěřenci moc nejezdí, ale pravidelně v červnu zajíždí do švédského Strömsholmu, kde v posledních letech vyhrál třikrát. V minulosti byl hvězdou jeho stáje Mandarino, v jeho stopách jde Nikas, mezi velmi kvalitní koně patří také Modena, Al Bustan nebo Hawa Bali. Loni zažil velmi trpký pardubický mítink, neboť Nikas a Čáriray byli diskvalifikováni z prvních míst pro pozitivní dopingový nález.
„Nikas se vrátil po zářijové kvalifikaci v pořádku, jinak bychom nemohli o účasti ve Velké uvažovat. Někdy to v práci vypadá tak a v dostihu zase jinak, ale loni byl na tom Nikas dobře, ale letos je na tom také dobře, mně osobně se líbí. Krmivo se nedá lépe hlídat, důvěřuji výrobci, že žádné zakázané látky krmivo neobsahuje. Já bych byl spokojen, kdyby se v dostihu od Nikase odlepila smůla a mohl ukázat své schopnosti.“ (bda)
Žokej Marek Stromský je ostříleným matadorem. Svou kariéru začal v rovinových dostizích, kde vyhrál dokonce klasický dostih (v roce 1993 s Rozletem Velkou jarní cenu). Mezi překážkovými jezdci patří dlouhodobě k nejlepším, celkový počet vítězství se blíží dvěma stovkám. Na startu Velké pardubické byl již třináctkrát. V roce 2008 proběhl s Amant Grisem první okolo cílového mezníku, ale byli diskvalifikováni pro nedodržení kurzu. O dva roky později byl s Amant Grisem o pouhý nos druhý. Loni byl diskvalifikován z prvního místa opět, když Nikas měl pozitivní dopingový nález. Letos vyhrál se Sergeant Thunderem trenéra Františka Holčáka oba největší polské překážkové dostihy, v červnu kros na 5500 metrů a začátkem září Velkou wroclawskou.
„Vesměs všechno je hotové, teď jsem se zrovna vrátil z běhání. Čím je člověk starší, tím na sobě musí více pracovat, což jsem také letos udělal. Doufám, že Nikasovi opět přišla jeho podzimní forma, což naznačil druhým místem v kvalifikaci. Chceme vyhrát a určitě se o vítězství popereme. Do dostihu půjdeme s pokorou, neboť jsou tam mladí a výborní koně, ale doufám, že to klapne. Nyní zažívám velký mediální zájem, jen dneska jsem tu měl tři návštěvy, ale beru to v klidu. Horší to bylo, když jsem s Amantem neobjel točný bod. Důležité je, abychom se oba vrátili z dostihu zdraví, ale prát se budeme.“ (bda)
Šance: Forma smutného hrdiny loňské Velké pardubické pravidelně graduje na podzim a v zářijové kvalifikaci naznačil, že by tak tomu mělo být i letos. Už několikrát dokázal, že mu Velká pardubická sedí. Minimálně umístění mezi trojicí nejlepších může být v jeho silách. (jf)
Nikas při druhém místě v zářijové kvalifikaci
Zatím nebyl přidán žádný komentář.