15:05 - Cena Arvy: Uspěje letos napodruhé Skara?
1800 metrů čeká desítku klisen v Ceně Arvy (L, 15 000 euro), přičemž v klasikách si nejlépe vedlo trio českých klisen a maďarská Spider Girl (Šara, 5,5:1). V tuzemské Jarní ceně klisen sice v roli favoritky zklamala Skara (Abík, 2,3:1) až čtvrtým místem, nicméně tehdy jako tříletá startovala poprvé, a přestože na bratislavské dráze ještě neběhala, mohla by tentokrát loňská Zimní královna do boje o vítězství zasáhnout. Lépe si v o 100 metrů delší slovenské analogii vedly FLORENTINA (Murzabayev, 3,5:1) a Rabbit Percy (Foret, 4:1), obě útočící ze zadních pozic. Svěřenkyně Grega Wroblewského Florentina se tehdy vítězné Robben Islanddokázala přiblížit na rozdíl krku, bělka z lotu Petra Juránka na dva krky. Českou ekipu v tomto dostihu dotváří Vaneta (Palík, 7,5:1), jež jako dvouletá obsadila shodně třetí místa v Gerschově memoriálu a Ceně zimního favorita, v Jarní ceně klisen letos absolvovala svůj první start, jenž vyústil v konečnou osmou pozici. Čtveřice klisen bude zastupovat také Slovensko. V místní klasice se nejvíce dařilo Rockfield Last (Lukášek, 7,5:1) trenéra Kalaše, která po páté pozici v trialu doběhla šestá, aktivně a vnější stopou šla Jarnou cenu kobýl trojice Ronja (Koplík, 15:1) – Saintnixa (Srnec, 12:1) – Daylight (Línek, 15:1), jež ale v rozhodující fázi už neměla z čeho brát a nakonec v tomto pořadí uzavřela doběhovou listinu, při lepším průběhu však mohou v neděli zamíchat pořadím, zejména pak alespoň v předzkoušce umístěné Saintnixa a Daylight. Dobré šance má ale i již zmíněná Spider Girl z Maďarska, jež tamní klasiku pro klisny, Hazafi Díj, dokončila na těsném druhém místě, když nestačila pouze na soupeřku, které podlehla už v trialu. Desítku účastnic doplňuje slovinská Sheherzada (Sanna, 12:1), sedmá v bratislavské dvojce na 2000 metrů.
15:45 - Cena Scottish Rifla: Zasáhne někdo do dalšího souboje Legionar vs. Red Hot Calypso?
Na střední trati se koná také Cena Scottish Rifla (L, 1800 metrů, 15 000 euro), v níž se představí 12 čtyřletých a starších koní. Přestože i do tohoto dostihu míří zajímavá čtveřice českých koní, role favorita ale připadne maďarskému RED HOT CALYPSO (Sanna, 3:1), kterému se na místní dráze dařilo už v minulosti, letos zde vítězně vstoupil do sezóny ve Velké aprílové ceně, v níž vyzrál i nad domácím Legionarem (Šmida, 3,5:1). Následně se zúčastnil Listed klání v německém Magdeburgu, kde odešel poražen pouze od svého tréninkového kolegy Quelinda. Zatímco Red Hot Calypso si tedy odskočil na západ, Legionar běžel tradiční Velkou májovou cenu na 2400 metrů, v pomalém tempu ale na více než druhé místo nestačil, nicméně 1800 metrů je jeho parketou a obhajobu prvenství určitě jen tak nevzdá. Dvojici koní posílá na Slovensko trenér Zdeno Koplík. Ideal Approach (Lukášek, 6:1) vstoupil do sezóny šestým místem v Memoriálu Jaroslava Maška, minulou neděli se ale blýsknul druhou pozicí v Ceně Jezdectví za Father Frostem, přičemž za sebou nechal např. Dashing Homea. Jeho tréninkový kolega Contributor (Koplík, 7,5:1) se ve Střední Evropě uvedl vítězně, když vyhrál místní Jarní míli. Tehdy však narazil spíše na dvojkovou společnost, aby porazil oba výše zmíněné koně, bude muset ukázat, že v něm je ještě něco víc. Právě takovým dojmem působí prozatím dvojnásobný vítěz na půdě III. kategorie, svěřenec Grega Wroblewského Solar Eclipse (Verner, 6:1), jenž se na vytrvalecké trati prosadil zcela jistě, na té mílové pak velmi lehce, 1800 metrů by mu tak vůbec problémy dělat nemělo. Špatným koněm není ani Aldzarb (Murzabayev, 6:1), v jeho případě to ale vypadá maximálně na boj o dotované příčky, podobně je na tom německý host Event Mozart (Pecheur, 6,5:1). Ze zbylých domácích koní předvádí spolehlivé výkony hnědka Diana Rosensturm (Línek, 13:1), třetí pozici zde vloni obsadila Estinaad (Srnec, 17:1), King of Marmalade (Havlík, 15:1) a Donatelli (Palík, 15:1) stejně jako rakouská All Yours (Gnesi, 25:1) můžou jen překvapit.
16:25 - Starohájské kritérium: Na české koně by mohl vyzrát domácí Portorikos
Na startu tradičního trialu na derby, Starohájského kritéria (L, 2000 metrů), se sejde 13 koní, mezi nimiž se těžce hledá nějaký horký favorit. Podstatnou část pole tvoří koně v českém tréninku, z nichž nejvíce zaujme čtvrtý z chuchelské Velké jarní ceny a vítěz předzkoušky Montjeu Third (Foret, 2,6:1) trenéra Petra Juránka. Kromě měkčí půdy by mu ale na šancích přidala i nějaká ta zkušenost s místní dráhou, v neděli to však bude jeho bratislavská premiéra. Stejnou příčku obsadil ve slovenské analogii Passeport (Koplík, 5:1), poprvé startující ve středoevropském regionu, v té české neuspěl Magic Tirol (Verner, 13:1). Zbylá trojice se ještě s tříletou špičkou nestřetla, ovšem letos debutující Grace Of Gracie (Palík, 6:1) je určitě respektovaným soupeřem vzhledem k tomu, že jako dvouletý zvládl získat druhé místo v místní Karpatské ceně a být čtvrtý v Ceně zimního favorita. Druhé a čtvrté místo v II. kategorii na 2000 metrů zde pak obsadili Albe Back (Convertino, 6:1) a Darwin (Šara, 17:1). Z domácí trojice vypadá nejlépe PORTORIKOS (Šmida, 3,7:1), vítěz zmíněné Karpatské ceny, jemuž se sice vstup do sezóny nevyvedl, ale ve slovenské Velké jarní ceně svým finišem nestihl pouze Lagara. Pátý skončil jak v trialu, tak v klasice Darijal (Murzabayev, 8:1), šestá místa zase bral Royal Gino (Budovič, 10:1). V předzkoušce se dařilo maďarským hřebcům, ovšem vítězný Waslawi (Línek, 10:1) a čtvrtý Renin (Srnec, 17:1) následně totálně ve Velké jarní ceně vyhořeli, trialu se zúčastnil také rakouský Global Gentl (Sanna, 8:1), jenž doběhl druhý.
17:05 - Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR: Vyrovnané pole čítá vítězku slovenské klasiky i osvědčené rychlíky
Čtrnáctka sprinterů změří síly v Ceně Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Gd-3, 1200 metrů, 29 000 euro), z nichž polovina přicestuje v České republiky. Ačkoliv na startu chybí obhájce vítězství Lord Patrick, schází se zde oba loňští medailisté, tedy druhá Waka Laura (Havlík, 5:1) a třetí Speed Machine (Koplík, 7,5:1). Sedmiletá ryzka trenéra Václava Luky za sebou nemá zrovna povedený debut, nicméně vzhledem k jejímu průběhu v Prípravné ceně není výsledné deváté místo příliš překvapivé, stejný dostih absolvoval také Speed Machine, jenž v cílové rovince vybojoval pod nejvyšší hmotností čtvrté místo. Kromě tohoto čtyřletého hřebce posílá Zdeno Koplík do Bratislavy také tříletou Efily (Lukášek, 7,5:1), jež tak po účasti v české i slovenské Jarní ceně klisen čeká zkrácení distance. I přes porážku v Ceně Jezdectví se nedá odepsat Dashing Home (Murzabayev, 3:1) trenéra Šavujeva, jenž zde vloni doběhl druhý v Bratislavské míli za Chardonney Tchequem. Více méně nastejno vycházejí svěřenci Františka Holčáka Sign Of The Zodiac (Línek, 13:1) a Henrytheaeroplane (Convertino, 13:1), výskytem na předních příčkách by asi překvapili oba, totéž lze říci o osmiletém Charhizardovi (Verner, 21:1). Z domácí čtveřice stabilně předvádějí slušné výkony Dodybud (Foret, 7,5:1) a Living Colours (Srnec, 17:1), Muffin Princess (Šara, 21:1) by na tuto konkurenci stačit neměla, ale zajímavé bude srovnání vítězky místní Jarní ceny klisen na 1700 metrů Robben Island (Palík, 6:1) se staršími sprintery. Přestože výše zmíněná jména jistě mají svůj zvuk, tak respekt budí i rakouský host CULDAFF (Abík, 3,7:1), jenž na slovenské dráhy vtrhnul jako velká voda a oba své starty proměnil v jistá vítězství, stejnou zemi bude reprezentovat také Pretorian (Šmida, 17:1). Do výčtu startujících nám chybí už jen maďarský tříletek Mr Machine (Mešetovič, 13:1), jenž v Bratislavě vloni doběhl druhý v Ceně Muscatita, letos vynechal snahu uspět v jarních klasikách a rovnou se mu podařilo vyhrát dostih proti starším koním, byť s váhovou výhodou.
17:45 - Veľká cena Slovenska: Meandreho bratislavská premiéra
Devítka koní z pěti různých zemí se představí v samotném vrcholu odpoledne, Velké ceně Slovenska (Gd-3, 2400 metrů), největší hvězdou pole je pak osmiletý MEANDRE (Murzabayev, 1,8:1) trenéra Šavujeva. Ačkoliv má bělouš svá nejlepší léta již za sebou, tak kupříkladu loňským vítězstvím ve Velké ceně českého turfu dal najevo, že úplně odepsaný ještě opravdu není. Následně sice doběhl až čtvrtý při European Jockey’s Cupu, ale jeho letošní francouzská běhání vůbec nebyla špatná, a tak by měl na své nedělní soupeře i přes pokročilý věk stačit, i když bude v Bratislavě startovat vůbec poprvé. V pražské Velké Chuchli mu tehdy podlehl Autor (Convertino, 3,5:1), aby jej zase při EJC porazil, doménou šestiletého hnědáka z lotu Františka Holčáka jsou ovšem delší tratě než 2400 metrů, loňské vítězství v St Leger Italiano na 2800 metrů to jen potvrzuje. V probíhající sezóně již Autor vyběhl, ve Velké májové ceně ale kromě krátké tratě narazil i na pomalé tempo, což v jeho případě resultovalo v šesté místo ze sedmi účastníků. Trio českých koní doplňuje Fernando (Lukášek, 8,5:1), který už vloni ukazoval, že se umí plácnout i na nejvyšší scéně, což ostatně potvrdil letos v Mostě, kde v Memoriálu Vlastimila Smolíka sice odešel poražen od Shaywana, ale nechal za sebou Azteka i Amgu River. Domácí mají pouhá dvě želízka v ohni, a sice dvě klisny – Fiorhead (Šmida, 13:1) a Trixi (Palík, 8,5:1). Obě se ve Velké májové ceně střetly v Autorem, přičemž Trixi nadiktovala falešné tempo, z něhož nakonec sama těžila a překvapivě triumfovala, prvně jmenovaná doběhla poslední, nicméně i Fiorhead má za sebou už určité úspěchy, v této konkurenci ale může jen překvapit. V Bratislavě si v minulé sezóně připsal dvě umístění maďarský Singidunum (Mešetovič, 8,5:1), obhájce třetího místa, přítomností na tabuli neudiví ani jeho krajan Akaba (Grorgjev, 7:1) a také německý host Sweet Thomas (Pecheur, 5:1), není na ní naopak očekáván srbský Rhett Butler (Gnesi, 10:1).