Osmiletý L’ESTRAN má v péči Josefa Váni mladšího skutečně obdivuhodnou bilanci, neboť od léta 2019 vyběhl 9x, z čehož vytěžil 7 vítězství, a to včetně třech vítězství v Gran Premio Merano (Gd-1, 5000 metrů). Ve steeplechase o dotaci 250 000€ se sešlo 12 koní, mezi nimiž byl L’Estran favoritem navzdory tomu, že první sezónní start pro pád nedokončil, kromě toho se na start nepodíval kvůli příliš pevné půdě, nicméně trial zvládl na jedničku a s Josefem Bartošem vypadali jako neporazitelná dvojka. V průběhu se L’Estran mohl spolehnout na své stájové kolegy, neboť nejprve tlačil na tempo Il Superstite (Maceli) a v druhé polovině Notti Magiche (Velek), zatímco favorit v klidu cválal na čtvrté páté pozici. Jediná krize přišla zřejmě v momentě, kdy se poblíž L’Estrana na zem vysypali Fan d’Apple’s (Satalia) a Kapjahr (Složil), Josef Bartoš to ale se svým parťákem zvládli a brzy se posunuli poblíž čelu, kde posléze začal operovat trojnásobný vítěz Gran Steeple Chase d’Europa Notti Magiche. Tomu Gran Premio nikdy úplně nevycházelo, spolehlivý jedenáctiletý veterán ale s chutí zůstal na čele až do závěrečné fáze dostihu, kdy se na první místo dostal jeho rovněž na hattrick útočící kolega L’Estran.
Oním manévrem vlastně Josef Bartoš dostih rozhodl. L’Estran si velice rychle vypracoval náskok, přičemž jeho zrychlení v podstatě zachytil jen francouzský host Embrun d’Oudaries vedený v Itálii zkušeným jezdcem Alessiem Pollionim. Když pak favorit vytočil poslední oblouk a neskočil závěrečnou překážku zrovna ukázkově, vypadalo to, že by Francouz mohl zástupce stáje Josefa Aichnera zaskočit, L’Estran měl ale všechno pod kontrolou. Po profesorském výkonu si připsal třetí vítězství v Gran Premiu o 3 délky, a jelikož je mu teprve osm let, kdoví čeho ještě může tento vynikající kůň dosáhnout. Pro Josefa Bartoše i Scuderiu Aichner SRL šlo o třetí vítězství v Gran Premiu, což by se dalo říci i o Josefu Váńovi mladším v roli trenéra. Ten ovšem jako žokej triumfoval v největším italském dostihu už dvakrát v sedle Alpha Two.
Po loňském druhém místě se tentokrát s třetí pozicí musel spokojit Northerly Wind, když ale vezmeme v potaz, že Jan Faltejsek v sobotu ošklivě spadl a všechny jízdy kromě Gran Premia pak vynechal, jde stejně o obdivuhodný výkon. Čtvrtou příčku si z roku 2019 zopakoval veterán Notti Magiche, ze nímž doběhl nejpreferovanější z francouzské trojice Calotin (Dubourg). Ten se v průběhu plácal na chvostu pole společně s Al Bustanem (Matuský) a ani v cíli tuto dvojici moc nedělilo, přesto někdejší vítěz Gran Premia skončil šestý. Daleko sedmý byl Mensch (Pastuszka), tedy jediný z italských koní, co dostih dokončil.
Během nedělního rámcového programu se zrodilo jedno vítězství v Česku chystaného koně, když doběh raz-dva v Gran Criterium d’Autunno (Gd-1, 3300) metrů slavil trenér Greg Wroblewski. Jeho dvojice tříletý proutěnkářků se už dokázala v Meranu blýsknout, takže nebylo velkým překvapením, že v závěru měli hlavní slovo. Především ISATIS DE L’ECU se celou dobu držel poblíž čela, načež pod Luigi Macelim převzal vedení. V závěru pak vypadal dobře i francouzský zástupce polského původu Tkliwy Nihilista (Dubourg) a v cílové rovince chvíli bojoval o první místo s Ocean Lifem (Složil), Isatis de l’Ecu se ale dokázal vrátit na čelo a cenné vítězství si připsal o délku a půl. Ocean Life úspěch trenéra Wroblewskiho podtrhl druhým místem před Tkliwym Nihilistou.
Původním favoritem Corsa Siepi dei 4 anni (Gd-1, 3500 metrů) byl Roncal, ale kvůli zranění (a pošetření na Gran Premio) Jana Faltejska neběhal, a tak v cíli proutek pro čtyřleté byl z českých koní nejlepší Brillon du Fouquet (Matuský) z lotu Luboše Urbánka, jenž obsadil čtvrté místo. Lehké prvenství putovalo do Francie díky úspěchu SPES MILITURF (Dubourg).
Co se týče sobotního programu, s nadšením na něj nebudou vzpomínat lidé okolo stáje Dr. Charváta, jelikož stájový jezdec Jan Faltejsek se během odpoledne zranil, takže jej v sedle Cheminée musel pro Gran Corsa Siepi di Merano (Gd-1, 4000 metrů) někdo nahradit. Nakonec klisnu vedl Marek Stromský, který měl původně jet Azteka z lotu Tomáše Váni, jenže jelikož kobylka vypadala šancověji, Aztek se dostihu nezúčastnil. Náhradní plán ale nezafungoval vůbec, neboť třídová Chemiée se nad italským proutím trápila, na hlavní pole ztrácela, a nakonec upadla tak nešťastně, že Marek Stromský rovněž utrpěl zranění, které jej zřejmě vyřadilo do konce sezóny. Z českých koní tak byl nejlepší Zanini (Bartoš) z lotu Josefa Váni mladšího, který obsadil druhé místo za domácím LIVE YOUR LIFE. Sedmiletý ryzák je momentálně jedním z nejlepších místních koní, přičemž v sedle byl jeho trenér Raffaele Romano. Třetí finišoval Skins Rock (Složil) a čtvrtý Prince d’Orage (Velek).
Dvojice Gd-2 dostihů pak už vyšla českým zástupcům lépe, i když ani ve Steeple-Chases D'italia na 3900 neuspěl favorit, když Gangster des Coddes (Bartoš) se do cíle nepodíval. Přesto se zde zrodilo suverénní prvenství svěřence Josefa Váni mladšího, jelikož svého kolegu zastoupil Pavlem Složilem vedený PEACE GARDEN, který o šest délek porazil druhého Heros des Mers (Faltejsek). Tradiční cross Premio Marco Rocca (Gd-2, 6000 metrů) proměnil v impozantní triumf specialista na tyto dostihy, jedenáctiletý BROUGHTON, který je rovněž v péči Josefa Váni mladšího. Hnědák pod Josefem Bartošem zvítězil o propastných 20 délek před francouzským Vol Noir De Kerser (Matuský), čímž přispěl ke své vynikající bilanci. Od podzimu 2019 totiž Broughton vyběhl 12x, z čehož 10x zvítězil.
Zmíněná indispozice Marka Stromského dospěla k tomu, že v Bratislavě nestartoval ani First Of All, ani Dominique. 2800 metrů dlouhý Slovenské St Leger vyhrál BESTHON v sedle s Martinem Laubem, kterému hnědáka nasedlala Zuzana Kubovičová. Společně s dalším domácím zástupcem Cape Crown (Šmida) přiletěl v závěru finišem, načež oba dva dokázali za sebou nechat slábnoucího Dionisa (Palík). Ten dostih ve falešném tempu odvodil.
Mdkrfu
7.3.2024, 02:05