Zatímco v červnové kvalifikaci většinu dostihu Trezor sám odtáhl, tentokrát nechal iniciativu na Bremen Planovi, jenž se postaral o poctivé tempo. To vyústilo v čas 7:19,61, který je vůbec nejrychlejší v historii pardubických kvalifikací. Trezorovi chvíle přišli až na trávě. Po překonání předposlední překážky se totiž dotáhl na výborně jdoucího outsidera Brokera a krátce za závěrečným skokem rozhodl o svém vítězství, čímž vyrovnal Registaninu sérii čtyř výher v kvalifikačních dostizích. Dvojnásobná hrdinka Velké ovládla v letech 2002 – 2005 vždy červnovou kvalifikaci.
„Je radost na něm jet. Po Suchém příkopu mezi břízkami divně šlápnul, takže jsem tam trošku ztratil, ale ukázal, že je profík a na trávě to seběhl výborně. Já byl v závěru jenom pasažér. Trezor je opravdu dobré zvíře, takže se těším na Velkou,“ sdělil Josef Bartoš, který se do sedla Trezora vrátil po třech letech a výrazně vylepšil dosavadní nelichotivou společnou bilanci tří startů, dvou zadržení a jednoho čtvrtého místa. Nutno ovšem dodat, že v úvodu své překážkové kariéry byl Trezor úplně jiným koněm. Dnes jen těžko uvěřitelně zní skutečnost, že od léta 2008 až do roku 2010 i kvůli troše smůly platně nedokončil jediný ze svých šesti startů.
„Je to borec, ale dneska to bylo docela napínavé. Nebyl nachystán úplně na sto procent, takže doufám, že jeho forma teprve přijde a tento start mu v tom pomůže,“ doplnila hodnocení dostihu trenérka Hana Kabelková. Ta bude druhou říjnovou neděli doufat ve vylepšení Trezorava osmého místa z loňské Velké pardubické.
V kurzu 16:1 nabízený Broker (Boyer) po vynechané loňské sezóně absolvoval už šestý letošní start, přičemž v těch předchozích nic výjimečného neukazoval a podle handicapů byl dokonce nejhorším koněm v poli. Dnes se začal svěřenec Grzegorze Wroblewského razantně posouvat vpřed za Suchým příkopem a na trávu už vbíhal se zhruba třídélkovým náskokem. Přestože dosud absolvoval maximálně čtyř a půl kilometrovou porci, tak ho síly neopustily ani v závěru a uhájil tak senzační druhé místo.
Pomyslné stupně vítězů doplnil stejně jako v úvodní kvalifikace Budapest (Andrés, 7,77:1), který je sice mezi krosaři stále nováčkem, ale se všemi nástrahami kurzu se bez problémů vyrovnal. V cílové rovině ovšem trochu bočil, a i proto nepředvedl výraznější závěr. Vzdálené čtvrté místo získal Kasim (14:1) s dnes třikrát vítězným Marcelem Novákem a tabuli uzavřel Marinus (Köhl, 30:1). Ten byl ještě nad předposledním skokem druhý, ale poté mu rychle docházely síly.
Talentovaný Zarif (Váňa ml., 7,77:1) od startu cválala vzadu a po velké chybě na Popkovickém skoku se vůbec nedostal do dostihu. Zklamal i vítěz úvodní kvalifikace Bremen Plan (Stromský, 5:1), který v závěru velice rychle vyklidil pozice. Ještě před Havlovým skokem totiž vedl, ovšem na trávu už vbíhal jako sedmý a nakonec byl zadržen. Přesto dnes stejně jako Broker, Kasim a Sauron přibyl k osmnácti již kvalifikovaným koním.
Stejně jako Trezor potvrdila roli desetinového favorita také ORPHEE DES BLINS (Faltejsek, 1,75:1), která rovněž výrokem „Jistě 3“ ovládla Cross Country Peruána (II. kat., 5200 m, TV přenos od 28:48). Zatímco při letošní premiéře ve sprinterské Červnové cross country Válečníka měla zpočátku problém s akceptováním tempa, tentokrát se dostih stejně jako loňské Velká pardubická odehrál pod její taktovkou. „Jakmile cítí koně za sebou, vždycky trošku polepší a hlavně super skáče. Snažil jsem se dostih udělat co nejpomalejší, tak snad zůstane v pořádku. Už se těším na Velkou,“ poznamenal Jan Faltejsek, který v závěru jen kontroloval situaci.
Nutno ovšem dodat, že ještě před závěrem dostihu odpadly reprezentantce DS Pegas největší soupeři. Talentovaný Charme Look a trojnásobný jedničkový vítěz Tomis se totiž nakonec na start nepostavili, loňský král čtyřletých Ohio (Sovka, 4,5:1) skončil za Irskou lavicí a především trojnásobný vítěz Velké Pardubické Tiumen (3:1) vysypal Josefa Váňu na Anglickém skoku. Ten totiž po pozdním odrazu prometl, což se mu v kombinaci s výše umístěným doskokem stalo osudné. „V oblouku mě dost naremplovala Sešlost, což Tiumena rozhodilo a pak už měl trochu problémy se čtyřiadvacítkou. Na následný Anglický skok nebyl úplně srovnaný, přidupl si před ním a odrazil se tedy pozdě,“ komentoval svůj pád Josef Váňa. Tiumen do dneška nedokončil jediný dostih, když byl v květnu 2007 zadržen.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.