Stájemi nás provedli zástupci mladší rodinné generace Ladislav a František Vocáskovi, který nám následně představil jejich obyvatele. Na konto tréninkových podmínek v posledních měsících prozradil: „Zima pro nás nebyla nejlepší. Měli jsme málo sněhu, takže jsme kvůli zmrzlé zemi nemohli moc trénovat.“ Loni se v Němčicích vytvořil silný jezdecký tandem Jan Rája – Dušan Andrés a na ten budou Vocáskovi spoléhat i nadále. „Jan Rája je jedničkou pro rovinové dostihy a Dušan Andrés bude jezdit naše překážkové koně. Pokud bychom ale měli na rovině více koní v jednom dostihu, bude v sedle některého z nich.“
Dvouletí
Hned na úvod našeho povídání o juniorské sestavě František Vocásek poznamenává: „Všem dvouletým budeme dělat na konci března rentgeny, abychom zjistili, jestli už mají ukončený růst. Až poté tedy budeme přesněji vědět, s kým můžeme počítat pro tuto sezónu. V tuto chvíli se toho tedy o dvouletých nedá moc povědět.“
Nejdražším z početné sestavy juniorů je za 15.000 euro pořízená Mary Yeats (Stanislav Chudáček). Ta je dcerou, jak už koneckonců její jméno napovídá, čtyřnásobného hrdiny ascotského Gold Cupu Yeats a klisny Mystery Hill, od níž by naopak mohla zdědit ranost. Na ostrovech totiž doposud vyběhli čtyři její potomci, kteří se v průměru v juniorském věku představili na dráze sedmkrát a tři z nich už jako dvouletí zvítězili. Nejlepší z nich Mystery Star byl úspěšný i jako starší na vytrvaleckých distancích a s ratingem rovných 100 liber je britským handicaperem nejvýše hodnoceným potomkem vítěze Epsom Derby Kris Kina. „Je velká, takže vysloveně raná asi nebude, ale letos by vyběhnout měla.“
Dcerou Yeatse je i Milena (Stanislav Chudáček), jejíž matka Milana doběhla druhá v karlovarské Letní ceně klisen. O rok starší polosestra Mileny Mikamine (po Sholokhov) loni absolvovala tři starty a po dvou čtvrtých místech uzavřela doběh slovenské Ceny zimní královny. „Jeví se ranější než Mary Yeats. Má chuť do práce, takže by mohla zabojovat o některý z bonusů Racing Postu.“
Třetím dvouletkem v majetku Stanislava Chudáčka je syn trojnásobného Gr.3 vítěze Windsor Knota Windsor Wind. Jeho matka Brickey Beech dala především Winterwinda, který je vítězem Velké ceny Svatého Mořice 2011 a druhým z její letošní edice. „Je pozdnější a brzdí ho růstové problémy. Vyběhne maximálně dvakrát na podzim
Už jako odstávče stála 8.000 dcera vítěze francouzské velké jarní Astronemer Royala (Englicovi) a klisny Seasahm, která v Americe zvítězila na listed scéně a vydělala tam přes 120.000 dolarů. „Pokud vše půjde dobře, ukáže se na dráze na podzim.“
Klisna po v pěti juniorských startech včetně Dewhurst Stakes neporaženého Alhaarta (Englicovi) je polosestrou sedmkrát, z toho dvakrát ve dvou letech, na italských drahách vítězného Mendace. „Má nárok na Racing Post Bonus. Je menší a letos by měla vyběhnout.“
Další dcera Alhaarta (Englicovi) je z klisny Given Moment, z jejíchž potomků zatím vyběhli dva a oba získali nad překážkami ratingy přes 130 liber. „Je z překážkové rodiny a i podle práce se jeví pozdní, takže letos asi nevyběhne.“
Z překážkové rodiny je i dcera King’s Theatra. Její matka Belle Innocence totiž dokázala zvítězit v listed proutěnkách v Auteuil a dva praví sourozenci reprezentantky stáje Englicovi vyběhli až jako čtyřletí v dostizích pro překážkové koně. „Je pozdnější, pokud letos vůbec vyběhne, tak až na podzim.“
Na vytrvalecké distance by v budoucnu měla mířit dcera vítěze Arc Hurricane Runa (Englicovi). Šest ze sedmi vyběhnuvších potomků její matky Saibhreas dokázalo zvítězit a nejúspěšnější z nich Hopes And Fears ovládl listed na 2400 metrů ve francouzském Toulouse. „Letos by měla vyběhnout, ale spíše až ve druhé polovině sezóny.“
Barvy stáje Englicovi bude hájit také dcera Mandura, který byl nejlépe hodnoceným koně světa za rok 2007, a Galileovi dcery Granny Bea, jejímž je prvním potomkem. „I ona by se letos měla ukázat na dráze.“
Barvy stáje manželů Englicových bude hájit i dcera vítěze Champion Stakes a Breeders‘ Cup Turf Kalanisiho. Vytrvalost je i na mateřské straně jejího rodokmenu. „Je větší, ale letos vyběhne. Po Kalanisim jsme měli Kalanisi Queen a ta raná byla,“ připomíná Vocásek medailistku z Ceny Masise i Ceny zimní královny.
Dcera vítěze Arc Rail Linka je z newmarketské listed vítězky na distanci 2000 metrů Fashionable. Pravý bratr akvizice stáje Zeas Staré Hradiště Linkable má na kontě dvě čerstvá vítězství z Lingfieldu. „Vypadá, že by mohla brzy vyběhnout a zaútočit tedy na některý z bonusů Racing Postu,“ sděluje navzdory jejímu pozdnějšímu původu Vocásek.
Otcem další klisny je vítěz Poule d’Essai des Poulains Clodovil (Zeas Staré Hradiště). Její matkou pak je Sunlight, která získala rating 87 liber a zatím dala jen jednoho neúspěšného potomka. „Je spíš pozdnější, ale letos zřejmě vyběhne.“
Reprezentantkou stáje Zeas Staré Hradiště je i dcera vítěze Prix Daniel Wildenstein (Gr.2) Echo Of Lighta, který ale své grupové úspěchy začal sbírat až jako čtyřletý. Jediný startující potomek jeho matky Fly With Wings za moc nestojí. „Je to lehčí kobylka a letos by měla vyběhnout.“
Další klisna je dcerou vítěze ascotského Gold Cupu Westernera (Zeas Staré Hradiště). Jeho potomci většinou míří na překážky, což je i případ pravého bratra svěřenkyně Heleny Vocáskové Westerners Sona. „I jí zřejmě v budoucnu čekají překážky. Pořád roste, takže letos určitě nevyběhne.“
Jak už jméno Rainbow Raktiho napovídá, otcem reprezentanta stáje Zeas Staré Hradiště je Rakti, který sice podal své nejhodnotnější výkony na tratích do dvou kilometrů, ale vítězně zvládnul i Derby Italiano. „Je pozdnější, takže jestli letos vyběhne, tak až na podzim.“
V juniorské sestavě jsou zastoupena i trojice potomků Moonjaze, kteří jsou vlastními odchovanci rodiny Vocáskových. Playmona (Zeas Staré Hradiště) je dcerou Play Station, která získala dvojici dvojkových vítězství a několik jedničkových umístění, přičemž ne o mnoho horší bilancí se může pochlubit i její jediný vyběhnuvší potomek a pravá sestra Playmony Paullinka. „Když bude mít rentgeny v pořádku, může brzy vyběhnout. Vždyť její sestra skončila druhá v Ceně zimní královny.“
Dvojici dostihů druhé kategorie ovládla i matka Azteka (Zeas Staré Hradiště) Apaska. Ta jako dvouletá neběhala a totéž platí i o jejím prvním potomkovi, kterém je o rok starší sestra Azteka Apamona. „Těžko říct, jestli letos vyběhne. Je to silový kůň, který výhledově míří do překážek.“
Jeho 3/4 bratrem je Alme (Zeas Staré Hradiště), jehož matka Apartma dala především jedničkové vítěze Aparta a Apartmana. „Letos se na dráze určitě neobjeví. Je to velký a pozdní.“
Tříletí
Hodně nabitá je u Vocásků i sestava tříletých. Z ní toho zatím nejvíce předvedl Barateus (Stanislav Chudáček), který po vítězném debutu získal medailová umístění v Gerschově memoriálu i v Ceně zimního favorita. „Půjde klasickou cestou. Pravděpodobně tedy začne Michalem, i když ten pro něj bude příliš krátký, a poté zamíří do Velké jarní ceny,“ prozrazuje František Vocásek, a i když Barateus vlastní mílařské pedigree, dále na jeho konto poznamenává: „Zatím se jeví tak, že čím delší distance, tím pro něj lépe.“
Úspěšně loni překročila práh třetí kategorie také Filadelfia (Englicovi), která jistě ovládla pardubickou dvojku na 1750 metrů. Zároveň tak dcera trojnásobného Gr.1 vítěze na dvoukilometrové distanci Beat Hollowa naznačila, že její parketou budou delší distance. „Určitě je vytrvalá. Pravděpodobně půjde kobylí cestou, ale kdyby se ukázala opravdu dobře, může se objevit i na startu derby. Cílem jsou ovšem Jarní cena klisen a především Oaks.“
Jen jeden vítězný start v dostihu debutantů má na svém kontě Partheon (Stanislav Chudáček). Porazil v něm ovšem před pár týdny ve Francii dobře čtvrtého Talara a navíc vlastní pozdní vytrvalecký původ, takže se od něj dá čekat výrazný progres. „Je to pozdní kůň, takže proto loni absolvoval jen jeden start. Každopádně vytrvalost mu neschází a směřujeme ho tedy do derby. Je sice hlášen i do Velké jarní, ale na jaře bude jeho hlavním úkolem získat handicap, potřebný k účasti ve větších dostizích.“
Stejně jako Barateus a Partheon je do všech dostihů trojkoruny přihlášen také Little Rakti (Stanislav Chudáček). Ten na své premiérové vítězství zatím čeká, protože koncem září v Chuchli přišel jeho silný spíd trochu pozdě a poté byl v Pardubicích pro změnu příliš aktivní. „Zatím se jeví trochu slabší než výše zmíněná trojice. Měl by být ale vytrvalcem, přičemž jeho největší zbraní je silný spíd.“
Na přihláškách do českých klasik trochu překvapivě chybí White Motiv (Stanislav Chudáček), který koncem září ovládl kvalitně obsazený dostih nezvítězivších. „Jako jediný z tříletků zůstal hřebcem, takže ho budeme směřovat do slovenských klasik, kam valaši nemohou,“ naznačuje Vocásek, kam budou směřovat kroky syna vítěze Epsom derby Motivatora a sprinterky Barathiki. „Je rychlí, ale vytrvalost je otázkou.“
Equestr (Englicovi) zahájil kariéru ještě jako svěřenec Jaroslava Votavy začátkem června posledním místem, ale o tři měsíce později už pod vedením Heleny Vocáskové prohrál syn vítěze Arc Sinndra jen s Tozanem. „Má nárok na francouzské majitelské prémie, takže pokud se bude ukazovat dobře, rádi bychom s ním do Francie vyrazili.“
Ve všech čtyřech loňských startech se vešla na tabuli Lady Bach (Stanislav Chudáček), která je polosestrou třetí z Ceny zimního favorita Kristine a zimní královny White Angel. „Začne nějakým dostihem pro nezvítězivší, ale výhledově míří do proutěnek pro tříleté.“
Dalších sedm tříletků na svůj dostihový křest teprve čeká. Jedním z nich je Forever (Englicovi). Ten je syne dvakrát na Gr.1 scéně vítězného Librettista a klisny First Choice, která získala v Chantilly vítězství v „áčkovém“ handicapu s celkovou dotací 52.000 euro. „Jako dvouletý pořád rostl, takže nemohl vyběhnout.“
Asi netřeba zdůrazňovat, že otcem Prince Raktiho (Zeas Staré Hradiště) je už výše představený Rakti. Jeho matkou je pak specialistka na rovný kilometr Paris Sue, která absolvovala plných 52 startů, za něž byla hodnocena maximálně ratingem 73 liber. „I on by měl najít optimum na kratších distancích.“
Dalším vítězem Gold Cupu, jehož potomka najdeme v Němčicích, je v ascotském vrcholu dvakrát úspěšný Kayf Tara (Zeas Staré Hradiště). Jeho dosud nepojmenovaná dcera stála loni v létě jen tisíc euro. „Teprve poté se obsedala, ale nejevila se špatně. Její budoucnost je nad překážkami.“
Zbylá čtveřice jsou vlastní odchovanci rodiny Vocáskovic. Syn Scatera Sambiliong (Zeas Staré Hradiště) je polobratrem v loňském Oaks třetí Sicílie (po Moonjaz). „Je to velký pozdní kůň, který výhledově míří do překážek.“
Nad skoky míří i Strategie (Zeas Staré Hradiště), která je rovněž potomkem Scatera a z produktů její matky Střemchy dosud vyběhl jen Samec, který oba své starty ve steeplechase nedokončil.
Prvním potomkem už výše zmiňované Apasky je Moonjazova dcera Apamona (Zeas Staré Hradiště). „Jako dvouletá se nejevila špatně, ale podle rentgenů ještě neměla dokončený růst.“
Dcerou Moonjaze a Apartmy a tedy 3/4 sestrou Apamony je Alfa (Zeas Staré Hradiště). „Exteriérem je hodně po otci, tedy velká a mohutná. Určitě nepůjde kratší distanci než míli a uvidíme, kam se vyšplhá.“
Starší
Polobratr vítěze slovenské Velké jarní Bribona Bacares (Englicovi) absolvoval svůj dosud poslední start v Červnovém poháru, v němž potvrdil rostoucí křivku svých výkonů, když až po boji podlehl vítěznému Bionic Facovi. V létě ho pak stejně jako další koně manželů Englicových čekalo stěhování od Jaroslava Votavy k Heleně Vocáskové. „V Červnovém poháru byl zagalupován, a proto od té doby nestartoval. Teď je v pořádku a začne nějakým lehčím dostihem, ale měl by se vrátit do vyšších kategorií. Výhledově ho čekají překážky.“
Loni tříletý Desert Monarch (Stanislav Chudáček) zahájil svou klasickou sezónu slibným třetím místem v Michalově memoriálu. Ve Velké jarní se mu ovšem tolik nevedlo, i když z devátého místa ztrácel jen šest délek na vítěze, a poté už zaznamenal pouze druhé místo v červencové slušovické trojce. „Majitel s ním po nepovedené Velké jarní nechtěl pokračovat klasickou cestou a ve Slušovicích se na něm podepsala tamní tvrdá dráha.“
Ani v jednom ze svých osmi startů neskončil jeho stájový druh Deep Secret hůře než čtvrtý a v posledním z nich se konečně dočkal vítězství. Stalo se tak ovšem už v říjnu 2011. „Vrací se po zranění na přední noze. Nadále by měl běhat trojkové dostihy do 1600 metrů.“
Ještě výrazně delší pausu od posledního běhání má sedmiletý Shakuru. Ten dosud absolvoval tři starty na irských drahách a naposled doběhl v srpnu 2009 čtvrtý v Listowelu, přičemž Stanislav Chudáček ho za 6.500 euro zakoupil ještě na podzim toho roku. „Od té doby ho ale pořád trápily nějaké zdravotní problémy.“
Překážkáři
Překážkovou sestavu posílila dvojice podzimních nákupů z Irska. Prvním z nich je Eight Is My Number (Englicovi), který má na kontě pouhých sedm startů, mezi nimiž jsou vítězství z bumperu i z proutěnek. Nad těžkými skoky doposud získal dvojici umístění, za něž obdržel rating 125 liber.
Podstatně více zkušeností má ve steeplechase už vítězný Warcraft (Zeas Staré Hradiště). Ten vlastní o pět liber nižší známku a nestartoval od července 2011. Na adresu obou výše zmíněných koní František Vocásek shodně sděluje: „Měli by startovat na delších distancích v Česku. Zkusíme s nimi krosy a uvidíme, jak se jim budou líbit.“
Výborný překážkový původ vlastní Zeus (Englicovi), který je pravým bratrem v loňském pardubickém Zlatém poháru třetího Zugora a jeho matka Ztracená Naděje dala i vítězku Prvomájové steeplechase Zulejku a ve slovenských steeplechase pětkrát vítěznou Zagroškudlu. Sám Zeus zahájil svou překážkovu část kariéry vítězstvím mezi tříletými proutěnkáři, ale stalo se tak koncem května a od té doby nestartoval. „Měl růstové problémy. Letos ho budeme směřovat do pardubických dostihů pro čtyřleté.“
V sezóně 2011 doběhla Paullinka (Zeas Staré Hradiště) druhá v Ceně zimní královny, přesto už v loni červnu absolvovala vítězný proutěnkářský debut. „I ona by se měla objevovat v dostizích pro čtyřleté.“
Hned čtyři čtyřkové triumfy loni zaznamenala Medula (Englicovi a Kulhánkovi). Nejprve se dvakrát prosadila na rovině a na závěr sezóny dvakrát bodovala mezi tříletými protěnkáři. „Má trochu problém s boxy, takže na roviny už se nevrátí. Pokud to bude možné, rádi bychom s ní startovali mezi klisnami. Těžší skoky by neměly být problém.“
Syn jedničkové vítězky nad překážkami Tanečnice Tasmánský Čert (Englicovi) nad skoky debutoval vzdáleným čtvrtým místem v lysolabských proutěnkách. „Nemá mnoho třídy, takže ho budeme směřovat spíše na menší závodiště.“
Sedmiletý Little Tokyo (Englicovi a Kulhánkovi) byl svého času dvojkovým koněm do jedné míle, ale loni se mu nejlépe vedlo v lysolabské čtyřce na 2200 metrů, v níž dokázal zvítězit. „Možná se ještě proběhne po rovině, ale počítáme s ním do skoků.“
Kariéra sedmiletého Greate Generous (Zeas Staré Hradiště) čítá jen čtyři starty v předloňské sezóně. „Byl pozdě obsedlý, proto začal až v pěti letech a loni nestartoval kvůli problému se šlachou. Míří do překážek a věřím, že nad nimi něco ukáže.“
Čtyři starty, v nichž porazil jediného soupeře, má na svém kontě polokrevný Mohykan (Zeas Staré Hradiště). „Roviny absolvoval jen na rozběhnutí. Nyní míří do překážek a sedět by mu měly dlouhé krosy.“
Trojice dosud nepojmenovaných a nestartujících čtyřletků přišla do Němčic v loňském roce z překážkových dražeb. Jedním z nich je dcera výborného překážkového plemeníka Presentinga (Zeas Staré Hradiště), který dal vítěze Cheltenham Gold Cupu Denmana a War Of Attrition. „Je obsedlá až jako tříletá. Vlastní překážkový původ, takže asi začne nějakým bumperem a pak půjde skákat.“
Z překážkové rodiny je i dcera trojnásobného Gr.1 vítěze Scorpiona (Englicovi). „Rovněž míří do překážek, po rovině půjde maximálně nějakou probíhačku.“
To samé platí i pro valacha po Bachovi(Englicovi). Jeho matce Old Chapel vyběhli čtyři potomci, z nichž žádný nevydělal ani korunu.
Popisky ke galerii:
1. a 2. a 3. foto: Ladislav a František Vocáskové
4. foto: Baratheus
5. foto: čerstvý přírůstek u Vocásků
Zatím nebyl přidán žádný komentář.