Důvod ke spokojenosti mu přinesl také Galavečer českého turfu, na němž získal Renny Storm dvě ocenění (Nejlepší dvouletý hřebec a Nejlepší kůň českého chovu) a Aprilius byl vyhlášen Nejlepším sprinterem. Sestavu šampiónů ve stáji doplňuje v předchozích dvou sezónách mezi jezdci kralující Jaromír Šafář. „Ten samozřejmě zůstává prvním žokejem pro koně v majetku První Byškovické. Obsazení ostatních koní budeme řešit podle situace, ale předběžně jsme na ně domluveni s Tomášem Lukáškem,“ prozrazuje Tomáš Váňa, koho bychom letos měli vídat v sedlech jeho svěřenců. „Letošní zima byla poměrně mírná, takže jsme během ní natrénovali vše, co bylo potřeba. Navíc lysolabské závodiště a okolní cvalovky leží na pískovém podkladu, který dokáže odolávat i teplotám pod bodem mrazu,“ prozrazuje Váňa, kterého při komentování jednotlivých koní vystřídala jeho manželka Iveta.
Dvouletí
Z juniorské sestavy svým exteriérem i původem nejvíce zaujme Mramor v majetku První Byškovické, jejíž koně letos budou běhat za Stáj A 3 J Family. Otcem Mramora je třikrát na Gr.1 scéně vítězný světoběžník Phoenix Reach (jehož výsledky v chovu jsou ovšem zklamáním a nyní připouští za pouhých 1.500 euro) a matkou Mainly Monroe. Dcera výtečné Nory Jeane se zaskvěla především vítězstvím ve Velké ceně českého turfu. „Jeví se dobře, v práci se všechno rychle učí. Podle původu je to ale pozdní vytrvalec, takže je otázkou, jestli letos vyběhne.“
Odchovancem svých majitelů je také Pinot. Ani od syna High Extrema a Půltoniny, jejíž první potomek Portugal se ve dvou juniorských startech neumístil, se ale mnoho ranosti čekat nedá. „Zatím moc dostihově nevypadá, bude potřebovat čas.“
Také na jedničkové scéně pětkrát druhá Réva měla na dráze zatím jen jednoho potomka, kterým byla ve dvou letech nestartující Reggisia, takže i Egertonův syn Run The Win bude zřejmě pozdnější. „Je trochu bojácný, takže na něj nespěcháme.“
Sestavu dvouletků v majetku První Byškovické doplňuje na dva roky od Hřebčína Napajedla pronajatá Intiquilly. „Měla by být ranější než výše uvedení dvouletí hřebci,“ sděluje Váňová na adresu dcery Fly To The Starse, přestože jeho potomci obvykle také potřebují více času. Matka Intiquilly Indian Princess je pravou sestrou ve varšavské jedničce na 3200 metrů vítězného Indian Reefa, kterého už čtvrtou sezónu chystá do překážek Josef Váňa.
Na dva roky z Napajedel je pronajata také další dcera Fly To The Starse Fascinating Hill (Equus Caroli), jejíž matka Fatra Line získala především druhé místo v Jarní ceně klisen. „Mohla by být raná, ale nijak na ni netlačíme. Všeobecně lze říct, že s dvouletými vyběhneme, až když si o to sami řeknou.“
Synem Fairlypiho a v německých nižších kategoriích pětkrát vítězné Allegrie je Allegrius (Stáj Hradec), jehož o rok starší sestra Arabesca loni v září vítězně debutovala v Bratislavě a poté obsadila druhé místo v tamní slabší dvojce. „Je to silný kůň a dobře pracuje. Je sice ještě trochu hříběcí, přesto by se letos na dráze ukázat mohl.“
Tříletí
Ze zástupců klasického ročníku poutá jednoznačně největší pozornost měkký podklad preferující Renny Storm (Stáj A 3 J Family), který loni ovládl dvojici jedničkových dostihů - Cenu Muscatita a Gerschův memoriál. Jeho původ, exteriér i absence přihlášky do derby napovídají, že by měl setrvat na kratších distancích. „Více napoví starty na jaře, ale zřejmě ho natahovat nebudeme,“ potvrzuje tuto tezi Iveta Váňová. „Začne v Michalově memoriálu a poté zamíří do Velké jarní. Věřím, že na distancích do míle by se neměl ztratit ani mezi importy.“
Jeho stájový druh valach Izidor na svůj debut teprve čeká. Nicméně pozornost poutá jméno jeho otce - čtyřnásobného Gr.1 vítěze Singspiela. Dva na českých drahách startující potomci Izidorovi matky Icy Guest ale za moc nestáli. „Loni byl pořád bolavý, ale na dráze by se měl objevit hned zkraje sezóny v dostihu pro české odchovance,“ sděluje na jeho konto Tomáš Váňa.
Jediným vlastníkem přihlášky do derby je ve stáji Tomáše Váni Sorgenio, který ze třech loňských startů na domácí lysolabské dráze vytěžil jedno vítězství. Reprezentant Stáje Hradec je zástupcem prvního ročníku potomků Egertona a jeho matka Sorgenia byla v Ceně ČSCHPMDK vzdálena jen krk od jedničkového triumfu. „Je psychicky labilnější, všechno ho hned rozhodí. O jeho vytrvalosti nicméně nemám pochybnosti, takže hned zjara začne něčím delším a uvidíme, kam až se vyšplhá,“ ujímá se znovu slova Váňová.
Novým jménem ve stáji je Clasa Cafe, která se ve dvou loňských startech pod vedením Heleny Vocáskové neumístila. Stejně jako dříve její polosestra Canadian Lady, která byla užitečnou čtyřkou preferující sprinterské distance, bude hájit barvy Stáje VB-Váňa. „Velké ambice s ní nemáme, měla by to být užitečná klisna v dostizích nižších kategorií.“
Starší
I při představování starších koní začínáme těmi v majetku První Byškovické. První z nich pak logicky přichází na řadu Aprilius, který loni zvítězil v bratislavské Ceně Mysa i v nejvýznamnějším českém sprintu Svatováclavské ceně. Zcela po zásluze tak obdržel titul Sprinter roku. „I letos by se měl spíše objevovat na českých drahách popřípadě v Bratislavě, ale pokud by tu žádný vhodný dostih neměl, majitel se nebrání startu v Německu,“ sděluje Váňová na konto na Středoevropské dražbě za 180.000 korun zakoupeného hřebce.
Shodným Generálním handicapem 93,5 kilo disponuje také Gloushek, kterému ale zatím velká vítězství unikají. „Nerad vyhrává, v mostecké Ceně JCČR to rozhodně bylo v jeho silách,“ připomíná Váňová těsnou porážku s My Afantou. K plánované účasti Gloushka v supervytrvalecké Ceně prezidenta sděluje: „Zůstane na tratích kolem dvou kilometrů, ale když zrovna žádný takový dostih nebude, může zkusit i delší distanci. Každopádně k úspěchu potřebuje rychlý dostih a žokeje, který ho zná.“
Synem black-type umístěné Green Song je také Green Valleys, který po druhém místě v Michalově memoriálu trochu zklamal sedmým místem ve Velké jarní ceně. „Měli jsme obavy, aby mu jeho handicap stačil na účast ve Velké jarní, takže před ní po vítězství ve dvojce absolvoval ještě Michala. V něm šel sice bez biče, ale stejně ho ten dostih stál síly a o tři týdny později už nebyl v takovém laufu,“ vysvětluje Váňová. Přes léto pak Green Valley pět měsíců odpočíval. „Dali jsme mu čas, aby se z náročného jara vzpamatoval. Jeho optimum by mělo ležet kolem dvou kilometrů, protože je dobře ovladatelný a není rychle na nohou. Dvojky by umět určitě měl.“
V dostizích druhé kategorie by se měl objevovat také v Červnovém poháru pátý Byskovic, který ale od začátku srpna nestartoval. „Poranil si totiž nohu ve výběhu,“ vysvětluje Váňová. Otcem narostlého hnědáka je Jeremy, jehož optimem byly dostihy do míle, přesto by měl Byskovic směřovat na delší distance.
Stálicí stáje je sedmiletý France Extreme, který loni prožil první sezónu bez vítězství, ale získal hned trojici druhých míst. Dvě z nich vybojoval na distancích 1600 a 1700 metrů, přestože dříve platil za ortodoxního sprintera. „Už se zklidnil, takže na menších závodištích zvládne i míli. Na dvojky by stále stačit měl.“
Sestavu reprezentantů bíločervených barev uzavírá Ketty. Ta se v létě stěhovala do lysé z chuchelských stájí Olivy Horové a svoji nechuť vítězit překonala až koncem září ve slabším dostihu nezvítězivších. Její ambice jsou každopádně vyšší. „Měla by se objevit ve dvojkových dostizích vyhrazených klisnám.“
Ty jsou cílem také pro Carrie (Riviera), která měla loni v první polovině sezóny skvělou formu, díky níž získala dvojici dvojkových úspěchů. Po sezóně bylo uvažováno nad jejím odchodem z tréninku. „Dnes je ale problém udat klisnu do chovu, a i protože jako dvouletá neběhala, zůstává ve svých šesti letech na dráze,“ sděluje Váňová. „Je to velice poctivá klisna, ale potřebuje mít klidný dostih.“
Její bratr Cartemix (Riviera) zatím absolvoval jen čtyři starty v první polovině loňské sezóny. „Poté ho zastavilo zranění na spěnkové kosti. Nyní je po rekonvalescenci a začne od spodu,“ sděluje na konto pětkového vítěze Váňová.
Jen o pár desítek metrů se loni stěhoval čtyřletý El Camino (MBE), který své dosavadní starty absolvoval jako svěřenec Heleny Blažkové. Nejvíce se blýsknul vzdáleným pátým místem v rakouském Trial Stakes, ale od července nestartoval. „Vrací se po zranění. Musíme zapracovat na jeho cvalové akci, protože se neumí pořádně natáhnout, a také na jeho psychice. Začne ve trojkách, ale měl by se dostat výš. Jeho parketou budou pravděpodobně sprinty, ale na menších závodištích může zvládnout i míli.“
Specialista na 1800 metrů Fencer (Equus Caroli) se na podzim zabydlel v chuchelských trojkových handicapech a v jednom z nich dokázal zvítězit. „Je psychicky labilnější, ale věřím, že má na to uspět i ve vyšší než třetí kategorii.“
Jeho o rok mladší polobratr Farditt (Equus Caroli) má podobné distanční preference. Loni sice získal dokonce dvojici vítězství, ale výše než ve čtyřce se zatím neukázal. „Může se zvednout, ale v jeho případě budou zřejmě trojky stropem.“
Na pomezí třetí a čtvrté kategorie se pohybuje Char (Stáj Hradec). „Čekali jsme od něj trochu víc. Pravděpodobně tedy zamíří nad skoky, ale je také možné, že zůstane na rovinách pro amatérku Hradcovou,“ zmiňuje Váňová dceru majitele a vítěznou partnerku Chara ze zářijového Brna.
Za očekáváním zatím zůstává syn vítěze Arc Rail Linka Monty Jack (Cavalo-EP), který sice ve čtyřkách získal pár nižších dotací, ale vítěze vždy sledoval z velké vzdálenosti. „V práci, a zejména pokud ji absolvuje v písku, se jeví velice dobře, ale v dostizích to zatím neukázal,“ zakončuje naše povídání Váňová.
Popisky ke galerii:
1. a 2. foto: stájová sestava
3. foto: trenér Tomáš Váňa s manželkou Ivetou
4. foto: Farditt
5. foto: Cartemix
6. foto: Green Valley a Ketty
7. foto: Fencer s Ivetou Váňovou
8. foto: Sorgenio
9. foto: Renny Storm
10. foto: Renny Storm vítězí v Ceně Muscatita
11. foto: Aprilius vítězí ve Svatováclavské ceně
Zatím nebyl přidán žádný komentář.