Vždyť jen za posledních pět let získali jeho svěřenci sedmnáct vítězství v nejvyšších kategoriích. V současné době velezkušený trenér dohlíží na přípravu patnáctky koní, přičemž součet jejich pořizovacích hodnot bezpečně překoná hranici patnácti miliónů korun. Stájovou jedničkou je Martin Srnec, který u trenéra Šatry působí od loňského léta.
Dvouletí
Z juniorské kolekce svým původem zaujme především dcera výtečného Montjeua Tautou Montjeu, která stála Jiřího Odcházela na srpnové dražbě společnosti Arqana 90.000 euro. Její matka Flashing Green totiž dala dva listed vítěze a dalšího black-type umístěného potomka, přičemž za bližší zmínku z nich stojí tříletý Tha’Ir (New Approach), který vlastní rating 108 liber a letos by mohl zamířit do britských klasik. Jeden potomkem Flashing Green už se objevil na českých drahách. Byl jím Šavujevův Sary Shayana (Monsun), jehož maximem bylo druhé místo v Memoriálu dr.Frankenbergera. „Z dvouletých by mohla být nejranější, ale zatím je brzy na nějaké velké závěry. Více budeme vědět až za měsíc nebo spíše za dva,“ sděluje na konto klisny menší vzrůstu Šatra.
Na stejné dražbě jako Tautou Montjeu byl za 37.000 euro pro stáj Dr.Charvát zakoupen nepojmenovaný syn čtyřnásobného Gr.1 vítěze Azamoura (Dr.Charvát). Jeho matkou je ve Francii dvakrát vítězná Spring Sea, jejíž oba potomci dostihového věku rovněž běhají na francouzských drahách. Do nejvyšších kategorií sice nepronikli, ale od tamního handicapera obdrželi solidní známky 39 a 42 kg a v hodnocení prestižního britského deníku Racing Postu se dostali před devadesát liber.
Sestavu dvouletých doplňuje zástupce druhého ročníku potomků šampióna sprinterů Scyrise Charming Dream (Stáj A 3 J Familly), jehož matka Charming Heights dala v derby stříbrného Charleyho, v Gr.1 meranských proutěnkách dvakrát druhého Charccariho nebo vítězku Deylova memoriálu Charitmu. „Jeho matka dala několik kvalitních koní, ale podle práce toho o něm stejně jako o ostatních dvouletých zatím nelze mnoho povědět.“
Tříletí
Významnou posilou Šatrova klasického ročníku je Reglisse. Reprezentantka stáje Dr.Charvát absolvovala juniorskou část své kariéry v Irsku a za sedmičku tamních startů byla ohodnocena ratingem 95 liber. Ten jí patří především zásluhou dvou čtvrtých míst na Gr.3 scéně, které vybojovala v červenci v rozmezí pouhého týdne. „Má za sebou těžkou sezónu, během níž absolvovala hodně startů v krátkém časovém rozpětí. Navíc exteriérem nijak neoslní. Podle loňských výkonů je to ale velice zajímavá klisna, tak snad svou výkonost potvrdí,“ sděloval Šatra, který ohledně směřování Verglasovi dcery prozradil: „Cílem je Jarní cena klisen. Jestli půjde na rozběhnutí Deylák se rozhodneme až podle toho, jak daleko bude v práci. Její distanční optimum zatím nelze odhadovat. Loni ale předváděla dobrý závěr, takže by delší distance prostát mohla.“
Za 58.000 euro pořízený Maestro Quercus (Dr.Charvát) se nejlépe předvedl v bratislavské Karpatské ceně, kde nestačil jen na suverénního Legionara. Poté ale trochu zklamal vzdálenou devátou příčkou v Ceně zimního favorita. „Na jeho výkonu v zimáku se podepsaly problémy v boxech. Asi začne Michalem a poté by se měl objevit ve Velké jarní,“ prozradil Šatra o synovi Shamardala a v milánském listed třetí klisny Vola Vola, jejímž je prvním potomkem.
Přihlášku do všech dílů klasické trojkoruny vlastní také za 26.000 euro pořízený Charaki (Dr.Charvát). Jeho otcem je sice vytrvalec Shirocco, ale matka Seltitude byla naopak úspěšná na sprinterskchý distancích a dokonce zvítězila na Gr.3 scéně v Chantilly. V chovu se jí ovšem tolik nedaří. „Přišel k nám až v létě a do té doby toho moc nenapracoval, ale na podzim se nejevil špatně. Zřejmě začne lehčími dostihy a uvidíme, jestli s ním má smysl mířit do klasik.“
Za 75.000 guineí zakoupený syn Mujadila Tycho Brahe (Joly) absolvoval dostihový křest v říjnových Pardubicích, kde zásluhou dobrého spídu uzavřel tabuli. Je ale především pravým bratrem Gr.3 vítězky a dvakrát na Gr.1 scéně třetí sprinterky Lesson In Humility, které se nejvíce dařilo až ve čtyřech letech, takže od Šatrova svěřence lze očekávat progres. „Nebyl raný. Slušně se začal ukazovat v létě, ale přibrzdili ho zdravotní problémy. Vyběhl tedy až v říjnu v Pardubicích a poté bohužel neměl další dostih, díky němuž by získal handicap,“ vrací se dvouleté kariéře svého svěřence Šatra. „Podle původu by sice měl být sprinter, ale projevem vypadá spíše jako vytrvalec. Začne tedy buď dvojkou na 1800 metrů, nebo trojku na 2200 metrů. Je sice hlášen i do Velké jarní, ale pokud při vstupu do sezóny nezvítězí, zřejmě jí vynechá.“
Stáj Joly bude reprezentovat také Sapsiree (Joly), která se do Velké Chuchle stěhovala od Heleny Blažkové po svém zářijovém debutu. Svůj druhý start absolvovala na mosteckém hipodromu, kde po aktivním proběhu skončila o hlavu druhá. Jejím otcem je Rock Of Gibraltar a matkou klisna Celeste, která toho sice na dráze mnoho nepředvedla, ale je pravou sestrou dvojnásobného vítěze Hong Kong Vase Doctora Dina. Za pozornost stojí, že ač Sapsiree jako ročka stála pouhých 1.500 euro, na breeze-up dražbě společnosti Arqana se její cena vyšplhala na 40.000 euro. „Ve druhém startu si vedla slušně, takže jí směřujeme do Jarní ceny klisen. Předtím sice může jít i nějaký dostih pro nezvítězivší, ale spíše zamíří do Deyláku.“
Jediným Šatrovým tříletkem bez klasické přihlášky je dcera Tiger Cafeho a nestartující Spiny Spona (Arte-Šatra), která na svůj dostihové křest stále čeká. „Loni dostih nestihla kvůli zdravotním problémům. Jestli ve svých prvních startech nic neukáže, tak odejde z tréninku,“ sděluje trenér na konto své vlastní klisny.
Starší
V šesti loňských startech skončil Chardonney Tcheque (Dr.Charvát) nejhůře čtvrtý, přesto dlouho zůstával svými výkony trochu za očekáváním. Na podzim ovšem chytil formu a po smolné čtvrté příčce z Velké ceny Prahy zvítězil v italském Miláně. „Z českých dostihů se pro něj nabízí až Květnová, ale už koncem dubna by se mohl představit v Itálii,“ sděluje Šatra s tím, že na Apeninský poloostrov, kde Chardonney Tcheque už zvítězil i v kategorii listed, by měl během sezóny mířit častěji. „Samozřejmě to ale také závisí na vyplácení tamních dotací, které nám za loňský podzim ještě nepřišly. Kdyby ale v Česku vyhrál všechny významné mílařské dostihy, vydělá asi jen 300.000. V Německu také nejsou peníze nejlepší a navíc je tam silná konkurence, takže Itálie vychází z možných variant nejlépe.“
Další reprezentant modrožlutých barev stáje Dr.Charvát My Afantou je sice bratrem šestinásobného Gr.2 vítěze na mílové distanci Martilla, přesto našel svou parketu na vytrvaleckých distancích. Svou silnou koncovku uplatnil především v Českém derby, v němž skončil třetí, a při vítězství v Ceně JCČR. Neztratil se ani na závěr sezóny v Miláně, kde bral čtvrtou dotaci. „Dubnovou se mi s ním běžet nechce, protože lepší jsou pro něj dostihy nad dva kilometry. Stejně jako Chardonney by tedy mohl začít sezónu v Itálii. Je ale podmínkou, aby se ukazoval dobře v práci, protože jinak tam nemá cenu jezdit. U nás by se měl představit nejdříve ve Smolíkově memoriálu.“
Výbornými papíry se může chlubit i Johannes Kepler (Joly), který je polobratrem Gr.1 vítěze Gitano Hernanda. Loni se ale na dráze představil jen jednou, když ve Velké dubnové nestačil pouze na suverénního Roches Crosse. „Trápily ho vleklé zdravotní problémy, ale ty už snad definitivně překonal a počítáme s ním do Dubnové. Třídu rozhodně má, takže i on by mohl v průběhu sezóny zamířit do Itálie, kde už ve třech letech uspěl vítězstvím v Římě.“
Stáj Arte-Šatra reprezentující Růženka se loni na jaře úspěšně etablovala na trojkové scéně, ale od června nestartovala. „V srpnu se totiž ve Varech zranila při vykládání,“ vysvětluje Šatra.
Čtyřletý ryzák Mainly Rocco (Stáj A 3 J Familly) je sice synem Shirocca a vítězky Velké ceny českého turfu Mainly Monroe, přesto má na kontě zatím jen trojici tabulových umístění z vytrvaleckých čtyřek. „Loni ho brzdily zdravotní problémy a navíc potřeboval dozrát. Začne ve čtyřkách a uvidíme, kam to dotáhne.“
Jen zlomek ceny řady svých tréninkových kolegů stál Mikesh (Kelso Stables), přesto se ve své premiérové dostihové sezóně vyšplhal až do jedniček a na jejím sklonku obsadil druhé místo v Českomoravské ceně. „Měl by se představit v Gomba handicapu, ale přes zimu neměl ideální podmínky k tréninku, takže na první neděli nebude v top formě. Další dostih, který pro něj připadá v úvahu, je na konci dubna konaný Maškův memoriál,“ sděluje Šatra na konto koně, o jehož každodenní přípravu se stará jeden z jeho spolumajitelů Ladislav Nagy v Radonicích u Tábora.
Popisky ke galerii:
1. a 2. foto: stájový kolektiv – Jaroslav Fabris, Sabrina Kuchařová, trenér Tomáš Šatra a Martin Srnec
3. foto: Tomáš Šatra s kolegou Jaroslavem Drlíkem
4. foto: Chardonney Tcheque a dvouletek po Azamour
5. foto: dvouletek po Azamour
6. a 7. Foto: Chardonney Tcheque a dvouletek po Azamour
8. foto: Mainly Rocco a Maestro Quercus
9. foto: Maestro Quercus
10. foto: Johannes Kepler a Tautou Montjeu
11. foto: Johannes Kepler
12. foto: Tautou Montjeu
13. foto: Reglisse
Zatím nebyl přidán žádný komentář.