Zatím sice nepřinesla vítězství na nejvyšší scéně, ale loni obsadil Allan Petrlík třetí místa v obou sledovaných trenérských šampionátech a stáj Rabbit Trhový Štěpánov skončila mezi majiteli čtvrtá. Věkové složení stáje navíc napovídá, že z dobytých pozic by „králičí“ centrála neměla ustoupit. „Zima proběhla podle našich představ,“ sděluje Petrlík, který nedá na tréninkové podmínky v Pičíně dopustit. „Jezdeckou jedničkou samozřejmě zůstává Jan Verner,“ jmenuje trenér mladého jezdce, který sedmnáct z loňských devatenácti vítězství získal právě na koních reprezentujících zelenobílé barvy.
Dvouletí
Téměř polovinu ze sestavy dvouletých tvoří vlastní odchovanci Rabbitu Trhový Štěpánov a ostatní junioři přicestovali do Pičína už jako odstávčata. „Jsou tu rozlehlé pastviny a tedy výborné podmínky pro chov,“ sděluje Allan Petrlík, jehož slova dokládají i exteriéry jednotlivých dvouletků. Mezi nimi jsou tři potomci v Pičíně působícího plemeníka Rol’over Beethovena. „Na dráze se zatím mnoho jeho potomků neukázalo, takže o nich těžko něco soudit, ale dává silné a korektní koně.“ Nejlepší klisny v majetku Rabbitu Trhový Štěpánov byli ovšem připuštěny atraktivnějšími hřebci.
To platí třeba pro dvojnásobnou jedničkovou vítězku Vadeonu, jejímž prvním potomkem je klisna Vadeta po dvojnásobném Gr.1 vítězi Saddexovi, který bude mít letos na dráze první tříleté. Původ tedy předurčuje narostlou Vadetu k úspěchům ve vyšším věku na vytrvaleckých distancích. „Ukazuje se dobře, ale je to především klisna pro klasickou sezónu, v níž by mělo být jejím cílem Oaks. Aspoň dva starty by ale kvůli zisku handicapu a zkušeností letos absolvovat měla.“
Potomkem Saddexe je také Monte Wells. Jeho v Oaks těsně druhá matka Rabbit Montjeu, v jejímž případě jde rovněž o prvního potomka, se ve dvou letech na dráze neukázala, takže i Monte Wells by měl být především koněm pro budoucnost. „Má výborný exteriér. Jeví se jako pozdní vytrvalec, ale třída by tam měla být. Letos se tedy také jenom dvakrát proběhne a pošetříme ho na klasiky.“
Vytrvalecký původ vlastní i Rabit Railink, který je, jak už ostatně jeho jméno prozrazuje, synem vítěze Arc Rail Linka. Jeho matka Rose Moon ovšem zatím dala jen jednoho slabého potomka. „Vyběhne až ve druhé polovině sezóny, ale myslím, že by měl mít vysokou třídu. Mohl by se tedy objevit v Zimáku. Především by to ovšem měl být kůň pro klasickou sezónu, potažmo pro derby.“
Po v zahraničí působícím plemeníkovi je také Rabbit Emperor, jíž by na rozdíl od výše zmíněná trojice ranost chybět neměla. Vždyť její otec Holy Roman Emperor startoval jen jako dvouletý a má na kontě dvojici triumfů se statusem Gr.1. Loni měl navíc v Top 10 handicaperem nejvýše hodnocených evropských dvouletků hned dva zástupce. „Těším se na ni. Ukazovala se dobře, ale má za sebou menší zdravotní výpadek. Letos by každopádně vyběhnout měla.“
Dcera šampióna plemeníků Look Honeyho Montana Dream je ze čtyřkové vítězky Rabbit Mujadil, jejímž je prvním potomkem. „Pořád roste, takže bude potřebovat čas. Byl bych rád, kdyby letos vyběhli všichni mí dvouletí, ale u ní si tím nejsem jistý.“
Napajedelskou odchovankyně Fabrittana je dcerou Egertona a klisny Fabriany. Ta své nejlepší běhání předvedla už jako dvouletá, kdy v jedničce pro české odchovance finišovala čtvrtá jen půl délky od vítěze. „Jeví se raná, takže už v létě by měla vyběhnout.“
Potomkem Egertona je i hnědák Love Me, který je rovněž prvním potomkem své matky. Tou je ve dvou letech na slušovické dráze vítězná a o rok později neúspěšná účastnice obou dámských klasik Lorellai. „Je sice narozen až v květnu, ale jeví se dobře a měl by tedy brzy vyběhnout.“
Zástupkyní prvního napajedelského ročníku potomků plemeníka Fly To The Stars je Trevilla. „Myslím, že to bude dobrá klisna do 1600 metrů. Letos by mohla vyběhnout, ale její cvalová akce je ještě trochu rozházená, takže spíše se ukáže až na podzim.“
Z trojice potomků Rol’Over Beethowena, který byl na ostrovech hodnocen nejvýše ratingem 94 liber a u nás se předvedl nejlépe druhým místem v Ceně Jezdectví, má nejzajímavější mateřskou stranu rodokmenu Faraon. Ten je totiž synem vítězky Ceny Masise Fanegy, takže se od něj dá očekávat ranost. „Vypadá dobře. Těžko říct, kolik má třídy, ale na podzim by měl určitě vyběhnout.“
To matka Rachel Star Radona nevydělala v pěti životních startech ani korunu. „Letos by měla vyběhnout, ale patří k našim slabším dvouletým.“
Mnoho třídy neukázala ani matka Djaggy Duplika, jejíž handicap dosáhl maximálně hodnoty 52 kilogramů. „Nebudeme na něj spěchat. Výhledově je to kůň do překážek.“
Jediným svěřencem Allana Petrlíka, který nebude hájit barvy stáje Rabbit Trhový Štěpánov, je Ray Of Lightova dcera Willy Wonka. Ta bude totiž stejně jako její v Oaks pátá matka Wild Thyme, jejíž první potomek Woody doběhl ve všech svých juniorských startech za peníze, reprezentovat stáj Racing Club Salvator. „Je to šikovná klisna a letos tedy určitě vyběhne. S jejím majitelem jsme ale domluveni, že na podzim koupí lepšího koně.“
Tříletí
Ze zástupců klasického ročníku toho nejvíce ukázal Rabbit Motivman, který po vítězném červnovém debutu sbíral cenná umístění mezi elitou svých vrstevníků. Ve vrcholech juniorského kalendáře, tedy v Gerschově memoriálu a v Ceně zimního favorita, obsadil shodně čtvrtá místa. „Půjde klasickou cestou, takže míří do Velké jarní, kde mu věřím na zisk tabulového umístění. O jeho vytrvalosti více napoví až samotné dostihy,“ sděluje Petrlík na adresu syna vítěze Epsom Derby Motivatora, který ovšem vlastní kratší mateřskou stranu rodokmenu.
Původ Rabbita Thomase velké pochybnosti o dostatku vytrvalosti nevzbuzuje. Syn šestinásobného Gr.1 vítěze Dylana Thomase doposud absolvoval trojici startů mezi nezvítězivšími, v nichž se i kvůli „zelenému“ projevu umístil nejvýše na druhém místě. „Jeho loňský dostihový projev měl velké rezervy, ale v práci je srovnatelný s Rabbit Motivmanem. Vytrvalost by mu scházet neměla, takže hlavním cílem je derby, přičemž na jaře by se mohl objevit ve slovenské Velké jarní ceně.“
Mílařský původ vlastnící Rabbit Araafa zahájil svou kariéru třetím místem v kvalitně obsazeném dostihu debutantů, ale v dalším startu odcouval po aktivním průběhu až na sedmé místo. „Od loňska se zvednul. Začne odspoda a budeme ho směřovat do Vaderemo Rennen (předzkouška Rakouského Derby), a pokud v něm ukáže dostatečnou třídu, představí se v Rakouském derby. Jeho distance 2200 metrů by mu měla sedět lépe než trať Českého derby.“
I čtvrtý z tříletých hřebců Win For Us má klasické ambice. Potomek Egertona a Vočko si sice své premiérové životní vítězství připsal na provinční brněnské dráze, ale porazil tam solidní soupeře včetně pátého z Ceny Masise Chemika. „Stejně jako Rabbit Motiman půjde klasickou cestou.“
Z tříletých klisen toho zatím nejvíce ukázala Rabbit Shirocco, která koncem září jen těsně podlehla dvojici soupeřů v chuchelské trojce. Ta se konala na distanci 1200 metrů, ale protože reprezentantka zelenobílých barev je po čtyřnásobném Gr.1 vítězi na trati 2400 metrů Shiroccovi, její parketou by měly být delší dostihy. „Měla by být vytrvalá a má i třídu, takže bychom jí rádi viděli na startu obou dámských klasik. Má ovšem čip v koleně a těžko říct, na kolik jí to bude brzdit, takže se s ní nedá dopředu moc plánovat.“
Klasické ambice má také Flurry, která figuruje na přihláškách do Jarní ceny klisen. V jediném loňském startu skončila sestra výše zmiňovaného Faraona v poli poražených. „Z prvního ročníku potomků Rol’over Beethovena se jeví nejlépe. První neděli se objeví v dostihu pro české odchovance a poté se uvidí, jestli jí má cenu směřovat do klasiky.“
Pravého sourozence má mezi juniory také dosud nestartující Retina, která je sestrou Rachel Star. „Jako hříbě měla úraz, takže pracuje teprve od léta. Měla by běhat dostihy nižších kategorií.“
Dcerou Rol’over Beethovena je také Boogie, jejíž matka Rabbit Best má na kontě jen dva neúspěšné starty ve dvou letech. „Měla přeseknuté šlachy na zadních nohách, takže je otázkou, jestli se vůbec objeví na dráze.“
Starší
Vůbec nejstarším ze svěřenců Allana Petrlíka je šestiletý Rabbit King. Specialista na distanci 1400 metrů má sice na kontě dvojici jedničkových vítězství, ale během loňské sezóny spadl jeho handicap o 15,5 kg a ani ve trojici trojkových startů se nedostal přes třetí místo. „Má za sebou kastraci a doufáme, že mu to pomůže k návratu do jedniček. Kdyby pokračoval v loňských výkonech, tak zkusí proutěnky.“
Na nejvyšší scéně dokázal bodovat i Rabbit Librettist, který předloni skončil čtvrtý v Rakouském Derby a zvítězil v jeho předzkoušce. Špatně nezačal ani loni, ale v průběhu sezóny měl více jak čtyřměsíční pausu. „Zlomil si obratle na kohoutku. Na podzim sice ještě stihl jeden start v Lysé, ale nebylo to ono. Nyní se jeví v pořádku a měl by tedy startovat především na své oblíbené ebreichsdorfské dráze ve velkých dostizích do dvou kilometrů.“
Třetí místo v „Deyláku“ a páté v Jarní ceně klisen loni získala Rabbit Dark Angel, která se ve zbytku své klasické sezóny představovala především na jí bližších sprinterských distancích. „Začne Gomba handicapem a i poté by měla běhat jedničky do 1400 metrů.“
Dokonce dvojici klasických dostihů loni absolvoval Rabbit Hurricane. Přes slibné dubnové starty se ale mezi elitu ročníku nezařadil. „Třídu rozhodně mála, ale výrazně ho limituje špatná cirkulace krevního oběhu. Letos začne lehčími dostihy, a přestože vlastní dlouhý původ, tak kvůli jeho zmíněnému problému vidím jeho optimum na distancích kolem 1800 metrů.“
Sprinterka Rabbit Kyllachy loni získali dvojici čtyřkových vítězství. Na podzim se neztratila ani ve dvojkové společnosti, v níž získala dvojici čtvrtých míst. „Před loňskou sezónou jí trápily zdravotní problémy. Měla by se nadále objevovat ve dvojkách.“
Své nejlepší běhání předvedl Rabbit Verglas na sklonku loňské sezóny, kdy s převahou pěti délek ovládl trojkový handicap na 1800 metrů. „Věřím, že se neztratí ani ve dvojkách. Jeho největším problémem je, že velice špatně snáší ustájení v cizím prostředí.“
Na supervytrvaleckých distancích se ve druhé polovině loňského roku našla Sonador. V Kolesách totiž ovládla dvojici čtyřkových dostihů na 2800 metrů a sezónu uzavřela třetí příčkou v Karlovarské dvojnásobné míli. „Čím delší distance, tím pro ni lépe. Třídově je to slabší dvojka.“
Purple Risk je sice synem výborné Půlnoci, která dala jedničkové vítěze Pumpkina, Pudra a Pareta, přesto zatím dosáhl maximálně na třetí místo mezi nezvítězivšími. „Vykastrovali jsme ho, tak mu to snad pomůže ke zlepšení a dotáhne to aspoň do trojek. Kdyby ne, půjde skákat,“ uzavírá představení svých svěřenců Petrlík.
Popisky ke galerii:
1., 2. a 3. foto: Allan Petrlík a Rabbit Thomas
4. foto: stájová sestava – zleva trenér Allan Petrlík, Lenka Helmecká, Adéla Klepetková, Jan Verner, Nicol Smutná, Ondřej Režňák
5. foto: Rabbit Motivman
6. foto: Rabbit Thomas
7. foto: Rabbit Araafa
8. foto: Rabbit King
9. foto: Rabbit Librettist
10., 11. a 12. foto: pičínská tréninková dráha
13. foto: Allan Perlík a vůz, který mu slouží k přepravě po tréninkovém areálu
14. a 15. foto: Rabbit Librettist a Rabbit King
16. foto: Love Me a Djagga
17. foto: Monte Wells a Faraon
18. foto: mycí box
Zatím nebyl přidán žádný komentář.