Své svěřence připravuje Josef Váňa na Karlovarsku, přičemž jeho svěřenci jsou ustájeni ve dvojici necelé dva kilometry vzdálených objektů. Koně do rovin a mladší překážkáři stojí v Mlýncích, kde je hned u stájí k dispozici tréninková dráha, a druhá polovina svěřenců legendy Velké pardubické má svůj domov v Bohuslavi. Tam na každodenní přípravu dohlíží trenérova manželka Pavla.
K průběhu letošní zimy Josef Váňa sdělil: „První dva měsíce letošního roku byly vcelku dobré, ale březen tréninku nepřál, protože panovaly mrazy bez sněhu. Nacváláno každopádně máme.“ To koneckonců dokazuje řada kvalitních výsledků, které v průběhu letošní zimy vybojovali Váňovi svěřenci na italských drahách. „Co se týče jezdeckého obsazení mých svěřenců, tak na rovinách vždy uvidím rád v jejich sedlech Jana Ráju. Překážkovou jedničkou je mladej, ale příležitost dostanou i ve stáji působící Michal Kubík a Jan Kratochvíl. Podobných talentů mezi překážkovými jezdci u nás moc není, tak snad dostanou příležitost také od jiných trenérů. Pro specifické koně využiju také Jardu Myšku, Pepu Bartoše, Jirku Kouska a pro Imprezera počítám s osvědčeným Honzou Faltejsekem.“
Dvouletí
Na úvod povídání o nejmladším dostihovém ročníku Josef Váňa poznamenává: „Loni jsem neměl žádné dvouleté, ale myslím si, že je lepší, když si trenér koně vychová sám. U dvouletých jinak o ranosti nepřemýšlím. Většina z nich by měla v budoucnu mířit nad překážky.“
Z juniorské sestavy nejvíce upoutá majitel výborného původu i exteriéru Buonarroti (Jasna), který byl stájí Jasna zakoupen na dražbě v Baden-Badenu za 85.000 euro. Jeho otcem je New Approach, který měl v loňském prvním ročníku dvouletých v šesti startech neporaženého šampióna Dawn Approacha, a matkou klisna Boccassini. Ta jako dvouleté v červenci zvítězila v Gr.2 na dráze v Maisons-laffitte, takže ranost by Váňovu svěřenci chybět neměla. „Jeho máma byla sice raná a rychlá, ale na dvouleté nijak nespěchám, takže absolvuje asi jen dva starty na podzim. Každopádně se v práci moc dobře pohybuje a z dvouletých vypadá nejlépe.“
Na stejné dražbě za 10.000 euro byla zakoupena klisna Silk (Jasna), od níž se naopak mnoho ranosti čekat nedá. Je totiž dcerou vítěze Prix Du Jockey Club (ještě na distanci 2400 m) Hernanda a Shades Of Beige. Té se nejlépe vedlo až v pěti letech, kdy skončila druhá v dvoukilometrovém drážďanském listed, a že jí vytrvalost neschází, dokázala o rok dříve na podzimním mítinku v Baden-Badenu, kde s pětidélkovou převahou ovládla trojkový handicap na 2800 metrů. „Je pěkná a dobře se hýbe, ale zřejmě bude pozdní.“
Německý sufix vlastní i syn trojnásobného Gr.1 vítěze na mílových distancích Desert Prince Nine. Ten stál už jako roček 11.000 euro a je polobratrem Nouvelle Noblesse, která jako dvouletá zvítězila v milánské Gr.3. „Do tréninku přišel později a navíc se zraněnou zadní nohou, takže je zatím z dvouletých nejslabší,“ poznamenává Váňa, který dodává: „Můj názor je takový, že ročci by měli přijít do tréninku nejpozději do Vánoc.“
Přehled čtveřice českých odchovanců začínáme klisnou Ready For Bond (Buc-Film), která je dcerou Forever Bonda a Ready And Able, takže je polosestrou trojnásobné klasické vítězky včetně Českého derby Ready For Life. „Všichni hřebci z Ready And Able za moc nestáli, ale klisny dává dobrý a Ready For Bond by to mohla potvrdit. Už se párkrát v práci poměřila se Silk a byla lepší.“
Potomkem Forever Bonda je i Amant De Bond (Vocetka), jehož matka Amandela pravidelně sbírala nad skoky dotace na zahraničních drahách (Merano. Štrasburk, Baden-Baden). Z jejích potomků vyběhla jen temperamentní Amica Per Vita, jejímž největším úspěchem je třetí místo z Pardubické zimní královny. „V budoucnu by to měl být dobrý překážkář. Není podmínkou, aby letos vyběhnul.“
Syn Scyrise Vinson Hill (Orling) je z klisny Vinnyca, která dala především klasickou vítězku Vinnah a bába Váňova svěřence Vinny je zase matkou výborného steeplera Vernara. „Z dvouletých byl při obsedání nejproblémovější, ale vykastrovali jsme ho a psychicky se srovnal. Jeho budoucnost by měla být nad překážkami, takže ani u něj není letošní start podmínkou.“
Prvním potomkem bývalé Váňovi svěřenkyně Hefner’s Choice, která dvakrát zavěsila na dvojkové scéně a je několikanásobně jedničkově umístěná, je Hefner (Köi Dent). „Když přišel do tréninku, vypadal jak poník a neměl v kohoutku ani 150 centimetrů. Po kastraci ale začal růst a myslím, že letos se na dráze ukáže,“ sdělil Váňa na adresu Egertonova syna.
Tříletí
Z Německa v zimě importovaný Mister Westminster (Spedition Zavřel) by měl být významným hráčem v letošních klasikách. Vždyť u našich západních sousedů získal lichotivý handicap 83,5 kg, přičemž podle projevu i původu ranně nevypadá. Jeho otcem je totiž Hurricane Run a matka Merlina ve Francii zvítězila ve dvojici dostihů na distancích 2600 a 3000 metrů. „Když přišel, bylo na něm znát, že celou zimu nic neděl. Poté se sice jevil dobře, ale bohužel se před pár týdny zranil. Jestli tedy stihne Velkou jarní, bude to zázrak, ale stejně by to měl být kůň především pro delší dostihy.“
Čerstvým nákupem je i syn Dylana Thomase Big Mago. Ten absolvoval sedm startů v Itálii, z nich čtyři v letošním roce, a zvítězil v posledním z nich. Jednalo se o prodejní dostih a pomohlo mu k tomu protažení distance na dva kilometry. „Je menšího vzrůstu, ale rozhodně to bude vytrvalec. Směřovat ho budeme do Frankenbergerova memoriálu, a pokud by se ukázal dobře, dohlásili bychom ho do derby.“
Naopak výraznější ambice nemá Rosensturmova dcera Kaira (Polar-Sportovní služby-Váňa). Její matka Kadra sice získala medailová umístění v obou dámských klasikách, ale její jediný startující potomek Kadros, který je pravým bratrem Kairy, porazil ve dvou životních startech jediného soupeře. „Všechna hříbata pod Kadrou strádají. V práci jen na tom Kaira jak dvouletí, takže se teprve uvidí, jestli vůbec vyběhne.“
Čtyřletí
Od Agy Khana byl loni za 22.000 euro zakoupen stájí Jasna Elmal. Ten si ve Francii připsal jeden triumf v kategorii G, přičemž v jediném českém rovinovém startu se v jedničkové společnosti vůbec nechytal. Nad proutěnkami se mu vede lépe. Z pěti zimních italských startů totiž vytěžil jedno vítězství v 13.200 eury dotovaném handicapu v Pise. „Teď ho necháme ještě chvíli odpočinout a poté se vrátí do Itálie.“
Po juniorské části kariéry z Polska zakoupený All About Cossio (Vocetka) změnil disciplínu hned zkraje loňské sezóny a pravidelně sbíral umístění na italských drahách. Jako první proběhl cílem až v pardubické Zlaté sponě tříletých, ale z vítězství se neradoval ani v ní, protože byl pro tísnění přesunut až na dvanácté místo. V březnové Trevisu navázal na loňské formy, když bral druhou dotaci. „Přejde na těžké skoky a nadále ho čekají starty v Itálii. U nás totiž nemá co běhat.“
Tři krátké steeplechase na italských drahách letos absolvoval Power Zar (Rennstall Darboven), a i když v nich mnoho soupeřů neporazil a končil daleko od vítěze, díky chudým polím v nich vždy skončil na tabuli. „Byl hodně chtivý, ale začíná se zklidňovat. Budeme ho směřovat do italských krosů.“
V loňském St. Legeru šestý Mazhilis (Köi Dent) absolvoval překážkovou premiéru na před týdnem v Trevisu a hned zamířil nad těžké skoky. V průběhu dostihu sice ztratil jeho jezdec Josef Váňa mladší bič a v navíc Mazhilise výrazně zbrzdil pád soupeře za poslední překážkou, přesto bral druhou dotaci. „Má slušnou rovinovou třídu a navíc je i velmi dobrý skokan. Snad by se tedy mohl v budoucnu uplatnit i ve Francii.“
Letos už se na dráze ukázal i Billy Silver (Scuderia Giacobbe-Váňa). Ten po nepříliš povedené proutěnkářské premiéře předvedl zlepšení a získal v Pise vzdálené třetí místo, ale na jeho další starty si budeme muset počkat. „Zlomil si totiž kopytní kost a v současné době je tak v rekonvalescenci.“
Pravým bratrem výtečné Sixteen je Sixstyseven (Buc-Film). Ten na rovinách mnoho třídy neukázal, ale po přechodu nad proutěné překážky výrazně ožil a posledně v září zvítězil v Pardubicích proti svým vrstevníkům se sedmidélkovou převahou. „Jako dvouletý vůbec neměl běhat, byl ještě takové děcko. Jeho parketou jsou skoky a hodně mi připomíná Vernara, akorát je pozdnější.“
Svéhlavý Katchaba (Joly) loni zjara, kdy byl ještě v tréninku Heleny Blažkové, naznačil slušnou rovinovou třídu, ovšem poté toho mnoho neukázal. Podařený nebyl ani jeho letní proutěnkářský debut, ale říjnovým čtvrtým místem přeci jen naznačil zlepšení. „V dostizích nechce prodat, co umí, ale posledně už se konečně choval jako dostihový kůň. V práci si s ním hrajeme a už spolupracuje lépe. Čekají ho steeply v Česku.“
Stáj Estrella reprezentující Unangepasse patřil na rovinách do čtyřek a ani úvod jeho skokové části kariéry mnoho důvodů k optimismu nedává. „Zůstává za očekáváním. Dostane ještě dvě až tři příležitosti a pokud nic neukáže, tak půjde pryč.“
Loni Miroslavem Rulcem trénovaný Kai absolvoval trojici startů mezi francouzskými proutěnkáři, přičemž naposled se ukázal v červnu ve Štrasburku. „Poté zchromnul, ale už je v pořádku,“ sděluje Váňa na konto syna klisny Kayamy, která dala řadu potomků známých z českých drah. Jmenujme aspoň diskvalifikovaného vítěze Velké jarní Kevina The Knighta, dvojnásobnou klasickou medailistku Kamu nebo vítěze jedné z loňských kvalifikací na VP Karlsbada.
Na svůj dostihový křest stále čeká Monsunův syn Salzach (Polar-Sportovní služby-Váňa), který byl na podzim dohromady s Tahinim zakoupen v Německu za 8.000 euro. „Loni zchromnul při práci, ale lidé ze stáje říkali, že se jevil jako nadějný kůň pro Německé derby. Zatím se jeví dobře. Importní poplatek za něj zřejmě platit nebudeme, protože by měl stejně běhat v zahraničí.“
(Jaroslav Fabris)
Starší překážkáři
Kategorii starších překážkářů nezačneme nikým jiným než trojnásobným vítězem Velké pardubické Tiumenem reprezentujícího barvystáje Köi Dent Iva Köhlera. Ten loni začal sezónu kvůli menším zdravotním komplikacím o něco později a další vítězství ve Velké již nepřidal, i když třetí místo svědčí o jeho stálé formě. „Půjde klasickou cestou přes kvalifikace do Velké. Uvidím jak na tom budu. Jestli letos pojedu Pardubickou, tak opět na něm,“ sděluje Josef Váňa.
Hipo Jape (Viktor Komárek) se po dvou sezónách, kdy se specializoval na Itálii, loni přeorientoval na pardubické krosy, kde si vyhrál dvojku a získal páté místo v srpnové kvalifikaci. „Chtěli bychom ho zkusit přes kvalifikace dostat do Velké.“
Podobnou cestou by měla jít i Bella D’Etruria (Chládek&Tintěra-Váňa), která si na konci sezóny vyhrála steeplechase v Itálii. „Po posledním dostihu nebyla úplně v pořádku. Letos by měla běhat v Pardubicích a přihlásíme jí i do Velké pardubické.“
Ve Velké startovala již loni Wiona (Vasury Kolesa), která byla čtvrtá v květnové kvalifikaci, ale další starty, stejně jako říjnový vrchol, nedokončila. „Potřebuje čas a pak ukáže svoje kvality. Byla by užitečná i v krosech v zahraničí. Jejím cílem ale bude Velká pardubická.“
Možným adeptem na říjnový vrchol by mohl být i Arabian Gem (Spedition Zavřel), který loni dva krosy v Pardubicích vyhrál, ale v Ceně Vltavy po skrumáži před irskou lavicí ztratil pozici a dokončil poslední. „Potřebuje jít zepředu a tak dokáže porazit i dobré koně. Počítám s ním stále do pardubických krosů a možná i do Velké pardubické.“
V Ceně Vltavy skončil druhý Zarif (Köi Dent), který se bude pardubickým krosům věnovat i nadále. „Pomalu dozrává, vidím v něm nástupce Tiumena.“
Před dvěma lety si vyhrál kvalifikaci Caland (Javor), ale loni se na dráze vůbec neobjevil. „Po zranění šlachy již trénuje. Počítáme s ním do krosů, ale ne do Velké pardubické. Distančně maximálně Cena Labe.“
Se zraněním laboroval i Charley (Giterman Estate), který loni vyhrál dva steeply, ale Zlatý pohár již nedokončil. „Na dráze by se měl objevit až v druhé půlce sezóny. Začne v menších krosech a pak by měl jít nahoru.“
To Alpha Two (Stáj Evi – Váňa) se opět zaměří na starty v Itálii, kde sice již letos neuspěl v cross country, ale jeho parketou jsou klasické steeplechase, v nichž slavil Gd.1 triumf v Meranu a v Gran Premiu byl čtvrtý. „Jeho program by měl být stejný jako loni s vrcholem v Gran Premio Merano.“
Ještě lepšího výsledku v Gran Premio Merano dosáhl Imprezer (Stáj Evi – Váňa), který v závěrečných metrech dokonce útočil na vítězného Rigoureuxe. „I 5000 metrů je pro něj málo. Je hodně vytrvalý. Má pomalý začátek a pak stále zrychluje. Jezdec se na něm ale hodně nadře.“
V Gran Premio Merano byl úspěšný i Budapest (Jasna), který se dokázal umístit na druhém, třetím a loni pátém místě. „To je svéhlavý koník. Opět by měl startovat v Itálii, ale možná i v jedničkové steeplechase v Pardubicích nebo i ve Francii.“
Druhé místo z Gran Corsa Siepi di Pisa (Gd.3) má již letos na svém kontě Soros (Joly), jenž loni bodoval v Lysé, ale v pardubických kvalifikacích se mu nevedlo. „Pardubice pro něj nejsou, bude běhat v zahraničí. Už v dubnu pro něj máme vybraný dostih ve Francii.“
Ve Francii byl za 45.000 euro zakoupen Until I Win (Vocetka), jenž se tam dokázal umístit v Listed konkurenci. Za nové působiště již v zimě startoval v Itálii. Po nepovedených Gran Corsa Di Siepi Roma (Gd.1) si vyhrál steepl v Pise. „Bohužel má zraněnou šlachu a bude mít pauzu.“
To za 65.000 euro pořízený Thallium (Jasna) byl loni na jaře ve Francii dokonce třetí v Gd.3, i když později již tak úspěšný nebyl. „Byl kupován s vizitkou zraněného koně, ale už je v pořádku. Co však bude běhat, musíme ještě probrat s majitelem. Buďto cizina nebo začne v druhé polovině sezóny v Pardubicích, aby mohl sbírat zkušenosti v krosech odspodu. Výhledově s ním samozřejmě počítám do Velké pardubické.“
Přes zimu sbíral Age Of Luck (Statek Chyše-Váňa) umístění v Itálii, kam by jeho kroky měli směřovat nadále. „Jemu nesvědčí tvrdá dráha.“
Na Itálii se specializuje i Perdono (Vasury Kolesa) , který se tam dokázal umístit i ve vrcholných proutěnkářských dostizích. Poslední dva starty ale přešel na steeply a před týdnem byl třetí v Listed v Trevisu.
Ilion (Statek Chyše-Váňa) v pondělí vyhrál menší cross country v trevisu a navázal tak na loňská umístění. „Je to poctivý kůň, na živobití si vydělá. Loni měl těžkou koliku,ale již je v pořádku. Měl by zas běhat v Itálii.“
Novou posilou je pátý z německého St Legeru Tahini. „Také rekonvalescent. Je to dobrý kůň, který byl kupován pro starty v zahraničí.“
Na Itálii se specializuje i Priory Bay (Polar-Sportovní služby-Váňa). „Dokáže si v Itálii vyhrát a tamními starty se uživí.“
Enzio (Chládek&Tintěra-Váňa) dokázal před třemi lety vyhrát Frankfurter Meile (Gr.3). Loni měl ale na překážkách jen tři starty, když jediný, který dokončil, bylo prvenství v italských proutkách. „Měl zdravotní problémy. Měl by opět běhat v Itálii.“
Dotace v Itálii loni sbíral i Flashing Numbers (Polar-Sportovní služby-Váňa), ale vstup do sezóny se mu moc nepovedl. „Na živobytí si vydělá. Bude běhat handicapy a prodejky.“
To Grilias (Statek Chyše-Váňa) se specializuje na cross country a na jaře už na nich v Itálii získal dvě umístění. „Bude běhat cross country jak v Itálii, tak v Pardubicích.“
Dvě cross country loni v Itálii vyhrál i Arman (Stall Grimminger – Váňa) a jeho program se měnit nebude a italským krosům se bude věnovat i Black Diamond (Marko-Zlín). „Je trochu labilnější a Pardubice mu nesedí.“
Naopak klasickým steeplechase se bude opět věnovat loni třetí ze Stříbrné trofeje Alanbrooke (Köi Dent), jenž se již v březnu umístil v italských siepi. „Měl zdravotní problémy, ale myslím, že jeho čas ještě přijde a udělá ještě dost radosti. Počítáme s ním do Itálie a pardubických jedničkových steeplechase.“
Veterán Alberto (Luka-www.trdelnik.com) je znám svojí averzí ke cross country a nejvíce se mu daří na mostecké dráze i když loni se umístil i v Itálii. „Kvůli loni vydělaným dotacím s ním počítáme spíše na druhou část sezóny.“
Maltamo (Lokotrans) měl kdysi obstojnou rovinovou třídu. Loni své první dva překážkové dostihy vyhrál a pak skončil pátý v Itálii. „Tam se zranil, ale již je v plném tréninku. Nohy vypadají dobře, ale stejně začne asi až druhou polovinu sezóny, spíše kvůli vydělaným dotacím. Rozhodně ale ne v cross country.“
Lumineux (Jasna) byl kdysi šestý ve francouzském derby. U nás se loni umístil v jedničkách, ale po přechodu na překážky nevyšel ze čtyřek. „Je to labilní kůň a my s ním zkoušíme určité metody. Rádi bychom s ním chodili dostihy zepředu.“
S psychikou je na štíru i Mi Segnor (Rennstall Darboven), který na rovinách běhal v Německu, ale u nás na překážkách se moc nechytal. „Má zdravotní problémy a proto vyběhne až na podzim. Potřebnuje také napravit hlavu, potomci jeho matky byli všichni labilnější.“
Na trojkové vítězství na rovinách dosáhl Neverland (Martin Horák), ve steeplechase se však jen umístil ve čtyřkách. „Myslel jsem si, že to bude super krosař, ale bohužel bylo těžké ho nakrmit. Problémy se ale podařilo odstranit a letos se na něj těším. Vypadá velmi dobře.“
Silver Regent (Köi Dent) dokáže slušně zaběhnout a před dvěma lety byl druhý v Ceně Vltavy. Loni startoval jen třikrát, ale v říjnu v Pardubicích se mu nevedlo. „Je to dobrý kůň a ještě něco předvede. Začne Prvomájovou steeplechase.“
Na podzim si vyhrál menší steepl v Karlových Varech Step Dancer (Orling). „Pomalu dozrává. Může být ještě užitečný.“
Taquari (Statek Chyše-Váňa) je polobratrem třetího z Deutsches derby Toughness Danona. Na svém kontě ale má jen dva překážkové starty. „Byl zraněný, ale už se vrátil do tréninku. Rádi bychom ho viděli v pardubických krosech.“
V trojkových pardubických krosech se dařilo Wild Dancerovi (Javor), který naposledy bodoval v Benešově. „V cross country je užitečný a časem by to mohl dopracovat až do Velké pardubické.“
Loni se v Pardubicích umístil i Luando (Stall Grimminger – Váňa), ale po dvou startech se odmlčel. „Měl zraněnou šlachu. Začne menším dostihem v Pardubicích.“
Kdysi hodně drahý nákup Ivan Poddubny (Giterman Estate) si na rovině vyhrál trojku a na překážkách se už vůbec neprosadil. Loni se navíc ani neobjevil na dráze. Letos bychom ho měli vidět v e čtyřkových krosech.
Někdejší vítěz St Legeru Taro (Viktor Komárek) se loni přeorientoval na překážky. I když se od něj asi čekalo trochu víc, dokázal vyhrát jedničkové proutěnky v Chuchli a druhý skončil v Křišťálovém poháru v Pardubicích. „Přejde na těžké skoky, ale protože se v první polovině sezóny u nás nevleze, zkusíme s ním zatím běhat v zahraničí.“
Na rovinách si Timber (Statek Chyše-Váňa) dokázal vyhrát vytrvaleckou dvojku a loni na překážkách trojkovou steeplechase v Pardubicích. „Je to složitá povaha, ale počítám s ním do větších dostihů.“
Nejzajímavějším debutantem na skocích je určitě derby vítěz Roches Cross (Jasna). „Původně měl ještě jít Velkou dubnovou, ale nakonec půjde rovnou na překážky.“
Eagle Spirit je synem Gr.1 vítězky Elle Danzing, ale zatím startoval jen třikrát a dvakrát byl pátý v menších dostizích v Německu. „Doporučil nám ho Filip Minařík ze stáje Petera Schiergena. Byl zraněný, ale doufám, že půjde ve šlépějích Nobela. počkáme si na něj.“
Drácula (Statek Chyše-Váňa) si na rovinách vyhrál čtyřku na 2400 metrů. „Jako dvouletý měl zraněnou šlachu, proto začal běhat až ve čtyřech letech. Je to polobratr Demon Magica, vypadá dobře a v budoucnu by měl směřovat do Velké pardubické.“
Nováčkem na skocích bude i Killer Of Stars. „V Polsku byl průměrná rovinová třída. Vypadá ale dobře a má dobrý skokový potenciál. Během pár let může být na startu Velké pardubické.“
To Anna Alpha toho na rovinách v Itálii moc nezaběhla. „Je z rodiny Alpha Two. Do dneška ale máme problém jí odstraňovat zlozvyky, které se naučila v Itálii.“
(Ondřej Blahník)
Popisky ke galerii:
1. a 2. foto: stájová sestava v Mlýncích (druhá polovina je v Bohuslavi) – zleva Josef Váňa mladší, Věra Grabowská, Jan Kratochvíl, trenér Josef Váňa, Tomáš Krejčí, Anna Smutná a Tereza Řezníčková
3. foto: Josef Váňa a Mister Westminster
4. foto:. Roches Cross
5. foto: Sixtyseven
6. foto:. Lumineux, Power Zar, Letní Láska, Alpha Two a Mister Westminster
7. foto: Mister Westminster
8. foto:. Letní Láska, Alpha Two, Mister Westminster
9 foto:. Silver Regent
10. foto:. Thallium
11 foto: bohuslavský lot – Flashing Numbers (jezdec Michal Kubík), Dzacheron (Vladislav Zeman), Ivan Poddubny (Nela Rymešová), Budapest (Ivana Musiolková)
12. foto:. Ivan Poddubny a Budapest
13. foto: stáj v Mlýncích a Tahini
14. a 15. foto: tréninkové středisko v Mlýncích
16. a 17. foto: výběhy v Mlýncích
Zatím nebyl přidán žádný komentář.