V zimních měsících patří svěřenci Ivany Pejškové mezi ty, které můžeme v Chuchli potkávat nejčastěji. „S dosavadním průběhem zimy jsem spokojená. Pár mrazivých dnů v lednu nás nezastavilo, takže máme hotové objemy a od poloviny února začneme tréninky směřovat více do rychlosti. Minulý rok to bylo horší, protože nás v únoru na tři týdny zbrzdily mrazy. Pokud by přišly i letos, trénovali bychom odpoledne,“ sděluje Pejšková. Ta bude stejně jako v minulých letech své svěřence často sedla pro svou dceru a amatérskou šampiónku Helenu Pejškovou. „Do dostihů počítám také s Martinem Laubem, Jindřich Fabrisem a Kristýnou Bezděkovou,“ zmiňuje Pejšková v předchozích šesti letech v Itálii působící jezdkyni, která se pravděpodobně vrátí do Česka.
Dvouletí
Sestavu dvouletých tvoří čtveřice klisen. Nejatraktivnější původ z juniorské sestavy vlastní za 13.000 euro zakoupená dcera čtyřnásobného Gr.1 vítěze Azamoura (Marek Šimák) z My Girl Lisy. Ta dosud dala trojici na ostrovech startujících klisen, z nichž má každý na kontě jedno menší vítězství.
Na zářijové dražbě společnost Tattersalls byla pořízena i hnědka po sprinterovi Camacho (Pohoda). Na adresu výše jmenovaných klisen Ivana Pejšková shodně sděluje: „Všechno se rychle učí, což je předpoklad určité ranosti. Tím ovšem nechci říct, že vyběhnou už v červnu, ale letos by se na dráze obě ukázat měly s tím, že nepůjde jen o seznamovací starty.“
Naopak více času bude podle slov trenérky zřejmě potřebovat klisna po Ad Valorem (Pohoda), přestože ten jedno ze svých dvou Gr.1 vítězství získal už jako dvouletý.
Jedinou českou odchovankyní mezi dvouletými je klisna po Egertonovi (Fano-Noskovi), která je prvním potomkem bývalé svěřenkyně Ivany Pejškové a jedničkově umístěné Nirisky. „I ona zřejmě bude pozdnější, ale u dvouletých může v průběhu sezóny nastat rychlý pokrok.“
Tříletí
Z klasického ročníku svými dosavadními výsledky vyčnívá na Středoevropské dražbě za pouhých 39 tisíc korun zakoupená Briana (Vesiba), která se v říjnu zbavila přívlastku nezvítězivší a následně absolvovala neúspěšný výlet do italské Pisy. Její jméno se objeví na přihláškách do Jarní ceny klisen. „Před ní by se měla představit v nějaké dvojce, protože Deylák je pro ni příliš krátký. Výsledek Jarní ceny klisen pak napoví, jestli se vrátí do nižších kategorií nebo nadále zůstane mezi elitou tříletých klisen a zkusí start v Ceně Hřebčína Napajedla. Zatím se jeví jako klisna do dvou kilometrů,“ sděluje na adresu dcery mílaře Bachelor Duka Pejšková.
Dvojici startů, v nichž se především seznamoval s dostihovým prostředím, loni absolvoval Portugal (MCH-Hippolit-Pejšková), který je synem bývalé svěřenkyně Ivany Pejškové Půltóniny. „Stejně jako ona dobře snáší práci. Je to vyrovnaný kůň, což je předpoklad pro úspěch na vytrvaleckých distancích.“
Dvojici startů bez umístění má za sebou i La Lagion (Hippolit Star Pejšková), s jehož příbuznými má Pejšková rovněž bohaté zkušenosti. „Je z poctivé rodiny. Podobně jako jeho sourozenci je menšího vzrůstu, ale od loňska vyspěl.“
Dostihový křest teprve čeká dceru Signe Divina Nowitku (Hřebčín Křenek). „Stejně jako ostatní tříletí ale může hned zjara vyběhnout. Podobně jako Portugal a La Lagion začne v nižších kategoriích a uvidíme, kam se dostane.“
Starší
Mezi staršími je největší hvězdou Moonglas (Marek Šimák), který v předchozích třech sezónách získal vždy jedno dvojkové vítězství. Naposled se na dráze představil koncem srpna při zisku páté příčky v mosteckém jedničkovém handicapu. „ Na podzim neměl co běhat a dostih běloušů byl stejně jako celý dostihový den zrušen,“ vysvětluje Pejšková brzký konec sezóny. „Je tedy odpočinutý, takže pokud bude mít vhodný dostih, mohl by hned zjara něco ukázat,“ sděluje trenérka. „Jeho parketou jsou dvojky, ale pokud bude na jeho oblíbené mostecké dráze vypsán jedničkový handicap, mohl by do něj zamířit.“
Ze sestavy starších koní si výraznější pozornost zaslouží také Honey Bunny. Reprezentanta stáje Hippolit Star Pejšková utrpěl při své loňské premiéře zranění, která ho pak čtyři a půl měsíce nepustilo na dráhu. „Podobně jako Moonglas měl lehčí sezónu, takže se od něho můžeme dočkat dobrých výsledků už zkraje sezóny. Začne ve trojkách a vrcholem první poloviny sezóny pro něj bude Karlovarská dvojnásobná míle,“ zmiňuje Pejšková dostih, v němž Honey Bunny před dvěma lety jen těsně prohrál s o šest kilo méně zatíženým Madanpourem.
Ke stálicím trenérského úseku patří také jeho stájová kolegyně La Tortura, která si v každé z předchozích čtyř sezón připsala aspoň jedno vítězství a loni premiérově zavěsila ve trojce. „Je to klisna na pomezí třetí a čtvrté kategorie. K úspěchu potřebuje pevnější podklad.“
Naopak měkčí dráhu preferuje Freya (Pohoda), což vysvětluje nevyrovnanost jejích loňských výsledků. Mezi nimi je totiž první a druhé místo z trojkových dostihů, ale ve zbylých sedmi startech běžela zadarmo.
Tempařka Love Style (Marek Šimák) byla sice po konci loňské sezóny nabízena k prodeji, ale nakonec zůstává v tréninku. „Vydělanými penězi i handicapem se vejde do čtyřek, takže začne v nich.“
Stejně jako ona si loni vítězství ve čtvrté kategorii připsal také Alaaf, který na podzim změnil dres, když namísto barev Marka Šimáka bude reprezentovat stáj Ondra, Matyáš+Flash. „Až nyní se mi zdá, že zcela dospěl. Následující sezóna by pro něj tedy mohla být úspěšnější než ty předchozí.“
Od trenérky Gabriely Bekrové se po loňské sezóně přestěhoval do Chuchle dvakrát na provinčních drahách vítězný Eragon (Juwital-Sangrim-Team), který se doposud specializoval na sprinty. „Zřejmě s ním zkusíme trochu delší distance,“ uzavírá profily svých svěřenců Pejšková.
Popisky ke galerii:
1. a 2. foto: trenérka Ivana Pejšková
3. foto: dvouletá klisna po Azamour
4. foto: dvouleté klisny po Camacho a Azamour
5. foto: Briana
6. foto: Moonglas a Freya
7. foto: Honey Bunny
8. foto: Alaaf, La Lagion a Nowitka
9. foto: Alaaf
Zatím nebyl přidán žádný komentář.