Ve Stáji Valencio se totiž stále nachází vítěz trojkoruny z roku 2009 Age Of Jape i loňský hrdina dostihu o vavřínový věnec s modrou stuhou Kadyny. V průběhu zimy navíc přibylo ve stáji Františka Holčáka několik zajímavých jmen. Při naší návštěvě Velkých Karlovic na nás čekala také bohatá sněhová nadílka. „Sněhu máme opravdu hodně, což nám vyhovuje. Zatím trénujeme objemy,“ sděluje Holčák. Na konto jezdeckého obsazení svých koní podotýká: „Stejně jako loni se bude v sedlech mých svěřenců objevovat Matej Rigo, který oddře spoustu práce i v tréninku, a příležitost dostane také Nikola Petrlík. Na spolupráci jsem dohodnutý se Zdenkem Šmidou a rád na svých koních uvidím také Jiřího Chaloupku. Do překážkových dostihů počítám především s Jiřím Kouskem a Josefem Sovkou.“
Dvouletí
Z dvouletých nejvíce upoutá za 70.000 euro zakoupený a ve Španělsku narozený New Attack (Meridian). Jeho otcem je vítěz epsomského Derby New Approach, který ve dvou letech nepoznal přemožitele ani v jednom z pěti startů, z nichž dva absolvoval na Gr.1 scéně. Loni se dostal na dráhu první ročník jeho potomků, v němž měl dokonce v šesti startech včetně dvou Gr.1 neporaženého Dawn Approache. Jeho připouštěcí poplatek především proto vyletěl z 22.500 liber až na 50.000 liber. Matkou New Attacka je Shivering, která už jako dvouletá v červenci dosáhla na druhé místo v kilometrovém listed, takže ranost by mu chybět neměla. „Z mých dvouletých se jeví nejlépe. Vypadá raně a měl by mít i vysokou třídu,“ potvrzuje výše naznačené Holčák.
Druhým potomkem jedenáctidélkové vítězky Jarní ceny klisen Ecologically Right je Ecologically Art (Stáj Hřebčín Albertovec). „Je pozdnější, takže letos absolvuje maximálně jeden start,“ sděluje na konto syna plemeníka Two-Twenty-Two trenér.
Triumfy na nejvyšší scéně sbírala i matka Scyrisova syna Stigrise (K-K Metal a.s.) Stigma, ale ta si nejlépe vedla až jako pětiletá. „Chtěli bychom s ním letos vyběhnout, ale je pozdní a pořád roste.“
Juniorskou sestavu doplňuje dcera Look Honeyho La Violetty l’Ormaraine (Stáj Magog). „Je narozená až 1. června, takže ve dvou letech se na dráze neobjeví.“
Tříletí
Klasické ambice Františka Holčáka výrazně vzrostly v průběhu zimy, během níž se k němu přestěhovala trojice zajímavých importů. Stejně jako loňský vítěz Kadyny bude barvy stáje Monte Negro reprezentovat Always On Sunday, který dosud absolvoval trojici startů na francouzských drahách a v posledním z nich dokázal zvítězit. Zatím startoval výhradně na dvou kilometrech, takže vytrvalost by mu scházet neměla. „Je pošetřený a jeví se dobře. Hned zjara začne delšími dostihy.“
Naopak zbylá dvojice čerstvých nákupů míří i do první dílu klasické trojkoruny. Stájový druh Always On Sundaye Mister Aviation startoval pětkrát na irských drahách a výsledkem bylo vždy třetí nebo čtvrté místo, přičemž tamní handicaper ho ohodnotil známkou 85 liber. „Po sezóně byl vykastrován a myslím, že mu to prospělo. Začne Velkou jarní, a i když z matčiny strany má kratší původ, zkusí také delší distance,“ sděluje Holčák na adresu syna Montjeua.
Dokonce dva triumfy v Českém derby už slavil majitel Rajmund Pavla (Ray Racing), který se na dostihovou scénu vrací po devíti letech prostřednictvím za 22.000 guineí zakoupeného Sign Of The Zodiaca. Ten stejně jako Mister Aviation přicestoval z ostrovů s ratingem 85 liber a dokonce dokázal i zvítězit, jenže naposled se na dráze představil začátkem května. „Měl zdravotní problémy, ale nyní je v pořádku a aspoň je pošetřený,“ sděluje optimisticky Holčák na konto koně, jehož původ ho předurčuje k úspěchům na kratších distancích. „I exteriérově sice vypadá jako sprinter, ale věřím tomu, že ho dokážeme nachystat i do delších dostihů.“
Z Holčákových tříletků startujících loni na středoevropských drahách si nejlépe vedl dvojnásobný bratislavský vítěz Hot Favorite (Meridian). Za 34.000 euro pořízený bělouš se kvalitně prezentoval i o slovenském derby dnu v Ceně Muscatita, v níž obsadil třetí příčku, ovšem na závěr sezóny zklamal posledním místem v Karpatské ceně. „V jejím průběhu mu ovšem někdo skočil do zadních nohou, takže tento výsledek nelze brát moc vážně,“ vysvětluje Holčák. Otcem Hot Favorita je Gr.1 vítězný mílař Stormy River. „Jeho optimum vidím kolem dvou kilometrů, jestli zvládne i delší distance, se teprve uvidí.“
Přihlášku do derby vlastní i jeho stájový druh Autor. Ten se sice ve dvojici loňských startů neumístil, ale vlastní kvalitní vytrvalecký původ. Jeho otcem je totiž vítěz Empom Derby Authorized a nejúspěšnější ze tří potomků jeho matky Kansas Without Fear je vítězem norské trojkoruny i Švédského derby. „Je vykastrován a pomohlo mu to dospět. Loni pro něj byly dostihy krátké, rozhodně je to vytrvalec.“
Nestartovavší Artorius Castus (Red Rebels R&H) je synem sprintera Dutch Arta a na maximálně mílové distanci startující Miss Madame, přesto je z klasických dostihů hlášen jen do St. Legeru. „Je to velký pozdní kůň a podle práce mu budou sedět delší dostihy. Výhledově míří do skoků.“
Z Holčákových tříletých klisen toho zatím nejvíce ukázala Cafe Queen (Stáj Hřebčín Albertovec), která skončila třetí ve slovenské Ceně zimní královny a v jejím hůře obsazeném českém ekvivalentu si ještě o příčku polepšila. „Z tříletých klisen vypadá nejlépe, půjde klasickou dámskou cestou, takže cílem je Jarní cena klisen a posléze Oaks.“
Do delší dámské klasiky je hlášena také Francais Balle (Meridian). Dcera specialisty na 1400 metrů Kheleyfa vlastní delší mateřskou stranu rodokmenu a loni se umístila třetí v Senici. „Začne v lehčích dostizích a uvidíme, kam se dostane.“
Do českých klasik (konkrétně do Oaks) je hlášená také dvakrát v Brně medailově umístěná Night Sweet (SKVG Šumperk), jejímž otcem je druhý z Irského derby Gentlewave. „Platí o ní to samé jako pro Francais Balle. Měla by být vytrvalá, ale nemá mnoho rychlosti.“
Dvojici umístění má na svém kontě také Epoletta (K-K Metal a.s.), jejíž oba rodiče, tedy Tribal Instincta a Ecologically Right, rovněž trénoval František Holčák. „Je menší, ale přes zimu se osvalila. Na jaře se tedy pokusí poměřit s jedničkovou společností.“
Guillermo (Meridian) získal ve svém jediném startu pátou dotaci. O synovi plemeníka Two-Twenty-Two a několikanásobné jedničkové vítězky Genevelle Holčák prozrazuje: „Jeho optimem by měla být míle. Mnoho třídy asi nemá a v budoucnu by se měl objevit nad překážkami.“
O tři délky a jedno místo zpět za ním skončil v Bratislavě Pyšný Páv (Selský dvůr). „Vlastní překážkový původ (In Camera-Puma), na rovinách se od něj mnoho čekat nedá.“
Na svůj dostihový křest teprve čeká dcera Forever Bonda a dvojkové vítězky Vlásenky Verity (Meridian). „Byla hodně malá, takže proto jsme jí obsedali až nedávno. Bude potřebovat čas.“
Starší
I sestavu starších koní posílila přes zimu zajímavá jména. Maximem za 12.000 guineí pořízeného Spartan Spirita, který bude stejně jako výše zmíněný Sign Of The Zodiac reprezentovat stáj Ray Racing, je dvojice vítězství v dostizích šesté kategorie na 2200 metrů na all-weather dráze v Kemptonu. Jeho pískový i travnatý rating má shodně hodnotu 69 liber. „Věřím, že se na rovinách dokáže zařadit mezi jedničkovou společnost. Kupován by ale s výhledem na skoky.“
Z Británie přicestoval také o tři tisíce liber lacinější Arctic Galaxy (Selský dvůr). Ten startoval na distancích kolem dvou kilometrů, přičemž na vítězství stále čeká a vlastní známku 61 liber. „Měl náročný program, takže věřím, že by ještě mohl jít nahoru. I u něj předpokládám jedničkovou výkonnost a následný přechod nad skoky.“
Ze starých známých samozřejmě nechybí Kadyny (Monte Negro). Ten loni ovládl České derby, ale další vítězství už nepřidal, i když na podzim přeci jen stabilizoval své výkony a získal několik cenných umístění (třetí v St. Legeru i Velké ceně českého turfu). „Loni ne vždy v dostizích předvedl to co v práci, ale přes zimu vyspěl, takže letos by to mělo být lepší. Sezónu začne později a je možné, že v jejím průběhu vycestuje do Itálie, která se ze zahraničních destinací jeví jako nejschůdnější varianta. V budoucnu může skákat, ale letos zřejmě ještě ne.“
Mezi výrazné osobnosti loňského klasického ročníku patřila i Criostal. Reprezentantka stáje Meridian loni ovládla rakouské 1000 Guineas a v dalších dvou klasikách skončila druhá – přesněji ve slovenské Jarní ceně klisen a v Austrian Oaks. „I ona začne sezónu později. Měla by startovat v dostizích pro klisny na distancích kolem dvou kilometrů, takže znovu bude zřejmě k vidění hlavně v Bratislavě a v Ebreichsdorfu.“
Výrazný progres loni předvedl All The Evil (Meridian), který toho v předchozích letech ze zdravotních důvodů mnoho nenaběhal. Sezónu 2012 tak začal ve čtvrté kategorii, ale v průběhu září slavil dvojici jedničkových triumfů, z nichž ten cennější získal po velkém boji ve Velké ceně Prahy. „Je to universální kůň, který může běhat na distancích od 1000 do 1600 metrů, přičemž nejlépe mu sedí čtrnáctka. Podobně jako u Kadynyho připadá i u něj v úvahu start mimo středoevropský region.“
Nahoru šel loni také Stinger (K-K Metal a.s.), který stejně jako jeho matka Stigma dozrál až jako pětiletý. V Bratislavě zaznamenal sérii čtyř vítězství a sezónu uzavřel čtvrtým místem v ebreichsdorfské Kincsen-Preis (Gr.3), v níž porazil například Lysyana nebo Skarabeuse. „Je slabší jedničkou, ale teď už mu nezbude nic jiného, než běhat proti špičce.“
Jeho o rok mladší polosestra Stinga (K-K Metal a.s.) se také dokázala umístit na nejvyšší scéně, když koncem srpna skončila v Bratislavě třetí v kvalitně obsazené Ceně Whisky. „Její parketou by ale měly být spíše dvojky.“
Už devítiletý Lord (ŠK Brahal Zl.Moravce-Holčák) se loni zaskvěl především vítězstvím v brněnské Podzimní moravské míli. „Vždy měl trochu problémy se zády, takže zůstane na rovinách. Je to užitečný trojkový kůň, který preferuje menší závodiště.“
Ve dvou letech vítězná dcera Librilly Lust (Diamond-UH) loni absolvovala jen trojici startů v první polovině sezóny. „Pokud jí bude držet zdraví, měla by se objevovat na provinčních drahách.“
Překážkáři
Přehled překážkářů nemůže otevírat nikdo jiný než držitel trojkoruny Age Of Jape (Red Rebels R&H). Ten zvítězil i v meranských Gr.1 proutěnkách, ale od září 2011 se na dráze neobjevil. „Je v pořádku a odpočinutý po zranění. Asi začne v Itálii, ale budeme s ním zkoušet i Pardubice a na přání majitele ho budeme směřovat do Velké. Každopádně já bych ho rád viděl co nejdříve jako plemeníka.“
Do Itálie míří Holčák především s trojicí Stáje Magog. Basso tam minulou sezónu ovládl dvojici menších steeplechase na 3500 metrů a jeho loňský zisk tak především díky tomu překročil hranici jedenácti tisíc euro.
Pětiletý Josarian loni absolvoval svou premiérovou překážkovou sezónu. V ní se specializoval především na proutěnky a v říjnu nad nimi dokázal zvítězit v Trevisu v dostihu s celkovou dotací 8.000 euro.
Skokanským začátečníkem byl v předchozí sezóně také Camilleri. Tomu se sice zvítězit nepodařilo, ale na mítinku při Velké pardubické finišoval na vzdáleném třetím místě v Křišťálovém poháru. „Na rozdíl od výše zmíněné dvojice by se měl také letos objevit i na českých drahách, popřípadě v Bratislavě.“
Překážkové zkušenosti Damietty (AGA-Vlachovice) čítají jen dva vítězné starty nad proutěnými překážkami. Ve Zlaté sponě tříletých sice cílem proběhla jako druhá, ale její přemožitel All About Cosio byl kvůli tísnění přesunut až na dvanáctou příčku. „Udělala nám radost. Skáče dobře, ale protože je menšího vzrůstu, zůstane zatím na proutěnkách.“
Překvapivé vítězství v červnové kvalifikaci na Velkou pardubickou loni zaznamenal Karlsbad (K-K Metal a.s.). Ten v samotné „Velké“ finišoval až jako třináctý, protože v jejím průběhu utrpěl zranění mezikostního svalu. „Je po operaci a nyní ho čeká rekonvalescence. Letos se tedy na dráze asi neobjeví.“
Vítězství v pardubické čtyřkové steeplechase loni zaznamenala dcera Librilly a tedy polosestra nad skoky jedenáctkrát vítězného Life Is Life Lovely (Selský dvůr). Jejím vrcholem sezóny byla Cena Vltavy, ale tu pro pád nedokončila. „Je to dobrá skokanka, ale v minulosti měla trochu smůlu na jezdce. Mohla by se objevit v některé z pardubických kvalifikací.“
Na startu některé z nich by se podle slov trenéra měl objevit i někdejší vítěz Zlaté spony tříletých Puntarenas (Nicole TJ Monty DS UH). Ten se s pardubickým krosem seznámil až loni koncem října a výsledkem bylo druhé místo ve čtvrté kategorii.
Dvojici čtyřkových vítězství na provinčních drahách loni zaznamenal Netty (Red Rebels R&H), který sezónu uzavřel pátým místem v Poplerově memoriálu. „Je to dobrý kůň do čtyř kilometrů. Neměl snadné mládí a je proto poměrně chtivý. Letos by měl startovat především v Pardubicích.“
Night King (SKVG Šumperk) absolvoval sedm ze svých loňských osmi startů v Pardubicích, ovšem nejlépe si vedl v Albertovské Cross Country, v níž obsadil čtvrtou příčku. „Oranice mu příliš nesedí, takže letos se bude objevovat spíše v Bratislavě.“
Kariéra hnědáka Vinsti (Meridian) čítá jen dvě předposlední místa. „Nyní zamíří nad skoky a snad se mu povede lépe.“
Popisky ke galerii:
1. a 2. foto: František Holčák a Age Of Jape
3. foto: stájová sestava – zleva Petr Fridrich, trenér František Holčák, Marie Trnková, Jana Čotková, Kamil Píchal, Kadyny, Nikola Petrlík, Tomáš Bosák a Metej Rigo
4. foto: Always On Sunday
5. foto: Mister Aviation
6. foto: Sign Of The Zodiac
7. foto: Hot Favorite
8. foto: Autor
9. foto: Stinga
10. foto: zprava Cafe Queen, Autor a Camilleri
11. foto: zleva Autor, Age Of Jape a Cafe Queen
12. foto: blíže Cafe Queen, dále Age Of Jape
13. foto: Camilleri
14. foto: Cafe Queen
15. foto: Age Of Jape a Stinger
16. foto: Age Of Jape
17. a 18. foto: trénink ve Velkých Karlovicích
foto: fotokisza.com
Zatím nebyl přidán žádný komentář.