Svěřenci Josefa Váni patří role desetinového favorita, s čímž nelze příliš polemizovat. Už od jara totiž na něj jeho realizační tým nešetřil chválou a svůj talent definitivně ukázal v Českém derby, v jehož závěru mu nejvíce vzdoroval Oriental Sky, ovšem i od něho dokázal odejít na délku a půl. Tentokrát navíc na startu bude chybět nejen Oriental Sky, ale všichni koně umístění v derby od druhého do šestého místa. Ve Slovenském derby pak Touch Of Genius dokázal, že triumf z Prahy nebyl pouze zásluhou hluboké dráhy. V závěru mu tehdy nejvíce vzdoroval Jungleboogie, který následně zvítězil v Holandském derby. Při pohledu na zítřejší startovní listinu nelze vyloučit pomalé tempo, ale i s tím by si měl syn výborného Galilea poradit.
Na tabuli je dle mínění bookmakera očekávána i trojice koní, na jejichž neúčasti v Českém derby se podepsaly zdravotní problémy. Z nich nejlépe vypadá Sanok (Janáček, 3,75:1), který zahájil kariéru vítězstvím hned v prvním dostihu letošní sezóny, ale po šestém místě ve Frankenbergerově memoriálu se na dráze dva měsíce neukázal. Po této pauze znovu zamířil do Mostu a zanechal tam výrazně lepší dojem, když působivě v rekordu dráhy ovládl dvojkový handicap na dvoukilometrové distanci. Lorpen (Mach, 11:1) v kurzu 50:1 překvapil pátou příčkou ve Velké jarní ceně a jeho následná pauza trvala dokonce přes tři měsíce. Při svém comebacku nicméně znovu mnohé překvapil, protože v Lázeňské míli nestačil pouze na duo Zazou – Tamarind Cove. Jeho otcem je nicméně na distancích do míle úspěšný Orpen a dosud nestartoval na trati nad 1800 metrů, takže o jeho vytrvalosti panují pochybnosti. Kratší horní polovinu rodokmenu vlastní také Amadeus (Rája, 8,5:1), který se loni blýskl druhou příčkou v Ceně zimního favorita, ale aktuální sezónu zahájil až koncem červa. Pátým místem v Ceně města Karlovy Vary každopádně potvrdil, že na nejvyšší scéně má co pohledávat.
Na jeho štítě tehdy skončil i sedmý z Českého derby Gibb’s Beach (Zatloukal, 13:1). K jeho výsledku z vrcholu rovinového kalendáře ale nutno dodat, že se v závěru sice posouval vpřed, ale od vítěze ho v cíli přesto dělilo bezmála deset délek. Z jeho dalších výsledků stojí za zmínku druhá příčka z Memoriálu dr. Frankenbergera, v němž byla nad jeho síly pouze Amga River (Murzabayev, 6:1). Ta poté zaznamenala další dvě jedničková vítězství, z nich to druhé má také přídomek klasické, když se prosadila v mosteckém Oaks. To nabídlo mimořádně dramatickou koncovku a na úspěchu Šavujevovi svěřenkyně měl tehdy výrazný podíl žokej Bauyrzhan Murzabayev. Dámská část klasického ročníku se nicméně jeví jako slabší, čemuž napovídá sedmé místo Amgy River z Velké červnové ceny nebo devátá příčka Dumnonie z Českého derby.
Pro zbylou trojici bude jakékoliv tabulové umístění nepochybně úspěchem. Stájová kolegyně Amadeuse Alegoria (Man, 15:1) po třech startech ve čtvrté kategorii zamířila do maďarského Oaks, v němž předvedla výrazný progres. V závěru se totiž posunula na druhou příčku, přičemž nestačila pouze na druhou z Maďarského derby Megkapó, zatímco další medailistku z maďarského vrcholu Miss Turpan nechala za sebou. Princ Bajaja (Chaloupka, 15:1) zahájil sezónu solidní třetí příčkou v chuchelské trojce, v níž na vítězného Touch Of Geniuse ztrácel pět a půl délky. Následně byl ovšem přesměrován na proutěnky a ze dvou startů ve Wroclawi vytěžil první a druhé místo. Ne zcela tradiční cestu k závěrečné klasice volil také Mondego Bay (Laube, 30:1), který během léta absolvoval dvojici startů v lysolabských trojkách na 1700 metrů. Vzhledem k jeho narostlé postavě mu návrat na větší dráhu prospěje. Na jaře nicméně ukazoval, že mu do absolutní špičky trocha třídy schází.
foto: Touch Of Genius vítězí v Českém derby
Zatím nebyl přidán žádný komentář.