1. LE CONTE NOIRE (trenér Artur Resulov, stáj Ardak Amirkulov)
O prohození prvních dvou příček oproti Top 10 pro České derby rozhodla především skutečnost, že zatímco Buonarroti by měl najít optimum lehce nad dvěma kilometry, pro Le Conte Noira bude každý metr navíc plus. Vždyť jeho na black-type scéně vítězná polosestra Terre Du Vent vyběhla dle hodnocení Racing Postu dvojici nejlepších forem na distancích 3000 a 4000 metrů.
2. BUONARROTI (trenér Josef Váňa, stáj Jasna)
Jak už je poznamenáno výše, supervytrvalcem zřejmě nebude, ale pomalejší úvod není v St. Legeru ničím neobvyklým a i díky předpokládané třídě by to dát měl. Stejně jako v dílech věnovaných předchozím částem klasické trojkoruny jsme ho tak i tentokrát zařadili mezi dvojici nejvážnějších aspirantů na úspěch.
3. NAVIKA (trenér Grzegorz Witold Wroblewski, stáj DS Pegas)
Protože míří i do dámských klasik a Miss Kruk do St. Legeru hlášená není, je jediným koněm, který se objevuje už ve čtvrté Top 10. Poslední klisnou vítěznou v St. Legeru je v roce 2005 úspěšná Ready For Life, ale v předchozích šesti edicích nejdelší klasiky startovalo osm klisen, z nichž se hned šest vešlo na tabuli. Nejúspěšnější z nich Saltanat obsadila loni druhou příčku.
4. STAR (trenérka Zuzana Kubovičová, stáj MPL Racing)
Na dráze se představil až koncem října, což napovídá, že je pozdním koněm, a i proto se oproti přehledu favoritů pro o dva měsíce dříve konané derby posunul výše. Navíc Zuzana Kubovičová připravila dva z posledních tří vítězů St. Legeru a stejnou bilanci má ve zmíněném období i v jeho slovenském ekvivalentu.
5. CHEEKY CHAPPIE (trenér Radek Holčák, stáj Monte Negro)
Stejně jako v Českém derby bude i v St. Legeru stáj Monte Negro obhajovat loňské vítězství. O Cheeky Chappiem už toho bylo napsáno dost, takže jen připomenu, že v jediném životním startu ho porazil (a to rozdílem krku) pouze O’Brienův Red Rocks Point. Ten je polobratrem tří black-type koní a figuruje na přihláškách Irish Derby.
6. ALDAN RIVER (trenér Arslangirej Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov)
Arslangirej Šavujevov chystá na sezónu původově velice atraktivní, ale nepříliš prověřenou sestavu tříletých. Z ní znovu vybírám Aldan Rivera, jehož výborný původ už jsem krátce rozebral v článku o derby nadějích, takže i v jemu věnovaném odstavci je prostor pro stručný pohled do historie. Jeho trenér ovládl St. Leger dvakrát, přičemž se jednalo o nejjednoznačnější porevoluční ročníky. Rezon totiž v roce 1991 zvítězil o 10 délek a Darsalam měl o třináct let později náskok jen o délku kratší.
7. SWORN SHOT (trenér František Holčák, stáj AGA-Vlachovice)
Debutoval na distanci 1700 metrů plus vlastní dlouhý původ, takže podle všeho najde svou parketu na vytrvaleckých distancích. Dvojice v listed vítězných polosourozenců zase napovídá, že by mohl mít také slušnou třídu. Navíc jeho trenér František Holčák je rekordmanem St. Legeru, když připravil už šest jeho vítězů.
8. ALFA WOLF (trenér Václav Luka, stáj DS MAENTIVA)
První novic v našem přehledu po seznamovacím startu finišoval pátý v slušně obsazené trojce, jíž se zúčastnili hned čtyři koně, kteří se objevili v našich předchozích Top 10. Otec Alfa Wolfa Amadeus Wolf byl sice ryzím sprinterem a nejinak se projevuje také v chovu (podle statistik Racing Post zvítězili jeho potomci celkem v 97 dostizích, ale jen osmkrát nad dva kilometry), ale laxnější projev i mateřská strana rodokmenu svěřence Václava Luky napovídají, že jeho parketou by mohly být vytrvalecké distance. Vždyť dva jeho polosourozenci totiž získali black-type vítězství a obou se to shodně povedlo na distanci 2800 metrů – tedy právě distanci St. Legeru.
9. SOLDIER OF FUTURE (trenér Zdeno Koplík, stáj Verant – Stav – Acton)
Od doby, co se objevil v Top 10 pro České derby, absolvoval sezónní debut v Lyonu. Tam sice skončil s odstupem poslední, ale trenér Zdeno Koplík výsledek omlouval problémy s dýcháním, které by měla odstranit fixace jazyka. Zatím tedy nad Soldier Of Futurem netřeba lámat hůl.
10. MONTE WELLS (trenér Allan Petrlík, stáj Rabbit Trhový Štěpánov)
Až v závěrečné z našich Top 10 se dostalo na svěřence loňského šampióna Allana Petrlíka. Monte Wells zatím zaznamenal ve čtyřech startech jediné umístění a mezi 105 dvouletky, kteří loni obdrželi handicap, mu patří až 69. příčka. To není nijak oslnivá vizitka, ale už jeho exteriér napovídá, že raným dvouletkem rozhodně nebyl. Koneckonců jeho výkony šly postupně nahoru a nejlépe se předvedl koncem října. Navíc jeho otcem je ve dvou letech v jediném startu šestý Saddex a matka Rabbit Montjeu, která v Oaks obsadila druhou příčku, debutovala až jako tříletá. Jména rodičů navíc jednoznačně napovídají, že jeho parketou budou vytrvalecké distance. Monte Wells má tedy výrazný prostor ke zlepšení, ale jestli bude stačit na špičku ročníku, je otázkou.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.