1. NAVIKA (trenér Grzegorz Witold Wroblewski, stáj DS Pegas)
Napsáno už toho o ní bylo dost v Top 10 pro Jarní cenu klisen a pro České derby, přičemž v obou těchto dostizích jsme jí zařadili mezi trojici největších favoritů. Co k ní tedy ještě dodat? Snad jen to, že má stejně jako dvě z posledních tří vítězek Oaks jméno na šest písmen. Stáj DS Pegas má na přihláškách Oaks také Cesminu, ale dcera dvojnásobné klasické vítězky Catoffle se do naší nominace těsně nevešla.
2. MISS KRUK (trenér Arslangirej Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov)
Stejně jako Navika se v našich přehledech kandidátů klasických úspěchů objevuje potřetí a tak také na její konto už toho bylo poznamenáno dost. V souvislosti s ní tedy také zmiňme pouze jednu statistiku. Poslední vítězkou Ceny zimní královny, která triumfovala také v klasickém dostihu, je vítězka Jarní ceny klisen a Oaks z roku 1990 Carotida. Arslangirej Šavujev už jednou trénoval klisnu, v jejíchž silách zřejmě bylo, cenný dámský treble získat. Vítězku obou klisnám vyhrazených klasik ze sezóny 2002 Larrimah ovšem v Ceně zimní královny, do níž nastupovala v roli desetinové favoritky, potkal pád.
3. MARY YEATS (trenérka Helena Vocásková, stáj Stanislav Chudáček)
Kariéru zahájila až ve druhé polovině srpna, přesto do konce sezóny stihla pětici startů. Ve všech podala kvalitní výkony, ale vítězství jí dlouho unikalo. Z kategorie nezvítězivších se vyčlenila až na sklonku sezóny v Mostě, k čemuž jí pomohlo protáhnutí distance. Vždyť jejím otcem je čtyřnásobný hrdina čtyřkilometrového Ascot Gold Cupu Yeats. Matka Mystery Hill sice dále i několik kratších potomků, ale tím nejúspěšnějším je Mystery Star, jehož rating se vyšplhal na 100 liber zásluhou vítězství na 2800 metrů. Za zmínku stojí, že Mystery Star je britským handicapem nejvýše hodnoceným potomkem derby vítěze Kris Kina. Díky očekávanému progresu na vytrvaleckých distancích se tak Mary Yeats z pětice do Oaks hlášených klisen trenérky Heleny Vocáskové objevuje v našem přehledu nejvýše.
4. OUR DUCHESS (trenér František Holčák, stáj Meridian)
Z Anglie do Velkých Karlovic přicestovala s jedním vítězstvím ze tří startů a ratingem 75 liber. Ranost by ovšem rozhodně neměla patřit k jejím přednostem a svůj potenciál by měla naplno rozvinout právě na vytrvaleckých distancích. Ty totiž preferují všichni polosourozenci Our Duchess. Jejím otcem je Duke Of Marmalade, který měl loni na dráze první ročník tříletých, jehož součástí je loňská hrdinka Oaks Saltanat. Trenér František Holčák ovládl dvě desítky českých klasik, ale na triumf v Oaks stále čeká, což by se letos mohlo změnit.
5. SÁZAVA (trenérka Helena Blažková, stáj Nutri Horse-Blažková)
Po seznamovacím startu zaznamenala vítězný hattrick, který završila ve slovenské Ceně zimní královny. Navíc vlastní kvalitní vytrvalecký původ. Jejím otcem je totiž vítěz Arc Hurricane Run a nejúspěšnější z jejích polosourozenců Hopes And Fears zvítězil ve francouzském listed na 2400 metrů. Teoreticky má tedy všechny předpoklady pro úspěch v Oaks. Otázkou ovšem je, nakolik jsou její výsledky odrazem třídy a nakolik se na nich podepsal rukopis trenérky Heleny Vocáskové (v její péči byla do října), která má dvouleté pravidelně výborně nachystané.
6. MONEY FOR DANNY (trenér Zdeno Koplík, stáj Avarrio Praha)
Na českých drahách získala dvě druhá místa, přičemž v obou případech se jednalo o kvalitně obsazené dostihy. Koncem září totiž nestačila pouze na Le Conte Noira, kterého jsme označili za druhého favorita derby, a o pouhý týden později byl jejím jediným přemožitelem člen Top 10 pro Velkou jarní Nine Ou Four. Sezónu pak uzavřela v Drážďanech, kde byla v dostihu distanci 1900 metrů sice vyjížděna mezi prvními a do cílové roviny točila devátá, ovšem v cíli jí patřila pátá příčka. Jednoznačně tak naznačila, že vytrvalecké distanci by jí měly pasovat. Tomu koneckonců nahrává také její původ (jejím otcem je Azamour) a s příchodem delších dostihů by měla proniknout do špičky ročníku.
7. FUJARA (trenérka Helena Vocásková, stáj Vesiba)
Zvítězit dokázala začátkem září před tréninkovou kolegyní Mary Yeats a debutujícím Jambulem. Poté se představila ve dvojici dvojkových dostihů na distancích 1750 a 1700 metrů, v nichž získala medailové umístění, takže už jako dvouletá si dokázala poradit s pořádnou porcí metrů. Letos by jí problém neměly dělat ani delší vzdálenosti, protože její matka Fashionable ovládla newmarketském dvoukilometrové listed a pravý bratr Fujary Linkabl má na kontě tři vítězství na distancích 2400 až 2600 metrů. Jejím otcem je vítěz Arc Rail Link, jehož potomci dozrávají později (příkladem budiž Trip To Rhodos), takže i proto se Fujara objevuje v naší nominaci.
8. LUŽNICE (trenér Michal Tajmr, stáj Strojírna Litvínov)
Podobný případ jako Sázava. Tedy na jedné straně vlastní vytrvalecké papíry a už ukázala vysokou třídu, ale na straně druhé je otázkou, jak se na ní podepíše náročná dvouletá sezóna a změna trenéra. Níže než zmíněnou Sázavu jí řadím kvůli slabší mateřské části rodokmenu a také proto, že zatímco Sázava šla s postupem roku a prodlužováním distance postupně nahoru, Lužnice vyběhla nejlepší formu v srpnu na 1200 metrů. Porážka od progresivní Miss Kruk ve Svatováclavské zimní královně sice nebyla žádným propadákem, ale za Lužnicí tehdy mnoho kvality nezůstalo. Přes všechna zmíněná „ale“ je jí každopádně třeba brát v potaz.
9. SILK (trenér Josef Váňa, stáj Jasna)
Dvojici zajímavých klisen přihlásil do Oaks Josef Váňa. Z dua Silk - Ready For Bond se do našeho přehledu vešla dříve jmenovaná, která loni v trojici startů zaznamenala stejný počet umístění. Navíc při jejich zisku předváděla pěkný spíd, a že by jí vytrvalost scházet neměla, napovídá také její původ. Jejím otcem je totiž vítěz Prix du Jockey Club (konaného ještě na distanci 2400 metrů) Hernando a matkou Shades Of Beige. Jejím největším úspěchem je vítězství v dvoukilometrovém drážďanském listed a o své vytrvalosti přesvědčila také na podzimním mítinku v Baden-Badenu, kde s pětidélkovou převahou ovládla trojkový handicap na 2800 metrů. Za zmínku stojí také skutečnost, že ve dvou letech vůbec nestartovala a zmíněných úspěchů dosáhla až jako čtyřletá a starší. Silk má tedy předpoklady k progresu a i její přihláška do derby vypovídá o vysokých ambicích.
10. TAUTOU MONTJEU (trenér Tomáš Šatra, stáj Joly)
Menším klisna dvojicí loňských startů bez umístění sice neoslní, ale kvůli výborným papírům by se na ní před startem sezóny nemělo zapomínat. Vždyť jako roček stála 90.000 euro, přičemž její o rok starší polosestra byla v říjnu vydražena dokonce za 420.000 euro. Její matka Flashing Green totiž dala trojici black-type potomků, z nichž nejúspěšnější Tha’ir má na kontě čerstvé dubajské vítězství na distanci 2200 metrů. Mezi produkcí Flashing Green najdeme také z českých drah dobře známého Sary Shayana, jehož maximem je druhá příčka z Memoriálu dr.Frankenbergera. Otcem Tautou Montjeu, jak koneckonců její jméno prozrazuje, je výborný Montjeu. I proto by stejně jako většina polosourozenců měla najít optimum nad dvěma kilometry.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.