1. NAJINSKA (trenér Zdeno Koplík, stáj DAR)
Nejlepší dvouletá klisna za loňský rok získala ve trojici středoevropských startů přesvědčivá vítězství a první životní porážku poznala až ve francouzském listed, v němž po aktivním průběhu odcouvala na osmé místo. Že by se na špici ročníku mohla udržet i v letošním roce napovídají výsledky její pravé sestry Namery. Ta totiž v Německu jako dvouletá získala handicap 73 kg, o rok později 88 kg a nahoru šla i ve čtyřech letech, kdy se její známka přehoupla přes devadesát kilogramů. Její parketou jsou sice sprinty, ale protože si Najinska ve dvou letech dokázala poradit s porcí 1400 metrů, mohla by míli prostát a i díky své třídě získat první klasické vítězství pro ambiciózní stáj.
2. NAVIKA (trenér Grzegorz Witold Wroblewski, stáj DS Pegas)
Přestože má na kontě jediný start, kterým je vítězství v karlovarské trojce, objevuje se v našem přehledu hodně vysoko. K tomu vede hned několik důvodů. Svého vítězství totiž s velkými rezervami, přičemž o více jak čtyři délky porazila pozdější zimní královnu Miss Kruk. Její projev i exteriér napověděli, že ve dvou letech ještě rozhodně není na vrcholu. Navíc byla jako roček vydražena za 80.000 euro, na čemž se podepsala skutečnost, že její polosestra Turning For Home zvítězila jako tříletá v mnichovském listed (ve dvou letech přitom vůbec nestartovala). Její realizační tým slibuje dobrou formu už v úvodu sezóny, takže šance na obhajobu úspěchu stájové kolegyně Nidary nejsou malé.
3. MISS KRUK (trenér Arslangirej Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov)
Debutovala třetím místem v Karlových Varech, kde následně ovládla Svatováclavskou zimní královnu, v níž s přehledem zdolala spolufavoritku Lužnici. Díky tomu je v Generálním handicapu nejvýše postavenou dvouletou klisnu za rok 2013 (Najinska GH nevlastní). Přitom ranost by rozhodně neměla patřit k jejím přednostem. Jejím otcem je totiž vítěz Irish Derby Soldier Of Fortune a její na black-type scéně třikrát stříbrný polobratr Mulan ve dvou letech vůbec nevyběhl. Její původ ovšem rovněž jednoznačně napovídá, že jejím optimem by měly být vytrvalecké distance, takže je otázkou, nakolik bude trenér Šavujev směřovat její formu k úvodní klasice.
4. FRANCIE (trenérka Helena Vocásková, stáj Zeas Staré Hradiště)
Vítězka prvního dostihu pro dvouleté, v němž celkem startovaly hned čtyři klisny z tohoto přehledu, držela výbornou formu až do konce sezóny. Důkazem budiž vítězství v Karpatské ceně a druhá příčka z Ceny zimního favorita, v níž nestačila pouze na Nejlepšího dvouletého hřebce Jambula. Za pouhých 800 euro zakoupená klisna tak patří mezi favoritky úvodní klasiky, i když se nemůže pochlubit tak kvalitními papíry jako výše jmenovaná trojice. Její jediný startující polosourozenec klisna Flying Cherr totiž dosáhla maximálně ratingu 52 liber.
5. HALLINGOVA (trenér Václav Luka, stáj DS MAENTIVA)
Trenér Václav Luka míří do Jarní ceny klisen s trojící svých svěřenkyň, z nichž by nejvýše měla zamířit Hallingova. Ta dosud absolvovala trojici stratů na francouzských drahách, přičemž polovině prosince jen těsně nedosáhla na vítězství a vlastní tamní handicaper jí ocenil solidní známkou 36,5 kilo. Pro srovnání na sklonku loňské sezóny ve Francii čtyřikrát úspěšně startující Renny Strom vlastní jen o půl kila vyšší handicap. Horní polovina rodokmenu Hallingovi sice svádí k myšlence, že více by jí sedla delší distance, jenže její matka Antinea nikdy neběžela přes míli a jediného životního vítězství dosáhla na 1100 metrů. Na výsledku Hallingovi se může pozitivně odrazit i skutečnost, že zatímco většinu jejích soupeřek budou čekat první starty po zimní pause, ona bude díky cestám do Francie důkladně rozběhána.
6. SÁZAVA (trenérka Helena Blažková, stáj Nutri Horse-Blažková)
Po seznamovacím startu zaznamenala trojici vítězství, u nichž to nejcennější získal ve slovenské Ceně zimní královny. Podle původu by přitom měla být pozdním vytrvalcem. Jejím otcem je totiž ve dvou letech pouze jednou startující vítěz Arc Hurricane Run a nejúspěšnější z jejích polosourozenců Hopes And Fears zvítězil ve francouzském listed na 2400 metrů. To napovídá, že jejím cílem by mělo být spíše Oaks. Její trenérka Helena Blažková, k níž se přestěhovala v říjnu, ale umí své svěřence nachystat na úvod sezóny, takže se Sázavou je třeba pro Jarní cenu klisen rozhodně počítat.
7. LUŽNICE (trenér Michal Tajmr, stáj Strojírna Litvínov)
Stejně jako Sázava strávila juniorskou část kariéry v němčickém středisku rodiny Vocáskových, které i ona na sklonku loňského roku opustila. Jejím novým trenérem se stal Michal Tajmr. Ten během osmileté kariéry získal šest vítězství a koně formátu Lužnice dosud netrénoval. Se Sázavou má Lužnice společné také to, že vlastní pozdní vytrvalecké pedigree, přesto svůj dosud nejlepší výkon předvedla na distanci 1200 metrů, když ovládla kvalitně obsazenou Cenu Masise. Následně ve Svatováclavské zimní královně sice trochu překvapivě podlehla Miss Kruk, ale zbytek pole zůstal s uctivým odstupem zpět.
8. OUR DUCHESS (trenér František Holčák, stáj Meridian)
Juniorskou část kariéry strávila v Anglii, kde absolvovala trojici startů, v nichž ten poslední na rovné mílové dráze v Lingfieldu proměnila ve vítězství. Jednalo se sice pouze o dostih kategorie Class 6 a ani její rating 75 liber nebudí u soupeřů velkou hrůzu, ale na druhou stranu její původ napovídá, že by měla jít nahoru. Výraznější progres by u ní měl sice nastat až s prodloužením distance a navíc forma svěřenců Františka Holčáka obvykle přichází později, přesto nemusí být ani v Jarní ceně klisen pouze do počtu.
9. RENESSIE (trenér Jozef Piruch, stáj MPL Racing CZ)
Z pětice zástupkyň domácího chovu na přihláškách úvodní klasiky nejvíce věříme Renessie, která na sebe upozornila především stříbrem ve slovenské Ceně zimní královny, v níž až po boji podlehla favorizované Sázavě. Kredit jí přidává i skutečnost, že je pravou sestrou nejlepšího českého odchovance za loňský rok Renny Storma. Ten se před rokem v jarních klasikách neztratil, když ve Velké jarní ceně finišoval šestý a v jejím slovenském ekvivalentu dokonce druhý.
10. MERIDIAN’S HOPE (trenér Radek Holčák, stáj Meridian)
Druhé zmíněné reprezentantce stáje Meridian závěr juniorské sezóny vůbec nevyšel, když ve falešně rozběhnuté slovenské Ceně zimní královny byla zpočátku hodně chtivá a nakonec skočila hluboko v poli poražených. O měsíc dříve ale naznačila své možnosti druhým místem, když nestačila pouze na v rakouském „zimáku“ čtvrtého Osetina, přičemž tabuli doplnila trojice kvalitních klisen. Do naší Top 10 se probila i díky kvalitním papírům. Je totiž dcerou s prvními ročníky potomků úspěšného Teofila a klisny Centifolia, která jako dvouletá zvítězila v Criterium de Maisons-Laffitte (Gr.2, 1200 m).
Zatím nebyl přidán žádný komentář.