Jubileum se podařilo hned na první dobrou. V úvodním dostihu v San Sebastianu byl v sedle dvouletého Timple Canarias trenéra Remoliny a vyhrál dostih na 1400 metrů o čtvrt délky. Tisícovka byla potvrzena. Po osmi letech se český turf dočkal druhého žokeje s tisícovkou vítězství. V srpnu 2010 v Kolíně nad Rýnem se stal prvním žokejem se čtyřmístným počtem vítězství Filip Minařík.
Janáček pomýšlel také vítězství v hlavním bodě programu na baskickém závodišti, ale se čtyřletým Doctor Oscarem byl o krk druhý v listed dostihu na 1600 metrů.
V pátek večer na pláži jižně od Sevilly, nedaleko portugalských hranic, byl sedle Mind The Gap trenéra Carrasca a vyhrál dostih na 1700 metrů. Dostihy na pláži jsou ve Španělsku velmi prestižní a populární, pro našince i exotické. „Když vyhrajete, děláte rozhovory pro čtyři až pět místních televizních společností,“ doplnil Janáček. „Loni byly dostihy na jedné soukromé pláži, a tam to bylo dobré, ale tady se vždy čeká na odliv a potom zůstanou na pláži kameny a lastury, což pro koně není příjemné, ale když máte koně na vítězství, tak nekoukáte vpravo nebo vlevo. Hlavně musíte mít koně, kterému tento typ dostihů vyhovuje. Na trávě už by se třeba neprosadil, ale tady mu to sedí a vyhrává,“ vrátil se Janáček k dostihům na pláži, které mít pokračování ještě za týden.
Působení Václava Janáčka v dostizích začalo neslavně. 7. dubna 2002 se představil v dostihu v páté kategorie ve Velké Chuchli v sedle Licia, ale do cíle se pro pád nedostal. „Já jsem neměl žádné zkušenosti s dostihy, ani s rychlým cvalem. Spolužáci jako Jaromír Šafář byli tak tři roky přede mnou,“ přiznává. V „povodňovém“ roce 2002 Janáček absolvoval 22 startů a žádný nevyhrál. Ani prvních 18 startů v roce 2003 vítězství nepřineslo.
Až 5. července 2003 v Karlových Varech v sedle veterána Veriora se dočkal prvního životního vítězství. Tam začala cesta ke hvězdám. „Na to se nedá zapomenout, spolupráce s Filipem Neubergem a Jaroslavem Donovalem, to byl klíč k dnešním úspěchům. tehdy jsem dostával ty horší koně ze stáje,“ vzpomíná Janáček, kterému nechyběla chuť a píle se učit.
Na druhý triumf čekal do září 2003, ale potom se spustila lavina. Rok zakončil Václav Janáček s 10 triumfy a prvním šampionským titulem, žákovským. V šampionátu mezi profesionály obsadil desáté místo. O rok později přidal Janáček další titul nejlepšího žáka a mezi profesionály skončil na druhém místě, se ztrátou tří triumfů na šampiona Jana Rája.
Sezóna 2005 byla pro Janáčka pro druhou, ve které nezískal žádný šampionský titul. Skončil až osmý s patnácti triumfy. Dodnes to byla Janáčkova nejslabší sezóna. Od roku 2006 už vládl a sbíral šampiónské tituly jako na běžícím pásu, navíc s počtem triumfů, které vyrážely dech. V roce 2008 vyhrál na druhá místa před Jiřím Chaloupkou, ale v roce 2009 vyhrál neuvěřitelných 82 dostihů a překonal rekord legendárního Vlastimila Smolíka v počtu výher za rok. O rok později vyhrál Janáček v Česku 65 dostihů a na konci sezóny mohl jezdit do Bratislavy, aby potvrdil šampionský titul i tam. Vyhrát rovinový jezdecký šampionát v obou částech bývalé federace se nikomu nepodařilo, jen Václavu Janáčkovi v roce 2010.
Na přelomu roků 2010 a 2011 odjel Janáček na zkušenou do Španělska. Nejprve nebyl rozhodnut tam zůstat, ale nabídka přišla a netrvalo dlouho a stal se tam králem. Za sedm let se stal pětkrát šampionem (2012. 2013, 2014, 2015 a 2017) a dvakrát skončil druhý (2011 a 2016). Po nedělním dostihovém dni v San Sebastianu má letos na kontě 46 vítězství a o pět úspěchů vede šampionát. A to oproti druhému Borjovi Fayosovi začal letošní sezónu o dva měsíce později, neboť leden a únor strávil v Kataru. „Působení v Kataru moc povedené nebylo, proto ani žádné angažmá si na zimu nezajišťuju. Nechávám tomu volný průběh. Už si také potřebuji odpočinout,“ doplnil.
Kromě Česka, Slovenska a Španělska, dokázala Janáček vyhrát dostihy ve Francii, Itálii, Švýcarsku, Polsku a také zmiňovaném Kataru.
Letos se na domácích drahách představil Janáček v 17 dostizích a třikrát vyhrál. Kdy ho na domácích drahách uvidíme opět? „Snažím si zajistit dobrého koně pro St. Leger, který bude na programu 2. září, pokud se to nepovede, tak pojedu do Polska. S také v kontaktu s pořadateli Evropského poháru žokejů, v sobotu 22. září nic nemám, tak bych mohl přijet,“ prozradil Janáček.
Šampiónské tituly Václava Janáčka
Česká republika – 5 x (2006 až 2010)
Slovensko – 1 x (2010)
Španělsko – 5 x (2012 až 2015 a 2017)
Aktukt
6.3.2024, 01:42