Závodiště ve Velké Chuchle a v Mostu podstoupila televizní práva na vysílání do zahraničí Jockey Clubu České republiky, který vzápětí uzavřel smlouvu s francouzskou stranou.
Začátek dostihového dne kvůli tomu proběhne netradičně v pátek dopoledne. Start úvodního dostihu bude v 11.10 hodin, přenos by měl začít zhruba v 10.45 hodin. Sázky pro zahraniční klientelu se budou týkat prvních pěti dostihů, pak už se jejich zájem soustředí na dostihy ve Francii a v Berlíně-Hoppegartenu (konkrétní příklad pátku 9. června).
Termín přihlášek byl 1. června, zainteresovaný Jockey Club apeloval na majitele a trenéry, aby do dostihů přihlásili co největší počet koní s tím, že je potřeba, aby v každém startovalo nejméně devět deset koní. Jen tak bude projekt úspěšný u francouzských sázkařů a bude mít pokračování i v budoucnu.
Další novinkou v historickém projektu je fakt, že lze z technických důvodů hlásit pouze jednobarevné čapky. Navíc budou díky netradičnímu termínu k dispozici v zahraničí úspěšní žokejové Václav Janáček a Tomáš Lukášek, kteří v drtivé většině případů o víkendu nemají čas přijet.
Televizní přenos bude vyrábět v tuzemsku již dostihy prověřená Galopp TV. Pro české příznivce turfu, kteří se nedostanou do Velké Chuchle, bude přenos probíhat na internetových stránkách www.galopp-tv.cz. Přenos bude zajišťovat až pět kamer.
660 000 Kč za den?
Francouzi mají ve skladbě sázkových dní vlastní klíč s tím, že zahraniční akce nesmí kolidovat s hlavními dostihy konanými na jejich území. Na mimo francouzské dostihy se sází od 11.10 hodin, nebo odpoledne, začíná se většinou mezi pátou a šestou. Pokud se dostihy v Česku dočkají zájmu zahraničních sázkařů, mohou se v budoucnu pořádat nejen v poledním čase pracovního dne, ale také v atraktivnějším odpoledním čase, nebo v sobotu okolo oběda.
Pro úspěch akce je dobré najít vhodný termín. Jako skvělé řešení se ukázal všední den, kdy je v zemi státní či církevní svátek, jako tomu bylo například v pondělí v Rakousku.
Mimochodem, za poslední páteční polední dostihový den, který se konal 2. června v San Sebastianu (Španělé měli na startovních listinách 45 koní, zatímco my máme 61). PMU zaplatila španělským pořadatelům bezmála 25 000 eur, tedy zhruba 660 000 korun. To není špatné, že?!
Podle dosud platné legislativy zatím není legální, aby si český zájemce přes internet vsadil u PMU na dostihy, které se konají v jeho zemi. Až se tak stane, bude Česko součástí celosvětových sázek s propojenými kurzy, jak to již funguje v Maďarsku. Tam si na dostihy přes PMU mohou sázkaři vsadit legálně každý den.
Tuzemské sázkové kanceláře v čele s Tipsportem a Fortunou však o přenosu na gallop-tv.cz vědí a budou pro české zájemce na páteční dostihy nabízet kurzy.
Co je PMU?
Před několika lety francouzská sázková kancelář PMU, kde má majoritní podíl stát, dostala tři privátní konkurenty, naopak se ale otevřela světu a začala expandovat. Dnes kromě Evropy PMU nabírá dostihy z Afriky, Jižní Ameriky, Austrálie, Dubaje nebo Singapuru. A nyní i z České republiky!
Sázková kancelář vrací zpět do domácích dostihů 8 procent z obratu, v případě dostihů v zahraničí odevzdává pořadatelům 3 procenta. Ve většině případů spolupráce PMU a závodišť tříprocentní odvod převýšil sumu vyplacených dotací. Ve zjednodušení se dá říci, že opak byl působen špatným termínem (například na Silvestra vpodvečer) či málo početnými startovními listinami.
V dostizích, na které jsou přijímány sázky PMU, jsou dotace většinou vyšší, než je v zemi obvyklé. Na jeden dostihový den v cizině (8 dostihů) je průměrně prosázeno 1 869 904 euro, což je na dostih 247 943 euro.
Podle dalších statistik jsou pro cizince sázkově nejúspěšnější dostihy konané mezi 17 a 19 hodinou. Dopoledne ve všední den záleží na tom, zda se souběžně koná akce ve Francii. Samozřejmě také záleží na počtu startujících v dostihu, při malém počtu startujících je vypsáno méně sázkových příležitostí než při deseti a více koních na startce.
V roce 2016 se v PMU prosázelo 8,896 miliardy euro, což je pokles o 1,1 procenta proti roku 2015. Zřejmě i kvůli konkurenci tří dalších sázkových kanceláří. Naopak sázky na francouzské dostihy v zahraničí meziročně vygenerovaly nárůst o 29 procent.
Zisk se dělí na půl
V našem případě PMU výše zmíněná tři procenta sázek uzavřených ve Francii, a zemí, které mají souhlas s přijímáním sázek v Česku, vrátí Jockey Clubu České republiky. Výnos bude snížen o náklady, potom se částka rozdělí na půl mezi Jockey Club a pořadatele.
Náklady tvoří především výrobu televizního přenosu a jeho distribuci přes satelit francouzské straně. Česká závodiště zatím nemají dostatečně kvalitní vlastní televizní vysílání, které by šlo jenom převzít a poslat do Francie.
Jako nepříliš reálná se zatím jeví možnost, že by PMU nabíralo v Česku sázky v klasických kamenných pobočkách, třeba jen ve spolupráci s některou existující sázkovou kanceláří.
Dohoda s PMU byla před podpisem již v roce 2013 v případě Velké pardubické, ale vedení Dostihového spolku ji neposvětilo. Podle odhadů přišli pořadatelé o 200 000 korun. A zahraniční turfmani přišli o možnost zajímavé sázky na slavný dostih. Datum 9. června 2017 se rychle blíží, akce však nebude ojedinělá. Již 21. července bude PMU nabírat sázky na dostihy v Mostě a letos v říjnu budou Francouzi poprvé sázet také na Velkou pardubickou. Konečně, chtělo by se říci!
Antonín Ebr, autor je sportovní novinář a publicista
Pepa
6.6.2017, 23:44