Proč se dostihům na severu daří? Protože se tam na dostihy sází a to skutečně ve velkém. Sázky na dostihy pořádá sázková kancelář ATG, kterou známe i od nás. Vždyť právě ATG se snažilo v Česku rozběhnout sázku V65 na klusácké dostihy v devadesátých letech minulého století. Na tento nepovedený pokus si mnozí pamatují. Se švédskými dostihy a potažmo sázkami, to také vždy nebylo ideální. Proto začátkem sedmdesátých let minulého století vznikla aktivita závodišť (v současné době je jejich na severu 37), která vyústila právě ve vznik společnosti ATG. Na začátku byl dopis králi, který aktivitu dostihové obce podpořil.
Dostihové sázky byly přijímány pouze na závodištích a celoroční obrat se pohyboval pod jednou miliardou švédských korun (švédská koruna /SEK/ jsou přibližně tři koruny české, záleží na aktuálním kurzu). Společnost ATG se na sázkovém trhu pohybuje od roku 1974, jejím vstupem začíná sázkový obrat na ve Švédsku dostihy růst, začíná se sázet i mimo závodiště a v roce 1980 poprvé obrat přesahuje 2 miliardy švédských korun. O deset let později obrat přesahuje hranici 6 miliard švédských korun. Desetimiliardovou hranicí se podaří překonat ještě do konce století, v roce 1999. O rok dříve můžeme poprvé sledovat významnější podíl elektronických sázek. Samozřejmě jsou ještě v plenkách, ale v tu dobu vstupují na scénu.
Sázkový obrat ve Švédsku stále stoupal, v roce 2008 dosáhl 12 miliard a rekordním rokem byl 2011, kdy obrat dosáhl výše 13,111 miliardy švédských korun. V posledních dvou letech sázkový obrat klesá. V roce 2013 dosáhl výše 12,155 miliard švédských korun (pokles o 7,3 procenta proti maximálnímu roku). Ani v letošním roce nepředpokládá společnost nárůst, neboť také ATG bojuje s nelegálními sázkovými kancelářemi na trhu (tato písnička je slyšet z mnoha zemí s rozvinutým sázkovým provozem). V prosinci roku 2013 obdržela ATG novou licenci od švédského státu, která ji umožní brát nové typy sázek, a tak je snaha, aby byl pokles obratu, co nejnižší.
V průběhu let se samozřejmě švédské sázkové reálie měnily. V minulém roce bylo na závodištích prosázeno pouze 4,5 procenta z celku (550 miliónů SEK), největší podíl stále představují „kamenné“ pobočky - 52,9 %, ale 42,6 % je realizováno pomocí elektronických sázek (internet, mobily atd.). Změna za posledních pět let? Podíl elektronických byl v roce 2009 29 procent, v roce 2013 je o 13,6 procenta vyšší. Celkový objem sázek za tu dobu poklesl o pět procent, o více než půl miliardy švédských korun.
Obrat je zajímavý a podává doklad o tom, jak se v té které zemi sází, ale zajímavé je vědět, kam sázkové peníze putují. Obrat v roce 2013 činil, jak bylo napsáno výše, 12,155 miliardy SEK. Z této sumy směřuje 8,532 miliardy zpět do kapes sázejících, tj. 70,2 procenta (mimo jiné výherní poměr i u naší Sportky je dost odlišný). 1,343 miliardy korun putuje na daních státu, 758 miliónů švédských korun jsou provozní náklady společnosti, ve kterých jsou zahrnuty finance na operátory, další vývoj produktů a služeb, televizní vysílání dostihů, marketing a administrativu. 89 miliónů jde na účty asociací (Swedish Trotting Association a Swedish Jockey Club) a 1,384 miliardy jde na jednotlivé dostihové dráhy. Z této sumy jde přímo na dotace dostihů 836 miliónů, dalších 150 miliónů jsou trenérské, majitelské a chovatelské bonusy a zbytek jsou finance na provoz, údržbu a administrativní náklady. Padesát miliónů putuje do státní fondu na podporu koní.
Samotná závodiště nemají pouze příjem ze sázek, ale také ze sponzorů, z restaurací a dalších akcí spojených s dostihy, nebo z akcí, které jsou na závodištích pořádány.
Sázková nabídka je na severu bohatá. Sází se na vítěze, na umístění, na pořadí dvou, v některých případech na pořadí tří koní v cíli. Hlavní část obratu zajišťují sázky na vítěze více dostihů v řadě, od dvou až do osmi. Všechny sázky nejsou přijímány každý den, většinou jsou k dispozici jen vybrané druhy. „Královskou“ sázkou je ve Švédsku V75, kde je úkolem sázejícího uhodnout vítěze sedmi dostihů za sebou. Uhodnete-li pouze šest, vyhráváte „druhou“ cenu, pokud pět tak třetí, ale ta někdy nebývá vyplacena, pokud se prosadí sedm favoritů.
Sázka V75 je přijímána pravidelně každou sobotu a poté ještě u příležitosti významných dostihů. V roce 2013 byla přijímána celkem 64krát. Poprvé 5. ledna, naposled 28. prosince. Celkový obrat na tuto sázku dosáhl 4,556 miliardy SEK, tj. 37 procent z celkového sázkového obratu v zemi. Ve čtyřech případech bylo prosázeno více než 100 miliónů korun na den. Nejvíce se prosázelo v sobotu 13. dubna, když se běhalo ve Färjestadu, 116 903 261 SEK. Což je více než 12 korun na každého Švéda, od novorozence, po nejstaršího obyvatele. Rekordní výhra, více než 23,5 milionu SEK, byla vyplacena 31. března a stačilo vsadit pouze 14 švédských korun elektronickým způsobem.
Pět sázkařů bralo loni ve Švédsku jednu výhru více než 10 miliónů korun, třicítka se mohla potěšit ze sumy převyšující 3,4 miliónu SEK. Rekordní výhra v sázce V75 je z roku 2010, kdy koncem února bylo vyplaceno více než 67,3 milionu SEK. Je naprosto logické, že takové výhry lákají, a tak se po celé zemi najde dost lidí, kteří vsadí menší či větší obnos s vidinou vyhrané sumy, která jim „změní“ životní úroveň.
Výše uvedené údaje jsou jen výtahem z výroční zprávy společnosti ATG, která byla prezentována na internetových stránkách společnosti, kde můžete zjistit také obrat v každém typu sázky přijímané na všechna klání ve Švédsku i v zahraničí. Jste-li sázející, máte dost informací o tom, jak se s „vašimi“ penězi nakládá, kam putují a co za ně můžete vidět. Jak vidno, otevřenost a transparentnost nemusí být jen prázdným heslem.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.