Slavnostní neděli na dráze ve Vincennes nepřálo počasí. Od dopoledne byla skrápěna deštěm, a tak se souboje odehrávaly na rozmočené dráze a jezdci po dostizích vypadali spíše jako horníci po náročné směně pod zemí. První start ostře sledovaného dostihu, který opět přilákal na tribunu více než 30 tisíc diváků se nepodařil, neboť Yarrah Boko se vzepjal a málem vysypal Pierra Vercruysse ze sulky. Druhý pokus už se podařil a právě norský zástupce Yarrah Boko společně s Maharajahem měli nejlepší reakci a v prvním oblouku byli na špici. Ještě před prvním proběhnutí cílem se před Yarrah Boka na první místo dostal Maharajah a mnozí si mysleli, že sledují reprízu loňské edice, kde se dvojice švédských koní přetahovala o první místo, a v závěru skončili v poli poražených.
Tentokrát se tempo zdálo vlažné Jean Michele Bazirovi v sulce favorizovaného Up and Quicka (3,5:1) a na konci tribuny, zhruba 1900 metrů před cílem, se posunul do čela, kde vydržel až do cílové roviny, za ním se držel Maharajah a ve druhé stopě jdoucí Ready Cash. Pět stovek metrů před cílem se začal lámat chléb, pro Ready Cashe skončily ambice zacváláním, Maharajah se začal tlačit na Up and Quicka a v půli cílové už byl před ním. Po projetí okolo cílového mezníku mohl Örjan Kihlström zahodit bič a v hledišti začala ohromná švédská radost.
„Dnešní dostih byl pro mě perfektní a měli jsme také trochu štěstí tím, že Ready Cash zacválal. Maharajah podal fantastický výkon, já jsem šťastný, že se mi podařilo vyhrát takový dostih,“ sdělil nadšený dvaapadesátiletý jezdec. Slzy v očích neskrýval trenér Stefan Hultman. „Je to sen, je to sen!,“ jen vykřikoval a zažíval obrovský pocit štěstí. „Minulý rok nebyl výkona Örjana Kihlströma optimální, ale dnes opět potvrdil, že je to jeden z nejlepších jezdců na světě a odvedl výkon na sto procent. U koní je to můj největší den v životě,“ dodával mohutný Švéd, kterého v cestě za snem neodradil ani loňský neúspěch.
Maharajah patří také ke skvělým klusákům narozeným v roce 2005. Poprvé se pokusil prosadit v roce 2011, kdy dokončil druhý, tehdejší zima byla velkým soubojem Ready Cashe a Maharajaha, ale prvně jmenovaný byl na tom lépe. O rok později finišoval čtvrtý a loni byl diskvalifikován. Vítězství se dočkal na čtvrtý pokus, kdy se s ním příliš nepočítalo a odskočil jako čtvrtý favorit 9,7:1. Ukázalo se, že taktika, kterou zvolil Hultman, příjezd do Francie na poslední chvíli, se vyplatil. Před dvěma týdny byl Maharajah čtvrtý na domovské dráze.
Prvních 1200 metrů nebylo na vodu nasáklé dráze rychlých, první mezičas byl 1:14,3 a k cílovému mezníku se stále zrychlovalo, což vyústilo ve výsledný kilometrový čas 1:13,3, který samozřejmě patří k nejslabším, pomaleji klusal vítěz Ceny Ameriky před 11 lety, tehdy se prosadil Abano As s Verbeeckem také na těžké dráze. Triumf koní připravovaných na severu Evropy podtrhl třetím místem Yarrah Boko, vítězka monté před týdnem Roxane Griff finišovala v těsném doběhu čtvrtá před Timokem, který předvedl nejlepší výkon na vytrvaleckých distancích v posledních týdnech.
Cena Ameriky je také sázkovým svátkem nejen ve Francii, vždyť jen na vítěze a na místo se posázelo u sázkové kanceláře PMU 3,8 miliónu euro. Kdo, ze sázejících přesně uhodl pořadí prvních pěti koní v cíli, bral více než 82 tisíc euro za dvě vsazená.
Grand prix D’Amerique 2014 (2700 metrů, 1 milion euro): 1. Maharajah (Kihlström, trenér Hultman, Švédsko), 2. Up and Quick, 3. Yarrah Boko (Norsko), 4. Roxane Griff, 5. Timoko, 6. Uhlan du Val, 7. Royal Dream. Km čas: 1:13,3.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.