Nejlepší loňský supervytrvalec Stradivarius zahájil sezónu vítězně
Na britském závodišti v Yorku se letos poprvé na dráze ukázal pětiletý ryzák STRADIVARIUS, jenž vloni jakožto první kůň v historii získal finanční bonus za to, že ovládl jak Yorkshire Cup, Gold Cup v Ascotu, Goodwood Cup a také Lonsdale Cup, tedy největší supervytrvalecká klání na území Velké Británie. Hřebec z lotu Johna Gosdena nastoupil do letošního Yorkshire Cupu (Gr.2, 2800 metrů) pochopitelně v roli favorita, pod Frankiem Dettorim se pohyboval v druhé části roztaženého pole, načež si v cílové rovince musel poradit s výborně jdoucím Southern France (Moore). Svěřenec Aidana O’Briena už jako čtyřletý ukázal, že by z něj mohl být elitní supervytrvalec, což svým výkonem v Yorkshire Cupu potvrdil, když na vítěze v cíli ztrácel jen ¾ délky. Nicméně Stradivarius roli favorita splnil a při Royal Ascotu jej pravděpodobně můžeme čekat na startu 4kilometrového Gold Cupu.
Šestiletý Mustashry si připsal první Gr.1 úspěch
První velkým dostihem pro mílaře byly v rámci britské sezóny Lockinge Stakes (Gr.1, 1600 metrů), kde byla nejsledovanější účastnicí hnědka Laurens (McDonald) trenéra Karla Burkeho, která jako tříletá zvládla vyhrát čtveřici Gr.1 dostihů. Klisna při sezónním debutu šla dobře, nestačila ale na vcelku suverénního MUSTASHRY (Crowley), jenž si zde připsal premiérový úspěch na nejvyšší scéně. Až vloni v Gr.2 úspěšný valach z lotu Sira Michaela Stoutea se zde prosadil o 2 a ½ délky před Laurens, třetí pak skončil loňský vítěz Queen Anne Stakes Accidental Agent (Bishop). Ačkoliv na překvapení, že Mustashry vyhrál první Gr.1 až v 6 letech, se dá jen pokrčit rameny s tím, že jde holt o pozdního koně, podobný výsledek není ale přeci jen v západní světě tolik častý vzhledem k tomu, že je stále větší důraz kladen na produkci raných a rychlý koní, případně se stalo takřka pravidlem, že nejlepší tříletí odcházejí do chovu už po klasické kariéře.
Enable by se na dráhu měla vrátit při Royal Ascotu
Výjimkou potvrzující v předchozím odstavci zmíněného pravidlo je také dvojnásobná vítězka Prix de l’Arc de Triomphe, letos pětiletá Enable, jež zakončila loňskou sezónu úspěchem v listopadovém Breeders‘ Cup Turf, kde získala devátý triumf v řadě. Trenér John Gosden její návrat původně plánoval pro epsomský Coronation Cup, nicméně nakonec se nejspíše klisna ukáže až v rámci Royal Ascotu, buď v 2000 metrů dlouhých Prince of Wales‘ Stakes nebo v o 400 metrů delších Hardwick Stakes. Pokud by Enable zamířil do kratšího ze zmíněných dostihů, mohla by se potkat také se Sea of Class, jež v Arcu doběhla jen těsně druhá.
Favoritem Epsom Derby prozatím Sir Dragonet
Ačkoliv Aidan O’Brien doposud uvažoval, že by jeho svěřenec Sir Dragonet zamířil spíše do francouzské klasiky, momentálně se přiklání k tomu, že hnědák 1. června skutečně nastoupí do Investec Derby (Gr.1, 2400 metrů) na dráze v Epsomu. Hřebec má za sebou teprve dva starty, první ovšem vyhrál lehce o 3 délky mezi nezvítězivšími, načež doslova zazářil v Chester Vase Chase, 2500 metrů dlouhém trialu, kde svým soupeřů nadělil po velmi pěkném výkonu 8 délek. Camelotův syn sice působí ještě trochu zeleně, rozhodně ale patří mezi nejzajímavější naděje nejen z lotu Aidana O’Briena. Ten pro derby má pochopitelně více želízek v ohni, kupříkladu pak vítěze trialu z Leopardstownu Broomea či prvního z předzkoušky na dráze v Lingfiledu jménem Anthony van Dyck.
Irish 2000 Guineas slibuje souboj Too Darn Hota a Magna Grecia
Poté, co byl po porážce v Dante Stakes loňský nejlepší dvouletek Too Darn Hot škrnut z Epsom Derby, rozhodl se tmavého hnědáka trenér John Gosden rychle přesměrovat. Původně sice zamýšlel start až při Royal Ascotu, nakonec ale obrátil a hřebec by mohl být k vidění už o tomto víkendu v irském Curragh, kde se poběží Irish 2000 Guineas na 1600 metrů. Právě míle by měla být pro Too Darn Hota tou pravou distancí, leč snadné to nejspíše mít nebude, neboť proti němu stane vcelku suverénní vítěz britských 2000 Guineas, hřebec Magna Grecia. Právě tento svěřenec Aidana O’Briena je prozatím pro klasický dostih favoritem. Co se týče Irish 1000 Guineas, zde to vypadá na rematch z britské analogie, tedy na souboj tehdy úspěšné Hermosy a třetí Qabaly.
Vrchol pro francouzské proutěnkáře ovládla Mullinsova Benie de Dieux
Osmiletá klisna BENIE DE DIEUX (Townend) je na ostrovech nad překážkami neporažena, v minulosti ale startovala kvůli zdravotním komplikacím dosti sporadicky. Také letos zahájila sezónu až v březnu, kdy upadla v proutkách pro klisny, na začátku května si ale spravila chuť v Mares Champion Hurdle, kde triumfovala takřka o 10 délek. Willie Mullins ji ovšem po 14 dnech poslal do dalšího dostihu, a to rovnou do Francie a do největšího dostihu pro proutěnkáře (resp. ve Francii se chodí přes tzv. haies), kde na Benie de Dieux čekala i místní kobylka De Bon Coeur (Nabet), obhájkyně vítězství, která v Grande Crouse d’Auteuil (Gr.1) na 5100 metrů vloni vyhrála o 16 délek. Nicméně Benie de Dieux šla výborně, v průběhu se držela nedaleko vedoucích koní, načež po vytočení posledního oblouku se posunula na první místo a směrem k cíli se svým soupeřům bez obtíží vzdálila. S náskokem 6 a ½ délky zvítězila před druhou De Bon Coeur, jejíž trenér Francois Nicolle následně potvrdil, že klisna na tom není tak skvěle jako v minulosti a po zdravotních problémech je na sebe dosti opatrná.
Pp
22.5.2019, 18:03