1979 V tomto se poprvé konaly Velká cena Prahy a Velká cena českého turfu a vítězi se stali napajedelský Nikolas v sedle s Vlastimilem Smolíkem na delší distanci a polská Diakowa na míli. V jejím sedle byl jezdec Roman Maciejak. V prvních deseti ročnících obou dostihů se cizinci dokázali prosadit šestkrát. Ve Velké ceně Prahy čtyři vítězství směřovali do Polska a dvě do tehdejší Německé demokratické republiky. Z Velké ceny českého turfu si Poláci odvezli pět vítězství a východní Němci jedno. V poslední době jsou jedinými zahraničními účastníky koně ze Slovenska. Posledním vítězným koněm ze zahraničí byl v roce 2008 na Slovensku připravovaný Camill, vítězný ve Velké ceně českého turfu.
Účast Oba dostihy se mohou pochlubit na české poměry velice zajímavou dotací na české poměry, ale početná pole se na startu nescházejí. Letošní ročník je navíc poznamenán blížícím se konáním Evropského poháru žokejů, který nabízí podobné dostihy. Ve Velké ceně českého turfu je od roku 1993 průměrný počet startujících devět, v mílové Velké ceně Prahy se objevuje na startu o koně více. Shodná jsou pro oba dostihy i minimální a maximální počty startujících. Nejméně koní na startu se sešlo sedm a maximální počet byl čtrnáct. Šest startujících ve Velké ceně Prahy historicky nejnižší účast v moderních dějinách, od roku 1993.
31 Vítězstvím ve Velké ceně Prahy se může pochlubit 30 jezdců, zatím nikomu se nepodařilo vyhrát tento dostih třikrát. Dvě vítězství ještě mají na svém kontě Karol Šarina, René Koplík, Lukáš Kasal, Jiří Chaloupka a Bajuržan Murzabajev, posledně jmenovaný se může pokusit o třetí vítězství v řadě. Z vítězství v mílovém dostihu se také radovaly čtyři ženy, Glodeová, Šarinová, Havelková a Miličková.
28 Výsledkové listiny Velké ceny českého turfu znají 28 jmen vítězných žokejů. Rekordmany dostihu jsou legendy Vlastimil Smolík a Polák Mieczyslaw Melnicki, kteří si připsali po třech triumfech. Dvakrát najdeme jména Tomáše Váni, Karola Šariny, Artura Resulova a Tomáše Lukáška. Vytrvalecký test zatím nevyhrála žádná žena. Letos se může pokusit o změnu Kateřina Hlubučková v sedle Glavalina.
11 Pouze tolik jezdců se může pochlubit triumfy v obou Velkých cenách, patří mezi ně Vlastimil Smolík, Mieczyslaw Melnicki, Josef Dolejší, Tomáš Váňa, Karol Šarina, William Lord, Gary Hind, Radek Koplík, Milan Zatloukal, Tomáš Lukášek a Jiří Chaloupka.
2 Pouze dvěma jezdcům se podařilo v jeden den vyhrát oba prestižní dostihy, shodou okolností jsou oba cizinci. Melnicki vyhrál oba dostihy v roce 1985 s Duliczem a Vilniusem. O devět let později ho napodobil William Lord se svěřenci Františka Holčáka Law Sozirim a Brochwiczem. Letos mají šanci na double čtyři jezdci Petr Foret, Jan Rája, Milan Zatloukal a Bajuržan Murzabajev.
4 Stejný kousek, tedy vyhrát oba prestižní dostihy v jeden den se podařilo kvartetu trenérů. Prvním byl v roce 1989 František Vítek (Nikos a Inercja), o dva roky později ho napodobil Arslangirej Šavujev (Razmach a Emin). V roce 1994 se stal třetím v řadě František Holčák (již zmiňovaní Law Soziri a Brochwicz) a posledním, komu se to podařilo, byl v létě roku 1996 Václav Chaloupka (Mir Sada a Palomia). Letos mohou o double usilovat pouze Helena Blažková a Arslangirej Šavujev. Ke čtyřem zmiňovaným trenérům patří ještě kvartet Tomáš Šatra, Josef Váňa, Zdeno Koplík a Václav Luka, kteří vyhráli oba dostihy, ale v různých letech.
20 Celkem dvacet trenérů dokázalo připravit vítěze Velké ceny Prahy. Nejúspěšnějším je František Holčák se šesti zásahy, o jeden méně má na svém kontě František Vítek, tři šampiony trénoval Tomáš Šatra a Arslangirej Šavujev. Dvojicí úspěchů se mohou chlubit Ludwik Buidens, Josef Váňa a Zdeno Koplík.
25 Jména 25 trenérů najdeme u vítězů Velké ceny českého turfu. Stejně jako v u mílového dostihu i zde vládne František Holčák, který připravil pět vítězů, trojici úspěšných připravovali František Vítek, Arslangirej Šavujev a Tomáš Šatra. Dvakrát zvítězil kůň připravovaný Josefem Váňou.
Český chov Koním narozeným v české kotlině se ve srovnávacích dostizích příliš nedaří. Úspěšnější jsou historicky ve Velké ceně českého turfu, kde si připsali osm vítězství, posledním úspěšným byl loni Aztek, který letos bude triumf obhajovat. Před ním se dokázali prosadit Nikolas – 1979, Freda – 1982, Vortex – 1987, Arva – 1988, Nikos – 1989, Yocker – 1997 a Vapeta - 2002. Ve Velké ceně Prahy se čeští odchovanci prosadili pouze pětkrát. Posledním byl před jedenácti lety Kifaab, jeho předchůdci triumfovali v osmdesátých letech Agadir – 1980, Papelotte – 1981, Kleón – 1984 a Hároš – 1986. Ve Velké ceně českého turfu bude držet český prapor ještě Fernando.
Tříletí nebo starší? Oba dostihy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími testy tříletých a starších v Česku, dříve Československu. Komu se daří lépe, klasikům nebo starším koním? Tříletí v obou dostizích posbírali nejvíce čárek, na míli 14 a na 2400 metrů o tři více, ale v součtu jsou mírně lepší starší. Ve Velké ceně Prahy je poměr úspěchů 14:22 pro ostřílené koně (posledním tříletým vítězem byl v roce 2011 Roches Cross), ve Velké ceně českého turfu 17:19 (z posledních pěti ročníků ovšem starší vyhráli jen jednou, v roce 2012 Leo Gali).
Na mílové distanci je letos poměr startujících 3:3, mezi sedmičkou vytrvalců je jeden tříletý a šest starších. Druhým nejúspěšnějším ročníkem jsou čtyřletí (14 x Velká cena Prahy a 12 x Velká cena českého turfu), pětiletí se prosadili v obou dostizích šestkrát. Šestiletí se zatím jednou prosadili ve Velké ceně českého turfu (Yocker) a dvakrát ve Velké ceně Prahy (Brochwicz a Gay Devil). Tentokrát stojí před zápisem historie kvartet koní Donn Halling, Meandre, Chardonney Tcheque a Zazou, tedy sedmiletí a starší. Pokud se někomu z nich podaří uspět, bude to poprvé v historii obou klání, kdy se prosadí sedmiletý nebo osmiletý kůň.
2:28,7 Je rekordním časem Velké ceny českého turfu z roku 1997, kdy se prosadil bělouš Yocker před Iles a Mir Sadou. Čas je pouze o necelé tři desetiny horší než rekord chuchelské dráhy. Velká Cena českého turfu většinou žádný kvapík nebývá, jen čtyřikrát v historii byl výsledný čas lepší než dvě minuty a třicet vteřin. Třikrát byl dokonce výsledný čas horší než dvě minuty a čtyřicet vteřin, naposled v roce 2013. Letos pomalému tempu nahrává i malý počet účastníků.
1:35,84 Rekordní čas Velké ceny Prahy je také v tabulkách rekordů oválu ve Velké Chuchli. Jeho držitelkou Corcovada, která se prosadila v mílovém dostihu v roce 2011. Většinou se výsledný čas pohybuje pod hranicí sta vteřin, tedy jedné minuty a čtyřiceti vteřin, tak tomu bylo dosud ve dvaceti pěti případech.
Sázky Kurzy vítězných koní obou sledovaných klání nejsou od roku 1996 (s výjimkou roku 2002, kdy nejsou k dispozici) příliš vysoké. Průměry lehce přesahují 5:1. Dvouciferný kurz měl vítěz ve čtyřech případech z 36 sledovaných. Největším outsiderem, který se prosadil, byl All The Evil v roce 2012 ve Velké ceně Prahy, když odskočil v kurzu 20:1. Dvakrát se ve Velké ceně českého turfu posadil desetinový favorit (1998 – Nora Jeane a 1999 Ray of Light). Ve Velké ceně Prahy se prosadil desetinový favorit třikrát (2008 – Blue Coral, 2013 – Dux Scholar a 2014 – Limario). Jedenáctkrát se v obou dostizích prosadili koně s kurzem do 4,9:1. Sedmkrát byly kurzy vítězů 5:1 a vyšší. Zatím se nikdy nestalo, že by oba dostihy vyhráli outsideři s kurzem nad 10:1. Nejpřekvapivější vítězové jsou z roku 2000, vyhráli Jagmin (8:1) a Wild Rain (18:1). Naopak ve třech případech (1998, 2006 a 2014) nebyl součet vítězných kurzů ani šest (4,2; 4,5; 5,3).
550 000 To je letošní dotace obou významných dostihů a je o 150 tisíc Kč vyšší než minulém roce. Od roku 1993 byla rekordní dotace ve Velké ceně Prahy v roce 2004, kdy se běžela o 900 tisíc, ale Velká cena českého turfu měla dotaci 500 tisíc. Rekordní suma byla v obou dostizích vyplacena v letech 2005 a 2006, kdy ve hře 800 tisíc v každém dostihu. Naopak nejnižší dotace 270 tisíc byla v povodňovém roce 2002, kdy se dostihy konaly na mosteckém hipodromu. Pětkrát za posledních 20 let byla v obou dostizích rozdílná dotace. Třikrát měla navrch Velká cena českého turfu (1997 až 1999) a dvakrát Velká cena Prahy (2004 a 2011). Průměrná dotace obou sledovaných dostihů se od roku 1993 pohybuje mezi 470 a 480 tisíci na dostih, letos tedy budeme svědky nadprůměrně dotovaných edicí.
Před 30 lety… V roce 1985 se oba dostihy konaly v neděli 20. října ve Velké Chuchli. Jako první byla na programu Velká cena československého turfu s celkovou dotací 130 tisíc korun. Na startu bylo dvanáct koní, dvojice z Polska a Maďarska, jeden z NDR a sedm koní tuzemských stájí. Dostih skončil úspěchem koní ze zahraničí. Vyhrál tříletý hnědák Dulicz s Melnickim o hlavu před východoněmeckým Ulfem a Kalmusem. Třetí doběhl polský Akumulatiw s Mazurkem. Z domácích koní byl nejlepší čtvrtý Trocadero s Karolem Šarinou. Dulicz byl favoritem, neboť byl nabízen 1,8:1. Naopak Ulf patřil k outsiderům 22,4:1. Dulicz dosáhl průměrného času 2:33,4. Polským úspěchem skončila i Velká cena Prahy, ve které se prosadil top-favorit Vilnius s Melnickim. Kdo si na Vilniuse vsadil odnášel si 11 korun za 10 vsazených. O tři délky na druhém místě skončil domácí Hároš a další tři délky ztrácel třetí německý Friedo. Čas Vilniuse byl velmi kvalitní 1:37,6, když si uvědomíme, že teploměr ukazoval devět stupňů a dráha byla pružná.
Před 20 lety… V devadesátých letech minulého století se oba srovnávací dostihy konaly na konci srpna. V roce 1995 to byla neděle 27. srpna a konaly se v Karlových Varech, které v tom roce zaskakovaly za problémy sužovanou Velkou Chuchli. Dotace obou dostihů byla 300 tisíc korun při zápisném tři procenta, tedy 12 tisíc Kč. Na startu Velké ceny české turfu bylo osm koní a lehce o šest délek vyhrál tříletý Platinum Plus nasedlaný Tomášem Šatrou pro Ramila Děmidova. Na druhém místě skončil Law Soziri a třetí He Shall Reign. Velkou cenu Prahy absolvovalo dvanáct koní a o šest délek vyhrál čtyřletý ryzák Gay Devil připravovaný Františkem Vítkem pro stáj Večerník Praha. V sedle byl anglický jezdec Adam Shoults. Druhá finišovala Laurena a třetí devítiletý Santalino.
Foto: Vítězové Velké ceny českého turfu a Velké ceny Prahy z let 2012 až 2014 (2012 – turf – Leo Gali, 2012 – Praha – All The Evil, 2013 – turf – Mister Westminster, 2013 – Praha – Dux Scholar, 2014 – turf – Aztek, 2014 – Praha – Limario).
Zoltan
2.9.2015, 21:15