Ascot
Abychom začali chronologicky, nejprve se podíváme do Ascotu, kde je na 15:05 naplánován Christy 1965 Chase (Gr.2, 4200 metrů), jehož favoritem je devítiletý ALTIOR (de Boinville) z lotu Nickyho Hendersona. Hnědák se v překážkových dostizích pohybuje od roku 2015, přičemž ani jednou v 19 startech nepoznal hořkost porážky. V posledních sezónách se stal absolutní jedničkou v krátkých steeplechase, když dvakrát vyhrál cheltenhamský Queen Mother Champion Chase, Celebration Chase, triumfoval také v Tingle Creeku či Desert Orchid Chase.
Jelikož v podstatě ve steeplechase okolo 3200 metrů vyhrál všechno, co mohl, realizační tým se rozhodl jej vyzkoušet také na delších distancích, kde by však mohl být Altior zranitelný, neboť se zde střetne s koněm, který byl vloni dokonce hodnocen výše než on sám – o dva roky mladší Cyrname (Cobden). Svěřenec Paula Nichollse totiž vloni zaujal tím, jak Ascot Chase právě na distanci 4200 metrů deklasoval konkurenci o 17 délek. Těžko říci, na co bude jeho třída stačit, neboť v Cheltenhamu se s elitou nepoměřil, nicméně Altior před sebou zřejmě snadnou práci mít nebude. Pětihlavé pole doplňují srdcař Top Notch, Keeper Hill (Heskin) a Solomon Grey (Skelton).
Druhým Gr.2 dostihem odpoledne v Ascotu budou Coral Hurdle na 3900 metrů, kde se také schází zajímavá konkurence. Roli favorita se prozatím těší šestiletý Call Me Lord (de Boinville) trenéra Nickyho Hendersona, který má na kontě i Gr.2 vítězství z dubna roku 2018, v loňské sezóně ale vyběhl jen dvakrát, nicméně třetí místo pod vysokou zátěží nebylo v Sandownu špatné. Rozhodně může jít o koně, který ještě neukázal všechno, nicméně taková Roksana (Skelton) by mu mohla být zdatnou soupeřkou. Sedmiletá klisna má na kontě umístění na nejvyšší scéně a také prvenství mezi klisnami v rámci Cheltenham Festivalu. Navíc už se na podzim rozběhala, když obsadila těsné druhé místo za Top Notchem. Více kilo než oba dva zmínění účastníci pak ponese obhájce vítězství, sedmiletý If The Cap Fits (Bowen) trenéra Harryho Frye, který Roksanu dokázal na jaře porazit, ovšem v dostihu na 4900 metrů.
Ani jeden z této trojice by triumfem nepřekvapil, zmínku si ale zaslouží ještě rozběhaný Gr.2 vítěz Grand Sancy či předloňský vítěz Coral Hurdle Lil Rockerfeller (Moore), který se ale v poslední době nějak nemůže najít.
Haydock
Zajímavá jména se schází i na startu Betfair Chase (Gr.1, 5100 metrů), ačkoliv jde pouze o čtyři koně. Největší důvěře se vcelku pochopitelně těší bělouš BRISTOL DE MAI (Jacob, 2,1:1), který na zdejší dráze předvádí své suverénně nejlepší výkony. Svěřenec Nigela Twistona-Daviese ovládl Betfair Chase už dvakrát, přičemž za sebou nechal Cue Carda, Native Rivera, Thistlecracka či Clana des Obeaux, a dá se čekat, že i ve svých osmi letech by mohl v Haydocku vstoupit do sezóny vítězně.
Proti němu ale stane o rok mladší Lostintranslation (Power, 2,5:1) trenéra Colina Tizzarda, který je považován za vycházející hvězdu, co se dlouhých steeplechase týče. Vloni jakožto nováček sice dvakrát podlehl Defi du Seuilovi, porazil jej ale v lednovém Cheltenhamu, a na závěr sezóny pak přidal 6délkový Gr.1 úspěch v Aintree. Na začátku listopadu se pak rozcvičil jistým prvenstvím na Listed scéně a právě dostih v nohách by mu mohl poskytnout jistou výhodu oproti Bristol de Mai, leč bělouš již nějakou dobu patří k elitě zkušených koní, mezi kterou se Lostintranslation musí teprve propracovat.
Odepsat se opravdu nedá ani populární Frodon (Frost, 6:1) v péči Paula Nichollse, který nezačal sezónu zrovna šťastně, neboť v rámci Old Roan Chase byly vinou ostrého slunce vynechány některé překážky, z čehož pak těžili rychlejší soupeři. Frodon tedy doběhl třetí, ovšem pod Bryony Frost se s ním i tady musí počítat, což platí také pro posledního účastníka, devítiletého Ballyoptica (Twiston-Davies, 13:1), jehož kariéra je poznamenána zdravotními obtížemi. V nové sezóně si ale připsal už dva triumfy, když posledně za sebou na scéně Gr.2 nechal i Elegant Escapea.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.