1. dostih – Veterán Lord udělal Holčákovi radost
Pořadí (hdcp IV. kat., 3+, 1100 metrů): 1. Lord (Trnková, trenér F. Holčák, ŠK Brahal Zl. Moravce), 2. Akademia, 3. Earlien, 4. Bright Star, 5. La Stessa. Výrok: 1 1/2 – krk – 1 1/4 – 1 3/4. Čas: 1:08,80.
Úvodní bod programu začala nejlépe La Stessa, které se držela Akademia, ale už v oblouku byl mezi nejlepšími devítiletý veterán Lord a slušovickou cílovou rovinku seběhl nejlépe. V sedmém letošním startu si připsal první vítězství. Byl to jeho poslední dostihový start, jak sdělil po dostihu trenér František Holčák. „Podařilo se mu odskočit ze startovního boxu, což bylo důležité a jsem rád, že se mu podařilo loučení, kdyby ho někdo chtěl je za hubičku k mání. Pro mě je víkend dobrý už od soboty, kdy vyhrál Autor St. Leger v Rakousku,“ sděloval velkokarlovický kouč. Spokojená byla také jezdkyně Marie Trnková, která vybojovala čtvrté životní vítězství. „Podařilo se mu dobře odskočit, jinak v dostihu to bylo bez problémů, šel velmi dobře.“
2. dostih – Popelkovi svěřenci raz-dva, prosadil se Pat’s Gold
Pořadí (IV. kat., 3+, 2400 metrů): 1. Pat’s Gold (ž. Andrés, trenér Popelka, Stajňa Corinne ČR), 2. Mainly Rocco, 3. Dunáta, 4. Christova, 5. Shannyn. Výrok: krk – 1 1/4 – nos – 3 1/2. Čas: 2:39,38.
Vytrvalecký dostih mohl přinést zdramatizování situace v jezdeckém šampionátu, ale na poslední chvíli to odmítl žokej Dušan Andrés. Těsně před cílovým mezníkem Pat’s Gold předstihl dlouho vedoucího Mainly Rocco. „O Mainly Rocco víme, že nemá žádný velký konec, proto šel z čela, nakonec Pat’s Gold ukázal svou koncovku,“ sděloval trenér Stanislav Popelka, který si připsal druhé rovinové vítězství letošního roku. Pro Dušana Andrése to bylo páté vítězství. „Konec byl dobrý, mrzí mě, že o vítězství přišel Jarda Šafář, který bojuje o vítězství v šampionátu, ale já jsem toho také moc nevyhrál, tak jsem rád za každé vítězství. Vypadalo to, že je trochu falešný, proto bylo naším úkolem jít zepředu a moc se na něm nehýbat.“
3. dostih – Na druhý pokus vítězný Charros
Pořadí (III. kat. 2letí, 1800 metrů): 1. Charros (ž. Havelková, trenérka Růžičková, Orling), 2. Nostalgik, 3. Deli Plan, 3. Valtz, 5. Lord Tiger. Výrok: hlava – 1 3/4 – krk – 2 1/2. Čas: 1:59,43.
Bělka Deli Plan se dostala krátce po startu do vedení a diktovala tempo až do oblouku před cílovou, kde začal útočit druhý sled, ale až v polovině v cílové roviny se dostal do čela Charros, který ve finiši udržel vedení před Nostalgikem. Martina Havelková slaví druhé vítězství víkendu a celkově osmé v kariéře. „Byl to pro nás dobrý dostih, malý problém jsme měli v oblouku, kde mu to podklouzlo, ale jinak to bylo v pořádku. V cílové rovině už jsem mu věřila, že vítězství udrží,“ sdělovala úspěšná jezdkyně. Trenérka Martina Růžičková jen doplňovala: „Ještě je to takové mimčo, bohužel má za sebou takovou nepříjemnost, protože ve Velké Chuchli z něj spadl pracovní jezdec, našli jsme ho až v Radotíně. Byl poškrábaný, museli jsme mu to zašít, proto má na zadních nohou bandáže.“ Před dvěma měsíci se Charros představil v Netolicích, kde obsadil druhé místo a tentokrát už se naplno prosadil. Pěknou koncovku ukázal také druhý Nostalgik.
4. dostih – První triumf Reni’s Boye
Pořadí (III. kat., 3+, 1800 metrů): 1. Reini’s Boy (ž. Šara, trenér Hála, R. Maag-Hála), 2. Apinoa, 3. La Flor, 4. Va Bien, 5. Picca Bio. Výrok: 3/4 – 3/4 – 3 1/2 – 1 1/4. Čas: 1:56,97.
Podle očekávání tempo udával Rabbit Araafa s Janem Vernerem, který zavedl pole do cílového oblouku, kde se dostala na první místo La Flor s Martinou Lukovou, ale záhy přišel s nástupem tříletý Reini’s Boy, který v posledních metrech ještě odolal nástupu zkušené Apinoy s Jaromírem Šafářem. „Je to pro nás taková tradice, získat vítězství v posledním dostihovém dni ve Slušovicích, jsem rád, že se mi to podařilo i v letošním roce,“ sděloval letos podruhé úspěšný Libor Hála. Žokej Róbert Šara byl spokojen. „Využili jsme nízkého startovního čísla a v prvním oblouku jsme se udrželi jsme u bariéry, na protilehlé rovině jsem ho posunul do třetí stopy, aby mohl cválat. Problémem bylo, že se dostal velmi brzo do čela, začal koukat okolo sebe, tak jsem musel trochu více použít bič, abych ho udržel ve vedení. Díky panu Hálovi, že jsem mohl jezdit dobře připraveného koně.“
5. dostih – Larizanovi se na trávě daří
Pořadí (st, III. kat., 4+, 3800 metrů): 1. Larizano (ž. Andrés, trenér Popelka, EŽ Praha), 2. Damietta, 3. Sardonyks, 4. Macaone, 5. Regine. Výrok: 2 – 8 – 3 – hlava. Čas: 4:36,46.
První překážkový bod programu se odehrával za vedení Damiettys Matejem Rigem. Většina startujích zdolávala překážky bez velkých problémů, zadržen byl pouze Speed of Gracie. Damietta zavedla pole také na poslední výběhovou proutěnku, kde už útočil pětiletý Larizano s Dušanem Andrésem. V posledních metrech měl svěřenec Stanislava Popelky více sil. „Larizano je dobrý kůň, dva starty absolvoval v Pardubicích, tam se mu moc nedařilo, ale ve Světlé Hoře i v Brně bral druhá místa. Dneska ukázal, že na travnatých drahách mu to vyhovuje. O šampionát budu bojovat, co to půjde, musí být hlavně koně. V Pardubicích se mi v sobotu nedařilo, asi jsem si vybral štěstí v den Velké pardubické,“ sděloval letos pošestnácté úspěšný Dušan Andrés. Šest překážkových dostihů před koncem sezóny ztrácí Andrés jedno vítězství na Josefa Váňu mladšího.
6. dostih – Supervytrvalecký dostih potřetí pro Neuberga
Pořadí (III. kat., 3+, 3900 metrů): 1. Trivero (ž. Zatloukal, trenér Neuberg, Stáj Karin-Neuberg), 2. Mr Logistic, 3. Barakin, 4. Lukytta, 5. Sienit. Výrok: 1/2 – 3/4 – 3/4 – 1. Čas: 4:30,37.
Supervytrvalecký dostih se odehrával pod taktovkou Cecilky a Barakina. Prvně jmenovaná se kolo před koncem propadla a na Barakina se nejprve dotáhli Trovare a Sienit, ale nejvíce sil si schovali do závěru Trivero a Mr Logistic, kteří začali útočit v cílovém oblouku. Trivero, který v letošním roce zkoušel překážkové dostihy se nakonec prosadil a žokej Milan Zatloukal si připsal dvacáté čtvrté letošní vítězství. „Byl to pro nás pohodový dostih, neměl jsem žádný problém,“ sdělil úspěšný žokej. Trenér Filip Neuberg se raduje z vítězství potřetí za sebou. „V minulosti se dvakrát prosadila Rose Wild, ale ta je po operaci, a tak ji Trivero dokázal zastoupit. Je bolavý v kříži, a tak nejsou pro něj překážky to ideální, proto jsme ho zase dali do rovin. Škoda, že podobné supervytrvalecké dostihy pro nižší kategorie nejsou v průběhu roku aspoň tři nebo čtyři. Je to přesně pro koně, pro které je 2400 metrů málo,“ doplnil letos posedmé úspěšný trenér z Pavlina Dvora.
7. dostih – Dostih anulován, neotevřely se startovní boxy
Bohužel, dostih musel být anulován, neboť koním ve vnějších startovních boxech č. 7, 8 a 9 se neotevřely startovní boxy, a tak dostih musel být anulován. Bauyrzhan Murzabayev už mohl být rovinovým šampionem, neboť proběhl s Tulumem jako první okolo cílového mezníku. Rozhodnutí tak může padnout v závěrečném rovinovém klání dnešního dne.
8. dostih – Mlýn překážkovým králem
Pořadí (st, I. kat., 5+, 5200 metrů): 1. Mlýn (jezdec a trenér Kovačík, DS RE+LAFrančák), 2. Demon Magic, 3. Catch Life, 4. Frasini, 5. Wild Dancer. Výrok: 3/4 – 1 1/4 – 1 – kr. hlava. Čas: 6:44,07.
Překážkový vrchol slušovické sezóny se odehrával v solidním tempu za vedení sedmiletého hnědáka Mlýna, který cválal několik délek před ostatními. „Pro mě bylo v první části dostihu tempo pomalé, proto jsem to vzal na sebe a vyšlo. V poslední fázi dostihu jsem kontroloval pozici Demon Magica, ale stále nešel a jsem rád, že jsme to vydrželi. Pro nás to bylo perfektní, kůň musí cválat, už před dostihem byl v perfektní kondici, chodil jako baletka,“ sděloval podruhé vítězný František Kovačík. Jaroslav Myška bral druhé místo s nadhledem. „Pro nás to bylo dobrý, nečekal jsem, že to Mlýn vydržel takovým způsobem až do cíle, ale přiblížili jsme se mu na půl délky.“ Mlýn se letos představil na dostihové dráze popáté a po druhém a dvou pátých místech se naplno prosadil. Na území České republiky si připsal druhé vítězství z třiceti startů, to první vybojoval ještě na rovinách v Kolesách.
9. dostih – Zairo se prosadil stylem start-cíl
Pořadí (IV. kat., 3+, 1800 metrů): 1. Zairo (ž. Šafář, trenér Votava, J+J Votava), 2. Laran, 3. Kind Girl, 4. Night King, 5. Athabasca. Výrok: hlava – hlava – 1 3/4 – 1 3/4. Čas: 1:57,38.
Závěrečný dostih program přinesl přece jen vítězství pro žokeje Jaromíra Šafáře, který tak stále může snít sen o obhajobě vítězství v šampionátu rovinových jezdců. „Ještě jsou do konce sezóny tři dostihy, ztrácím tři čárky a do Koles jedu na tři slušné koně, budu bojovat,“ sděloval po doběhu Šafář, šampion z let 2011 a 2012. K samotnému dostihu, kdy byl v sedle Zaira doplnil: „Tentokrát jsem zavolal panu Votavovi, aby dal koni stínidla. Věděl jsem, že jediným způsobem, jak mohu dnes porazit Larana je jít stylem start-cíl, což se podařilo.“ Smutek i radost se mísily v Jaroslavu Votavovi. „Drobné nám dají, peníze nám sebraly,“ narážel Votava na anulovaný sprint na 900 metrů, kdy Votavou připravovaná Platba doběhla na druhém místě těsně za Tulumem. Od startu Zairo nasadil ostré tempo, favorizovaný Laran cválal uprostřed pole, Martina Luková se ho snažila v posledních metrech zmáčknout, ale blíže než na hlavu se vítězi nepřiblížila.
To je poslední informace závěrečného dostihového dne letošního roku ve Slušovicích. Díky za pozornost, pěkný večer a těšíme se na shledanou při závěrečném dostihovém dni z Koles, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude jezdeckým šampionem na rovinách i na překážkách.
briette
1.9.2024, 05:40Foolkinna
21.11.2023, 08:17Katka
30.10.2013, 09:00Ondra
29.10.2013, 00:24GRAMATICKÁ POLICIE
29.10.2013, 17:50GRAMATICKÁ POLICIE
28.10.2013, 20:21