Do neděle byl jediným středoevropským vystoupením Simply Ozzyho jeho debut, který absolvoval v Bratislavě a už ten naznačil jeho možnosti. S přehledem ho totiž proměnil ve vítězství, přičemž za ním se do cíle dostali už rozběhaná Lužnice (Generální handicap za loňský rok 84,5 kg), Tallstep (GH – 68,5 kg), Fujara (GH – 72,5 kg) nebo Cesmina (GH – 70 kg). Ve dvou letech absolvoval ještě dvojici francouzských srpnových startů, přičemž první z nich se vzhledem k ujetému sedlu nedá brát vážně a poté získal v Deauville zásluhou dobrého spídu třetí místo dvě délky za vítězným Cockney Bobem. Za zmínku stojí, že ten tehdy absolvoval už jedenáctý start (předtím už dvakrát vyhrál a nejhůř skončil na debut čtvrtý) a na závěr sezóny získal black-type umístění.
Aktuální sezónu zahájil už koncem ledna, takže oproti svým nedělním konkurentům těžil z toho, že měl už čtyři starty v nohách. V prvním z nich vybojoval čtvrtou příčku v Chantilly (6 délek za posléze v listed čtvrtým Boogy Manem), ale v dalších dvou vystoupeních i vinou špatným průběhů na výraznější výsledek nedosáhl. Jeho francouzských handicap kvůli tomu klesnul na 32,5 kilo, ale zkraje roku měl hodnotu 35 kilogramů. Je sice pravdou, že přepočty francouzské známky na tu českou jsou občas trochu zavádějící, protože tamní dostihy s pomalým úvodem a rychlou závěrečnou třístovkou každému nesedí, ale minimálně to, že se Simply Ozzy nedá odepisovat, jeho hodnocení naznačovalo. Koneckonců Talar sice loni v srpnu získal francouzský handicap 42 kilo, ale před úspěchem ve Velké jarní předvedl ve Francii formy, které odpovídají zhruba tamním 33 a 33,5 kilogramům.
Samotný dostih začal pro Simply Ozzyho tím nejhorším možným způsobem, když zůstal v boxech a odskočil tak zhruba tři délky za zbytkem pole. Žokej Jiří Chaloupka ale znovu ukázal svůj přehledem, když nijak nezmatkoval, ztrátu smazával pozvolna a na konci pole vydržel až do cílové roviny. V té pak reprezentanta stáje Leram nasměroval na vnější stranu dráhy, kde se Simply Ozzy prohnal kolem všech soupeřů.
„Oba jsou si podobní tím, že jsou koncoví, ale Simply Ozzy byl v cílové rovině více přímočarý než Talar, proto vítězství s ním bylo jednodušší,“ srovnal své úspěchy z Velké jarní Jiří Chaloupka, který i svou pátou klasiku vyhrál ve dvojciferném kurzu. „Nebudeme ho natahovat, necháme ho v dostizích do míle. Do rána vyžral a hodně řehtal, pokud bude všechno v pohodě, tak ho pošleme do Velké jarní na Slovensko,“ nastínil další plány vítěze Václav Luka. Proti natahování Simply Ozzyho ostatně hovoří jeho kratší původ. Vždyť jeho pouze ve dvou letech startující pravá sestra Sulky Sheila absolvovala výhradně kilometrové dostihy.
Naopak výraznými adepty na úspěch v Českém derby jsou zbylí medailisté. Cheeky Chappie (Vokálková, 3:1) se po snadném vítězství v Bratislavě neztratil ani v o poznání silnější konkurenci, když se ke druhému místu propletl zásluhou mohutné koncovky. Jeho matka Cheeky Weeky sice dala i koně úspěšné na sprinterských distancích, jenže podrobnější pohled prozrazuje, že optimu jejích potomků výrazně ovlivňuje otec. Tím je v případě Cheeky Chappieho High Chaparral, jehož produkce je podobně jako on většinou úspěšná na středotraťařských až vytrvaleckých distancích. Stáj Monte Negro tak může směle uvažovat o završení hattricku ve vrcholu rovinového kalendáře.
Třetí skončil Buonarroti (Šafář, 7:1), který v neděli sezónu teprve zahajoval, a že by měl jít v dalších startech ještě nahoru, napovídá také jeho původ. Optimem jeho dosud jediného startujícího polosourozence Broughtona (nyní již úspěšného proutěnkáře) byly totiž dostihy nad dva kilometry, v nichž si vyběhal solidní rating 92 liber. Není tedy divu, že se nyní Cheeky Chappie a Buonarroti dělí o čelo sázkové nabídky pro České derby, pro nějž jsou nabízeni v poměru 5:1.
Z mimořádně těsného souboje o čtvrté až osmé místo vyšel nejlépe Master Of Gold (Koplík, 7,8:1). Ten se loni nacházel ve francouzském tréninku, přičemž jeho formy ze země galského kohouta ho stavěly kousek nad Simply Ozzyho. Na druhou stranu byl jeho loňský program hodně náročný, když absolvoval plných devět startů. Co se týče jeho optima, tak i on by mohl prostát delší distance. Jeho nejlepší polosourozenec Magic Saga totiž ve Francii zvítězil dokonce na trati 3000 metrů, i když nutno dodat, že oproti Master Of Goldovi má delšího otce. Do Českého derby nicméně svěřenec Zdeno Koplíka přihlášen není.
Za zmínku také stojí, že se Master Of Gold umístil nejlépe z koní, kteří absolvovali hlavní předzkoušku – tedy Memoriál profesora Václava Michala. Jeho vítěze Honzika ohodnotil handicaper nadstandardními 95 kilogramy, přičemž loňský vítěz „Michala“ Rabbit Motivman dostal 82,5 kg, o rok dříve úspěšný Hyacint 85 kg a premiant z roku 2011 Rochess Cross byl přes porážku do té doby suverénního Chardonney Tchequa ohodnocen „jen“ 88 kily. Dá se tedy konstatovat, že při hodnocení hlavního trialu pro VJC handicaper výrazně přestřelil.
Tabuli uzavřel Jambul (Zatloukal, 7:1), který sice ukázal zlepšení oproti vstupu do sezóny, ale stejně zůstal loňským formám něco dlužen. Nutno ovšem vzpomenout, že také loni přicházela forma svěřenců Artura Resulova později. Vždyť i taková Saltanat před rokem zahájila sezónu sedmým místem ve trojce. Na koho nicméně Jambul velký dojem udělal, je bookmakera, který jeho kurz na vítězství v derby srazil z 25:1 na 12:1. Jeho pedigree každopádně žádné vytrvalecké dispozice nenabízí.
Šestý skončil Prince Orpen (Convertino, 16:1). Ten dostih znovu odvodil, ale přeci jen zvolil rozumnější tempo než o tři týdny dříve. Ještě v polovině cílové roviny se tak zdálo, že ho budou soupeři jen těžko chytat, ale poté mu došly síly. Na sprinterských distancích ovšem může patřit ke špičce. Zklamáním byla až sedmá příčka favorizovaného Honzika (Foret, 2,5:1), který přes ideální průběh v závěru neměl co nabídnout. Také jeho optimem zřejmě budou dostihy do míle.
Josef Spilka
14.5.2014, 00:10Ondřej Blahník
14.5.2014, 08:56