Jak už bylo řečeno, Shergar Cup se sestává z šestice handicapových dostihů na různých distancích, když každého z nich se účastní deset koní. Každý z 12 žokejů startuje v pěti kláních, přičemž získané body za výsledky se jednak sčítají dohromady s ostatními členy jednoho týmu, každý žokej ale také soutěží v podstatě sám za sebe, aby získal titul tzv. Silver Saddle pro nejúspěšnějšího žokeje dne, a přestože se tato možnost příliš reálně nejeví, pokud by tento titul získal 52letý Francouz Gérald Mossé, stal by se vůbec prvním žokejem v historii Shergar Cupu, který by si Silver Saddle připsal potřetí v kariéře.
Za první místo žokej získává 15 bodů, za druhé 10, za třetí 7, za čtvrté 5 a za páté 3 body, seznam jednotlivých dostihů najdete níže:
Dash (1000 metrů, 3letí a starší)
Stayers (3200 metrů, 4letí a starší)
Challenge (2400 metrů, 4letí a starší)
Mile (1600 metrů, 4letí a starší)
Classic (2400 metrů, 3letí)
Sprint (1200 metrů, 3letí)
Představení jednotlivých týmů pak začněme tím favorizovaným – Velkou Británií a Irskem. Naposled v roce 2017 úspěšný tým se sestává z trojice Jamie Spencer, Tadhg O’Shea a Danny Tudhope, kteří sice v prvním dostihu nijak extra dobře karty rozdané nemají, nicméně Daniel Tudhope povede preferovaného Billy Ray v 3200 metrů dlouhém Stayers, O’Shea pak má velmi dobrou šanci uspět s Via Serendipity v mílovém klání, kde by nějaké body mohl získat i Jamie Spencer, který má slušného koně na tabuli také v Challenge. Tadhg O’Shea, jenž se bez velkého úspěchu zúčastnil také loňského EJC v Praze, je pak favoritem dostihu s názvem Classic, v němž povede tříletou klisnu Vivid Diamond a kde by umístění mohl získat také Danny Tudhope. Ten by pak mohl bojovat o vítězství také v posledním klání, tedy ve Sprintu pro tříleté koně, kde je jeho Hero Hero třetí šanci, ovšem přeci jen o něco preferovanějším účastníkem je Victory Day, v jehož sedle bude Jamie Spencer.
V předchozích řádků je docela zřejmé, že tým Velké Británie a Irska má opravdu šance na úspěch značné, což platí tako o celé trojici v soutěži o Silver Saddle. Pro zisk titulu je favorizován irský rodák Jamie Spencer, nicméně triumfem by nepřekvapili ani Tadhg O’Shea, ani Danny Tudhope, který jezdí letos ve výborné formě.
Nyní se zaměřme na pro Česko nejzajímavější tým, a sice na tým Evropy, v němž Filipa Minaříka doplňují poměrně častý účastník podobných podniků, rovněž i na pražské dráze vítězný s Always on Sunday v roce 2016 Gérald Mossé a také z německých drah nám známý Nizozemec Adrie de Vries, který zaskočil za původně avízovaného Cristiana Demura. Naposled před 5 lety v Shergar Cupu úspěšný tým to má výborně rozehrané pro úvodní dostih, tedy pro Dash, v němž povede Gérald Mossé favorita Danzena, Andie de Vries pak druhého favorita Corinthia Knight, zatímco Filip Minařík má se Stone of Destiny šanci alespoň na umístění, což pro něj platí také pro druhé klání v podobě dvoumílového Stayers, kde nemá špatné šance na tabuli ani Gérald Mossé. Vůbec nejlepší šanci na vítězství pak má Filip Minařík v třetím dostihu, 2400 metrů dlouhé Challenge, kde v sedle Mandarina vévodí sázkovým nabídkám. V mílovém dostihu a Classicu by se mohl alespoň plácnout Adrie de Vries, zbylí zástupci týmu Evropy zde mohou jen překvapit. Filip Minařík pan nemá příliš šancového koně ani pro závěrečný bod programu, Sprint, Gérald Mossé a Adrie de Vries ale míří se svými čtyřnohými partnery na tabuli.
S přihlédnutím ke zmíněnému to vypadá, že tým Evropy si na další vítězství v Shergar Cupu bude nejspíše muset znovu počkat, nicméně jde o handicapové dostihy, v nichž nejsou překvapivé doběhy ničím výjimečným.
Jako třetí rozeberme šance týmu Dívek, jehož stálicí již je Hayley Turner, která vloni dovedla svůj tým nejen k celkovému vítězství, ale sama také získala titul Silver Saddle. Letos ji v týmu doplní Japonka Nanako Fujita a také Australanka Jamie Kah, která v úvodním dostihu klání má ze zmíněné trojice největší šanci na umístění. Nanako Fujita pak povede druhého favorita Blue Laureate ve vytrvaleckém Stayers, kde by se mohla umístit Hayley Turner, což pro ni platí také o dostihu s názvem Challenge. Jamie Kah následně má dobrou šanci s koněm Another Batt mezi mílaři, Hayley Turner pak s klisnou Sapa Inca figuruje jako druhá favoritka Classicu, zatímco Nanako Fujita by se mohla umístit. V závěrečném dostihu to opět vypadá tak, že z trojice dívek má nejlépe rozdané karty právě Hayley Turner s druhým favoritem Pass The Vino.
Zdá se, že Dívky mají podobné, ne-li o něco lepší šance na celkovou výhru než Evropa, ve srovnání s Velkou Británií a Irskem by se ale musely zasloužit o několik překvapení, aby celkový úspěch v Shergar Cupu zopakovaly. Hayley Turner ovšem už ukázala, že při tomto mítinku umí zazářit i s outsidery, a proto je neradno tento tým podceňovat, a už vůbec ne Hayley Turner v soutěži o Silver Saddle.
Nejdéle na celkové vítězství čeká tým Zbytku světa, který naposled triumfoval v roce 2012, přičemž dle sázkových kurzů to vypadá, že ani trio Australan Mark Zahra, v Hong Kongu sídlící Vincent C. Y. Ho a Japonec Yuga Kawada díru do světa neudělá. Nejlépe se pro Zbytek světa jeví šance v mílovém dostihu, kde povede Vincent C. Y. Ho favorita Power of Darkness, přičemž Yuga Kawada by se zde mohl alespoň objevit na tabuli. Yuga Kawada a Mark Zahra pak povedou druhého a třetího favorita, Big Kitten, respektive Indianapolis, v 2400 metrů dlouhém Challenge, Mark Zahra by se pak mohl umístit ještě v Classicu, Yuga Kawada možná v Dashi. Co se však týče vytrvaleckého Stayers a v podstatě také závěrečného Sprintu, tam by museli čtyřnozí partneři této trojice dostih překvapit, aby získali nějaké lepší body.
Překvapení se pochopitelně může odehrát, nicméně pro tým Zbytku světa bude stejně jako v minulém roce úspěchem, pokud neskončí s nejnižším počtem bodů.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.