Česko reprezentovali zástupci Českého svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní (ČSCHPMDK) Marek Šimák s Tomášem Jandou, který nabídl k akci několik zajímavých informací. „Sjelo se na tři desítky zástupců z mnoha zemí. V rámci programu jsme navštívili grupové dostihy na závodišti v Deauville a několik hřebčínů v okolí města. Přijíždíme s řadou zajímavých kontaktů a také s inspirativními podněty a informacemi pro naši práci,“ sdělil Janda na úvod a pokračoval: „V mnoha evropských zemích bojují (nebo bojovali) dostihy se stejnými nebo velice podobnými problémy jako máme my. Například v Belgii klesly dostihy na úplné dno a tři roky se nekonal ani jeden dostihový den. V současnosti jsou dostihy na vzestupu díky spolupráci se sázkovou kanceláří PMU. Na závodiště chodí okolo šesti tisíc diváků a běhá se celoročně o zajímavé dotace. Navíc na následující roky plánují rozšíření provozu, což jsou pro nás povzbuzující informace.“
Sázky bylo jedno z hlavních témat, o kterém se i mezi chovateli mluvilo. „Většina zemí se sázkovou kanceláří PMU spolupracuje nebo o spolupráci jednají. Může to být cesta i pro nás a je škoda, že přes opakovaný zájem ze strany PMU, zatím nespolupracujeme,“ sdělil Janda. Naopak ho potěšilo, jak vysokou prestiž v zahraničí má Velká pardubická. „Většina kolegů by ji ráda sledovala a ráda by si na ni i vsadila.“
Nejblíže je vždy ke kolegům z blízkých zemí, kteří zažívají velice podobné starosti jako my doma. „Dlouze jsme diskutovali s rakouskými kolegyněmi a máme dojem, že za pádem rakouských dostihů stojí několik málo lidí. Opět jsme si uvědomili, že v současnosti nemohou dostihy, stejně jako kterýkoliv jiný sport fungovat jen setrvačností. Konkurence je obrovská ve všech směrech. Bojuje se o diváka, o sázkaře, samozřejmě o sponzory a za jednotlivými hráči na trhu stojí týmy manažerů,“ je přesvědčen Tomáš Janda.
Jeho slova potvrzují zkušenosti z vyspělých zemí, jako Anglie, Francie nebo Irsko, kde jsou dostihy součástí kultury. „Všechny tyto země směřují velké úsilí k tomu, aby udrželi diváky na závodištích, sázelo se stále více a samozřejmě také byl zájem sponzorů. Aparát v těchto zemích se profesionalizuje, protože bez špičkových profesionálů se nedá na trhu uspět.“
Čeští zástupci odjížděli z Deauville spokojeni. „Kromě inspirace bylo setkání důkazem, že v Evropě je mnoho mladých lidí zapálených pro dostihy. Chtějí věci posouvat dále, chtějí spolupracovat a také se integrovat, pokud je to výhodné. Z této skutečnosti bychom mohli těžit i my v Česku, neboť jsme malý trh,“ vysvětluje přesvědčivě Janda a dodává: „Nikde na světě nemohou dlouhodobě fungovat dostihy bez sázek, protože to je hlavní zdroj příjmů. Vedle sázek proudí i do dostihů i jiné finance, které mohou být podstatné, ale většina je vždy ze sázek. Další jistotou je fakt, že pro zachování vlastního dostihového provozu je nutný vlastní chov, samozřejmě, co možná nejlepší. I v této oblasti máme co dohánět, ale i zde jsou dveře evropské spolupráci otevřené. Budeme se snažit členům svazu nabídnout výhodnou spolupráci s evropskými chovateli, proto věřím, že kontakty mezi chovatelskými subjekty budou v následujících letech ještě intenzivnější.“
Zatím nebyl přidán žádný komentář.