Dux Scholar hvězdou mítinku
Již loni vzbudilo pozornost, když k Arslangireji Šavujevovi do stáje přišla skupina koní čečenského diktátora Ramzana Kadyrova, kteří byli úspěšní v black type dostizích ve světě. Nejúspěšnější z nich nakonec byl Dux Scholar (Tylicki, 1,8:1), který právě lehkým vítězstvím v Raiffeisen Bank International Bratislavské míli (1600 m) nastartoval éru a asi nejlepšího koně v českém tréninku loňské sezóny, když vrcholem jeho působení bylo druhé místo z Prix Daniel Wildenstein (Gr.2, 1600 m) při nabitém Arc mítinku v Longchamp.
Na zimní působení v Dubai ale opět změnil trenéra a za přispění blinkers si připsal výhru v tamním handicapu. Na absolutní světovou špičku sice nestačil, ale v dostizích s nejvyšším v Dubai i singapurském Kranji ostudu neudělal. Po náročném putování se tedy opět vrátil k nám a pokud se dokázal skutečně zregenerovat, měl by být jasným favoritem.
Jeho největším soupeřem by měl být Šatrův Chardonney Tcheque (Srnec, 2,25:1), jenž na úvod sezóny vyhrál Velkou květnovou a pak i conditionatu v Itálii na distanci 1800 metrů. Ta je pro něj ale přeci jenom trochu příliš dlouhá a v tamních Gr. 3 již neuspěl, když jeho jezdec navíc vyrukoval s jeho krátkým spídem trochu brzy.
Naopak 1800 metrů je parádní distance pro Lysyana (Šafář, 5:1), který letos vyhrál Velkou dubnovou a daří se mu i v rakouském Ebreichsdorfu. V Bratislavě se mu ale zatím nedařilo.
V Ebreichsdorfu posledně vybouchl Indy Jones (Línek, 10:1), ale na domácí dráze v Bratislavě se mu zatím dařilo. V Bratislavské míli získal před lety druhé a třetí místo Ypsilon King (Georgijev, 10:1), ale po přechodu do maďarského tréninku se věnuje především tamním dostihům, kde byl před dvěma týdny druhý v Buccaneer Díj.
(ob)
Mikhail Glinka proti domácí špičce
Ve Raiffeisen Bank International Zlatém poháru (2600 m) se objeví další Šavujevův navrátilec Mikhail Glinka (Tylicki, 1,6:1). I ten k nám loni přijel po působení v Dubai, kde tehdy vyhrál stylem start cíl falešně odběhnutou Gr.3 na 2400 m. V létě se pak blýskl vítězstvím v Gr.3 na 2000 metrů v Baden Badenu. V zimě ho opět čekalo stěhování do Dubaie, kde ale již tak úspěšný nebyl, i když získal dvě umístění v handicapech.
Jemu by nejvíce měli sekundovat někdejší derby vítěz Innovator (Šmída, 4:1) s Lambertusem (Šara, 6:1), které ve Velké ceně Slovenska dělil na třetím a čtvrtém místě délka krku. Za nimi tehdy skončil Peer Cooper (Rája, 8:1), jemuž posledně moc nesednula mostecká dráha a kde skončil až pátý ve Zlatém poháru. Druhé místo tam bral tempař Sky Pilot (Koplík, 8:1), jenž ale minule doplatil na ostré tempo v Karlovarské dvojnásobné míli.
Loňský vítěz obou exfederálních St Leger a tréninkový kolega Innovatora z lotu Zuzany Kubovičové Atack (Srnec, 6:1) zatím letos není vidět jak loni a uvidíme, zda si polepší šesté místo z Velké ceny Slovenska.
(ob)
Aprilius jde obhajovat
Sprinterskou jedničkou derby mítinku je HTK Mobile Cena Mysa (1000 m). Zde bude loňské prvenství obhajovat Aprilius (Šafář, 2:1), který tehdy zaskočil výhrou proto, že do té doby na takhle krátké trati nestartoval a preferoval spíše distanci 1400 metrů. Svoji formu pak na podzim potvrdil vítězstvím v největším českém sprinterském dostihu Svatováclavské ceně. Přes zimu pak změnil trenéra a již pod křídly Jiřího Michala absolvoval letos tři starty. Úvodním čtvrtým místem v chuchelském sprintu tak neoslnil, ale jeho další start ve Francii vypadal slibně, když v poměrně silné konkurenci sice skončil v osmihlavém poli předposlední, ale po celou dobu byl ve hře. Další start v zemi galského kohouta šel ale proti distanci.
V jaké je tedy aktuální formě, se tedy těžko posuzuje, ale situaci by měl mít ulehčenou tím, že žádný z jeho soupeřů zatím jako eso nevypadá. Loni se po přechodu na sprinty slušně chytil Bright Sand (Zatloukal, 8:1) a jeho výkony nebyly špatné ani letos, poslední výbuch na bratislavské dráze před dvěma týdny by se ale mohl přičíst absenci stínidel, s kterými jsme ho mohli pravidelně vídat.
Druhé místo tam získal ve dvojkách spolehlivý Dodybud (Línek, 6:1), jeho přemožitel z předešlého startu Double Picolo (Lukášek, 4:1) stačil jen na šestou příčku. Zajímavějším soupeřem by mohl být Distant Rocket (Stanarevič, 6:1), který na úvod sezóny potrápil i Alfkonu, ale v Ceně Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR při Turf Gala skončil poslední, když na úvod dostihu byl zbytečně po startu vystrkán na čelo.
(ob)
Vytrvalá Leo Gali proti mílařkám
Na trati 2000 metrů se v Listed Ceně Pat’s Music sejde pole devíti klisen, z nichž má jasně nejvyšší třídu šestiletá Leo Gali (3,5:1) trenéra Zdena Koplíka. Hnědka v minulých letech vládla v Česku i na Slovensku, ovšem vždy na vytrvaleckých tratích. Takto krátkou trať půjde v českých barvách poprvé, ale díky jejím předchozím výsledkům se zřejmě roli favoritky nevyhne. V jejím sedle bude stejně jako v předchozím startu, kdy doběhla čtvrtá ve Zlatém poháru v Mostě, žokej Tomáš Lukášek.
Velmi kvalitní výsledky má za sebou čtyřletá Iceni Girl (Jiří Chaloupka, 2,5:1). Ta se po cestě za klasikami zaměřila na mílové tratě, na kterých letos získala druhé místo ve Velké květnové, kde nestačila pouze na Chardonney Tcheque, a za jeho nepřítomnosti se prosadila v Tattersalls Mile při Derby-dni v Mostě. Z dalšího tria českých zástupkyň by mohla navázat na třetí místo z Velké dubnové Fantazia Mia (Jaromír Šafář, 6:1), která bude triumf v Bratislavě obhajovat.
Naděje domácích jsou vkládány především do pětileté Yuccy (Zdenko Šmida, 4:1), naposled vítězné na mílové trati v Budapešti, třetí z Jarnej Ceny kobýl Toyana (Martin Srnec, 5:1) se půjde poprvé srovnat se staršími soupeřkami.
(mm)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.