Začněme zmíněnými Queen Anne Stakes (Gr.1, 1600 metrů), jež celý mítink otevíraly. Na startu se sešla opravdu kvalitní konkurence, která ovšem záhy přišla o obhájce vítězství, jelikož Accidental Agent si postavil hlavu a zůstal stát v boxe. Patnáctihlavé pole se následně rozdělilo na dvě části, které se ale brzy spojily, přičemž blízko čela operovala šancová kobylka Laurens (McDonald, 6,5:1), naopak na chvostu si cválal LORD GLITTERS. Šestiletý valach v tomto dostihu vloni obsadil druhé místo, jeho výkony jsou ovšem docela kolísavé, a tak do dostihu odskočil v kurzu 15:1 i vzhledem k tomu, že posledně skončil předposlední v Lockinge Stakes. V úterý ale opět ukázal, že ascotská dráha mu sedí, pod Danielem Tudhopem vyčkával až do chvíle, kdy se pole koní pořádně roztáhlo, načež Lord Glitters využil mezery mezi koňmi a začal se přibližovat tehdy již vedoucí Laurens. Největšími soupeři ale nakonec běloušovi byli na jedné straně Beat The Bank (de Sousa, 21:1), na druhé pak kobylka One Master (Boudot, 21:1), Lord Glitters ale zabojoval a rozdílem krku si připsal premiérový úspěch na scéně Gr.1. Za svěřencem Davida O’Mearyho skončil druhý Beat The Bank před One Master, vítězkou francouzské Prix de la Foret, za nimiž finišoval na čtvrté příčce loňský klasický vítěz Romanised (Lee, 26:1). Až pátý byl nejlepší ze čtveřice spolufavoritů, O’Brienův Le Brivido (Moore, 6,5:1), za nímž se seřadili šestá Laurens, sedmý Mustashry (Crowley, 6,5:1) a osmý Barney Roy (Doyle, 6:1).
Druhým vrcholem dne v pořadí byly King's Stand Stakes (Gr.1, 1000 metrů), kde se schylovalo k odvetě za loňský ročník, nakonec se ale pořadí na prvních dvou místech nezměnilo. Pětiletý BLUE POINT (Doyle, 3,5:1) trenéra Charlieho Applebyho dobře odstartoval, v průběhu se držel na druhé příčce za vedoucím Soldier’s Callem (Tudhope, 17:1), od něhož postupně vedení převzal a směle zamířil za obhajobou vítězství. Chvíli se sice zdálo, že by přes něj mohl jít preferovanější Battaash (3:1), když se s ním ovšem Jim Crowley v sedle přiblížil k Blue Pointovi, pozdější vítěz zabral a nechal Battaashe stejně jako vloni za sebou, tentokrát o 1 a ¼ délky. Také výborná klisna Mabs Cross (Mulrenna, 7:1) nebyla daleko od toho, aby si zopakovala třetí místo, tříletý Solder’s Call jí v tom ale nakonec rozdílem nosu zabránil, a odkázal ji tak na čtvrtou příčku. Tabuli doplnila tříletá Fairyland (Lordan, 17:1) před americkým hostem jménem Imprimis (Dettori, 8:1).
Ani při třetím letošním startu se pak tříletý Too Darn Hot (Dettori, 3:1) nedokázal vrátit na vítěznou vlnu, když St James‘ Palace Stakes (Gr.1, 1600 metrů) dokončil až jako třetí, k čemuž se jeho trenér John Gosden vyjádřil tak, že na jiné dráze by míli zvládl, ale zrovna v Ascotu by mu asi více seděla kratší dráha. Příště by se měl hřebec ukázat v rámci Sussex Stakes v Goodwoodu.
Ještě větším zklamáním byl výkon bělouše Phoenix of Spain (Spencer, 3,5:1), tedy vítěze Irish 2000 Guineas, který v závěru dostihu vycouval z podstatného dění a doběhl šestý, zatímco úspěch slavil trenér Aidan O’Brien. Jeho svěřenec CIRCUS MAXIMUS (Moore, 11:1) byl od začátku sezóny směřován do Investec Derby, když vyhrál trial v Chesteru, nicméně 2400 metrů pro něj v Epsomu nebylo to pravé a hřebec tehdy doběhl až šestý. Dle slov trenéra se pak majitelé hnědáka rozhodli, že bude lepší jej poslat do mílového dostihu, s čímž Aidan O’Brien souhlasil, přičemž toto vcelku nečekané menežování neúspěšného derbysty přineslo své ovoce. Circus Maximus se od počátku držel na druhém místě, v cílové rovince přešel do vedení, které nakonec navzdory (nebo snad i díky) bočení dokázal udržet. Nejvíce na něj dotíral zmíněný Too Darn Hot, jemuž ovšem v posledních metrech došly síly, a tak nejblíže se k vítězi dostal favoritův tréninkový kolega, a sice progresivní King of Comedy (Kirby, 5:1), jehož drtivý finiš středem dráhy zkrátil náskok vítěze na pouhý krk. Tabuli doplnili v jak britské, tak irské klasice umístěný Skardu (Doyle, 8:1) a francouzský Shaman (Guyon, 15:1).
Středa
16:40 – Prince of Wales‘ Stakes (Gr.1, 2000 metrů, 4letí a starší)
Ve vrcholu středečního odpoledne se představí osmička koní, přičemž jde o velmi kvalitní konkurenci. V pozici letos neporažené klisny se na start postaví čtyřletá Magical (Moore, 2,87:1) z lotu Aidana O’Briena, která na irské půdě postupně ovládla Gr.3, Gr.2 i Gr.1 ve společnosti hřebců. Výborné výkony předváděla už vloni, kdy například doběhla těsné druhá za Enable v Breeders‘ Cup Turf, v Arcu od ní ovšem odešla poražena výrazně. Jednoznačně ji tehdy nechala za sebou také stejně stará SEA OF CLASS (Doyle, 3,5:1), která v Prix de l’Arc de Triomphe vloni skončila druhá o pouhou krátkou hlavu. Dvojnásobná vítězka Oaks od té doby odpočívala a v Prince of Wales‘ Stakes ji čeká sezónní debut. Dva triumfy má letos na kontě Crystal Ocean (Dettori, 5:1), a přestože se jednalo jen o úspěchy na scéně Gr.3, nemusí zde vůbec hrát druhé housle, což platí také o lehkém vítězi Gr.1 Prix Ganay jménem Waldgeist (Boudot, 6:1), jehož ve Francii připravuje Andre Fabre. Na nejvyšší scéně na konci května poprvé uspěl šestiletý Zabeel Prince (Atzeni, 12:1).
Zatím nebyl přidán žádný komentář.