456 V Česku připravovaní koně se představili v roce 2014 celkem ve 456 zahraničních dostizích (mimo Slovensko), což je jednoznačně nejvyšší počet od roku 1993, tedy od vzniku České republiky. Vzhledem k tomu, že v dobách socialistických mnoho zahraničních startů nebývalo, je tento počet zahraničních startů rekordní minimálně od dob druhé světové války. Dlouhou dobu to vypadalo, že počet obsazených dostihů za hranicemi překoná počet dostihů konaných v Česku, nakonec domácí klání zvítězila o pouhých 35, tj. necelých deset procent. Zatím rekordní počet dostihů v zahraničí byl v roce 2012, kdy jsme registrovali 368 v zahraniční obsazených dostihů. Letošní nárůst představuje bezmála 24 procent proti roku 2012.
69 Tolik dostihů v zahraničí mělo v roce 2014 vítěze z České republiky. Také číslo 69 je v historii rekordní. Zatím nejúspěšnějším rokem byl 2007, kdy jsme zaznamenali 61 vítězství. Od roku 2004 vyhrávají koně připravovaní v Česku za sezónu minimálně 30 klání, což jsou čísla v minulosti nepředstavitelná. V devadesátých letech dvacátého stoletá byl i dvouciferný počet triumfů velkým úspěchem. 69 vyhraných dostihů ze 456 obeslaných představuje úspěšnost více než 15 procent, což ho řadí na deváté místo od roku 1993. Nejvyšší úspěšnost (více než 25 procent) byla dosažena v roce 2006, kdy v Česku připravovaní koně vyhráli 56 dostihů z 224 obeslaných. Dlouhodobá úspěšnost od roku 1993 je také více než 15 procent.
28 945 542 Tolik peněz vydělali koně připravovaní v České republice na zahraničních drahách mimo Slovensko. Úspěšnější v této statistice byli překážkáři, kteří vydělali 17,1 miliónu korun. Koně startující na rovinách vydělali 11,8 miliónu korun. Společně se Slovenskem koně připravovaní v Česku vydělali 35 123 502 korun, což je více než 80 procent ze sumy, o kterou se v uplynulých dvanácti měsících běhalo na domácích drahách.
8 V Česku připravovaní koně se představili celkem v osmi evropských zemích a v šesti zaznamenali prvenství. Vyhrát se nepodařilo pouze ve Švýcarsku a Maďarsku, ale v obou zemích jsme zaznamenali pouze malé množství obeslaných dostihů. V zemi helvétského kříže pouze dva a v Maďarsku tři. Ve čtyřech zemích se představili čeští reprezentanti na překážkách i na rovinách. Rovinové starty jsme zaznamenali v sedmi zemích a překážkové starty v pěti zemích. Od roku 1993 jsme vítězství registrovali sedmi zemích, v roce 2014 přibylo mezi vítězné země i Švédsko zásluhou úspěchu Hawa Baliho ve steeplechase.
Roviny Ve 293 rovinových dostizích se představili čeští koně, zaznamenali 26 vítězství. Celkem jsme registrovali 335 startů, ze kterých bylo 56 procent (188) neúspěšných. Nadpoloviční většina rovinových startů (180) se odehrála ve Francii, 93 startů evidujeme v Německu a dvouciferný počet startů jsme zaznamenali v Rakousku a Itálii. Vítězství jsme zaznamenali v Itálii, Německu, Rakousku a Francii. Nejvíce rovinových vítězství, pět přivezli svěřenci Zdeno Koplíka, na druhém místě se umístil Jiří Michal se čtyřmi a tři čárky mají na svém kontě Václav Luka, Jürgen Albrecht a Dalibor Török.
Překážky Překážkové odvětví není zdaleka tak rozšířené jako rovinové, proto jsme starty zaznamenali pouze ve čtyřech zemích, především v Itálii, Polsku a Francii, svědky symbolických startů jsme byli v Německu. Celkem jsme zaznamenali 245 startů ve 163 dostizích a úspěšnost byla více než čtvrtinová, neboť jsme zaznamenali 43 vítězství. Samozřejmě prim hraje Itálie. Neúspěšných startů byla pouhá třetina, 82, ostatní skončily finančním ziskem. Zvítězit se nepodařilo pouze v Německu. Statistice trenérů opět vévodí Josef Váňa, jehož svěřenci se prosadili na zahraničních drahách patnáctkrát, osmkrát se prosadili svěřenci Grzegorze Wroblewského. Od roku 1993 svěřenci Josefa Váni vyhráli celkem 189 zahraničních překážkových dostihů, což je 45 procent z celkové bilance.
Itálie Nejvíce peněz putuje do Česka z Itálie, více než 12,5 miliónu korun bez ohledu na disciplínu. Překážkový zisk je více než 11,5 miliónu korun z 99 obeslaných dostihů. Českou účast najdeme ve více než polovině překážkových klání na Apeninském poloostrově. Celkem jsme zaznamenali 138 italských překážkových startů a rovná stovka jich skončila za peníze. Solidní úspěšnost byla i v italských rovinách, ale šestnáct startů není mnoho. Na nižším zájmu o starty v Itálii se zřejmě podepsaly finanční problémy v nedávné minulosti, navíc se snížily dotace především v rovinách a Francie je v tomto směru zajímavější.
Francie Země s nejvyššími průměrnými dotacemi v Evropě se stává stále větším cílem českých realizačních týmů, Na rovinách jsme zaznamenali 180 startů, na překážkách čtyřicet pět. Ve Francii je ovšem velká konkurence, a tak bez zisku skončilo celkem 135 z 225 startů. Ve zbývajících devadesáti startech se ovšem podařilo vydělat více než 10,8 miliónu korun, což představuje průměrný zisk na úspěšný start ve výši 120 420 korun. Průměrný zisk na jeden start je tak více než 48 tisíc korun, což v českých reáliích představuje vítězství v dobře dotovaném klání druhé kategorie. Úspěšnost v rovinových dostizích není velká, pouze sedm procent. Na překážkách je úspěšnost ve výši dvacet procent, ale přesto je počet překážkových startů proti rovinám čtvrtinový. Od roku 1993 do roku 2013 vyhráli koně připravovaní v Česku ve Francii 8 rovinových a deset překážkových dostihů. V končícím roce vyhráli 12 rovin a sedmkrát na překážkách.
Ostatní země V rovinových dostizích neklesá význam Rakouska a Německa. Pokud by se u našich jižních sousedů rovinové dostihy nekonaly, ovlivnilo by to také život českých stájí. Do Německa směřují především koně, kteří jsou v Česku pro tamní dostihy připravovány, další realizační týmy dávají spíše přednost Francii, kde se běhá o vyšší dotace. Překvapuje minimální počet rovinových startů v Polsku nebo ve Švýcarsku. České stáje určitě přivítaly stoupající počet překážkových dostihů u severních sousedů, ukázalo se, že čeští koně se mají šanci prosadit ve Švédsku, ale zarážející je neúčast na dobře dotovaných překážkách ve Švýcarsku, přitom tamní závodiště nejsou daleko.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.