Tradicí zimních dostihů v rakouské metropoli bývala neděle. Pravidelně ve 14 hodin byl zahajován dostihový den, který končil po šesté večer. Letošní zima přináší pro Rakušany změnu, na neděle mohou zapomenout, neboť na jejich dostihy jsou brány sázky francouzskou sázkovou společností PMU a tudíž jsou přenášeny televizním kanálem Equidia Live. V tom případě se samozřejmě začátky dostihů musí přizpůsobit francouzské straně, která pořadateli posílá tři procenta ze sázkového obratu v zemi galského kohouta. Poprvé se letos běhalo pod patronátem PMU na Nový rok, nyní v pondělí a za dva týdny ve středu.
Dostihy pod francouzským patronátem mají svá specifika. V minulosti bývalo běžné, že s postupujícím odpolednem se starty dostihů opožďovaly, to v tomto případě není možné, protože se Krieau střídá s jiným závodištěm. První lednový den to bylo Son Pardo na Mallorce, druhé lednové pondělí francouzské Toulouse. Začínat se musí přesně. „Před začátkem minulého dostihového dne si nás před začátkem dne zavolali a řekli naprosto striktní pokyny, kdy máme být na dráze a kdy máme jít na přehlídku. Také se to přesně dodržovalo, pokutu čtyřicet euro si odnesl i několikanásobný rakouský jezdecký šampión Gerhard Mayr,“ sděluje Jaromír Kotásek, který se dní pod patronátem PMU ve Vídni účastní.
Dostihy pod patronátem PMU jsou lákavé nejen pro české stáje, ale i pro rakouské. Běžné dostihy se ve Vídni běhají od 1500 euro (při současném kurzu více než 40 tisíc korun), ale pokud převezme patronát PMU zvyšují se dotace na 5500 euro (více než 160 tisíc euro). Navíc celková suma se nerozděluje mezi pět nejlepších v cíli, ale mezi sedm, stejně jako je tomu právě ve Francii. Zápisné zůstává stále stejné, tedy dvě a půl procenta z celkové dotace. Souboje o zajímavé dotace lákají realizační týmy. Pondělní program v Krieau nabízí celkem deset klání, osm z nich je přenášeno do Francie. Startovní listiny všech deseti klání jsou maximálně zaplněné, tedy čtrnácti koňmi, a tak jen na zápisném se pořadateli vrací třetina vyplacené dotace. S touto skutečností může být francouzská strana spokojena, protože početná pole jsou sázkově daleko atraktivnější než několik málo startujících.
Rakouská strana začala spolupracovat s Francouzi v minulém roce, kdy byly přenášeny tři dostihové dny. V letošním roce je stejný počet přenášen jen v lednu. Další dostihy pod francouzským patronátem jsou plánovány na únor a březen a samozřejmě také na podzim, kdy je francouzský dostihový kalendář přece jen chudší než přes léto. Rakouská strana si spolupráci pochvaluje, vždyť v minulém roce se obrat na dostihový den pohyboval okolo dvou miliónů euro, a tak zpět k Dunaji putovalo zhruba 60 tisíc euro. První lednový den se tolik nesázelo, a tak obrat nebyl takový, ale další dny už jsou opět příznivější. Samozřejmě se sází i v samotném Rakousku. Tribuna je při naší návštěvě poměrně solidně zaplněna a vždy několik minut před startem se u pokladen tvoří fronty. Ty největší byly k vidění před začátkem třetího dostihu, neboť v tomto dostihu začínala sázka Super 6 wette, ve které byl převod 180 tisíc euro, což je u našich jižních sousedů super zajímavé. Právě sázkový jackpot byla hlavním tahákem večera, i když se na dráze představovala rakouská klusácká špička. Pořadatel dokonce umožnil na dostihový den vstup zdarma, přitom cena programu byla 2,90 euro, což je o něco málo více než obvykle.
V sázkové nabídce nejsou jen domácí dostihy, ale také francouzské a švédské. Zejména ty ze severu Evropy jsou aktivně sledovány v přímých přenosech na četných obrazovkách v tribuně.
Do Krieau u příležitosti dostihových dní PMU míří v daleko větší míře konkurence z Německa, ale přesto i rakouská špička dosahuje velmi kvalitních výkonů. „Konkurence je v současné době hodně velká, možná bych řekl, že větší než v Německu,“ sděluje trenér Jaroslav Dobrovolný, který často se svými svěřenci v Krieau nebo v Badenu startuje. Jaromír Kotásek dodává. „Prosadit se není vůbec jednoduché, málokdy startujeme z první řady a z té druhé je k úspěchu přece jen dále, ale jezdím to zkoušet, ale stále platí, že nejjednodušší cesta k penězům je u nás doma.“
Druhé lednové pondělí vzal Kotásek do Vídně trojici kvalitních klusáků, kteří se prosazovali i mezi tuzemskou elitou a v německo-rakouské konkurenci to neměli vůbec jednoduché. Jako první se seřadil za startovní automobil šestiletý Busby Cartouche, který podle místních sázejících nepatřil k favoritům. Od startu udával tempo dostihovým programem favorizovaný Web Master, za kterým klusal Tutanchamon a v průběhu dostihu si polepšil ještě Otto Von Habsburg. Trojice zatočila v plných šancích do cílové roviny, kde si nešetrně vynutil místo Hubert Barndstätter junior (loňský rakouský jezdec-šampion), a tak po doběhu hodně dlouho komisaři řešili konečný výrok. Tutanchamon byl z prvního místa přesunut na třetí a z vítězství se tak mohl radovat Gregor Krenmayr v sulce Web Mastera. Busby Carctouche klusal na poměrně dobré pozici, ale v cílovém oblouku se mu špička vzdálila a stihl šesté místo. „Startem ze druhé řady nebyl Busby Cartouche ve své kůži, koukal po soupeřích, lekal se světel, ale nakonec ukázal dobrou koncovku,“ sdělil po dostihu jezdec a trenér v jedné osobě Jaromír Kotásek. Spokojen mohl být především s kilometrovým tempem, které šestiletý kůň vyklusal, 1:17,0, což je rovná vteřina za českým rekordem Orlíka na vytrvaleckých tratích.
O půl hodiny se vydal na druhý vídeňský start v letošním roce Meteor JDS, loni druhý kůň klasického ročníku. Velkou přízeň domácích sázejících neměl, a bohužel se ukázalo, že to bylo oprávněné. Startovní reakci měl dobrou, vypadalo to, že by mohl mít dobrou pozici pro následný útok, ale v prvním oblouku udělal cvalovou chybu a bylo po nadějích na úspěch, následně byl diskvalifikován. „Bohužel, se potvrdilo, že má problémy s dostihy na levou ruku,“ rozmrzele dodal Kotásek. Dobrou koncovkou se prosadil opět Gregor Krenmayr v sulce šestiletého valacha Siegfried Venus.
Třetím svěřencem ratíškovického kouče, který se postavil na start, byl osmiletý Zazazoo. Čekala ho rakouská elita, ale mohl využít nejvyššího čísla v první startovní řadě. O Zazazoo je však známo, že rychlá startovní reakce nepatří mezi jeho silné stránky, a tak se stejně „propadl“ na poslední místo, odkud se snažil útočit, což se mu podařilo v posledním kilometru, ale ve vyrovnaném poli se výše než na devátou příčku nedostal. „Dnes jsem z něj měl dobrý pocit, šel s chutí a myslím si, že má v současnosti lepší formu než na podzim,“ sdělil na adresu ostříleného koně Kotásek. I V tomto případě ho mohl potěšit vyklusaný kilometrový čas, 1:16,0, který patří na střední distanci k velmi dobrým. Vrchol vídeňského večera nabídl dramatickou podívanou, ve které se těsně prosadil Sanssouci v km tempu 1:15,3.
„Opět se ukázalo, že současná konkurence v Rakousku je velmi vysoká,“ zhodnotil vystoupení svých svěřenců Kotásek. Přesto se v pondělí večer dalo sebrat v Krieau mnoho zkušeností, nejen na dostihové dráze.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.