V minulém roce Rakušané udělali významný krok, na tři dostihové dny v průběhu sezóny bylo možno uzavírat sázky ve Francii pod patronátem sázkové kanceláře PMU. Model se osvědčil, a tak v letošním roce byla spolupráce rozšířena na deset dostihových dní, především na období, kdy se ve Francii běhá méně, tedy na zimní měsíce. Právě poslední březnový den skončilo „zimní“ francouzské sázkové období, kdy se sázelo od ledna do března celkem na 167 zahraničních dostihových dní. Sedm z nich bylo v Rakousku, na drahách v Krieau a Ebreichsdorfu.
Celkem si francouzští sázející mohli vsadit na 54 dostihů v jižní části bývalé monarchie. Dostihy se neběhaly v žádné atraktivní dny, třikrát v pondělí, dvakrát v úterý, jednou ve středu (na Nový rok večer) a jednou v pátek. Obrat v sázkách na vítěze a na místo dosáhl 6 230 536 euro.Jak známo sázející mají ve Francii i další sázkové možnosti, například pořadí dvou nebo tří koní a další. Na tyto příležitosti bývá sázkový obrat přibližně stejný jako na vítěze a místo.
Rakouští pořadatelé pro dostihy pod patronátem PMU zvýšili dotace na 5500 euro na dostih (běžně se v Krieau běhá o 1500 euro a v Ebreichsodrfu o 2500 euro), navíc dotace byly rozdělovány mezi sedm nejlepších koní v cíli, jak bývá zvykem právě ve Francii. Výše přihlášek zůstala na stejné úrovni tedy 2,5 procenta. Celkem bylo v 54 dostizích PMU vyplaceno 297 tisíc euro na dotacích, průměrný počet startujících koní přesahoval 11, a tak pořadatelé na přihláškách vybrali 82 tisíc euro.
Kolik Rakušané obdrželi zpět z Francie? PMU pořadatelům dostihů vyplácí 3 procenta ze sázkového obratu ve Francii. Jen z obratu ze sázek na vítěze a na místo činí příspěvek 186 tisíc euro. Pokud by ostatní sázky činily 50 procent obratu na vítěze a místo by na rakouském účtu přistálo 280 tisíc euro. Nejpravděpodobnější je ovšem varianta, že ostatní sázky jsou na stejné úrovni jako ty na vítěze a místo, a tak se Rakušané mohou těšit na 373 tisíc euro. Tedy sumu o několik desítek tisíc přesahující vyplacené dotace.
Opět se tak potvrdila slova rakouských pořadatelů, že z Francie chodí průměrně více než 6 tisíc euro na dostih. Samozřejmě přihlášky jim také zůstávají na účtu, stejně jako podíl z rakouských sázek. 54 dostihů představuje o něco více než 7 procent odběhnutých dostihů v roce 2012, ale byly v nich vyplaceny dotace, které se blíží jedné pětině celkové sumy, která byla k mání v roce 2012. Od září do prosince se budou konat v Rakousku další tři dostihové dny pod patronátem PMU a v roce 2015 by měl počet těchto dostihových dní ještě stoupnout.
Je jasné, že s tímto projektem má rakouská strana také nějaké náklady, ale pozitiva pro drtivou většinu účastníků dostihového provozu (pořadatelé, majitelé, trenéři a jezdci) podle mého převažují. Nebo si myslíte, že je projekt pro naše jižní sousedy nevýhodný a ztrátový?
Zatím nebyl přidán žádný komentář.