Zprávy o počasí z Česka hlásí už letní teploty, v Irsku je typický duben. Místní mají radost, když teploměr preskočí deset stupňů a zpoza mraků vykoukne sluníčko. Od včerejšího večera do dopoledne pršelo, jen se lilo. Silnice začínají po poledni alespoň trochu vysychat. Rozhodně to však neplatí o dráze v Punchestownu. Ta je pořádně nasáklá a hodnocení těžká se zdá být reálné. I když, jsou místa především na krosové dráze, kde stojí voda, a tak se s ní koně budou muset vyrovnávat nejen ve vodním příkopu nedaleko od tribun. 6500 metrů dlouhý La Touche cup, třetí díl celoročního seriálu cross country dostihů Crystal cup, bude pořádně těžkou výzvou pro jeho účastníky.
Ať již dráha pro proutěnky nebo steeplechase už je pořádně rozbitá, a tak na koně nečeká žádná procházka jarní zahradou pod nedalekým pohořím Wicklow. Pořádné jaro v Irsku připomínají všudy přítomné žlutě kvetoucí narcisy. Jejich záhony najdete na každém kroku. Jsou to příjemné známky blížícího se teplejšího počasí, tedy pokud něco podobného v Irsku znají. Oblečení některých dostihových návštěvníků ukazuje, že už je teplo, neboť oni mají pouze košili a sáčko. Jiní přece jen dávají přednost kabátu a pokrývce hlavy. Mnoho jedinců má i šálu. Tak si vyberte, co si vzít na sebe.
Mezi diváky najdete množství mužů v oblecích, ať již tmavých nebo světlých, s proužkem či bez něj, samozřejmě s kravatou. Mezi dámami najdete několik desítek s kloboukem a v šatech, jejich nezbytným doplňkem jsou i vysoké podpatky. Pro takové dámy je velmi obtížná cesta především od auta na závodiště. Parkoviště zajímá široké louoky okolo závodiště, a ty jsou po nočním dešti pořádně rozmoklé. Nejeden řidič bude mít problém dostat se na místo a odpoledne poté vyjet. Stejně jako v Cheltenhamu zajišťuje dopravní situaci několik desítek dobrovolníků, kteří řídí prakování již čtyři hodiny před prvním dostihem, ale již ve dvanáct hodin se otvírají brány závodiště a přijíždějí první návštěvníci. Celkově je dopravní situace zvládnutá stejně jako v Anglii velmi dobře. ve dlouhých frontách čas netrávíte.
Před začátkem dostihového dne je před vchodem několik dobrovolnic, které se snaží získat charitativní příspěvek. Podle charstění jejich kyblíků se jim jejich dílo daří. Aktivní jsou i po skončení dostihového dne. V areálu zase můžete přispět na konto zraněných žokejů, kterých na ostrovech také není málo. Hlavními jmény nadace pro zraněné žokeje jsou J.T.Mcnamara a Jonjo Bright. V současné době je ve stavu nemocných i Tony McCoy, který se stane v sobotu po devatenácté anglickým jezdcem-šampionem. Před začátkem odpoledne stojí v paddocku fotbalová branka, která je zakrytá plachtou s několika otvory a vybraní jezdci se snaží dát, co nejvíce gólů. Ve středu se dařilo Ruby Walshovi, který dal 10 branek a na výzkumné účely přispěl 1000 euro. Co gól to stovka na výzkum.
Fotografové se před dostihy také točí okolo nejlépe oblečených dam, které budou následně soutěžit, o nejlepší úbor. Ve středu byla nejvíce in bíločerná kombinace jedné návštěvnic, která si odnesla 1000 euro. Společenský přesah dostihů je cítit doslova na každém kroku. Navštívit alespoň jeden den festivalu, je prestižní záležitostí mnoha Irů.
Od společenské noty zpět na dráhu. Třetí den festivalu nabízí celkem osm klání, kvartet soubojů přes proutěné překážky, dvě steeplechase, po jednom krosu a bumperu. Po skončení programu bude následovat dražba koní, kteří se představiloi v dostizích point to point a mohli by se prosadit v překážkovém sportu. Více než hodinu před začátkem programu byli koně představeni v paddocku a v 8 večer začíná dražba. Prvním dostihem třetího dne byly proutěnky na 4 kilometry ve kterých se prosadil Rye Martini, reprezentant Gigginstown House Stud, tedy stejných barev jako nosí Sir Des Champs. jen není v přípravě trenéra Mullinse, ale C. A. Murphyho, ale v sedle byl také Davy Russell. Rye Martini nastupoval do dostihu v kurzu 11:1 (u tota 13,3:1) a za sebou nechal favorizovaného Marita s Ruby Walshem.
Pokud se podíváte do irského dostihového kalendáře, zjistíte, že punchestownský festival je označen jako večerní dostihy. Začínat dostihový program v 15.40 zdejšího času je velice zajímavé, pracující zřejmě úvodní klání stihnout nemohou, ale televizní přenos začíná ve čtyři a končí v šest večer, a tak ti, kdo končí v práci dříve, mají šanci sledovat vrcholy festivalu živě. Pro našince by mohly být pozdější začátky také zajímavé především v letní době, kdy jsou dlouhé dny. Přece jen k večeru teplota o něco klesá a koně by nemuseli běhat za největších veder. Do hledišť by také mohlo najít cestu více diváků.
Soutěž o nejlepší dámský oblek pokračovala i ve čtvrtek a do pátečního finále postoupila déma v lehce růžové kombinaci, která byla výrokem poroty zaskočena. Také ona si odnáší šek na 1000 euro. Druhé klání odpoledne byl krátký steeple na 3200 metrů a opět jsme byli svědky souboje mezi Davem Russellem a Ruby Walshem. Tentokrát tahal za delší konec provazu Ruby Walsh, který zvítězil v sedle šestiletého Twinlighta francouzského chovu, kterého pro M L Bloodstock připravuje Willie Mullins. Pro Twinlighta to bylo šesté překážkové vítězství ve dvacátém startu.
Třetím bodem programu byl La Touche cup, letos s názvem Avon Ri Corporate and Luisure Resort Chase, dostih zařazený do Crystal cupu. Po velmi pěkném výkonu se na trati 6500 metrů prosadil osmiletý Big Shu, který vyhrál také před šesti týdny v Cheltenhamu. Nadšený byl zejména trenér Peter Maher. "Je to něco obrovského pro naši stáj. Big Shu je skvělý kůň malého trenéra. Já a jezdec Barry Cash jsme "lovci" a milujeme cross country. Po dnešním dostihu je Big Shu velmi unaven, ale předvedl skvělý výkon. Chtěl bych poděkovat JT McNamarovi za tohoto koně. Nyní dostane Big Shu velmi dlouhou přestávku."
Vzhledem k předchozím slovům trenéra Mahera není pravděpodobné, že by se Big Shu představil druhou říjnovou neděli v Pardubicích i když by byl zcela velmi zajímavým soupeřem pro české hvězdy Velké pardubické. Big Shu absolvoval teprve čtrnáctý start na překážkách a potřetí zvítězil. Svěřenec trenéra Mahera absolvoval celý dostih na předních pozicích a po posledním zdolání vody si vybudoval náskok, který v cílové rovince udržel před Another Jewelem a třetí místo vybojoval Boston Angel, který v březnovém Cheltenhamu bral čtvrté místo.
Protagonista minulého ročníku a účastník Velké pardubické Uncle Junior potvrdil, že není ve své kůži a z dostihu se poroučel už na šesté překážce, Irské lavici, která nese v Punchestownu název Ruby's double. Another Jewel se vrátil na dráhu po čtyřech měsících a vzhledem k tomu, že poměrně často cestuje je pravděpoodbné, že absolvuje i některé další díly Crystal cupu na kontinentu.
Vrchol odpoledne Ladbrokes World series hurdle na 3 míle přinesl nejdramatičtější okamžik ještě před startem dostihu. Kdy veterináři na dráze J. C. Kelly a Fiona Hughesová zakázali favorizovanému Solwhitovi start z důvodu krvácení z nosu. Veterináři se domnívali, že má nějaké zranění, které by mohl dostih ještě zhrošit. Když se Solwhit přesunul zpět do stájí bylo zjistěno, že byl pouze odřený a jeho krácení nebylo nijak vážné. Tato příhoda zněla neuvěřitelně i mnohým kolegům v tiskovém centru, ale stala se. Trenér Charles Byrne nebyl nijak rozezlen výrokem lékařů. "Solwhit měl v nose krev, a to je důvod pro jeho odvolání z dostihu. Quevega šla velmi, nevím, jestli bychom ji dnes porazili." Členové syndikátu Top od The Hill, kterému Solwhit patří, tak mohou litovat, že na poslední chvíli přišel jejich miláček o možnost zkompletovat vítězný hattrick Cheltenham - Aintree - Punchestown. Neúčasti Solwhita využila ke čtvrtému vítězství v řadě Quevega s Ruby Walshem, který si stejně jako Willie Mullins připsal druhé vítězství dne. Pro Quevegu to bylo 15 patnácté vítězství z 22 překážkových startů. Trenér i jezdec na ni pěli oslavné ódy.
Pátý dostih odpoledne přinesl čtvrté vítězství v rámci mítinku pro Barry Geraghtyho s devítiletým Acapulcem, když destiletému Followmeuptocarlow došly síly snad 10 metrů před cílovým mezníkem. Následující Ryanair Novice Chase na dvě míle přinesla dnešní hatrick dvojici trenér Willie Mullins a jezdec Ruby Walsh zásluhou osmiletého Arvika Ligeonniere. Všechna vítězství pro Mullinse vybojovali francouzští odchovanci. U Quevegy potvrdil, že má francozské cross country pedigree, které se ukazuje jako velice dobré pro překážkové dostihy i mimo zemi galského kohouta.
Třetí den festivalu navštívilo 16 116 diváků, což je zhruba o 600 více než v loňském roce, kdy pršelo, dnes bylo počasí mnohem lepší, ale to neplatilo o sedmém klání dne, kdy se opět strhl liják, ale ten nezabránil čtvrtému vítězství dvojice Walsh - Mullins. Svou neporazitelnost prodloužila ve čtvrtém životním startu, jak jinek než francouzská rodačka Upsie. Mullins řádil až do konce čtvrtečního programu, páté vítězství si připsal zásluhou pětiletého Turnandga v bumperu na 2 míle. I domácí se nestačili divit. Turnandgo je irského chovu a v rámci "překážkového" provozu se představil potřetí a vybojoval druhé vítězství. Loni v květnu se dokázal prosadit v dostihu point to point.
To je poslední informace v rámci podrobného zpravodajství z překážkového festivalu v Punchestownu. Na shledanou při zpravodajství z českého dostihového dění.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.