Sobota
12:00 – 1. dostih - Memoriál Ing. Jiřího Šindlera – 33ti násobného startéra Velké pardubické (Rovina IV. kategorie, 3200 metrů, 40 000Kč)
V dostihu amatérských jezdců se sejde sedmička startujících, přičemž jakožto hlavní kandidát na vítězství vypadá čtyřletý valach EPAULED (1,55:1) z lotu Heleny Vocáskové, jenž v supervytrvaleckých rovinách nižší kategorie slavil úspěch na dráze ve Slušovicích. K tomu přidal dvě umístění v Karlových Varech, navíc v jeho sedle bude velezkušený amatér Jindřich Fabris. Další příčku za favoritem by měla brát jeho tréninková kolegyně Perchta (am. Břečka, 6:1), jež se sice věnovala spíše kratších kláním, leč koně trenéry Vocáskové jsou zpravidla dosti flexibilní, co se distance týče. Kandidátem na umístění je také čtyřletý Naex (am. Grbavčicová, 4,5:1), letos pod nízkou váhou umístěný i na scéně II. kategorie.
12:50 – 2. Dostih - Memoriál Josefa Jančára - Cena amatérů fegentri (Proutky IV. kategorie, 3200 metrů, 60 000Kč)
V dostihu v rámci seriálu Fegentri pro amatérské jezdce má prozatím nejnižší kurz někdejší vítěz Českého derby Gontchar (am. Öhgren, 2,3:1) trenéra Radima Bodláka, který ovšem při debutu nikterak nezaujal. Napodruhé to určitě může být z jeho strany lepší, a když ukáže i svou třídu, soupeři to s ním budou mít těžké. Své zkušenosti s překážkovými dostihy zde ale může zužitkovat sedmiletý DUKE (am. Altenburger, 6:1), přičemž po roce se nad skoky vrací také ryzák Fabryan (am. Conttreau, 6:1). Ještě delší pauzu od překážek měla klisna Golden Irene (am. Prichard, 6:1), která sice na rovině je jistou stálicí, nicméně překážky jí zřejmě nesedly tak, jak se čekalo.
13:30 – 3. Dostih - Cena společnosti BOHEMIA SEKT, s.r o. - Zlatá spona tříletých (Proutky I. kategorie, 3200 metrů, 150 000Kč)
Tříletých skokanů se ve Zlaté sponě tříletých letos schází šest, o vítězství by ale měli zřejmě bojovat jen dva, a sice dva doposud nad skoky neporažení valaši. Jedná se o rezavého BENJAMINa (Boyer, 2:1) trenéra Čestmíra Olehly, který to zkoušel i v klasických dostizích, našel se ale až nad proutím, kde nejprve jistě vyhrál v Pardubicích, načež suverénně ovládl klání v polské Wroclawi. To First of All (Faltejsek, 2:1) z lotu Pavla Tůmy zamířil rovnou do skoků, nad nimiž zářil i jeho polobratr Arkalon. Hnědák má nyní za sebou dva triumfy ve Slušovicích, a bude velmi zajímavé sledovat, jak se spolu favorité popasují. Boj o třetí příčku je otevřený, leč mohla by je získat klisna Tajga (Složil, 7,5:1).
14:10 – 4. Dostih - Křišťálový pohár města Pardubic (Poutky kategorie NL, 3400 metrů, 300 000Kč)
Jeden z vrcholů sobotního programu přilákal šestici účastníků, i tady se ale jedná o kvalitní pole. Favoritkou je čtyřletá CHEMINÉE (Faltejsek, 1,85:1) trenéra Pavla Tůmy, jež je ve třech startech nad překážkami neporažená, neboť po vítězství na Slovensku vyhrála také v Karlových Varech, aby na začátku září získala premiérový úspěch v klání I. kategorie, tedy proutkách na distanci 3400 metrů. Zvítězila tehdy zcela lehce před Black Bardem (Bartoš, 5:1) a Icarem (Orain, 8:1), kteří by na ni neměli mít ani tentokrát. Větším soupeřem kobylky by mohl být vítěz tohoto dostihu z roku 2017 Aztek (Liška, 4,5:1), jenž vloni triumfoval také v italské Gr.1, nicméně letos ve dvou italských startech příliš nepřesvědčil, a jeho forma je značnou otázkou. Vítězem největšího polského dostihu pro proutěnkáře pak je sedmiletý hřebec Trim (Chopyk, 6:1), jenž by mohl české soupeře zaskočit.
15:00 – 5. Dostih - Cena Východočeské televize V1 (Steeplechase IV. kategorie, 3900 metrů, 60 000Kč)
Také v tomto sedmičlenném poli je vcelku jasný favorit, a sice sedmiletý ARLINGTON (Myška, 1,57:1) trenérky Evy Záhorové, který ještě letos startoval na rovinách a získal i umístění v jedničkovém dostihu, v září ale absolvoval překážkový debut, který proměnil v jisté vítězství. Co se týče třídy, v podstatě nemá v této společnosti konkurenci, a měl by triumfovat i tentokrát. O další umístění by měli bojovat především pětiletý Meisho Kongoh (Lovén, 5:1) a o rok mladší klisna Natiqua (Vyhnálek, 8:1), která má letos za sebou jen jeden start a určitě by ještě mohla jít s formou krapet nahoru.
15:35 – 6. Dostih - Cena podporovaná závodištěm Wrocław (Steeplechase III. kategorie, 3600 metrů, 90 000Kč)
Ačkoliv se zde schází jen pět koní, tak je pole vcelku nepřehledné. Mírným favoritem je sedmiletý Charismatic (Složil, 2:1), jenž vloni v proutkách získal několik umístění, letos se ale zaměřil na crossy, kde na začátku září získal suverénní vítězství. Lehčí skoky by mu rovněž vadit nemusely, těm se ale pravidelně věnuje stejně stará klisna YARA (Spáčil, 2,5:1). Svěřenkyně Radka Žaluda ve steeplechase letos získala mimo jiné druhé místo v II. kategorii, a teoreticky by se v této společnosti prosadit i mohla. Špatně na tom nemusí být ani o rok mladší Santos (Vyhnálek, 4,5:1), jenž letos vyběhl jen jednou a tentokrát by na tom s formou mohl být ještě trošku lépe.
16:10 – 7. Dostih - Stříbrná trofej podporovaná sázkovou kanceláří BETINO (Steeplechase kategorie NL, 4400 metrů, 300 000Kč)
Závěrečný bod sobotního programu rovněž neskýtá početně nabité pole, mezi startujícími ale najdeme jméno ANAKING (Faltejsek, 1,4:1). Devítiletý hnědák z lotu Pavla Tůmy zde sice absolvuje sezónní debut, jde ale o někdejšího vítěze italské Gr.1, ovládl i Listed v Německu a vloni na místní dráze Stříbrnou trofej, a pokud absolvuje sobotní dostih ve zdraví, nejspíše roli favorita splní. Ani zbytek pole není vyloženě špatný, nicméně Polo Rouge (Orain, 4:1) při české premiéře působil velmi chtivě, vodit dostih ale určitě bude chtít i Dangerous Gleam (Lovén, 7,5:1), což může vyústit velmi rychlé tempo. Čáriray (Odložil, 12:1) už je pak ve 12 letech za zenitem, a ani Mister Westminter (Bartoš, 7,5:1) nemá výkonnost na to, aby potrápil Anakinga, pokud se ten bude nacházet v optimální formě.
Nyní se přesuneme k nedělnímu programu, který čítá osm položek, z nichž je Velká pardubická pochopitelně tou poslední:
11:30 - 1. Dostih - Cena pivovarů Staropramen (Cross II. kategorie, 4400 metrů, 120 000Kč)
Ryze pětiletých překážkářů se na startu úvodního klání sejde osm, mezi nimiž pak jako hlavní kandidát na úspěch vypadá polokrevný EAST RIVER (Kratochvíl, 2:1) trenéra Josefa Váni staršího. Ačkoliv se valach vloni stal příčinou, proč Jan Kratochvíl nenastoupil do Velké pardubické, tak posléze posbíral nějaká umístění a letos v květnu velmi lehce triumfoval v klání IV. kategorie. Posledně se sice do cíle opět nepodíval, oním vítězstvím ale zaujal o něco více než takový Mr Spex (GLassonbury, 5:1), jenž se jistě prosadil v červnu. Má ovšem nad skoky více zkušeností, a tak se tedy i s ním musí na příčky nejvyšší počítat. Velkou neznámou pak je polokrevný Emagoul (Myška, 5:1) trenérky Štěpánky Myškové, jehož čeká na českých drahách debut, a zřejmě až v neděli uvidíme, kam se mezi pětiletými crossaři zařadí.
12:10 – 2. Dostih - Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. Cena Laty Brandisové (Cross kategorie NL, 4200 metrů, 200 000Kč)
Ve společnosti čtyřletých a starších klisen se zdá být situace celkem vyrovnaná, když do boje o vítězství by klidně mohlo zasáhnout šest z celkových deseti účastnic. Úspěchem by příliš nepřekvapily Waikita (Matuský, 6:1) či Dajuka (Stromský, 7:1), nicméně o něco málo větší důvěru zřejmě bude mít osmiletá SINNDARKA (Bartoš, 4:1) z lotu Jaromíra Hrudky mladšího, jež vloni suverénně triumfovala v crossu II. kategorie. Letos sice vyběhla jen jednou, páté místo v Úvodní cross country Válečníka ale špatné nebylo, a tak by i v této konkurenci mohla předvést solidní výkon. Své příznivce si určitě najde také stejně stará Silk (Kratochvíl, 6:1) či o rok mladší Alegoria (Spáčil, 7:1), které letos ve dvojkové Ceně Registany obsadily druhé a třetí místo. A pokud se konečně dostane do cíle, mohla by na přední příčky zaútočit také bělka Caline de Juilley (Garner, 6:1).
12:50 – 3. Dostih - Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH (Cross kategorie NL, 4200 metrů, 200 000Kč)
Mezi čtyřletými crossaři se schází velice zajímavá konkurence, v níž je mírnou favoritkou kobylka COSMIC MAGIC (Ferhanov, 2,25:1). Svěřenkyně Radima Bodláka v probíhající sezóně nejprve posbírala dvě vítězství v polské Wroclawi, načež si velmi dobře vedla také v Pardubicích, kde proběhla vítězně cílem crossu III. kategorie, leč pro nedodržení kurzu byla diskvalifikována. Její výkon byl ale působivý, a pokud si udrží formu, mohla by si tentokrát prvenství právoplatně připsat. Klisna se zde znovu střetne s účastníky onoho klání, jmenovitě by nemusel jít špatně kupříkladu Kominik (Faltejsek, 3:1) či Forever Dry (Kratochvíl, 10:1), případně i Nevado (Odložil, 25:1). Naposled v červnu pak vyběhl Laverno (Novák, 7,5:1), který by podobně jako Ronaldo King (Matuský, 8,5:1) měl mířit alespoň na tabuli.
13:30 – 4. Dostih - Cena společnosti PARAGAN s.r.o. (Cross IV. kategorie, 4600 metrů, 90 000Kč)
Tento handicapový dostih přilákal kvintet crossařů, přičemž sezónní hattrick by zde mohl završit String (Tůma, 1,7:1). Svěřenec Františka Holčáka letos startoval dvakrát a jak v květnu, tak i v srpnu se dokázal v kláních IV. kategorie prosadit. Proti ale můžou být další dva šestiletí účastníci, tedy New Finch (Složil, 3:1) a SAINT JOSEPH (Faltejsek, 3,5:1). První jmenovaný je bez pochyb talentovaný kůň, leč z posledních tří startů se do cíle podíval jen jednou, a to právě až za zmíněným Stringem. Saint Joseph se s ním ještě nepotkal, a přestože v crossech nezvítězil, mohl by jít s formou i výkonností nahoru a třeba i Stringa potrápit.
14:10 – 5. Dostih - Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy (Cross kategorie NL, 4500 metrů, 400 000Kč)
Hlavním kandidátem na vítězství je v poli mladých a nadějných koní pětiletý EVŽEN (Myška, 2,5:1). Svěřenec Štěpánky Myškové vloni nenašel přemožitele a vyhrál při Velké pardubické cross pro čtyřleté koně, přičemž špatně si nevedl ani letos při premiéře mezi staršími koňmi. Po tehdejší čtvrté pozici sice už vyběhl jen jednou, a to v červnu, kdy vybojoval triumf v dostihu II. kategorie, šel ale proti účastníkovi Velké pardubické Mazhilisovi. Navzdory delší pauze se s ním musí počítat na vítězství. Dobrý výkon by mohl předvést i stejně starý Aeneas (Kratochvíl, 3,5:1) trenéra Josefa Váni, který zde posledně upadl na závěrečné překážce, už v minulosti ale ukázal pro pardubické crossy talent a třída mu také nechybí. Spíše nad lehčími skoky jsme mohli vídat sedmiletého Kifaayu (Ferhanov, 7:1), jenž dříve vyhrál i prestižní klání v italském Meranu, nicméně v minulosti si poradil také s nástrahami pardubických crossů, a pokud se po změně trenéra dokáže vrátit do dobré formy, neměl by chybět alespoň na tabuli. Čestmír Olehla pak spoléhá na Caspera (7,5:1), v jehož sedle si crossovou premiéru odbude žokej Alexandre Orain.
14:55 – 6. Dostih - Cena společnosti VCES a.s. – Cena Labe (Cross Listed kategorie, 5200 metrů, 700 000Kč)
V šestihlavém poli vypadají nejlépe šance osmiletého LOMBARGINIho (Faltejsek, 2:1) z lotu Stanislava Popelky, který se při dni Velké pardubické vloni prosadil v handicapu III. kategorie. Novou sezónu rovněž začal vítězstvím, když pod druhou nejvyšší váhou vyhrál cross na 4400 metrů. Co se týče překonávání překážek, nejde o nejspolehlivějšího koně, nicméně při posledním startu podal obdivuhodný výkon, neboť byl zabrzděn soupeřem na Irské lavici, většinu dostihu na hlavní pole dosti ztrácel, přesto drtivým závěrem získal třetí místo. Na to čtvrté tehdy odsunul Lodgian Whistlea (Myška, 4:1), který se i tentokrát jeví být jeho největším soupeřem, navíc v létě teprve vstupoval do sezóny a může tedy jít s formou ještě nahoru. Na druhou stranu má s pardubickými crossy pouze onu jedinou zkušenost. Zbytek pole by měl spíše bojovat o umístění, na které by mohl stačit především poprvé takto dlouhou distanci jdoucí Marcus Aurelius (Odložil, 7:1), který v Pardubicích podává vcelku vyrovnané výkony, a někde by tam mohl být i Váňův Sottovento (Bartoš, 5,5:1).
15:40 – 7. Dostih - Poplerův memoriál skupiny Profireal Group (Cross kategorie NL, 3300 metrů, 300 000Kč)
Pouze pět rychlíků se představí v nejkratším crossu dne, najdeme mezi nimi ale také obhájce vítězství v Poplerově memoriálu, tedy osmiletého valacha TIARA MAN (Ferhanov, 1,6:1). Hnědák trenéra Radima Bodláka od té doby posbíral dvojici druhých míst a jedno třetí, v září ovšem v rámci přípravy na nedělní dostih dokázal ovládnout 3300 metrů dlouhou Cenu Deníku Právo, přestože nesl nejvyšší zátěž. Jistě za sebou nechal i šestiletého Medica (Složil, 3,85:1), jenž Tiaru Mana porazil v Červnové cross country Válečníka a jenž by mu měl být i v neděli hlavním soupeřem. V krátkých crossech se vloni docela dařilo Chrystal Crossovi (Myška, 5,5:1), jeho nevýhodou ovšem je, že letos vyběhl pouze jedinkrát a do cíle se nedostal. Schází mu tedy pořádný dostih v nohách, třetí místo by za zmíněnou dvojicí ale získat mohl, pokud se nezrodí překvapení ze strany na delší tratě v poslední době směřovaného Stigrise (Stromský, 6,5:1).
Pro samotnou Velkou pardubickou (Cross kategorie NL, 6900 metrů, 5 000 000Kč), jež odstartuje okolo 16:40, jsme si připravili vizitky účastníků, v nichž se ovšem vcelku pochopitelně promítá názor autorky na jednotlivé koně:
1, THEOPHILOS (FR) – 6:1
(Devítiletý hnědák, valach, Žokej Josef Bartoš, Trenér Josef Váňa st., Majitel Dostihový klub iSport-Váňa)
První z kvarteta svěřenců Josefa Váni staršího se na českých drahách objevuje od roku 2015, kdy si také připsal první překážkové vítězství, a to v Kolesách. Bez vítězství nezůstal ani následující sezónu, během níž ale zaujal spíše druhou příčkou v Poplerově memoriálu, kde ukázal nejen skokanský potenciál, ale především rychlost. První úspěch na jedničkové scéně si připsal v Prvomájové steeplechase 2017, kde triumfoval zcela lehce a nechal za sebou i pozdějšího vítěze Gran Premia Al Bustana. Následně skončil čtvrtý v červnové kvalifikaci, druhý ve Velké mostecké a stejné místo obhájil v Poplerově memoriálu. Obhajobou zahájil i loňskou sezónu, když vyhrál Prvomájovou steeplechase, aby poté získal další dvě umístění v kvalifikacích, pro horečku se ovšem do samotné Velké pardubické nepodíval. Letos pak byl sice v I. kvalifikaci zastaven, nicméně v Červnové cross country Válečníka se ukázal v dobrém světle, když obsadil druhé místo, načež suverénně triumfoval ve dvojkové Ceně Peruána na 5200 metrů. Kvalifikaci pak splnil v září, kdy finišoval na druhém místě za Talentem, nicméně na jeho výkonu se mohlo podepsat rozrušení z padoku, kde se valachovi nelíbila velkoplošná obrazovka.
Jedná se o velmi talentovaného koně, kterého povede absolutní žokejské eso, což ale nic nemění na tom, že Theophilos je nevyzkoušený na distanci 6900 metrů, a navíc je poměrně lehce rozrušitelný. První místo na předstartovní přehlídce mu také nemusí být po chuti, a tak spíše než mezi favority bych jej zařadila mezi koně pro PŘEKVAPENÍ.
2, TZIGANE DU BERLAIS (FR) – 4,75:1
(Osmiletý hnědák, valach, Žokej Jan Faltejsek, Trenér Pavel Tůma, Majitel Dr. Charvát)
Mohutný hnědák si své premiérové prvenství připsal v dnes již na našem území „vyhynulém“ bumperu v roce 2014. V následujících dvou sezónách byl vcelku neviditelným, když získal několik pěkných umístění a i vítězstvím v trojkovém crossu spíše sbíral zkušenosti. Jako šestiletý v roce 2017 začal slušným třetím místem v trojkovém crossu, aby následně lehce triumfoval v dostihu na 5200 metrů, kde za sebou nechal kupříkladu Strettona, přičemž na stejné distanci uspěl také na poli II. kategorie, přesněji řečeno v Ceně Peruána, načež doběhl druhý v Ceně Labe. Vloni pak byl zadržen v I. kvalifikaci, načež se odmlčel až do září, kdy obsadil o délku druhé místo za Ange Guardianem ve IV. kvalifikaci. V říjnu poté nastoupil do samotné Velké pardubické, kterou díky údernému finiši v cílové rovince dokázal jistě o 3 délky vyhrát. Letos vyběhl dvakrát. Nejprve skončil dobře druhý v červnové kvalifikaci za Hegnusem, nicméně rozpaky vzbudil jeho výkon v té zářijové, kde nejevil velkou chuť do dostihu a bez zájmu procválal cílem na páté příčce.
Tzigane du Berlais je vcelku oprávněně favoritem dostihu, neboť dostatečnou vytrvalost i rychlost potřebnou v závěru již ukázal. Otázkou tedy spíše je, jak moc se mu bude chtít v neděli utíkat. Spíše se ale přikláním k tomu, že se pro Velkou pardubickou probudí a BOJOVAT O VÍTĚZSTVÍ bude.
3, RIBELINO (FR) – 70:1
(Jedenáctiletý hnědák, valach, Žokej Andrew Glassonbury, Trenér Luboš Urbánek, Majitel Lokotrans)
Jeden z veteránů na startu se pohybuje na českých drahách od roku 2014, nicméně jeho působení nebylo zpočátku vůbec úspěšné. Doslova jako politý živou vodou se zjevil v sezóně 2015, kdy překvapil triumfem v Úvodní cross country Koroka, poté finišoval na druhém místě v I. kvalifikaci, v září vyhrál dvojkový cross a následně se po diskvalifikaci Nikase stal oficiálním vítězem Velké pardubické. V letech 2016 a 2018 ovšem toho moc neukázal, když maximem bylo čtvrté místo v III. kvalifikaci 2016, do Velké pardubické ale nenastoupil. Rok 2017 zcela vynechal, vloni byl jedenáctý. Nezářil ani letos. V Úvodní cross country se chybou žokeje nepodíval do cíle, v květnu a srpnu obsadil v kvalifikacích sedmá místa, v té zářijové pak doběhl čtvrtý, když za sebou nechal i Tzigana du Berlais.
Ačkoliv letos absolvuje dostihy s chutí, v závěru mu zpravidla dochází síly. Na nejlepší stačit asi ani tentokrát nebude a nejspíše Velkou pardubickou jen DOKONČÍ.
4, DULCAR DE SIVOLA (FR) – 150:1
(Šestiletý hnědák, valach, Jezdec Josef Borč, Trenér Stanislav Kovář, Majitel DiJana Dobšice)
Nejmladší účastník dostihu se dokázal prosadit i v rodné Francii, od roku 2018 se ovšem nachází v České republice. Neuvedl se vůbec špatně, když v crossu III. kategorie pod nízkou hmotností zastínil Silk či Mahonyho, z následných čtyř startů ovšem dokončil jen dva. V crossu II. kategorie na 5200 metrů byl čtvrtý, v o kilometr kratším dostihu skončil na závěr sezóny druhý. Letos už byl směřován do Velké pardubické, neboť v II. kvalifikaci doběhl na šestém místě, v té zářijové pak skončil sedmý.
Kurz by teoreticky mohl přejít, nicméně do tabulového pořadí by opravdu promluvit neměl. Pro šestiletého koně je navíc Velká pardubická velmi náročná, takže spíše půjde sbírat zkušenosti do dalších let. OUTSIDER.
5, PLAYER – 12:1
(Sedmiletý ryzák, valach, Žokej Marcel Novák, Trenérka Lenka Kvapilová, Majitel Maxa-Nýznerov)
Český odchovanec se poprvé postavil na start dostihu jako tříletý, přičemž na rovině posbíral v menších dostizích několik umístění. Premiérové prvenství ale přidal až při přechodu na překážky, když ovládl hned svůj debut ve čtyřech letech, a to na dráze v Mimoni. Po umístění v Pardubicích se přestěhoval z centrály Vocáskových právě k Lence Kvapilové, v jejíž péči sbíral další zkušenosti, přičemž hned vítězný hattrick jí zajistil v sezóně 2017. Po úspěších v crossech IV. a III. kategorie totiž Player demonstroval určitou třídu triumfem mezi pětiletými crossaři v Ceně Jana Kašpara na 4400 metrů, kde za sebou nechal i Mahonyho. Vloni se střetnul se staršími a zkušenějšími koňmi, mezi kterými příliš nezářil, nicméně na závěr sezóny obsadil pěkné třetí místo v Ceně Labe, kde mu vítězný Mahony porážku vrátil. Letos začal šestou příčkou v Úvodní cross country Koroka, pokračoval třetím místem v I. kvalifikaci, kde jej porazili Hegnus a Tzigane du Berlais, načež po nedokončené III. kvalifikaci zaujal lehkým prvenstvím v crossu II. kategorie.
Player je mladý, talentovaný kůň, který má na startu Velké pardubické co dělat, leč na více než NIŽŠÍ DOTOVANÉ PŘÍČKY mít zřejmě nebude.
6, STRETTON – 15:1
(Devítiletý hnědák, valach, Žokej Thomas Garner, Trenér Stanislav Popelka, Majitel Nýznerov)
Líbivý hnědák strávil většinu své kariéry jakožto svěřenec Čestmíra Olehly, pro kterého získal Stretton jako tříletý tři umístění, přičemž první triumf si valach připsal ve čtyřech letech na tehdy domácí dráze ve Světlé hoře, kde jistě ovládl steeplechase na 3500 metrů. Do konce roku 2014 přidal ještě další umístění, především pak druhé místo v Ceně ČASCH pro čtyřleté crossaře, kde zaostal pouze za Al Bustanem. Sezóna 2015 pro něj znamenala tři starty, z toho dvě umístění a hlavně vybojovaný triumf v Ceně Kašpara mezi pětiletými crossaři, načež v roce 2016 vyběhl jen jednou, a to pro třetí místo v Úvodní cross country. Pilnější na starty byl během sezóny 2017, neboť se ukázal v pěti dostizích a ve všech se dokázal umístit, včetně pátých míst v III. kvalifikaci a Ceně Labe. Vloni začal sedmým místem I. kvalifikaci, v červnu pak ovládl cross II. kategorie na 5200 metrů, aby na podzim zamířil poprvé do Velké pardubické, kde zužitkoval nejen své zkušenosti a třídu, ale také formu stáje a v závěru finišoval na výborné třetí pozici za Tziganem du Berlais a Hegnusem. Přes zimu poté změnil tréninkové působiště a přestěhoval se ke Stanislavu Popelkovi, pro kterého nejprve získal současné druhé místo (s kolegou Mahonym) v Úvodní cross country Koroka, kde jej porazil Ange Guardian. Shodně čtvrtá místa pak bral v I. a III. kvalifikaci, přičemž dohromady nestačil na Hegnuse, Tzigane du Berlais, Playera, Ange Guardiana, No Time To Lose a Bridgeura.
Ačkoliv jeho poslední dva výkony zůstaly lehce za očekáváním, trenér Popelka mívá tradičně formu svých koní načasovanou právě na druhou říjnovou neděli. Distanci prostojí, skokansky je na tom Stretton výborně a Thomas Garner jej provedl kurzem už vloni. TABULI by mohl opět trefit.
7, MAZHILIS (FR) – 12:1
(Desetiletý hnědák, valach, Žokej Jan Kratochvíl, Trenér Josef Váňa starší, Majitel Köi Dent)
Hnědák se na českých drahách pohybuje již od dvou let, kdy ještě jako svěřenec trenéra Šavujeva triumfoval v trojkovém klání a završil sezónu třetím místem v Ceně zimního favorita za dvojicí Pegas – Tarant. Během své klasické sezóny ovšem díru do světa neudělal a nanejvýše obsadil šesté místo v St Legeru, aby se pro své další působení přesunul do tréninku Josefa Váni staršího. Ten jej nasměroval nad překážky, nicméně nad skoky získal Mazhilis první triumf až v pěti letech, kdy ovládl hned dvojici klání přes proutky v Itálii. V roce 2015 přidal další italské vítězství a také třetí místo v pardubické Stříbrné trofeji, největší úspěch kariéry ovšem čekal na valacha v roce 2016, kdy získal druhé místo v francouzské Vittelu, na italské půdě vyhrál Listed steeplechase a v září pak uspěl v největším italském překážkovém dostihu, 5000 metrů dlouhém Gran Premiu, jež vyhrál jistě pod Janem Kratochvílem. Dobře si v Itálii vedl také v roce 2017, kde se čtyřikrát umístil, včetně páté příčky v Gran Premiu. Vloni ovšem zahájil sezónu až v září a po šestém místu v Meranu byl přesměrován do Pardubic, kde posbíral dvojici druhých míst a poprvé si vyzkoušel také crossový dostih. Nad těžkými skoky zůstal i letos, když si nejprve připsal další dvě druhá místa, načež schopnost poradit si s nástrahami pardubického kurzu potvrdil ve IV. kvalifikaci, v níž obsadil slušné třetí místo za Talentem a Theophilem.
S Pardubicemi nemá tolik zkušeností, talent pro náročné překážky ale ukázal. Na distanci 6900 metrů není vyzkoušený, jímá mě však pocit, že čím dál, tím pro Mazhilise lépe, a osobně by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby zastínil všechny své tréninkové druhy a BOJOVAL O VÍTĚZSTVÍ.
8, ANGE GUARDIAN (GER) – 6:1
(Jedenáctiletý hnědák, valach, Žokej Jiří Kousek, Trenér Josef Váňa starší, Majitel Stáj Anděl strážný)
Lysinatý veterán patří mezi stálice na českých drahách, když se na nich objevuje pravidelně od roku 2010, kdy jako dvouletý vyhrál hned svůj dostihový křest pro trenéra Filipa Neuberga. Další vítězství ovšem přidal až o dva roky později, kdy už jakožto svěřenec Antonína Ministra velmi lehce vyhrál steeplechase na mosteckém hipodromu, kde se mu také v následujících letech dařilo. Během sezóny 2014 tam triumfoval dokonce 3x, přičemž už tehdy startoval za centrálu Josefa Váni staršího. V roce 2015 poprvé vyhrál cross ve Světlé hoře a umístil se na závodišti v Meranu, Mostu, Slušovicích a Pardubicích, kde získal třetí místo v Křišťálovém poháru. Následně pak kdysi velice svéhlavý hnědák konečně ukázal, jak velká třída v něm dříme, neboť v roce 2016 vyhrál jak Prvomájovou steeplechase, tak i Memoriál Evy Palyzové, na jedničku zvládl premiéru v kvalifikačním dostihu, když nestačil pouze na Charme Looka, jenž byl také jediným, kdo jej za sebou nechal v samotné Velké pardubické. Rok 2017 už pro něj tak úspěšný nebyl, neboť se do cíle podíval jen dvakrát, a to díky sedmému místu v III. kvalifikaci a solidnímu pátému místu ve Velké pardubické, do níž byl směřován i vloni. V květnové kvalifikaci ještě odešel poražen na druhém místě, II. i IV. kvalifikaci ovšem v pohodě vyhrál, nicméně ve Velké pardubické se stejně jako rok předtím projevilo, že pro Ange Guardiana je ten kilometr navíc přeci jen moc, a hnědák v závěru skončil šestý. Letos si ale valach vedl výborně, neboť po úspěších v Úvodní cross country Koroka a II. kvalifikaci lehce o 5 délek triumfoval také v III. kvalifikaci, díky čemuž je v probíhající sezóně neporažen.
Ačkoliv se dá počítat s tím, že Ange Guardian do dostihu odskočí s relativně nízkým kurzem, jeho předchozí účasti napovídají, že 6900 metrů je pro něj prostě příliš dlouhých a nejspíše se i tentokrát bude muset spokojit s PÁTÝM, ŠESTÝM MÍSTEM.
9, SZTORM (POL) – 17:1
(Desetiletý hnědák, valach, Žokej Marek Stromský, Trenér Grzegorz Wroblewski, Majitel Nýznerov)
Polský odchovanec strávil první část kariéry ve své domovině, pro rok 2013 už se ale nacházel na území České republiky, kde se dvakrát podíval do cíle čtyřkových crossů. Následující sezóny se pak Sztorm pravidelně vracel do Polska, kde nejprve ovládl dvě steeplechase, poté vyhrál Velkou slušovickou steeplechase, rok 2016 začal druhým místem v Prvomájové steeplechase, načež opět sbíral umístění v Polsku. Během sezóny 2017 bral i druhou příčku v italské Gr.1 Grand Steeple Chase D’Europa, v níž za sebou nechal také Mazhilise. Vloni pak doslova zářil ve Wroclawi, neboť na tamní dráze startoval třikrát a ve všech třech případech zvítězil, tedy v Nagrodě Tiumena, 5500 metrů dlouhém Crystal Cupu i Velké wroclawské. Původně se měl zúčastnit také Velké pardubické, ze zdravotních důvodů ji ale nakonec vynechal, což ovšem nemusí být vůbec na škodu, neboť díky tomu získal čas na posbírání zkušeností na pardubické dráze. Nejprve obsadil čtvrté místo v dostihu III. kategorie, načež ukázal, že si s kurzem poradí, když II. kvalifikaci absolvoval velmi aktivně a v závěru nestačil pouze na Ange Guardiana. Proběhnout před samotnou Velkou se měl ve Velké wroclawské, kde nešel špatně, v poslední fázi jej ovšem žokej zadržel.
Poslední Sztormův výkon byl trochu rozpačitý, nicméně výkon v kvalifikaci jej pasoval do role koně, který určitě má ve Velké pardubické co říci. Okolo ČTVRTÉHO místa jej čekat můžeme.
10, ZARIF (IRE) – 35:1
(Dvanáctiletý ryzák, valach, Žokej Thomas Boyer, Trenér Josef Váňa starší, Majitel Köi Dent)
Jeden z dvojice nejstarších koní v poli se na českých drahách pohybuje od svých tří let, první životní triumf nicméně získal až po přechodu na skoky, tedy jako čtyřletý nad proutím v Kolesách. Brzy se začal věnovat crossům, sbíral zkušenosti, přičemž o svém talentu přesvědčil už v roce 2012, kdy doběhl na druhé příčce v Ceně Vltavy. V následující sezóně vyhrál Úvodní cross country Koroka, dvojkový cross a kvalifikoval se do Velké pardubické, nakonec ale zamířil znovu do Ceny Vltavy, kde tentokrát nestačil na více než šesté místo. Těmi také začal rok 2014, v červnové a zářijové kvalifikaci si zlepšil chuť druhými místy, načež svou premiéru ve Velké pardubické proměnil v šesté místo. Výborně si vedl během sezóny 2015, neboť nejprve ovládl dvojkový cross, poté uspěl i v II. kvalifikaci a na závěr sezóny pak vybojoval druhé místo ve Velké pardubické. O rok později ve vrcholu sezóny skončil třetí, vyhrál po boji I. kvalifikaci v roce 2017, načež v srpnové kvalifikaci i samotné Velké pardubické obsadil čtvrtou pozici. Stejným místem zahájil loňskou sezónu v II. kvalifikaci, načež pod vysokou váhou vyhrál Cenu Peruána na 5200 metrů, aby svůj pátý start ve Velké pardubické proměnil ve čtvrtou příčku. Letos má za sebou Zarif čtvrté místo v II. kvalifikaci a šesté místo z Ceny Peruána.
Stáj Köi Dent má momentálně v majetku dva koně, přičemž oba dva se letos zúčastní Velké pardubické. Ani jeden z nich nebude favoritem, oba ale mají na startu své místo. Zarif je velezkušeným koněm, vždyť jej čeká už šestý pokus ve vrcholu překážkové sezóny, nicméně věk se zastavit nedá a obávám se, že rezavý veterán je už za zenitem. ŠESTÉ místo by ale zvládnout mohl.
11, VANDUAL (SVK) – 85:1
(Jedenáctiletý ryzák, hřebec, Žokej Lukáš Matuský, Trenér Marián Štangel, Majitel VADUAL)
Jeden z dvojice slovenských účastníků uměl už na rovině, neboť jako tříletý dokázal mimo jiné vyhrát i St Leger na dráze v Bratislavě. Na rovině zůstal i v roce 2012, pro sezónu 2013 se však přestěhoval k Haně Kabelkové, pro kterou ovládl hned první životní start nad překážkami, a sice pardubický cross. Do konce roku se ještě dvakrát umístil, načež přidal další triumf a třetí příčku v Poplerově memoriálu. Docela se mu dařilo také v roce 2015, kdy si připsal vítězství v crossu II. kategorie a shodně třetí místa obsadil v Ceně Peruána a Ceně Labe. Slovenského odchovance poté ovšem postihly zdravotní problémy, a tak si v roce 2016 doběhl pouze pro čtvrté místo v I. kvalifikaci, aby se na dráhu vrátil až vloni na jaře. Zřejmě nejlepší výkon vloni předvedl v crossu II. kategorie na 5200 metrů, kde finišoval na druhé příčce za Strettonem, přičemž za sebou nechal i Mahonyho. V kvalifikacích posbíral šesté a osmé místo, které mu patřilo také při premiéře ve Velké pardubické. Letos zahájil sezónu pátým místem v menším crossu, načež se přesunul k Mariánu Štangeleovi a již pod jeho jménem proběhl jako třetí cílem II. kvalifikace, když mu utekla dvojice Ange Guardian – Sztorm, porazil ovšem Zarifa či Mahonyho.
Rozhodně šancovější ze slovenského dua by měl kurz v pohodě přejít, nicméně stejně jako vloni Velkou pardubickou spíše DOKONČÍ, než aby bojoval o přední příčky.
12, TEMPLÁŘ - 200:1
(Dvanáctiletý hnědák, valach, Žokej Jan Odložil, Trenér Antonín Novák, Majitel www.trdelnik.com-Luka)
Druhý z dvanáctiletých veteránů na startu se jakožto polokrevník zapojil do dostihového provozu až jako čtyřletý, přičemž první životní úspěch si připsal v pěti letech, kdy vyhrál steeplechase na brněnské dráze. Tamtéž triumfoval také o rok později, navíc se pravidelně umisťoval a sbíral zkušenosti a sezónu 2013 zakončil pátým místem v Ceně Vltavy. V roce 2014 si už vyzkoušel i kvalifikaci, při mítinku Velké pardubické ale zamířil do Ceny Labe, v níž finišoval na čtvrté příčce. Stejné místo bral také v I. kvalifikaci roku 2015, aby na podzim poprvé absolvoval Velkou pardubickou, kde doběhl osmý. Následující sezónu sice získal největší vítězství kariéry v podobě vybojovaného prvenství v II. kvalifikaci, samotná Velká pardubická pro něj ale znamenala sedmé místo. V dalších letech posbíral několik pátých míst, Velkou pardubickou 2017 ani 2018 ale nedokončil. Letos pak začal třetím místem v crossu II. kategorie, do Velké pardubické se kvalifikoval posledním místem v srpnu.
V rámci Velké pardubické nikdy k favoritům nepatřil, a jak už v minulosti naznačil, 6900 metrů je na něj přeci jen moc. Navíc nemládne, a tak dostih maximálně DOKONČÍ.
13, RATHLIN ROSE (IRE) – 35:1
(Jedenáctiletý hnědák, valach, Žokej James Best, Trenér David Pipe, Majitel Fergus Wilson)
Nakonec pouze jeden účastník dorazí z britských ostrovů, nutně ale nemusí jít o toho slabšího. Rathlin Rose posbíral několik vítězství už v roce 2015 nad proutěnými překážkami, načež v suverénní triumf proměnil také debut ve steeplechase. V roce 2016 se na dráze vůbec neobjevil, během následujícího roku ovšem ukázal jistou náklonnost k závodišti Sandown, kde se prosadil dvakrát za sebou a triumfoval tam i v rámci sezóny 2017/2018. Letos pak přidal vítězství na závodišti v Ascotu, kde se zúčastnil steeplechase na takřka 4800 metrů a mezi veterány se prosadil jistě o délku a ¾ právě před Van Gogh du Granit, jenž také do Pardubic mířil, leč pro zranění ukončil kariéru. Rathlin Rose zkoušel štěstí také na dráze v Aintree, přes tamní překážky se ale nikdy do cíle nedostal.
Ačkoliv nejde o špatného koně, přeci jen v případě britského hosta vyvstává vcelku dost otázek. Není to crossař, neboť v Británii chodí jen steeplechase, a s pardubickými překážkami jednoduše může mít obtíže. Nezná oranici, 6900 metrů nikdy nešel, navíc od dubna se na dráze neukázal. James Best sice už Velkou pardubickou absolvoval, nicméně ani to možná nebude Rathlin Roseovi nic platné. Pokud mu Pardubice sednou, mohl by v cíli brát PÁTÉ místo, v opačném případě ale bude rád, když se DOSTANE DO CÍLE.
14, BEAU ROCHELAIS (FR) – 25:1
(Osmiletý hnědák, valach, Žokej Alexandre Orain, Trenér MVDr. Čestmír Olehla, Majitel DS Pegas)
Nový nákup stáje Pegas strávil svou kariéru u Patrice Quintona, u něhož debutoval ve třech letech. První triumf slavil v roce 2015 nad francouzskými haies, nad nimiž na podzim 2016 skončil druhý na dráze v Auteuil. Do konce roku si ještě připsal vítězství v Pau ve steeplechase na 4600 metrů. Během sezóny 2017 pak posbíral nějaká umístění a zkoušel to i na Listed scéně, kde mu ale nevedlo. Vloni běhal jak steeplechase, tak crossy, a ačkoliv se pravidelně umisťoval, jednalo se o provinční závodiště, na něž se vypravoval také letos. Od července do září absolvoval kvartet dostihů, přičemž se 3x umístil ve steeplechase a posledně obsadil druhé místo v crossu na 5200 metrů.
Vzhledem k tomu, že Beau Rochelais nemá za sebou ani jeden start v Pardubicích, do cíle klání okolo 6900 metrů se nedostal a běhal na menších závodištích, tak se dosti těžko mezi české koně zařazuje, nicméně na špičku by spíše mít neměl. Vyložený outsider to není, ale spíše jen DOKONČÍ.
15, DELIGHT MY FIRE (FR) – 75:1
(Devítiletá hnědka, klisna, Žokej Sertash Ferhanov, Trenér Radim Bodlák, Majitel DS Pod Buchlovem)
Jediná klisna na startu zkoušela udělat kariéru už na rovině, našla se ovšem až nad překážkami, nad nimiž slavila první vítězství jako čtyřletá, přičemž už na sklonku roku 2014 získala premiérový úspěch na poli nejvyšší kategorie. Během sezóny 2015 pak kralovala polské dráze ve Wroclawi, kde ovládla Trial na Velkou wroclawskou, Nagrodu Tiumena i samotnou Velkou wroclawskou, aby na podzim ještě stihla druhé místo v Ceně Laty Brandisové, čímž ukázala velký talent i pro pardubické crossy. V roce 2016 přidala další vítězství ve Wroclawi, druhá místa v Crystal Cupu i Velké wroclawské, a především dokázala vybojovat vítězství v Ceně Labe a lehce se prosadila ve Velké slušovické steeplechase. Dobře šla také při svém výletu do Cheltenhamu, do cíle se bohužel ale nepodívala. V rámci sezóny 2017 se umístila v Itálii a Polsku, kde podruhé triumfovala v 5000 metrů dlouhé Velké wroclawské, načež na bahně po heroickém výkonu doběhla třetí ve Velké pardubické. Vloni obsadila čtvrté místo v milánské Gr.1, k tomu ale přidala i několik doběhů mimo dotované pozice. Po čtvrté příčce ve IV. kvalifikaci samotnou Velkou pardubickou nedokončila. Letos začala druhým místem v Prvomájové steeplechase za Power Zarem, stejné umístění brala také v polském Crystal Cupu, kde na úspěšnějšího Sztorma ztrácela 10 délek. Pokračovala poté sedmým místem v II. kvalifikaci a poslední příčkou ve Velké wroclawské.
Nic netrvá věčně a v případě Delight My Fire se zdá, že svá nejlepší léta už má za sebou. V devíti letech se zdá být za zenitem, a přestože bych se ráda mýlila, na více než DOKONČENÍ dostihu letos kobylka stačit už asi nebude.
16, TIEP DE L’EST (FR) – 300:1
(Sedmiletý hnědák, valach, Žokej Martin Cagáň, Trenér Ján Cagáň, Majitel Lokotrans Slovakia)
Bývalý svěřenec Emmanuela Clayeuxe má z Francie na kontě dvě vítězství. K tomu prvnímu přišel v roce 2015 na závodišti v Avignonu, druhé získal ve steeplechase na 3400 metrů v roce 2017, a to na závodišti v Nancy. Vloni si vyzkoušel i delší klání, když v tom na 5200 metrů obsadil poslední místo. Pro letošní sezónu se chystá na Slovensku, kde začal třetí příčkou v Jarní ceně Petržalky, načež dvakrát vycestoval do Pardubic. V úvodní cross country byl předposlední, v II. kvalifikaci beznadějně poslední.
Kvalifikaci sice splnil, to je ale tak jediné pozitivní, co se o tomto účastníkovi dá říci. DOKONČIT by mohl.
17, BRIDGEUR (FR) – 50:1
(Osmiletý ryzák, valach, Žokej Jaroslav Myška, Trenérka Štěpánka Myšková, Majitel VaZi)
Také tento rezavý tempař se v minulosti nacházel u trenéra Emmanuela Clayeuxe, v jehož péči ovšem žádný triumf nezískal, přičemž na vítězství Bridgeur čeká dodnes. Do Česka se přestěhoval pro sezónu 2016, kdy obsadil například čtvrté místo v Ceně Jana Kašpara a druhou příčku v Kolesách. V roce 2017 pak posbíral další umístění, především ale druhé místo ve IV. kvalifikaci za Power Zarem, načež se poprvé zúčastnil Velké pardubické, v níž skončil sedmý. Vloni pak začal pátou pozicí v II. kvalifikaci, skončil šestý ve Vichy a sedmý ve IV. kvalifikaci, přičemž stejné místo znovu obsadil ve vrcholu sezóny. Letos se ještě během zimních měsíců dvakrát vypravil do francouzského Fontainebleau, kde si v crossech na 4600 metrů nejprve doběhl pro pátou, a následně pro šestou příčku. Poté se ukázal až v srpnu, neboť v Pardubicích absolvoval III. kvalifikaci, v níž sice nestačila na Ange Guardiana a No Time To Lose, porazil ale kupříkladu i Strettona.
Stejně jako v předchozích letech se očekávat, že se bude Bridgeur starat o tempo, přičemž i tentokrát by mohl získat POSLEDNÍ DOTACI.
18, TALENT - 8:1
(Osmiletý ryzák, valach, Žokej Leighton Aspell, Trenérka Hana Kabelková, Majitel DS Kabelkovi)
Český odchovanec zahájil svou kariéru na rovině jako dvouletý, prvního vítězství se pak dočkal ve třech letech, kdy triumfoval ve Velké Chuchli. V roce 2015 už ale přešel na překážky, načež v Pardubicích získal dvojici vítězství a trojici umístění včetně třetí příčky v Ceně ČASCH. Během sezóny 2016 pokračoval ve sbírání zkušeností v crossových dostizích a připsal si i prvenství na scéně II. kategorie. Rok 2017 zahájil stříbrnou pozicí v Úvodní cross country Koroka, načež společně s veteránem Armanem triumfoval v Gr.3 crossu na italském závodišti v Meranu. Od června poté ale nestartoval až do konce října, kdy obsadil druhé místo v dostihu II. kategorie. Vloni pro zdravotní problémy vyběhl pouze jednou, a sice se zúčastnil I. kvalifikace, kterou po boji s Ange Guardianem vyhrál. Jednou a zároveň vítězně startoval také letos, když v září po velmi dobrém výkonu zvítězil v zářijové kvalifikaci, kde za sebou nechal Theophila, Mazhilise, Ribelina i Tzigane du Berlaise.
Velmi zajímavý účastník, jehož kariéru brzdí zdravotní problémy. Pokud je ale v pořádku, zpravidla dostojí svému jménu. Žokeje má kvalitního, který bude navíc po loňském ježdění v Pardubicích jistě natěšený svou tristní bilanci vylepšit a ke dvěma triumfům v Grand National přidat také úspěch ve Velké pardubické. Talent ovšem nikdy 6900 metrů nešel, nicméně umístěním do TŘETÍHO místa by nepřekvapil.
19, CHICNAME DE COTTE (FR) – 75.1
(Sedmiletý hnědák, valach, Žokej Jordan Duchene, Trenér Pavel Vítek, Majitel Quartis-Zámecký Vrch)
Relativně nové jméno na našich drahách, jehož nositel v rovné Francii dokázal triumfovat i na závodišti v Auteuil v roce 2015, následně se umístil na scéně Listed a sbíral další umístění ve steeplechase. Vloni pak již startoval za trenéra Patrice Quintona, pro něhož vybojoval těsné vítězství na dráze v Pau na distanci 4600 metrů. Na trati dlouhé 6200 metrů pak obsadil čtvrtou příčku v Listed. Naposled za francouzské barvy startoval letos v únoru, kdy skončil šestý ve Fontainebleau. Po přesunu do Česka zvládl v Pardubicích dva starty, přičemž jak v I., tak i III. kvalifikaci obsadil pátá místa.
Velkou roli Chicname de Cotte v kvalifikacích nehrál, nicméně ukázal, že s překážkami by problém mít nemusel. Žokej jej zná z Francie, nicméně letos to bude ze strany sedmiletého hnědáka spíše jen na DOKONČENÍ, může ale posbírat cenné zkušenosti do budoucna.
20, KROCOLEON (FR) – 120:1
(Devítiletý ryzák, valach, Jezdec Lukáš Sloup, Trenér Pavel Poles, Majitel EŽ Praha, a.s.)
Další z bývalých svěřenců Emmanuela Clayeuxe získal ve Francii dvojicí triumfů, když v roce 2014 uspěl v Chatillon, poté přidal několik umístění a v roce 2015 zvítězil v 4500 metrů dlouhé steeplechase na dráze Montlucon-Neris. S několika dalšími dotovanými doběhy na kontě přicestoval do Česka, kde začal sezónu 2016 pátou příčkou v jedničkové steeplechase, načež skončil třetí v pardubickém Zlatém poháru. Crossový debut si odbyl v Memoriálu Evy Palyzové, v němž nestačil jen na Ange Guardiana, a na podzim ještě přidal vzdálené třetí místo v Ceně Vltavy. Kvalifikaci pro Velkou pardubickou splnil už na jaře 2017 sedmým místem, následně ale získal své premiérové vítězství v českých barvách, a to úspěchem ve steeplechase na dráze ve Wroclawi. Umístění si připsal i v Meranu. Vloni pak startoval třikrát, v jedničkových steeplechase bral dvě umístění a druhé místo mu patřilo v Memoriálu Evy Palyzové. Poté byl k vidění až letos, nicméně doběh za peníze se mu povedl až v srpnu, kdy skončil na dobré druhé příčce v Ceně Peruána. Po šestém místu v zářijové kvalifikaci jej tak nyní čeká debut ve Velké pardubické.
Druhé místo v Ceně Peruána sice bylo z jeho strany povedené, v kvalifikaci ale nikterak nezazářil, což se od něj nečeká ani v neděli. Mohl by DOKONČIT.
21, MAHONY - 30:1
(Sedmiletý hnědák, valach, Žokej Niklas Lovén, Trenér Stanislav Popelka, Majitel Quartis-Zámecký Vrch)
Mohutný český odchovanec se poprvé na dráze ukázal ve třech letech, kdy v dlouhých rovinových kláních nižší kategorie posbíral trojici umístění. V roce 2016 vyběhl jen dvakrát, z čehož byl úspěšnější při svém překážkovém debutu, v němž finišoval na páté pozici. V péči Radka Žaluda během sezóny 2017 zvládl šest startů, z nichž vytěžil dvě umístění v menších dostizích, nicméně solidní talent ukázal na podzim, neboť obsadil blízké druhé místo za Playerem v Ceně Jana Kašpara. Vloni se už nacházel v tréninku Stanislava Popelky, jenž jej posílal výhradně do pardubických crossů, v nichž hnědák nejen sbíral zkušenosti, ale také cenná umístění. Z dostihů III. kategorie se propracoval do dvojkových klání, aby si na závěr sezóny připsal vůbec první vítězství, a sice v 5200 metrů dlouhé Ceně Labe, kde porazil francouzského hosta Unbrin de l’Isle i Playera. Letos pak začal současným druhým místem s tréninkovým kolegou Strettonem v Úvodní cross country Koroka, načež byl v II. kvalifikaci pátý a v III. šestý.
Poslední Mahonyho výsledky zůstaly možná trochu za očekáváním, trenér Popelka má ale tradičně koně nachystané na mítink při Velké pardubické a je vcelku jisté, že Mahonyho forma bude v neděli gradovat. Překážky zvládne, u distance je pochopitelně otazník, nicméně odepsat se tento urostlý valach nedá. Mohl by PŘEKVAPIT.
TIP: Tzigane du Berlais – Mazhilis – Talent
Pro překvapení: Rathlin Rose
Zatím nebyl přidán žádný komentář.