Z historie Stříbrné trofeje
25 Historie Stříbrné trofeje, klasické steeplechase na 4400 metrů (šest ročníků se konalo na distancích 4100 až 4300 metrů) se začala psát v roce 1994 a prvním vítězem se stal Barbakan v sedle s Dušanem Andrésem připravovaný Františkem Holčákem pro stáj Zbrojovka Vsetín. Barbakan dva roky před triumfem ve Stříbrné trofeji vyhrál poslední ročník Československého derby. Tradice Stříbrné trofeje je od roku 1994 nepřerušena, a tak budeme v sobotu budeme svědky již 25. ročníku. V současné době mají oba dostihy červnový Zlatý pohár i podzimní Stříbrná trofej stejnou distanci 4400 metrů.
10 Stříbrná trofej je doménou pětiletých koní, z 24 konaných ročníků vyhráli deset. Až do roku 1999 se prosazovali jen pětiletí koně, ale poslední jejich triumf již je šest let starý a postaral se o něj reprezentant DS Pegas Gejzir s Thomasem Boyerem v sedle. Šest ročníků vyhráli šestiletí, čtyřikrát se prosadili sedmiletí. Nejmladšími vítězi jsou čtyřletí Szeryf a Duce, kteří triumfovali v letech 2002 a 2003. Naopak nejstaršími vítězi jsou osmiletí Royal Mougins a Khalshani, vítězící v letech 2010, respektive 2015. Letos se představí koně ve věku od pěti do devíti let. Pokud by vyhrál Dangerous Gleam nebo Sixtyseven, stanou se nejstaršími vítězi dostihu.
4 Rekordmanem Stříbrné trofeje je Royal Mougins, který ji vyhrál čtyřikrát za sebou v letech 2007 až 2010. Je zajímavé, že se v jeho sedle prosadili čtyři různí jezdci, Jaroslav Myška, Paul Andrew Johnson, Jiří Kousek a Marek Stromský. Dvě vítězství mají na svém kontě Eklerer (1998 a 2000), Diatelot (1999 a 2001) a Duce (2003 a 2005). Celkem Stříbrnou trofej dokázalo vyhrát osmnáct koní.
6 Jezdeckým rekordmanem Stříbrné trofeje je Dušan Andrés, který tento dostih vyhrál šestkrát. Již jsme se zmiňovali, že vyhrál první ročník v roce 1994 s Barbakanem a poslední triumf přidal v roce 2015 s Khalshanim. Andrés už svou bilanci nevylepší, neboť ukončil jezdeckou kariéru. Tři vítězství zaznamenal Jiří Kameníček a dvě Marek Stromský společně s Jaroslavem Myškou. Celkem se ve Stříbrné trofeji prosadilo patnáct jezdců a mezi nimi i dva cizinci James Crowley a Paul Andrew Johnson.
7 Pořadí trenérů vládne František Holčák se sedmi úspěchy, neboť je podepsán pod triumfy Barbakana, Scatera, Kreatora a čtyřmi Royal Mouginse. Druhé místo patří společně Čestmíru Olehlovi a Radku Holčákovi se čtyřmi triumfy a svěřenec Josefa Váni se prosadil třikrát. Celkem vítěze Stříbrné trofeje připravilo deset trenérů a najdeme mezi nimi i dvě ženy, Pavlínu Baštovou (George de Hareb) a Štěpánku Myškovou (Anaking).
7,4 Někdo může být překvapen, že se na start Stříbrné trofeje postaví tentokrát pouze pět koní, ale od roku 1994 je průměrná účast v dostihu sedm až osm koní. Pět koní uvidíme na startu již počtvrté. Poprvé se tak stalo v inauguračním roce 1994, dále v letech 2002 a 2015. Naopak maximální účast, jedenáct koní jsme viděli v roce 2011.
5:38,32 Loňský ročník konaný v červenci přinesl nový rekordní čas dostihu. Sundara vyhrál v čase o více než jednu a půl vteřiny lepším, než byl rekord Duceho z roku 2003. Na distanci 4400 metrů se Stříbrná trofej běhá pravidelně od roku 2001. V prvních sedmi ročnících se distance pohybovala od 4100 do 4400 metrů. Třetí místo v historických tabulkách patří Gejzirovi, vítězovi z roku 2012, ten zaostal na Ducem o devět setin vteřiny. Naopak nejpomalejší ročníky byly v letech 2002 a 2016, kdy se prosadili koně v čase nad šest minut.
Z historie dostihů přes proutěné překážky
26 Zlatá spona tříletých, nejlépe dotovaný tuzemský dostih pro začínající překážkáře přes proutěné překážky napíše v sobotu 26. kapitolu. Při první edici v roce 1993 se prosadil Barrow v sedle s Josefem Kovandou připravovaný Františkem Horákem.
24 V roce 1993 byla napsána i první kapitola Křišťálového poháru, proutěných překážek pro čtyřleté a starší koně. První ročník vyhrál Fliederstrauch s jezdcem Svobodou. V letech 1994 a 1995 byla tradice Křišťálového poháru přerušena, a tak v sobotu uvidíme „teprve“ 24. ročník. Od roku 2017 došlo ke zkrácení distance na 3400 metrů, aby distance klasické steeplechase a proutěných překážek nebyla velmi podobná.
1 Jediným koněm, který vyhrál oba dostihy přes proutěné překážky rok po sobě, byl Kolorado připravovaný Čestmírem Olehlou pro stáj Wrbna Racing. Mezi tříletými se prosadil Kolorado v roce 2003 v sedle s Dušanem Andrésem a o rok později ho dovedl k triumfu Peter Gehm.
0 Zatím žádný z vítězů Zlaté spony tříletých nevyhrál Velkou pardubickou. Nejblíže tomu byl Nikas v loňském roce, kdy byl diskvalifikován po vítězství pro pozitivní dopingový nález. V letošním roce se na start Velké pardubické postaví tři vítězové Zlaté spony tříletých, a to již zmiňovaný Nikas (2008), Pareto (2010) a Hegnus (2011). Zlatou sponu je třeba sledovat s velkou pečlivostí, neboť mezi vítězi najdeme velmi zajímavá jména jako Masini, výše zmiňovaný Kolorado, Bremen Plan nebo účastníci letošní Velké pardubické.
3 Rekordmanem mezi jezdci ve Zlaté sponě tříletých jsou Dušan Andrés s Josef Váňa mladší, kteří tento dostih vyhráli třikrát (Andrés: 1997 – Lucydara, 1998 – Sarmata a 2003 Kolorado, Váňa: 2013 – Big Mago, 2015 – Kifaaya a 2016 – Koenigin Mum). Dvě vítězství v dostihu mají na kontě Pavel Kašný, Radek Havelka a Marek Stromský. Celkem se zatím ve Zlaté sponě prosadilo 18 jezdců. Mezi trenéry mají nejlepší bilanci Čestmír Olehla a František Holčák, kteří připravili pět vítězů. Jen o jednu čárku za nimi je Radek Holčák. Celkem vítěze Zlaté spony tříletých dokázalo připravit čtrnáct trenérů, mezi nimi jsou i dvě ženy Světlana Mazáčová (1999 – Kinley’s) a Pavla Váňová (2016 – Koenigin Mum).
2 Vítězství v proutěnkářském Křišťálovém poháru již mohlo oslavit osmnáct jezdců, ale nikdo zatím nevyhrál třikrát. Dvě výhry jsou na kontě Jiřího Kameníčka, Marka Stromského, Jaroslava Brečky, Josefa Váni mladšího a Jiřího Kouska. Zbylá čtrnáctka má na kontě jedno vítězství. Mezi trenéry se může pochlubit nejlepší bilancí Radek Holčák, který připravil čtyři vítěze, třikrát se radovali Čestmír Olehla, Grzegorz Wroblewski a Josef Váňa. Celkem vítěze Křišťálového poháru připravilo dvanáct trenérů, a kromě Wroblewského mezi nimi najdeme ještě dva cizince Vladimira Prachova (1997 – Haik) a Charlese Manna (2002 – Merchant’s Friend).
4 + 6 Ptáte se, kolik jezdců a trenérů dokázalo vyhrát oba sledované vrcholy? Jezdců je pět, Dušan Andrés (4 vítězství obou dostizích), Marek Stromský (4), Josef Váňa mladší (5), Jiří Kousek (3) a Jan Faltejsek (2). Mezi trenéry jsou u obou dostihů zapsáni František Holčák (7 vítězství celkem), Radek Holčák (8), Čestmír Olehla (8), Josef Váňa (4), Grzegorz Wroblewski (4) a Stanislav Popelka (2). Svěřenci uvedeného půltuctu vyhráli téměř tři čtvrtiny uskutečněných ročníků.
9 Nejvíc se v Křišťálovém poháru zatím nedařilo nejmladším účastníkům, čtyřletým, kteří se prosadili v devíti ročnících. Pět triumfů mají na kontě pěti a sedmiletí. Třikrát vyhrál kůň ve věku šesti let, nejstarším vítězem byl osmiletý Fliederstrauch, který se prosadil v prvním ročníku v roce 1993.
Jak to bylo v minulosti?
Před 20 lety… V roce 1998 se dostih pro tříleté konal už v sobotu, na závěr rovinového programu. Na startu bylo 11 koní a vítězem dostihu se stal tmavý hnědák Sarmata, kterého pro stáj IPS Praha připravoval František Holčák a v sedle byl Dušan Andrés. Na druhém místě proběhla Likie a třetí Geňa. Na čtvrtém místě proběhl okolo cílového mezníku bělouš Kedon, který se o několik let později postavil několikrát na start Velké pardubické. Dotace tříletých proutěnek byla 150 tisíc korun, tedy stejná jako v letošním roce. V neděli byl nejprve odběhnut Křišťálový pohár pod patronátem Komerční banky. Mezi třinácti účastníky měl nejvíce sil 4letý tmavý hnědák Diatelot, kterého pro Stáj Wrbna připravoval Čestmír Olehla a v sedle byl Jiří Kameníček. Druhou příčku o tři délky za vítězem obsadila Sankt Moritz a trojici nejlepších doplnil Sexman. Na startu klasické steeplechase bylo šest koní a zadrženě o propastných 13 délek vyhrál pětiletý ryzák Eklerer z tréninku Radka Holčáka a v sedlem s Františkem Vávrou. Na druhém místě finišoval Thoro a třetí Carnal. Klasika byla odběhnuta jako Cena Paramo a celková dotace byla půl miliónu korun.
Před 10 lety… V roce 2008 se Velká pardubická konala v neděli 12. října a jako první bod programu byla Zlatá spona tříletých pod patronátem společnosti Chládek a Tintěra Pardubice. Celková dotace dostihu byla 120 tisíc korun a na startu bylo 14 koní. Stejně jako nyní připravoval Nikase pro stáj Castor Luboš Urbánek. Nikas vyhrál o dvě délky před Chenonceau a Kasimem. Evidentně se jednalo velmi tvrdý ročník, když Nikase i Kasima uvidíme letos na startu Velké pardubické. Křišťálový pohár se konal jako Memoriál komtesy Laty Brandisové, na startu bylo deset koní a suverénně o 11 délek vyhrál čtyřletý hnědák Color Man, svěřenec Čestmíra Olehly v sedle s Janem Faltejskem. Druhý proběhl Schadow a třetí Maracant. Celková dotace dostihu pro starší proutěnkáře byla 200 tisíc korun. Klasická steeplechase měla tři názvy, Stříbrná trofej, Cena Paramo a také Memoriál R. Davise. Celková dotace byla půl miliónu korun a na startu bylo osm koní. Lehce o více než tři délky vyhrál Royal Mougins (druhé ze čtyř vítězství v dostihu), kterého vedl Paul Andrew Johnson. Na druhém místě doběhl Jaady a třetí Amber Hill.
Dostihy v Pardubicích ve zkratce
První dostihový den: 7. října 1856 (první dostihy se konaly na jiném místě v Pardubicích již 14. října 1842)
Celkem dostihů od roku 1945: 3204 (304 rovinových a 2900 překážkových)
Letošní sezóna od roku 1945: 73. v pořadí (neběhalo se pouze v roce 1945)
Nejlepší jezdci na překážkách od roku 2001: Josef Bartoš 133 vítězství, Jaroslav Myška 128, Jan Faltejsek 112, Dušan Andrés 83, Marek Stromský 61, Marcel Novák 56.
Nejlepší jezdci na překážkách v sezóně 2018: Josef Bartoš, Marek Stromský a Sertaš Ferhanov 5 vítězství, Jaroslav Myška, Jan Kratochvíl, Jiří Kousek a Marcel Novák 4.
Nejlepší trenéři v překážkových dostizích od roku 2001: Josef Váňa 174 vítězství, Čestmír Olehla 128, Radek Holčák 111, Stanislav Popelka 65, František Holčák 63, Grzegorz Wroblewski 44.
Nejlepší trenér na překážkách v sezóně 2018: Josef Váňa 7 vítězství, Helena Vocásková 5, Štěpánka Myšková, Stanislav Popelka a Čestmír Olehla 4, František Holčák, Pavel Poles a Lenka Kvapilová 3.
Předpověď počasí na sobotu 13. a neděli 14. října: oba dny má být slunečno a jasno 22 stupňů
Start 1. dostihu: v sobotu ve 12:00 hodin (celkem 7 dostihů, 6 překážkových a 1 rovinových), v neděli 11:30 hodin (8 překážkových dostihů)
Možnost sázek: Tipsport (v předprodeji i v den dostihů) a Betino (na závodišti)
Možnost sledovat: v sobotu přímý přenos na ČT Sport od 13:00 hodin a v neděli přímý přenos od 11:00 hodin na ČT Sport a od 14:45 hodin na ČT 1
Zajímavosti: vstupné na sobotní dostihy činí 100 korun, zlevněné je za polovinu, děti do 140 centimetrů výšky mají vstup zdarma. V neděli je vstup k stání za 220 korun, zlevněné stojí 100 Kč. Víkendové vstupné na stání stojí 250 Kč, ale neposkytuje se na něj „železniční“ sleva (viz níže), ta je poskytována pouze na jednodenní vstupenky! Vstupenky lze také zakoupit online na webu závodiště nebo přes Ticketportal.
Pokud přijedete vlakem a prokážete se jízdenkou do Pardubic, případně do zastávky Pardubice-závodiště zaplatíte za vstup polovinu.
Foto: Z loňských edicí Stříbrné trofeje, Křišťálového poháru a Zlaté spony tříletých.
Exwrgr
10.11.2022, 16:50Iygwfp
9.11.2022, 13:34Gyfdzn
8.11.2022, 10:40Xvarsr
7.11.2022, 18:31Ddujhg
5.11.2022, 20:28Tcflnj
4.11.2022, 03:22Iswzjs
2.11.2022, 12:22Mehjvg
30.10.2022, 02:44Gxlpbb
27.10.2022, 19:32Zdsgev
24.10.2022, 15:55Gqpqss
22.10.2022, 18:59Apcnoe
19.10.2022, 08:05Kzpvwy
18.10.2022, 05:33Trxcle
17.10.2022, 03:23Jiayld
16.10.2022, 01:21Gycljf
13.10.2022, 19:26Rchciy
12.10.2022, 18:59Sirtaa
10.10.2022, 13:55Ufvgve
6.10.2022, 13:05Nylets
2.10.2022, 04:45Yzjlvr
30.9.2022, 16:51Dmvtej
29.9.2022, 09:11Bnzogg
28.9.2022, 03:01Hoasin
26.9.2022, 20:11Nqnpbw
23.9.2022, 12:31Kbfxbg
22.9.2022, 04:42Bfbbmx
17.9.2022, 17:51Kwasxd
15.9.2022, 01:00Zivnqr
13.9.2022, 04:13Iaivzi
10.9.2022, 17:24