12:45 Godolphin Mile (Gr.2, 1600 metrů, písek, 1 000 000)
Dobré šance na úspěch mají Spojené státy už v úvodním dostihu Dubai World Cup Night, do něhož míří čtyřletý hřebec Sharp Azteca (Zaya, 2,75:1). Ten se sice v loňském roce neúčastni klasických dostihů, jeho čas přišel až v zimních měsících, kdy při své premiéře na nejvyšší scéně doběhl na těsném druhém místě v Malibu Stakes na 1400 metrů, na mílové distanci pak zdemoloval Gr.2 konkurenci v polovině února. Na domácí půdě se zase v aktuální sezóně daří o rok staršímu North America (Mullen, 2,75:1), který má na kontě čtyři úspěchy v řadě, když ten poslední získal na scéně Gr.3 rozdílem 7 délek. Čtvrté místo za North Americou tehdy obsadil Heavy Metal (Barzalona, 7:1), následně vítězný v analogicky vypsaném dostihu Burj Nahar.
Zatímco zmíněná trojice dosáhla na úspěchy aktivním pojetím dostihu, japonský KAFUJI TAKE (Fukunaga, 15:1) praktikuje zcela jinou taktiku, kdy až do cílové rovinky setrvává na úplně posledním místě a následně se finišem snaží předstihnout co nejvíce soupeřů. Minule jeho závěr nestačil v Gr.1 February Stakes pouze na dva soupeře, a pokud by se tempaři na špici v Godolphin Mile naháněli již od počátku, mohl by je právě japonský vyslanec v samotném závěru překvapit.
13:15 Dubai Kahayla Classic – sumou 1 000 000 UDS dotovaný dostih pro arabské plnokrevníky
13:50 Dubai Gold Cup (Gr.2, 3200 metrů, tráva, 1 000 000 USD)
Se změnou povrchu stoupají šance evropských zástupců, kterých se v supervytrvaleckém testu sešlo hned několik, přičemž se dá hovořit o absolutní špičce. O obhajobu vítězství se v sobotu pokusí francouzský host Vazirabad (Soumillon, 2,75:1), mající na kontě mimo jiné již dva triumfy v Gr.1 Prix Royal-Oak v Saint-Cloud či druhé místo z Prix du Cadran. V loňském roce svěřenec trenéra Royer-Dupreho v Gold Cupu sezónu začínal, nicméně letos ji zahájil dříve, a to v trialu na tento dostih, tehdy však v roli favorita nevyhrál, neboť se v závěru musel sklonit před finišem klisny BEAUTIFUL ROMANCE (Murphy, 6,5:1). Zcestovalá hnědka stáje Godolphin si vloni dokázala připsat grupový triumf také ve Velké Británii a Austrálii, přičemž dobrý výkon se od ní dá čekat i tentokrát.
O pouhý krk v minulé edici odešel poražen britský Big Orange (Dettori, 7,5:1), favorita naopak porazil Quest For More (Spencer, 9:1) v již zmíněné Prix du Cardan. V Long Distance Cupu slavil vítězství Sheikhzayedroad (Harley, 10:1), doběhnuvší v trialu na Gold Cup na třetí pozici. Zmínku si zaslouží i mezi rovinami a proutkami pendlující Heartbreak City (Moreira, 7,5:1), jenž se blýsknul zejména druhou pozicí v Melbourne Cupu.
14:25 UAE Derby (Gr.2, 1900 metrů, písek, 2 000 000 USD)
Skutečně mezinárodním soubojem se zdá být letošní derby, kde jsou hlavními kandidáty na vítězství zástupci domácího Godolphinu, Japonska, Irska, USA a teoreticky i Jihoafrické republiky. Z trojice reprezentantů modrých barev vypadá bez pochyb nejlépe svěřenec Saeeda bin Suroora THUNDER SNOW (Soumillon, 2,8:1), který strávil dvouletou sezónu v Evropě, kde byl poměrně pilný na starty a na konci října dokonce ovládl Gr.1 v Saint-Cloud, tedy 1400 metrů dlouhé Criterium International. Do UAE 2000 Guineas nastoupil bez přípravného dostihu, přesto vyhrál s naprostým přehledem rozdílem 5 a ¾ délky. V sobotu jej však čekají kvalitnější soupeři, včetně japonského Epicharis (Lemaire, 6:1), jenž si svým úspěchem v Haycinth Stakes na 1600 metrů udržel jednak čistý štít, především si ale zajistil místo na startu Kentucky Derby.
Příznivcům světového turfu by mohlo být povědomé i jméno Lancaster Bomber (Moore, 8,5:1), jehož trenér Aidan O’Brien vloni připravil k druhému místu v Dewhurst Stakes a Breeders‘ Cup Juvenile, navzdory těmto výsledkům ale vzbuzuje více důvěry americký Master Plan (Velazquez, 6,5:1). Ten sice ještě nikdy na grupové scéně neběhal, jeho trenér Todd Pletcher by ale určitě se svým koněm necestoval takovou vzdálenost, kdyby netušil, že čtyřikrát v životě startující hnědák na dobrý výsledek má. Něco by mohl umět i jihoafrický Fawree (Fayd'Herbe, 10:1), a pokud tentokrát bez potíží odskočí, tak to třeba i ukáže.
15:00 Al Quoz Sprint (Gr.1, 1200 metrů, tráva, 1 000 000 USD)
Stejná situace jako vloni se opakuje před startem Al Quoz Sprintu, kdy favorit Ertijaal (Crowley, 2,5:1) má na kontě dvě jistá prvenství na kilometrových tratích a zdá se být tím koněm, kterého musí všichni ostatní v cestě za úspěchem porazit. Vloni jej však zaskočil australský host Buffering, a tak bude zajímavé sledovat, zda letos Ertijaal hattrick završí, nebo nikoliv. Je však nutné poznamenat, že před rokem se tento dostih konal na trati dlouhé 1000 metrů, na niž se favorit v poslední době specializuje, letos jej ale čeká porce o jeden furlong delší, což by mohlo zvýšit šance godolphinského Jungle Cat (Buick, 6:1). Ten při posledním střetnutí Ertijaalovi podlehl, vzápětí ale na distanci 1200 metrů o dvě délky vyhrál před stájovým kolegou Baccaratem O'Donoghue, 21:1). Ke špičce evropských sprinterů patří svěřenec Henryho Candyho LIMATO (Bentley, 3,5:1), který se vloni prosadil v July Cupu a také Prix de la Foret na 1400 metrů, jež by mu možná pasovaly více, přesto se s ním v tomto dostihu musí počítat. Kromě Limata dorazí z Evropy také Washington DC (Moore, 15:1) trenéra O’Briena, v Hong Kongu se pak pravidelně umisťuje Amazing Kids (Moreira, 10:1).
15:35 Dubai Golden Shaheen (Gr.1, 1200 metrů, písek, 2 000 000 USD)
Hned dva někdejší vítězové tohoto dostihu se zde střetnou znovu, přičemž favoritem sice není ale respektovaným soupeřem určitě jedenáctiletý veterán Reynaldothewizard (Mullen, 10:1), jenž Golden Shaheen ovládl v roce 2013. Od té doby se na nejvyšší scéně neprosadil, nicméně třikrát za sebou skóroval v lednovém Listed Dubawi Stakes na 1200 metrů, v němž o půl délky porazil také Muaraaba, tedy loňského vítěze Golden Shaheen. Osmiletý Muarrab (Crowley, 7:1) v probíhající sezóně nevyhrál, někde vepředu by se ale pohybovat měl podobně jako jeho další letošní přemožitel Cool Cowboy (Dobbs, 6:1). Žhavějšími kandidáty na vítězství jsou však jiní, především pak zástupce USA MIND YOUR BISCUITS (Rosario, 4,5:1) z lotu Chada Summerse. Čtyřletý hřebec proměnil ve vítězství už svůj první pokus na grupové scéně, druhé místo získal v Breeders‘ Cup Sprintu za Drefongem, načež svou příslušnost ke sprinterské elitě potvrdil triumfem v Gr.1 Malibu Stakes. Naposled startoval na konci února, kdy o krk podlehl níže zatíženému účastníkovi.
Z USA dorazí i favoritův potenciálně největší soupeř St Joe Bay (Arroyo, 5,5:1), jenž se jeví jakožto progresivní sprinter, svou kvalitu však musí teprve dokázat. Tu už naopak nikomu dokazovat nemusí hongkongský host Not Listenin’tome (Berry, 17:1), konzistentní formou se prezentující šestiletý valach, který ale zpravidla běhá na trávě.
16:30 Dubai Turf (Gr.1, 1800 metrů, tráva, 6 000 000 USD)
Další travnatý dostih v pořadí vypadá na jednoznačně evropskou záležitost, v níž je hlavní hvězdou hnědák RIBCHESTER (Buick, 3,5:1). Hřebec v péči Richarda Faheyho vloni získal bronzovou příčku v britských 2000 Guineas, stejné umístění bral také v Sussex Stakes a své úspěchy na mílových tratích korunoval vítězství v Prix Jacques Le Marios na dráze v Deauville. Poté ještě obsadil blízké druhé místo za Minding v Queen Elizabeth II Stakes. V sobotu jej sice čeká distance o 200 metrů delší, se svou třídou by to ale měl Ribchester zvládnout. Původním favoritem je ovšem někdo jiný, a to francouzský Zarak (Soumillon, 3:1). Syn Zarkavy vloni obsadil druhé místo v Prix du Jockey Club za Almanzorem, přičemž na trati dlouhé 2000 metrů startoval i při letošním debutu, kdy si poradil s místní Gr.3 konkurencí. Vůbec nejde o špatného koně, nicméně na Ribchestera by stačit neměl, a nejspíše i Mutakayyef (Crowley, 5,5:1) bude nad jeho síly. Svěřenci Williama Haggase je sice už šest let, stále ale budí dojem, že ještě neukázal všechno, co umí, a že loňský Gr.2 triumf v Ascotu, následován třetími místy v Juddmonte International a kanadské Gr.1 za Tepin je teprve začátkem. V jeho neprospěch ale hovoří fakt, že naposled vyběhl v polovině září. Povedenou premiéru na dubajské dráze pak má za sebou Decorated Knight (Atzeni, 11:1), jenž se prosadil v Gr.1 Jebel Hattě.
17:05 Dubai Sheema Classic (Gr.1, 2410 metrů, tráva, 6 000 000 USD)
Posledním bodem před samotným vrcholem je rovněž dostih konaný na travnatém povrchu, kde by si triumf mohl po roce zopakovat britský POSTPONED (Atzeni, 2,75:1). Šestiletý hřebec zde vloni zvítězil před japonským Duramente, přičemž na svůj úspěch dokázal v létě navázat triumfy v Coronation Cupu a Juddmonte International, porážku utržil až v Prix de l’Arc de Triomphe, který dokončil na páté pozici. Trenér Roger Varian se s ním letos vydal stejnou cestou, když jej na začátku března poslal do trialu na Sheema Classic, v němž ale favorit prvenství neobhájil, jelikož překvapivě nestačil na Prize Moneyho (de Vries, 10:1). Ten je na startu i tentokrát, nicméně jakožto vážnější soupeři Postponeda jsou vnímání jiní, např. světoběžník v pravém smyslu slova Highland Reel (Moore, 4,33:1) trenéra Aidana O’Briena. Pětiletý hřebec, mající za sebou dostihy v Irsku, Británii, Francii, Austrálii, Hong Kongu i USA, se již jednou představil i v Dubaji, když vloni v Sheema Classic skončil až čtvrtý, a na Postponeda nestačil ani v Juddmonte International. Naopak v Arcu mu porážku vrátil i s úroky, jelikož dokázal finišovat druhý za Found, jež za sebou vzápětí nechal v Breeders‘ Cup Turf. Naposledy vyběhl v prosinci, kdy neobhájil prvenství v Hong Kong Vase a musel se spokojit s druhou pozicí. Navzdory loňskému zklamání se s ním musí počítat.
V sedmihlavém poli najdeme i další kvalitní koně jako třeba Jacka Hobbse (Buick, 4,5:1), někdejšího vítěze Irish Derby, který se po zdravotní pauze dokázal vrátit třetí pozicí v Champion Stakes. Dvě Oaks vloni vyhrála Seventh Heaven (Heffernan, 8:1), mezi špičku japonských vytrvalců pak patří Sounds Of Earth (Lemaire, 15:1).
17:45 Dubai World Cup (Gr.1, 2000 metrů, písek, 10 000 000 USD)
Ať už se na startu vrcholu celé dubajské sezóny schází sebekvalitnější koně, v souvislosti s vítězstvím se v rámci čtrnáctihlavého pole hovoří prakticky jen o bělouši ARROGATE (Smith, 1,3:1), nejlépe hodnoceném hřebci světa. Čtyřletý svěřenec Boba Bafferta vynechal dostihy Trojkoruny a na nejvyšší scénu zamířil až v rámci Travers Stakes, do nichž nastoupil s třemi menšími triumfy na kontě. Poté, co Travers Stakes vyhrál rozdílem 13 a půl délky, se Arrogate postavil na start Breeders‘ Cupu Classic, kde byl považován za největšího soupeře California Chrome, jehož nakonec o půl délky dokázal porazit. Snadným triumfem v lednovém Pegasus World Cupu si pak už jen potvrdil pozici nejlepšího koně světa na písku, a vzhledem k suverenitě jeho minulého výkonu bude cokoliv jiného než vítězství z jeho pohledu překvapením.
Dotované příčky by měli atakovat i další zástupci USA. Třetí příčku zde bude obhajovat tréninkový kolega favorita Hoppertunity (Prat, 15:1), standardně sbírající umístění na nejvyšší scéně. Známým jménem je i ryzák Gun Runner (Geroux, 8,5:1), jenž vloni obsadil třetí místo v Kentucky Derby a právě Hoppertunityho za sebou nechal v listopadovém Clark Handicapu. Ekipu ze Spojených států doplňují v Pegasus World Cupu třetí Neolithic (Velazquez, 26:1) a čtvrtý Keen Ice (Castellano, 34:1).
Za zmínku však stojí také jihoafrický Mubtaahij (Soumillon, 12:1), jenž tady před rokem skončil druhý za California Chrome, a přestože v přípravném startu odešel poražen, doběhem na tabuli opět nepřekvapí. Godolphin má ve hře pouze jediného koně, čtyřletého Move Up (Buick, 34:1), který ale naposled zklamal čtvrtým místem v Al Maktoum Challenge. Ani na japonský úspěch to letos nevypadá, teoreticky na dotovanou příčku by mohl dosáhnout nedávný Gr.1 vítěz Gold Dream (Moreira, 51:1).