1950 V tomto roce se koná první ročník Velké květnové, tehdy ještě nikoliv na distanci 1600 metrů, ale vyhrává tříletý Kortéš, reprezentant Stáje Pluto v sedle s Karlem Havelkou a trénovaný Jaroslavem Hourou. Až do roku 2006 byla Velká květnová prvním soubojem tříletých a starších na mílové distanci. Od roku 2007 už je pouze pro čtyřleté a starší, neboť většina úspěšných tříletých dává raději přednost slovenské Velké jarní s několikanásobně vyšší dotací, proto ani účast nebývá početná. Na mílové distanci se běhá od roku 1981, do té doby se většina ročníků konala na trati o 200 metrů delší.
2 Pouze dvěma koním se podařilo vyhrát Velkou květnovou třikrát, a to Sharpourovi v letech 2009, 2011 a 2012 a Chardonney Tcheque, vítězi posledních tří ročníků. Osmi koním se podařilo zvítězit dvakrát, Lyonovi, Myjavě, Lakmusovi, Vabankovi, Lévi, Gay Devilovi, Hyphenovi a Tribal Instinctovi. V neděli odpoledne bude Chardonney Tcheque bojovat o zápis do historie, může se stát nejúspěšnějším koněm v historii dostihu.
26 Nejvíce vítězů Velké květnové bylo čtyřletých, celkem 26. Druhé místo patří tříletým, kteří se prosadili osmnáctkrát, ale naposled Elevace v roce 1977. Třetí místo patří pětiletým se čtrnácti úspěchy. Prvním vítězem, kterému bylo více než pět, byl v roce 1997 šestiletý Gay Devil. V současné době jsou nejstaršími vítězi, osmiletí Near Dancer (2002) a Sharpour (2012). Osm let je letos Chardonney Tcheque, jeho soupeři budou dva čtyřletí, dva pětiletí a šestiletý Nyani Tomba.
2 V novodobých dějinách od roku 1993 se prosadili pouze dva čeští odchovanci a v letošním roce se situace nezmění, neboť je na startu šest importů. V roce 1994 se prosadila Architektura a o čtyři roky později Santa Luck, od té doby jsou na listině vítězů pouze koně se sufixem.
Ferdinand Minařík st. Rekordman dostihu mezi jezdci neboť má na svém kontě sedm vítězství z „květnové“. Druhé místo patří v historických tabulkách Vlastimilu Smolíkovi se šesti zápisy a třetí Josefu Šachovi s pěti. Na pomyslnou tabuli ještě patří Karel Havelka a Míla Hermansdorferová se čtyřmi triumfy. Celkem na listině vítězů najdeme jména 35 jezdců, čtrnácti z nich se podařilo zvítězit více než jednou. Mezi půltuctem jezdců, kteří se představí v neděli, už triumf oslavili Jiří Chaloupka, Jan Rája a Martina Havelková.
František Vítek Trenérům ve Velké květnové vládne František Vítek, dá se říci specialista na tento dostih, vždyť ho jeho svěřenci vyhráli jedenáctkrát! Tento rekord se nové generaci bude překonávat velmi obtížně. Druhé místo paří Tomáši Šatrovi se sedmi úspěchy a navíc v letošním roce může svou bilanci vylepšit, neboť posílá na start dva koně. První vítězství ve Velké květnové slavil Šatra už v roce 1973 zásluhou Quintala. Třetí místo patří triu Jaroslav Houra, Josef Celler a Josef Krištůfek s pěticí vítězů. Na listině vítězů najdeme celkem 23 jmen vítězných trenérů a šestnáct z nich se může pochlubit více než jedním vítězstvím. Velká květnová je tak dostihem trenérů-specialistů.
1:36,8 Nejrychleji zvládl distanci jedné míle (1600 metrů) v roce 2012 Sharpour reprezentant stáje YOKO, kterého Zdeno Koplík nasedlal pro Petra Foreta. Prvním koněm, který zvládl dostih pod minutu a čtyřicet vteřin byl v roce 1986 Hároš reprezentant stáje JZD Dolní Němčí v sedle s Liborem Kranátem. Za posledních deset let dosáhl vítěz času lepšího než sto vteřin v pěti případech. Od roku 1981 jsme byli svědky času rychlejšího než 1:40,0 v 19 případech.
135 Druhý rok za sebou bude mít Velká květnová celkovou dotaci 135 tisíc korun. V letech 2013 a 2014 se běhalo celkově o 120 tisíc korun, ale ve vzdálenější minulosti to bylo více. Mezi letopočty 1998 a 2002 se běhalo o 360 tisíc korun, následovaly roky s dotací 450 tisíc a půl miliónu. V letech 2005 až 2007 se běhalo o 400 tisíc a následovalo pět ročníků s celkovou dotací 300 tisíc.
Před 40 lety… V roce 1976 se Velká květnová cena konala v neděli 23. května na distanci 1800 metrů. Termín byl dva týdny po Velké jarní ceně, a tak startu byl i klasický vítěz Sudan v sedle Theodorem Pechátem. Po boji o půl délky se prosadil čtyřletý hnědák Lincoln, reprezentující PP Kladruby a v sedle byla Míla Hermansdorferová. Sudan skončil na druhém místě a vítězka Jarní ceny klisen Victoria Regia doběhla třetí už s větším odstupem. Celkem bylo na startu sedm koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 50 tisíc korun při zápisném 1000 korun. Lincoln byl favoritem u totalizátoru, jeho výherní kvóta byla 24 korun za deset vsazených. Sudan byl druhým favoritem, a tak ani malé pořadí nebylo extra honorované. Kdo uhodl, odnášel si 120 za deset vsazených.
Před 30 lety… V roce 1986 se konala Velká květnová už první květnovou sobotu, třetího, pod patronátem deníku Práce a byla vypsána pouze pro čtyřleté a starší. Na startu bylo osm koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 90 tisíc korun. Po boji o půl délky vyhrál pětiletý hnědák Hároš z JZD Dolní Němčí v sedle s Liborem Kranátem. Na druhém místě doběhl Mys s Ferdinandem Minaříkem a trojici nejlepších doplnil Mayo s Josefem Dolejším. Hároš nastupoval do dostihu jako favorit, začal velmi aktivně a v závěru musel hájit svůj náskok před Mysem. Na Hároše se vyplácelo 22 korun za deset vsazených. Mys byl druhým favoritem, a tak malé pořadí bralo 50 korun za deset vsazených. Za zmínku stojí ještě vítězný čas Hároše – 1:38,93, jako první prolomil hranici sta vteřin.
Před 20 lety… Poslední květnová neděle roku 1996 byla termínem konání Velké květnové ceny na dráze ve Velké Chuchli. Na start se postavilo dvanáct koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 200 tisíc korun. Lehké dvou a půl délkové vítězství vybojoval ryzák stáje Večerník-Praha Gay Devil, kterého trenér František Vítek nasedlal pro Libora Šindara. Na druhém místě doběhl svěřenec Ladislava Šilhavého La Manche před Mini Forem a Nickem. Gay Devil vyběhl průměrný čas 1:41,41.
Před 10 lety… 57. ročník Velké květnové ceny pod patronátem Skanska ŽS se odehrál 28. května 2006. O celkovou dotaci 400 tisíc korun bojovalo osm koní, šest čtyřletých, jeden pětiletý a šestiletý. Velmi lehce o šest délek vyhrál čtyřletý ryzák Mastman, kterého pro modrožluté barvy Dr. Charváta připravoval Josef Váňa a v sedle byl Jan Rája. Mastman nastoupil v roli druhého favorita (3:1), nejnižší kurz na vítězství měl Torlus s Jiřím Chaloupkou (2:1), ale ten doběhl až šestý. O druhé místo svedli souboj Hairy’s Son a Del Sole, o krk byl úspěšnější prvně jmenovaný. Dostih se konal na měkké dráze o hodnotě 4,5 a tomu odpovídal i čas Mastmana, 1:44,25.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.