Ale tento materiál není o našich úspěších nebo neúspěších za hranicemi, ale o pojmu, který v posledních letech hýbe Evropou, tzv. premium races. Jsou to dostihy v evropských zemích, na které se sází ve Francii prostřednictvím sázkové kanceláře PMU, ale jsou také v nabídce internetových sázkových kanceláří Le Turf, Ze Turf nebo Geny bet. V době, kdy vznikají tyto řádky, jsou právě v nabídce cvalové dostihy z Kolína nad Rýnem a belgického Ostende. I u nás se občas vede diskuze o tom, zda by zapojení do systému premium races mělo smysl nebo nikoliv. Klusáci o něj usilují a už absolvovali zkušební dostihový den. O ekonomice to tentokrát tolik nebude, o té jsme psali již na jaře. Po třech měsících (od 7. 12. 2015 do 6. 3. 2016) byla drtivá většina pořadatelů v plusu, což znamená, že souhrn příjmů od sázkové kanceláře PMU (3 procenta z obratu ve Francii) převýšil náklady na vyplacené dotace.
V minulosti platilo, že s příchodem jara zájem o dostihy v cizině opadá a sází se pouze na domácí, tj. francouzská klání. V letošním roce je situace poněkud odlišná. V lednu bylo nabízeno 222 dostihů z evropských zemí, v únoru 206 a v březnu 200. V těchto počtech nejsou dostihy z Jižní Afriky, Chile, Argentiny, Uruguaye, Austrálie, Singapuru, spojených arabských emirátů nebo Spojených států amerických, i tyto jsou v zimě pravidelně v nabídce. V dubnu a v květnu opravdu zájem o dění v Evropě ochladl, v nabídce bylo 133, respektive 116 klání. S příchodem léta ovšem zájem opět stoupl, v červnu se dalo sázet na 168 dostihů a v červenci jich bylo v nabídce dokonce 198. V této statistice nejsou započítána jednotlivá klání jako např. Derby v Epsomu, Německé derby, v neděli například mnichovská Grosser Dallmayr-Preis. Statistika zahrnuje pouze dostihy v „dostihových dnech“, tj. není nabízen jeden dostih samostatně, ale alespoň čtyři dostihy, jak je tomu v případě poledních dostihů. Celkem za prvních sedm měsíců letošního roku evidujeme 1243 klání z Evropy a severní Afriky.
Při pohledu do statistiky zjistíme, že celkem bylo v nabídce 190 dostihových dnů, přitom kalendář od 1. ledna do 31. července eviduje 213 dní. 48 dostihových dní bylo tzv. poledních. V první dostih startuje zhruba v 11.30 a krátce po třinácté poslední, čtvrtý. Tyto dostihové dny jsou v nabídce zpravidla ve středu, v pátek a v sobotu. Nadcházející sobotu se bude sázet na dostihy z Drážďan a o týden později z Hoppegartenu. Běžné dostihové dny s šesti až osmi dostihy jsou nabízeny zpravidla v pracovní dny, první dostih se běhá zpravidla okolo páté a poslední okolo osmé až půl deváté. V prvních sedmi měsících letošních roku se do systému premium races zapojilo devět zemí, Belgie, Malta, Maroko, Nizozemí, Německo, Rakousko, Španělsko, Švýcarsko a Velká Británie. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé země podrobněji.
Belgie
V Belgii vlastní PMU společnost Euro tiercé, které bere sázky na tamní dostihy, díky tomu se mají i belgické roviny stoupající tendenci. Za sedm měsíců bylo možné sázet na 71 cvalových dostihů a 130 klusáckých. V roce 2014 bylo v Belgii odběhnuto 178 cvalových dostihů (v roce 2011 127, v roce 2006 není Belgie dokonce uvedena v mezinárodní ročence) a v roce 2015 v Belgii evidovali 1028 klusáckých klání (v roce 2001 vykazovala Belgie 1457 dostihů, ale v roce 2010 již jen 805). Dvě třetiny belgických cvalových dostihů jsou v nabídce PMU a u klusáků je to okolo dvaceti procent.
Malta
V malé ostrovní zemi ve Středozemním moři se běhají pouze klusácké dostihy a v nabídce byl pouze jeden dostihový den se čtyřmi body programu. Se širokou nabídkou dostihů z Malty se nepočítá ani ve zbylých pěti měsících letošního roku.
Maroko
Ze severoafrické země byly zatím vysílány dva cvalové dostihové dny po sedmi kláních. Oba dostihové dny se odehrávaly na dráze v Casablance. V roce 2014 bylo v Maroku odběhnuto 1611 cvalových dostihů.
Nizozemí
Cvalové dostihy v zemi tulipánů chřadnou, už několik let se koná pouze 31 cvalových dostihů, ale klusáci jsou v nabídce poměrně často. Za prvních sedm měsíců bylo možné sázet na 140 klání především na dráze ve Wolveze. V minulém roce se v Nizozemí konalo 756 klusáckých klání, i zde platí, kdeže bývalé časy jsou. V roce 2001 bylo odběhnuto 1422 klusáckých dostihů a o devět let později jen 809. Z celkového počtu nizozemských klusáckých klání je jich v nabídce francouzských sázkovek zhruba třetina.
Německo
Od loňského roku má PMU podíl ve společnosti German Tote, a tak německé dostihy se v nabídce objevují stále častěji. Za sedm měsíců se dalo sázet 203 cvalových a 202 klusáckých klání. Což je z celkového odběhnutého počtu zhruba čtvrtina. Zejména u německých klusáků sledujeme v posledních letech drastický pokles odběhnutých dostihů. Ještě v roce 2001 jich najdeme v ročence UET 8911, o šest let později již jen 4102 a v minulém roce 1789, což je za čtrnáct let pokles na jednu pětinu původního stavu.
Rakousko
Také náš jižní soused nezažívá právě příjemné dostihové časy. Situace ve cvalovém odvětví je dobře známá a také počty klusáckých dostihů se poměrně dramaticky snižují. V roce 2001 jich bylo 1188, o deset let později již jen 751 a v minulém roce 630, což znamená za čtrnáct let pokles o 47 procent! Klusáci z Rakouska jsou nabídce PMU od roku 2013 a letos už bylo možné sázet na 89 klání. Zhruba pětina rakouských klusáckých klání nese označení premium races.
Španělsko
Španělské dostihy jsou pravidelně nabízeny francouzským sázejícím, v letošním roce bylo možné sázet na 134 klusáckých klání z hipodromu Son Pardo na Mallorce a také na 31 cvalových dostihů ze San Sebastianu. Ve Španělsku zatím bylo odběhnuto 254 cvalových klání a v minulém roce se konalo celkem 1478 soubojů klusáků. Zhruba na patnáct procent z nich bylo možné sázet ve Francii, letos to bude obdobné.
Švýcarsko
V zemi helvétského kříže se běhá přibližně stejně jako u nás, především od dubna do konce října, klusáci začínají dříve, někdy už začátkem března a končí v listopadu. V lednu a v únoru se běhá na sněhu či zamrzlém jezeře, když to klimatické podmínky dovolí. V roce 2014 se ve Švýcarsku konalo 207 cvalových a 261 klusáckých klání. Již se dalo sázet na 54 cvalových a 114 klusáckých. Klání především z dráhy v Avenches se budou na obrazovkách Equidie live objevovat i v následujících měsících v různých dnech v týdnu. Letos v červnu se konal v Avenches i unikátní den, kdy se po patnácti minutách střídali klusáci s cvaláky a celkem bylo doběhnuto čtrnáct dostihů za necelé čtyři hodiny.
Velká Británie
Cvalové dostihy z Anglie jsou hosty poměrně často, ale většinou jde o grupové vrcholy odpoledne, stejně jako minulý týden v Goodwoodu, čtyři dny po sobě jeden dostih. Čistě cvalových dní v nabídce mnoho nebývá, proto zatím letos evidujeme 57 dostihů. Po započítání grup ať už překážkových nebo rovinových by bylo číslo mnohem vyšší. Jen při Festivalu v Cheltenhamu inkasoval pořadatel více než 60 tisíc euro.
Závěrem
Jak bylo uvedeno výše v pondělí 1. srpna v podvečer se sázelo na cvalové dostihy v Kolíně nad Rýnem a belgickém Ostende. U našich západních sousedů se na osm dostihů prosázelo ve Francii 2 009 570 euro, což činí odvod 60 287 euro. Odvod sázkové kanceláře tentokrát dotace nepokryl, neboť vrcholem odpoledne byl BBAG aukční dostih s celkovou dotací 52 tisíc euro, ale i tak odvod pokryl více než 61 procent vyplacených dotací. Ani v Belgii tentokrát odvod nepokryl vyplacené dotace, ale to jen proto, že vrchol byl dostih arabských koní o 30 tisíc euro. Obrat na belgická klání byl 1 220 079 euro a odvod 36 602 eura, což je bezmála 68 procent vyplacených dotací. I tyto údaje jsou malým střípkem do mozaiky s názvem premium races v Evropě současnosti.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.