Sázková společnost ATG dosahuje ročního sázkového obratu k 16 miliardám švédských korun, 12 miliard je prosázeno přímo v zemí tří korunek a 3,5 až 4 miliardy jsou prosázeny na švédské dostihy v zahraniční. Švédsko je zemí prémiových sázek, seznámili jsme se s tím i u nás na počátku devadesátých let, kdy i zde byla sázka V65, bohužel neúspěšná. Ve Švédsku se každý den sází velká sázka V64, V75 (zpravidla v sobotu, mimořádně i v neděli) nebo V86 (ve středu). K tomu se sází každý den, tzv. LD neboli „lunch double“ a večer DD neboli „dagens double“, sázející musí uhodnout vítěze dvou po sobě jdoucích dostihů. K tomu přicházejí sázky V4 a V5. Ještě v minulém roce provozované V3 kvůli malému zájmu bylo zrušeno a na každý dostih si můžete vsadit na vítěze, místo, pořadí 2 a 3 koní, dříve bylo pořadí 3 koní přijímáno pouze na vybrané dostihy. Zatímco v sázkách na každý dostih bylo v lednu letošního roku prosázeno 250 až 300 miliónů švédských korun, na prémiové sázky bylo prosázeno 980 miliónů švédských korun. Z čísel je patrné, že vítěz, místo, pořadí 2 a 3 koní činí necelou čtvrtinu sázkového obratu v severské zemi. Většinu tvoří sázky V a LD společně s DD. Ve hře nejsou jen domácí dostihy, ale často jsou v nabídce také dostihy norské případně dánské.
Hlavním hracím dnem je sobota, kdy je přijímána sázka V75 a obrat se pohybuje okolo 90 miliónů švédských korun na jeden den. V ostatních dnech je obrat podstatně nižší. Je zajímavé, že se místo konání sobotních dostihů pravidelně mění, aby vybrané dostihy V75 byly k vidění téměř po celém Švédsku. V lednu 2016 byla sázka V75 přijímána šestkrát a běhalo se drahách v Romme, Aby, Gävle, Axevalle, Bergsakeru a Solvalle. V akci tak byla šestina švédských závodišť. Samozřejmě výhra v sázce V75 je závislá na tom, jaká překvapení se v sedmi tipovaných dostizích stanou. Pokud uhodl sázející 7 vítězů v sobotu, odnášel si 342 tisíc švédských korun, pokud v neděli, bral „jen“ 3900 švédských korun. Psát o tom, že švédské dostihy jsou financovány příjmy ze sázek, by bylo nošením dříví do lesa.
Výkladní skříní francouzských dostihových sázek je Quinté +, přijímané každý den v roce na jeden dostih. Pořadatel k vybranému objemu ještě dává bonus, který může získat ten, který správně natipuje pořadí prvních pěti koní v cíli a ještě má vylosované číslo sázenky. Logicky na dostihy Quinté + chce mít sázková kancelář početná startovní pole, a tak i dotace v dostizích jsou zajímavé, aby lákaly účastníky. V lednu 2016 jsme sledovali sázkový obrat v dostizích Quinté +. Těmto dostihům je po celé Francii věnována velká pozornost, startovní listiny najdete i ve všeobecných médiích, nikoliv jen dostihových nebo sportovních. Čas startu dostihů je také stále stejný, od pondělí do čtvrtka ve 13.50, v pátek v zimě také ve 13.50, ale v létě až po osmé hodině, neboť od února do začátku prosince se konají večerní dostihy většinou klusácké.
Obrat v dostizích Quinté + se v lednu 2016 pohyboval od 6,5 miliónu euro (25. 1) po 21,8 miliónu euro (31. 1. – Cena Ameriky). Celkově překročil 295 miliónů euro, což představuje 9,5 miliónu na jeden den, a to ještě není zveřejňován na internetu obrat v sázce Quarté, kde se tipuje pořadí prvních čtyř koní v cíli. Francouzský sázkový obrat za rok se pohybuje mezi 9 a 10 miliardami euro, a tak z uvedených čísel je patrné, že Quinté + činí více než třetinu ročního sázkového obratu.
Když jsme ve Francii, stojí za zmínku, ještě poslední lednový víkend, kdy se koná klusácký vrchol sezóny, Cena Ameriky. Během víkendu se konalo na dráze ve Vincennes devatenáct dostihů a sázkový obrat činil 48 481 090 euro. Na samotnou Cenu Ameriky bylo prosázeno 21,8 milionu euro (bezmála 45 % z víkendového obratu). Celkem se o víkendu v 19 dostizích běhalo o 2 232 000 euro.
V českém dostihovém sázení byly prémiové sázky také v minulosti přítomny, ale v minulém roce nebyly nabízeny. Od posledního dostihového dne už je to téměř čtvrt roku a dosud ani není znám tuzemský sázkový obrat v roce 2015. Inu kraj, jiný mrav, někde stačí minuty, jinde ani měsíce. Podle čísel z minulých sezón se dá odhadovat obrat na 25 až 30 miliónů Kč a zhruba pětinu tvořil dostihový den při Velké pardubické.
Martin Šulc
6.2.2016, 22:23