1 VALLDEMOSO ž. Dušan Andrés 11:1
Poslední tři sezóny patří k absolutní špičce. To potvrzoval i letos, kdy kromě vítězství v Albertovské cross country, doběhl dvakrát druhý za Trezorem a Roninem v pardubických kvalifikacích. První se odběhla na tvrdé dráze, ta druhá zas na hluboké. V obou případek bylo trochu vidět, že jeho stálý jezdec Dušan Andrés nechce na těchto površích nic riskovat a zpočátku ho vedl trochu volněji. Valldemoso je ale koněm, který své soupeře musí trochu více utahat, protože závěrečný finiš není úplně jeho nejsilnější stránka. Pokud si na to tentokrát dá pozor, minimálně obhajoba loňského třetího místa je reálná.
2 NIKAS Petr Tůma 55:1
Loni všechny zaskočil výhrou v Ceně Labe. Letos logicky hned zamířil mezi špičku. Po splnění kvalifikace tenhle tempař v srpnu v Pardubicích vyhrál jedničkovou steeplechase na 5200 metrů a i naposledy byl věrný svému stylu, kdy steeplechase na 4700 metrů odvodil, aby v závěru podlehl jen jedinému soupeři. Na vině ale byla spíše nevyšší váha nesená na měkké dráze. Jak říká jeho trenér Stanislav Popelka „Jeho forma graduje na podzim a to by měl potvrdit.“
3 BELMONT ž. Josef Váňa mladší 12:1
Je to rozhodně třída, ale jeho zdravotní problémy ho často nenechají vyniknout. Ve své nejlepší formě patřil v Itálii ke špičce, před dvěma lety ale vynechal celou sezónu. Loni začal na pardubických krosech odspoda a zapsal si tři zásahy. V Ceně Labe pak po boji prohrál s Nikasem. Letos má na svém kontě jediný start v podobě druhého místa z červnové kvalifikace za Karlbadem. „Myslím, že tehdy jsem s ním prohrál i díky tomu, že nebyl rozběhaný. Kvůli tvrdým drahám pak přes léto neběhal a zářijový mítink byl zas moc blízko termínu Velké. Vzhledem k jeho stavu se na něj musí opatrně. Když mu to ale sedne, může být vepředu,“ říká o něm jeho tehdejší jezdec Josef Bartoš. Tentokrát ho ale povede mladý Josef Váňa, který má momentálně angažmá u italského trenérského šampióna Paola Favera.
4 SIXTEEN ž. Josef Bartoš 11:1
Populární bělka Velkou pardubickou dvakrát vyhrála. Ani v posledních třech letech nebyla hůř než třetí, když loni byla největší konkurentkou Tiumena. Letos měla méně náročný program a na dráze se objevila jen jednou. V srpnové kvalifikaci si počínala celý dostih aktivně, ale závěr vypustila a dokončila na vzdálené sedmé příčce. „Bylo na ní tvrdo a nemělo smysl na ní tlačit. V práci ale chodí dobře a na velkou by měla být opět připravená,“ říká její stálý jezdec Josef Bartoš. Ten je u nás absolutní špička a úspěchy sbírá i na italských drahách.
5 CABERNET Rostislav Benš 100:1
Loňskou sezónu kvůli zranění vynechal. Po návratu na dráhu se dokázal umístit v trojkových steeplechase, ale tohle je přeci něco jiného. Do Velké pardubické se kvalifikoval v srpnové kvalifikaci, kterou dokončil na posledním místě.
6 IMBIR ž. Marcel Novák 100:1
Kdysi se mu trochu vedlo v klasických steeplechase. V cross country se ale marně snaží prosadit mezi špičkou. Letos má na svém kontě jeden negativní start a to vypovídá o jeho šancích. V tom mu nepomůže ani momentálně první muž šampionátu Marcel Novák.
7 KLAUS ž. Jaroslav Myška 7,77:1
Loni se úspěšně propracoval mezi špičku, jako jednomu z favoritů mu ale ve Velké pardubické vystavila stopku ,,Velká voda“. Letos má na svém kontě dva starty v kvalifikacích. V té červnové se ho po zaváhání na Velkém anglickém skoku snažil Sam Thomas asi moc rychle dostat do čela a v rovině mu pak trochu došel dech a skončil čtvrtý. V srpnu už ho znovu jezdil jeho stálý jezdec Jaroslav Myška a nestačil jen na vítězného Trezora. Je tedy vidět, že umístěním na předních příčkách určitě nepřekvapí.
8 WYONA Michal Kubík 100:1
Z lotu trenéra Josefa Váni je asi nejslabší. Navíc má problém s absolvováním Irské lavice a přestože to sní doma nacvičují, sázet na to, že si dá tentokrát říct je riskantní.
9 ASPIRANT Ondřej Velek 75:1
Na krátkých tratích byl absolutní špička. Na delších vyhrál i kvalifikaci a stále se v ní dokáže umístit, což ukázal při srpnovém vstupu do sezóny. Pro úspěch ve Velké pardubické mu ale vytrvalost přeci jen schází, jak předvedl v předešlých dvou ročnících i na měkké dráze v poslední kvalifikaci.
10 MANDARINO ž. Pavel Kašný 75:1
Patřil mezi přední klasické steeplery. Povedl se mu i přechod na krosy a ve Velké byl dvakrát po sobě čtvrtý. Loňská sezóna se mu ale nepovadla, přesto v říjnovém vrcholu dokázal vzpomenout na svůj pověstný finiš, když s ním Pavel Kašný z beznadějné pozice stihnul páté místo. Letos běhal jen jednou a v srpnové kvalifikaci obsadil vzdálené šesté místo. „První kvalifikaci jsme jít nechtěli, pak zas bylo moc tvrdo. To bylo i v srpnu a jako staršímu koni tenhle povrch Mandarinovi vůbec nevyhovoval, ale nechtěli jsme riskovat kvalifikaci na poslední pokus. Na měkčí dráze se od něj dá čekat mnohem lepší výkon,“ vysvětluje jeho trenér Stanislav Popelka.
11 KARLSBAD ž. Thomas Boyer 16:1
Loni ve Velké pardubické spadnul na Taxisu. Letos překvapivě vyhrál červnovou kvalifikaci, když ho vedl francouzský žokej Thomas Boyer. Ten bude jeho partnerem i nyní. V zářijové kvalifikaci čtvrtým místem potvrdil, že mezi nejlepší krosaře patří. František Holčák, který k vítězství ve Velké dokázal připravit několik koní, je s jeho přípravou spokojen: „Věřím, že podá dobrý výkon. S Thomasem Boyerem si sedli a kdyby si zopakovali výkon z kvalifikace, budu šťastný.“
12 TIUMEN ž. Josef Váňa 2,5:1
Hvězda posledních tří ročníků. Při prvním vítězství mnohé překvapil, při dalších mu ale již náležela pozice favorita. Výborný vytrvalec, kterému sedne měkčí dráha a té se mu na podzim pravidelně dostává. Jeho příprava je cíleně mířená na říjnový vrchol a proto toho před tím moc nenaběhá. Letos ale byl kvůli zdravotním komplikacím škrtnut ze startovní listiny srpnové kvalifikace. Obavy ale rozptýlil hned v té další, kdy se umístil třetí a bylo vidět, že s ním Josef Váňa nejde úplně naplno. Na pokus o čtvrté vítězství v řadě by tak měl být opět dobře připraven. „Tiumen je v naprostém pořádku, jen já nevím kde mi hlava stojí,“ říká osminásobný vítěz Velké pardubické, který se v těchto dnech musí vypořádat s velkou pozorností médií.
13 UNCLE JUNIOR ž. Emmet Mullins 12:1
Irský zástupce se loni na podzim v Cheltenhamu poprvé představil v cross country a hned slavil úspěch, když porazil výborného Garde Champetrea. I v dalším startu nabíhal do roviny na dobré pozici, ale připletl se do karambolu koní, kteří spletli kurs. Po zimní pauze sice na svůj úspěch v Cheltenhamu nenavázal, ale jak bylo vidět, dostatečně se rozběhal před startem v La Touche Cupu v Punchestownu, kde s mamutí váhou skoro 80 kg dokázal skvělým finišem vybojovat vítězství. Ten uplatňoval i ve francouzských cross country patřících do série Crystal Cup, kde útokem z chvostu pole stihl šesté a čtvrté místo. Je tedy vidět, že tentokrát hosté z ostrovů přivážejí větší kvalitu než v minulých letech a svěřenec předního irského trenéra Willieho Mullinse zde nemusí hrát druhé housle.
14 RONINO ž. Jiří Kousek 6:1
Loňský vítěz Ceny Vltavy. Na jaře v Pardubicích spadnul a pak se na dráze kvůli menším zdravotním potížím dlouho neukázal. Jeho čas přišel až v poslední kvalifikaci, kdy na měkké dráze většinu dostihu odtáhl. Pak sice na něj přišel Valldemoso, ale on dokázal ještě zmobilizovat síly a na rovině ho porazit. „Hodně mě tímhle výkonem překvapil, jak šel celý dostih zepředu a v závěru dokázal ještě zrychlit,“ pochvaluje si svého druhého svěřence Čestmír Olehla. Jaroslav Myška však bude v sedle stájového druha, přesto mezinárodně prověřený Jiří Kousek je adekvátní náhrada.
15 GRILLIAS ž. Paul Francis Hamblin 55:1
Věnoval se především cross country v Itálii. Až letos se přesměroval na Pardubice, kde mu ale dlouho trvalo se dostat do cíle. Jednou z něho jezdec vystoupil a podruhé skončil na dropu. Až pátým místem v poslední kvalifikaci ukázal, že do téhle společnosti patří. ,,V práci je to takový poctivec. Trochu třídy mu asi schází, ale na dotaci by dosáhnout mohl,“ se k němu vyjadřuje Josef Bartoš, který ho zná z tréninkové centrály Josefa Váni. V sedle bude mít australského žokeje Paula Hamblina, který v Pardubicích nebude poprvé.
16 TOMIS ž. Bohuslav Mátl 30:1
Výbornou sezónu měl především v roce 2008, kdy vyhrál Cenu Labe. Stále ale patří k širší špičce. Letos ho Bohuslav Mátl dovedl k třetímu místu v úvodní kvalifikaci a v létě mu oplatil porážku Valldemoso v Albertovské cross country. Jako polokrevník může jako vždy těžit z již přežité úlevy 3 kg.
17 MALJIMAR ž. James Reveley 12:1
V Británii byl specialistou na cheltenhamskou dráhu, kde před čtyřmi lety dokázal vyhrát i handicap se statusem Gr.3. Tehdy ale byly jeho parketou steeplechase okolo 4000 metrů. Pak přešel na dlouhé distance a o rok později nedokončil Grand National. Jeho dalším cílem se staly cross country. Doma v Cheltenhamu dosáhl jen na několik umístění, bodovat ale dokázal ve Francii, kde je už jako doma. Na jaře tam vyhrál ve Fontainebleau, v dalších dostizích série Crystal Cupu se mu již tak nevedlo. V Prix Anjou-Loire Challenge dlouho udával tempo a dlouho to vypadalo, že skončí druhý za tamním vládcem těchto dostihů Chrisetim. Těsně před cílem ho ale soupeři dostihly a skončil pátý. V Craonu pak na něj zbyla sedmá příčka. Svěřenec Nicka Williamse je tedy protřelý závodník a ani jeho nelze podceňovat, když v sedle bude mít loňského vítěze Gran Premio Merana Jamese Reveleyho.
18 ORPHEE DES BLINS ž. Jan Faltejsek 50:1
Ve Francii běhala delší distance, ale u nás se jí dařilo především v krátkých steeplechase. Vše změnila až srpnová kvalifikace, v níž při vbíhání na travnatý ovál převzala vedení a zavedla pole do cílové roviny. Tam však neodolala útoku Trezora s Klausem. Dušana Andrése v jejím sedle vystřídá britskými dostihy prověřený Jan Faltejsek.
19 ARGENTAN ž. Marek Stromský 100:1
Do Velké pardubické se kvalifikoval vzdáleným posledním pátým místem v červnové kvalifikaci. Nijak zvlášť nezáří ani v nižších kategoriích a tady mu právem náleží pozice outsidera. V dostihu ho povede Marek Stromský, který coby partner Amant Grise musel v roce 2008 spolknou hořkou pilulku v podobě diskvalifikace z prvního místa.
20 TREZOR ž. Liam Treadwell 4:1
Minulou sezónu strávil hodně na cestách, když startoval nejen v Itálii, ale i ve Francii. Velkou pardubickou pak nedokončil po pádu na Havlově skoku. Letos se zaměřil speciálně na Pardubice a sklízí úspěch, když v obou kvalifikacích, které absolvoval, si k němu nikdo ani „nečuchnul“. Do jeho sedla byl letos angažován britský žokej Lima Treadwell, který se proslavil před třemi lety, když vyhrál slavnou Grand National s outsiderem Mon Mome, ceněným bookmakery 100:1. A jak bylo vidět i v Pardubicích si vedl zcela profesionálně. Trenérka Hana Kabelková očekává jeho příjezd den před dostihy. „Měl by dorazit v pátek odpoledne a chceme si ještě projít kurz. A Trezor, ten myslím vypadá hodně dobře,“ konstatuje.
21 LE JACKPOT ž. Jaroslav Brečka 100:1
Slovenský host nepatří mezi silné soupeře, i když je pravda, že loni v menším dostihu potrápil Klause. To ale bylo na kratší distanci. Letos ho vedl Jaroslav Brečka, na jehož vítězství s Quirinusem v roce 1992 již sedá prach, v obou kvalifikacích hodně za polem a jednou se mu podařilo dokončit na vzdáleném osmém místě.
22 BREMEN PLAN Josef Sovka 55:1
Před pár lety patřil mezi velké naděje. Vyhrál Cenu Vltavy a o rok později s přehledem i Cenu Labe. Od té doby si ale vydobyl pověst nevyzpytatelného koně, který jednou zaběhne a podruhé ne. Letos po pádu na Velkém vodním příkopu nedokončil srpnovou kvalifikaci. V té poslední si zas dle svého zvyku počínal aktivně, aby mu na měkké dráze v konci zcela došel dech. Jeho trenér Radek Holčák se tím však netrápí: „Po tom pádu nepřišel v pořádku, takže jsme ho před poslední kvalifikací spíš léčili než trénovali. Tenhle dostih ho nakopl a Bremen Plan je opět zdravý a v pohodě.“
23 DOCTOR PAT ž. Richard McLernon 55:1
Enda Bolger patří doma v Irsku ke specialistům na cross country a jeho rukama prošla taková esa jako Spot Thedifference či Garde Champetre, kteří také reprezentovali barvy megastáje Johna McManuse. Tenhle jeho svěřenec ale nevypadá nejsilněji. Na začátku kariéry sice dokázal vyhrát dva dostihy pro nováčka, ale v poslední době uspěl jen v dostihu point-to-point a v září se dostával do formy starty v proutěných překážkách. Bolger snad ale ví co dělá, vždyť koncem devadesátých let sem přivezl Risk Of Thundera, který nestačil jen na Peruána, a do sedla angažoval Richieho McLernona, který letos málem vyhrál Grand National.