1963 První ročník dostihu se konal v roce 1963 a jeho vítězem se stal dvanáctiletý reprezentant stáje SPÚ Tlumačov Koran, v jehož sedle byl Karel Stibůrek. V následujících dvou letech se dostih nekonal stejně jako v roce 1975. I když v průběhu let dostih měnil název, distanci, samozřejmě také propozici patří k nejtradičnějším na pardubickém závodišti. V minulosti se tolik dostihových dní jako v současnosti v Pardubicích nekonalo.
34 Vítězství v Úvodní cross country má na svém kontě 34 jezdců. Rekordmanem dostihu je stálý jezdec Koroka Václav Chaloupka, který má na kontě čtyři vítězství. Kvartet jezdců se prosadil třikrát, a to František Jasinský, Josef Bartoš, Dušan Andrés a Josef Váňa mladší. Z uvedené čtveřice se v pondělí na startu objeví dva muži Dušan Andrés a Josef Bartoš. Šest jezdců se v Úvodní cross country prosadilo dvakrát. Jedinou ženou, která zvítězila v hlavním bodu úvodního dostihového dne v Pardubicích, byla Eva Palyzová v roce 1967 s Blankytem.
26 Listina vítězů čítá 26 jmen trenérů, v šesti případech je uvedeno trochu neurčité trenér-majitel a v případě prvního vítěze Korana je uveden jako trenér Státní závodiště. Nejvíce vítězů dokázali připravit Čestmír Olehla a Josef Váňa, oba se z vítězství v hlavním bodě sezónní premiéry mohli radovat sedmkrát. Letos posílá do dostihu dvojici Wild Danger a Rabbit Hawk Wing Josef Váňa Tři vítěze připravili Harry Petrlík st. a Václav Čermák.
4 Koněm, kterému se v Úvodní cross country podařilo vyhrát čtyřikrát v životě, byl Korok, po kterém dostih nesl své jméno. V sedle s Václavem Chaloupkou triumfovali od roku 1969 do roku 1972 nepřetržitě. Čtveřice koní dokázala vyhrát dvakrát, v letech 1978 a 1979 se prosadil Lancaster, v letech 1980 a 1982 Sagar, v letech 1990 a 1991 Dynamit a posledním dvojnásobným vítězem je Mr Land vítězící v letech 2008 a 2010. Letos se do tohoto zástupu může zařadit Ribelino, který vyhrál před dvěma roky.
10 Desetkrát v historii se stal vítěz Úvodní cross country také vítězem Velké pardubické. 1963 – Koran, 1969, 71 a 72 – Korok, 1974 – Mor, 1978 – Lancaster, 1982 – Sagar, 1987 – Železník, 1997 – Vronsky a 2015 - Ribelino. Po otočení pardubického doběhu v roce 1998 se Ribelino stal prvním koněm, kterému se podařilo vyhrál Úvodní cross contry a Velkou pardubickou. Situace je také dána tím, že se v Pardubicích koná mnohem více dostihových dní, než tomu bylo v minulosti, ale loni doběhl druhý Charme Look, který v říjnu vyhrál. Mocná v roce 1965 vyhrála Velkou a o rok později úvodní kros. Mezi vítězi dostihu najdeme i jména jako Peruán (1995) a Registana (2002), kteří nejprve vyhráli úvodní kros a o několik let později také samotnou Velkou.
7 + 8 Ideálním věkem pro Úvodní cross country je sedm nebo osm let, neboť v tolika letech se prosadila polovina vítězů úvodního krosu (13 sedmiletých a 13 osmiletých, tj 26 vítězů z 51). V dostihu se dokázali prosadit pětiletí, ale i dvanáctiletý Koran. Letos nejúspěšnější ročníky mají pouze po jednom zástupci, sedmiletý je Krocoleon a osmiletý Vicody.
1,7:1 Shodně sedmi desetinovými favority byli v Úvodní cross country Red Dancer v roce 2006 a o šest let později Charley. Naopak největším outsiderem byl vítěz z roku 2015 Ribelino, který odskočil v poměru 16:1. Dvouciferný kurz na vítěze měl také Borderland v roce 2014 (12:1). Borderland s Ribelinem jsou jediní dva dvouciferní vítězové od roku 2004. S kurzem nad 5:1 vyhráli Bargiel (9:1, 2004), Iraklion (7:1, 2005), Mr Land (7,7:1, 2010) a loni Power Zar (7,8:1).
Jak to bylo v minulosti?
Před 40 lety… V roce 1977 se v Pardubicích uskutečnily pouhé dva dostihové dny, ten první v pondělí 9. května, kdy bylo na programu 7 dostihů. Vrcholem programu byla Cena měst Pardubic na 4500 metrů pro pětileté a starší koně s celkovou dotací 40 tisíc korun a zápisným ve výši 400 korun. Před začátkem dostihového dne byli škrtnuti tři koně, a tak se trať vydalo sedm startujících. Jistě o čtyři délky zvítězil šestiletý tmavý hnědák Capitol, kterého pro PP Šamorín připravoval Harry Petrlík a v sedle byl jezdec Vokalík. Na druhém místě finišoval Václav s Václavem Chaloupkou, který v říjnu vyhrál Velkou pardubickou. Na třetím místě doběhl Punč s Pavlem Liebichem. Na vítězného Capitola se vyplácelo 50 korun za deset vsazených a pořadí dvou koní, Capitol – Václav, bralo 100 za deset vsazených. Za zmínku ještě stojí čas vítěze 6:26,8.
Před 30 lety… O deset let později, v roce 1987, se v Pardubicích konalo již šest dostihových dní, při kterých bylo odběhnuto celkem 43 překážkových dostihů. Premiéra byla na programu 9. května, kdy bylo v Pardubicích slunečno, a teploměr ukazoval 18 stupňů. Hlavním bodem byla Steeplechase osvobození na 4100 metrů s celkovou dotací 40 tisíc korun. Startovní listina čítala neuvěřitelných 27 jmen, ale devět koní bylo škrtnuto v den dostihu, a tak odstartovalo „jen“ osmnáct. Zadrženě o osm délek vyhrál devítiletý ryzák Železník ze Státního statku Bruntál – Světlá Hora, kterého připravoval Čestmír Olehla a v sedle byl Josef Váňa. O pět měsíců později tato dvojice vyhrála Velkou pardubickou. Na druhém místě dokončila Marcona a třetí Host. I V poli osmnácti koní byl Železník desetinových favoritem, vyplácelo se osmnáct korun za deset vsazených. Pořadí Železník – Marcona bralo 170 za deset a pořadí tří koní nebylo uhodnuto.
Před 20 lety… Píše se rok 1997 a už jsme v moderní historii pardubického závodiště. Za celý rok se konalo 11 dostihových dní a celkem bylo odběhnuto 85 dostihů, 20 rovinových a 65 překážkových. První dostihový den byl na programu ve čtvrtek 8. května a hlavní dostih nesl název Velká cena Ivo Power Engineering Ltd. Na distanci 3800 metrů se představilo celkem třináct koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 70 tisíc korun. Zadrženě o pět délek vyhrál hnědák Vronsky v sedle se svým trenérem Josefem Váňou. Také tato dvojice vyhrála druhou říjnovou neděli Velkou pardubickou. Na druhém místě doběhl Lateran a na třetím Marketplace. V květnu byl rozestup mezi Vronským a Marketplacem jedenáct délek, v říjnu jen půl délky… Z třinácti startujících dokončilo dostih osm.
Před 10 lety… V roce 2007 hostilo pardubické závodiště deset dostihových dní, při kterých bylo odběhnuto 87 dostihů, 17 rovinových a 70 překážkových. První dostihový den byl na programu také 8. května a hlavní dostih nesl název Velká cena společnosti ZK –Velká cena Itálie. Opět se běželo na distanci 4500 metrů a celková dotace byla 120 tisíc korun. Na startu bylo jedenáct koní a diváci viděli dramatický doběh, ve kterém rozhodl pouhý krk. Vyhrál jedenáctiletý ryzák Cesort, kterého připravoval František Vocásek a v sedle byl Dušan Andrés, na druhém místě doběhl Jung a třetí Aton. Za zmínku stojí ještě páté místo Elišky Přemyslovny, neboť tato klisna doběhla v říjnu ve Velké pardubické na třetím místě za dvojicí Sixteen a Decent Fellow. Favoritem dostihu byl Blizzard (2,5:1), Cesort odskočil v kurzu 4:1. Cesort vyhrál v čase 6:05,53.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.