V dalším bodu potom Rada schválila konkrétní propozice na první polovinu dostihové sezóny. Propozice budou zveřejněny v prvních dnech měsíce března.
V následujícím bodu podal Ing. Trávníček informace o vytvoření fondu Svazu majitelů a chovatelů a pravidla jeho používaní. Tímto způsobem vznikl fond ve výši 2,5 milionu korun. Na jeho vytvoření se podílejí všichni větší majitelé, kteří zasedají v prezidiu svazu (ČSCHPMDK), vyjma paní Hradilové a pana Köhlera. Jména uvádím konkrétně z toho důvodu, abychom zapálená slova kohokoliv z nás hodnotili ve světle našich činů.
V dalším samostatném bodu byla diskutována a v zásadě přijata smlouva o zajištění dostihového provozu. K jejímu podpisu s jednotlivými závodišti dojde během příštího týdne a jediným sporným bodem, který si vyžádal hlasování, byla otázka splatnosti výplaty majitelských prémií. Rada Jockey Clubu schválila, že nejdelší možná splatnost u výhry nad 1 milion korun je tato: „Dostihová cena 1 milion Kč a více: 20 % do 30 dní, 20 % do 60 dní a 60 % do 90 dní.“
Rada vychází z názoru, že problémy s likviditou nemohou žádná závodiště donekonečna řešit na úkor majitelů. Neobstál ani názor: „Kdo vyhrál Velkou, peníze stejně nepotřebuje.“
V samostatném bodu představil předseda legislativní komise Mgr. Nový návrh změn dostihového řádu. Návrh byl přijat a nové úplné znění dostihového řádu bude zveřejněno na stránkách Jockey Clubu. Zde mám osobní výčitku, jednak vůči koním a jednak vůči panu Minaříkovi. Ten navrhoval výrazné omezení použití bičíku. Předpokládal jsem, že toto téma zahrne legislativní komise do schválených změn. Legislativní komise je však názoru, že toto téma si vyžaduje hlubší analýzu a chce se jím zbývat déle.
Legislativní komise je personálně velmi dobře obsazena, nicméně dle mého má poněkud bruselské časové manýry. Myslím si, že každý jezdec velmi rychle pochopí, jestli může bičík použít třikrát nebo sedmkrát a že na to nemusíme čekat celý rok.
Samostatnou problematikou potom byly majitelské prémie.
Zde vznikají dvě otázky. Otázka samotného smyslu a výše prémií a otázka zdroje jejich financování.
Za posledních 10 let bylo na majitelských prémiích vyplaceno 57,8 milionů korun. Přitom počet českých koní mezi handicapově nejlépe hodnocenými koni v jednotlivých ročnících klesá. Ceny českých hříbat a ročků jsou a zůstávají na minimu. Nejvíce majitelských prémií získávají majitelé – chovatelé, kteří své produkty neprodávají, oživení trhu nijak nepřispívají a konec konců by se bez nich obešli.
Nejsem si proto jist, zda autor majitelských prémií při jejich zavádění sledoval právě tyto cíle.
Podívali jsme se i na způsoby vyplácení majitelských prémií u našich sousedů: Němci vyplácejí majitelské prémie jen pro dvouleté ve dvou dostizích, Švýcaři vůbec. Jedinou zemí na kontinentě, která vyplácí majitelské prémie v překážkových dostizích je vedle nás jen Francie, jinak nikdo.
Nechceme však jít z extrému do extrému a Rada odsouhlasila, majitelské prémie takto:
- V rovinových dostizích budou vyplácené majitelské prémie na úrovni roku 2014, ale pouze pro dvouleté až čtyřleté.
- V překážkových dostizích stejně jako v roce 2014, ale pouze pro tříleté až pětileté.
V roce 2014 bylo na majitelských prémiích vyplaceno 2,750 miliónu Kč, z toho 1,060 miliónu Kč na překážkách.
Pochopitelně je problémem nelezení zdroje financování i takto ponížených majitelských prémií. Závodiště je odmítají vyplácet z pragmaticko-egoistických důvodů. Jockey Club na ně perspektivně peníze nemá, sponzoři je vyplácet nechtějí, protože za nimi nejsou vidět. Navíc přímé sponzorování dostihů při našem způsobu financování multiplikuje dostihové ceny. U majitelských prémií tento efekt není.
Jako nouzové řešení bylo dohodnuto, že polovinu majitelských prémií vyplatí v tomto roce ještě Jockey Club a polovinu závodiště. Závodiště přitom využijí k financování majitelských prémií za jasně definovaných pravidel prostředky z výše zmíněného fondu Asociace majitelů a chovatelů.
V dalším bodu potom bylo vyhověno žádosti společnosti Maestoso s. r. o. na pořádání dostihových dnů v Mimoni.
Rada vzala na vědomí nabídku pražského a pardubického závodiště o postoupení práv k TV přenosům s využitím pro zahraniční sázkové kanceláře a sázkové TV okruhy.
Příští Rada Jockey Clubu ČR v pátek 27. března 2015 bude schvalovat termínovou listinu a některé propozice na druhou polovinu sezony.
Jak jsem již dříve avizoval, celková suma cen a prémií dosáhne 50 miliónů korun.
Jsem přesvědčen, že nejlepší podporou českého chovu a zvýšení celkové úrovně dostihů je zvyšování dotací. A není-li dost prostředků na zvýšení dotací všech kategorií, je nutno začít od těch nejvyšších. Je to jako s deštěm v přírodě: když není dost vody všude, je lepší, naprší-li v kopích. Z těch se dostane voda i do nížin, ale nikdy obráceně.
Jiří Charvát, prezident Jockey Clubu ČR
Zatím nebyl přidán žádný komentář.