Harbinger (Dansili) – 2006, VB
Hnědák z lotu Sira Michaela Stoutea absolvoval pouze devítku startů, přesto se dokázal zapsat do historie. Jako tříletý si na jaře připsal druhé místo a vítězství v malých dostizích, v létě pak triumfoval na scéně Gr.3, nicméně při pokusu o kategorii více doběhl poslední, načež na podzim získal ještě jedno umístění v Gr.3. V roce 2010 se ale ukázal Harbinger zcela v jiném světle, neboť nejprve lehce vyhrál dva dostihy na scéně Gr.3, poté v pohodě triumfoval v Hardwicke Stakes při Royal Ascotu, aby v červenci rozdílem 11 délek zdemoloval konkurenci v Gr.1 King George VI & Queen Elizabeth Stakes na 2400 metrů. Zlomil tím rychlostní rekord dostihu a okamžitě se stal favoritem pro Cenu vítězného oblouku, žádný další start ovšem hřebce už nečekal, neboť si v přípravě přivodil zranění a odešel do chovu. V Japonsku si vede slušně, neboť mimo jiné dal koně jako Blast Onepiece (vítěz Arima Kinen), vítězku Gr.1 ve Velké Británii Deidre či Gr.1 vítěze Persian Knighta.
V roce 2010 se po suverénním úspěchu v King George VI & Queen Elizabeth Stakes (Video, Gr.1, 2400 metrů) stal nejlépe hodnoceným koněm světa, když za sebou nechal Blama, Workforce, Canford Cliffse i Goldikovu. V tomto klání jej vedl Olivier Peslier, jinak jej ale vždy jezdil Ryan Moore.
Hay List (Statue of Liberty) – 2005, Austrálie
Svěřenec Johna McNaira běhal v Austrálii v době Black Caviar, které pravidelně na drahách podléhal, přesto sám dokázal několik prestižních dostihů vyhrát. V roce 2010 triumfoval dvakrát na scéně Gr.3, načež si v září jako pětiletý připsal první Gr.1 úspěch, a to v 1200 metrů dlouhých Manikato Stakes. Poté se ještě prosadil v Gr.2 ve Flemingtonu, aby skončil šestý v Gr.1 proti Black Caviar, jež jej za sebou v roce 2011 při třech střetnutích vždy nechala za sebou. Zbylé dva dostihy si Hay List vyhrál, a to na scéně Gr.2 na distanci 1000 metrů a na hluboké půdě 1400 metrů dlouhé Daily Telegraph All Aged Stakes v Randwicku.
Dařilo se mu i v roce 2012, kdy mezi elitou dvakrát obsadil druhé místo a o krátkou hlavu se prosadil v Gr.1 Lexus Nemarket Stakes na 1200 metrů. Poté už získal valach jen dvě umístění a v osmi letech ukončil úspěšnou kariéru, během níž jej většinou jezdil Glyn Schofield. V roce 2012 se v celosvětovém žebříčku umístil na dělené desáté příčce poté, co ovládl zmíněný Lexus Newmarket Handicap (Video, Gr.1, 1200 metrů).
Honor Code (A. P. Indy) – 2011, USA
Líbivý tmavý hnědák s lysinou byl jedním z poslední šampionů, jehož otcem byl vynikající plemeník A. P. Indy. Honor Code v tréninku Claudea McGaugheyho III. vyhrál ve dvou letech svůj debut a značný talent ukázal při druhém životním startu, který absolvoval hned na scéně Gr.1, přičemž v Champagne Stakes obsadil těsné druhé místo. Poté ještě triumfoval v Gr.2 Remsen Stakes na 1800 metrů, nicméně jako tříletý příležitost zazářit nedostal. Po druhém místu v menším klání se totiž zranil a na dráze se ukázal až v listopadu roku 2014, kdy lehké vítězství v menším dostihu rozhodně dávalo naději, že Honor Code se ze zranění dokázal otřepat. Ve čtyřech letech si těsně připsal další Gr.2 úspěch, načež sice zklamal pátou příčkou v Alyheba Stakes, poté ale následoval absolutní vrchol kariéry tohoto hřebce, když v červnu o 3 a ¾ délky vyhrál Gr.1 Metropolitan Handicap na 1600 metrů, načež o krk ovládl Whitney Stakes před skvělými Liam’s Map a Tonalist. Na podzim ještě bral třetí příčku v Gr.2 a stejnou pozici na nejvyšší scéně v Breeders‘ Cup Classic, kde jej porazil American Pharoah a Effinex.
V roce 2015 se stal Honor Code Nejlepším starším koně na písku a v celosvětovém žebříčku se umístil na dělené osmé příčce díky triumfu ve Whitney Handicapu (Video, Gr.1, 1800 metrů), kde po krásné stíhací jízdě splnil roli favorita. Takřka celou kariéru hnědáka jezdil Javier Castellano. Co se týče potomků, zajímavě pro letošní Kentucky Derby vypadá Max Player, lehký vítěz Gr.3 Whiters Stakes, a možná také Honor A. P., jenž obsadil druhé místo v San Felipe Stakes za Authenticem.
Humidor (Teofilo) – 2012, většinu času Austrálie
Duo Ciaran Maher a David Eustace starající se o sedmiletého hnědáka zřejmě počítá s tím, že valach se na dráhu ještě vrátí, nicméně se zdá jasné, že největší úspěchy posbíral v době, kdy jej chystal Darren Weir. Ještě před tím dokázal Humidor skončit druhý v Gr.1 na 2000 metrů, ovšem první Gr.1 vítězství si připsal na jaře roku 2017, kdy na grupové scéně bral dvě druhá místa, na distanci 2400 metrů byl v The BMW Cupu rovněž druhý, především se ale o půl délky prosadil v 2000 metrů dlouhém Australian Cupu. V pěti letech zpočátku nezářil, v září si ovšem připsal druhé prvenství mezi elitou, neboť údernou koncovkou o 3 a ¼ délky porazil Hartnella v Makybe Diva Stakes na 1600 metrů. Dvojici umístění za Winx bral v Seppelt Thurnbul Stakes a Cox Platu, načež neuspěl v Melbourne Cupu.
V jarní části roku 2018 pak Humidor bral v Gr.1 dvě čtvrtá místa a připsal si také vítězství v Gr.2 Blamey Cupu na 1600 metrů, nicméně ještě jedno prvenství mezi elitou na něj čekalo. Po nic moc debutu šestiletý valach totiž nastoupil do 1400 metrů dlouhých Memsie Stakes, v nichž o krk porazil Kementariho, a přestože do konce roku se už neprosadil, třetí místa obsadil třeba v Ladbrokes Stakes za Benbatlem či Cox Platu za Winx. Jak už bylo řečeno, Humidor běhal i vloni, leč jeho maximem bylo páté místo v Ladbrokes Stakes na 2000 metrů, kde v Gr.1 společnosti ztrácel na vítěze jen 1 a ¾ délky.
V roce 2017 valach dosáhl na dvacáté místo v celosvětovém žebříčku, a to jak za úspěch mezi mílaři v Makybe Diva Stakes (Video, Gr.1, 1600 metrů), tak za triumf mezi středotraťaři v Australian Cupu (Video, Gr.1, 2000 metrů). Žokejové se v jeho sedle docela střídali, nicméně nejvíce startů s Humidorem absolvoval mladý jezdec Damian Lane.
Happy Clapper (Teofilo) – 2010, Austrálie
Teprve pár týdnů uběhlo ode dne, kdy kariéru oficiálně ukončil slavný australský sprinter Happy Clapper z lotu Patricka Webstera, jenž celkem 11x odešel poražen od fenomenální Winx. Mezi elitou se ovšem hnědák začal pohybovat až jako pětiletý, když do té doby obsadil maximálně třetí místo v Gr.3, v roce 2016 ale postupně posbíral několik umístění i na nejvyšší scéně. Premiérový úspěch v grupové společnosti si připsal až jako šestiletý, kdy v australském Newcastlu ovládl 1400 metrů dlouhou Gr.3, načež předvedl výborný výkon také v The Doncaster Star Mile, kde podruhé za sebou obsadil druhé místo.
Na vrchol kariéry se Happy Clapper dostal ve svých sedmi letech, neboť nejprve triumfoval v Gr.2 na 1400 metrů, aby vzápětí o délku a čtvrt odešel poražen od Winx v mílové klání. Příště ovšem na Winx nenarazil, a tak si hnědák připsal první vítězství v Gr.1, které získal v TAB Epsom Handicapu v klání na 1600 metrů, načež se opět velmi dobře ukázal na distanci 2000 metrů, kde ve Flemingtonu doběhl v Gr.1 na druhé příčce. Rok 2018 pak zahájil skvěle, neboť o délku a ¼ vyhrál Gr.1 Canterbury Stakes na dráze v Randwicku, kde po následné porážce od Winx přidal další úspěch mezi elitou, a to v mílové Doncaster Mile, již na třetí pokus vyhrál o dvě délky. Na dráze zůstal i nadále, kdy za Winx skončil druhý v Chipping Norton Stakes, vloni byl druhý ve Winx Stakes a poslední úspěch získal jako devítiletý, když se o krk prosadil v Gr.3 Craven Plate. Letos stihl ještě čtyři dostihy, přičemž na nejvyšší scéně bral páté místo a v Gr.2 třetí, přičemž ukázal, že ani jako veterán se mezi elitou neztratil.
Mezi nejlepšími 20 koni světa skončil Happy Clapper dvakrát. V roce 2018 obsadil dělené 14. místo třeba díky triumfu v Doncaster Mile (Video, Gr.1, 1600 metrů), a o rok později skončil na děleném devatenáctém místě.
Cheval Grand (Heart’s Cry) – 2012, Japonsko
Talent lysinatý ryzák ukázal talent už jako dvouletý, když obsadil třetí příčku v Gr.3, nicméně jako tříletý mezi elitu neproniknul. V roce 2016 se jako čtyřletý nejprve plácnul v Gr.2, načež se v 3000 metrů dlouhé Gr.2 dokonce lehce prosadil. Na nejvyšší scéně pak obsadil skvělé třetí místo v Tenno Sho, stejnou příčku bral také v Japan Cupu, a kromě toho získal ještě další Gr.2 úspěch, a to v handicapu na 2500 metrů. V pěti letech si o příčku polepšil v Tenno Sho, kde jej opět za sebou nechal Kitasan Black, a přestože na scéně Gr.2 tentokrát odešel ve dvou případech poražen, získal ryzák v roce 2017 svůj vůbec nejcennější triumf, když o délku a ¼ zvítězil v 2400 metrů dlouhém Japan Cupu na dráze v Tokiu. Tehdy dokázal vyzrát i nad výborným Rey De Oro, nicméně v Arima Kinen se opět musel Cheval Grand sklonit před Kitasan Blackem.
Co se týče sezóny 2018, ani během ní ryzák nezlomil prokletí umístění v Tenno Sho, když o krk tentokrát nestačil na Rainbow Line na distanci 3200 metrů, ovšem svou stále velmi dobrou výkonnost potvrdil Cheval Grand čtvrtou příčkou v Japan Cupu a obhajobou třetího místa v Arima Kinen, kde za úspěšnějším Blast OnePiece zaostal jen o délku a ½. Na dráze zůstal i v sedmi letech, přičemž se vypravil také do Dubaje, aby v Dubai Sheema Classic předvedl další skvělý výkon, neboť na trati dlouhé 2400 nestačil pouze na Old Persiana. V následujících startech už ale jako by docházel veteránovi dech a na tabuli se vejít nedokázal, leč zdá se, že by se dostihů měl zúčastňovat ještě letos, a to navzdory tomu, že jde stále o hřebce.
Do dvacátého místa se v celosvětovém žebříčku vešel v roce 2017 poté, co vyhrál Japan Cup (Video, Gr.1, 2400 metrů), kdy obsadil dělenou dvanáctou příčku.
Příště se podíváme na vítěze Kentucky Derby I’ll Have Another a výborného japonského hřebce Kitasan Black.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.