Flintshire (Dansili) – 2010, většinu kariéry Francie, poté USA
Líbivý hnědák jako dvouletý neběhal, nicméně brzy po debutu ve třech letech ukázal, co umí, neboť při třetím životním běhání vyhrál Gr.3, načež si o jednu a půl délky připsal úspěch v Gr.1 Prix de Paris na 2400 metrů. V trialu na Arc, ani v samotné Ceně vítězného oblouku se mu nezadařilo, na dráze ale zůstal i pro rok 2014, který zahájil dvojicí umístění v Epsomu a Saint-Cloud. Druhá místa pak bral v Prix Foy, Prix de l’Arc de Triomphe za Treve a také v americké Santa Anitě v Breeders‘ Cupu Turf. Ani tím ale sezónu Flintshire nezakončil, neboť jej Andre Fabre poslal ještě do Hong Kongu, kde hnědák zase jednou demonstroval svou třídu a Gr.1 Hong Kong Vase o půl délky vyhrál.
Skvěle se mu dařilo i jako pětiletému, neboť získal druhé místo v Dubaji, respektive v Dubai Sheema Classic, třetí skončil v epsomském Coronation Cupu, druhou příčku za Treve bral v Grand Prix de Saint-Cloud, načež absolvoval veleúspěšnou cestu do USA, neboť na dráze Saratoga o 2 a ½ délky zvítězil v Gr.1 Sword Dancer Stakes. Po návratu do Evropy znovu vybojoval stříbrnou příčku v Prix de l’Arc de Triomphe, přičemž stejné umístění bral také v Hong Kongu. V šesti letech se pak světoběžník Flintshire přestěhoval do USA na trvalo, kde pod vedením Chada Browna vyhrál jeden dostih kategorie Gr.2 a dvojici na nejvyšší scéně, včetně obhajoby Sword Dancer Stakes, načež bral ještě dvě druhá místa v Gr.1, když kariéru zakončil výborným výkonem v Breeders‘ Cup Turf, kde nad jeho síly byl pouze Highland Reel.
Hřebec poté odešel do chovu v Kentucky a letos by teoreticky mohl mít na dráze první potomky. V roce 2016 se stal Nejlepším koněm na travnatém podkladu. Mezi TOP 20 koní se v celosvětovém žebříčku dostal Flintshire tři roky po sobě, přičemž v letech 2014 (18.) a 2015 (8.) to bylo za druhá místa v Ceně vítězného oblouku, nicméně prohlédnout si můžete i jeho úspěchy, a to v Hong Kong Vase (Video, Gr.1, 2400 metrů) či Sword Dancer Stakes (Video, Gr.1, 2400 metrů). V šesti letech pak po obhajobě Sword Dancer Stakes (Video, Gr.1, 2400 metrů) obsadil Flintshire v celosvětovém žebříčku dělené dvanácté místo. V Evropě hnědáka většinou jezdil Maxime Guyon, po přesunu do USA to byl Javier Castellano.
Free Eagle (High Chaparral) – 2011, Irsko
Hnědák z lotu Dermota Welda zahájil kariéru vítězně mezi dvouletými v roce 2013, načež na scéně Gr.3 podlehl o 6 délek pozdějšími vítězi Epsom Derby Australiovi. Sám Free Eagle se žádného klasického dostihu nezúčastnil vinou zranění, přičemž na dráhu se vrátil až na podzim, kdy se ukázal v dobré formě v Leopardstownu, kde ovládl dostih Gr.3, načež na nejvyšší scéně obsadil blízkou třetí příčku v Champion Stakes za duem Noble Mission – Al Kazeem. Ani v pěti letech neabsolvoval bezproblémovou sezónu, nicméně v červnu si připsal první a zároveň poslední Gr.1 triumf, když o krátkou hlavu porazil The Grey Gatsbyho v Prince of Wales’s Stakes při Royal Ascotu. Na podzim byl ještě třetí v Irish Champion Stakes a šestý v Prix de l’Arc de Triomphe. Kariéru, během níž jej jezdil jen Pat Smullen, zakončil Free Eagle startem v Hong Kongu, kde ale v Hong Kong Cupu skončil poslední, načež odešel do chovu.
Díky vítězství v Prince of Wales’s Stakes (Video, Gr.1, 2000 metrů) se v roce 2015 dostal na dělené osmé místo v rámci celosvětového žebříčku.
Fascinating Rock (Fastnet Rock) – 2011, Irsko
Další svěřenec Dermota Welda zvládl ve dvou letech je jeden start v malém dostihu, kde byl pátý, jako tříletý ale rychle ukázal talent, když na jaře získal sérii tří vítězství, včetně dvou v Gr.3. V Epsom, ani Irish Derby se mu ale mezi elitou nevedlo a nakonec se na dráze objevil až v roce 2015, kdy uspěl v Listed a opět v Gr.3. Jakožto čtyřletý hřebec pak zkusil štěstí znovu na nejvyšší scéně, přičemž tentokrát předvedl skvělý výkon a o krk podlehl jen Al Kazeemovi. Během léta na dráze absentoval, načež opět vyhrál Gr.3, načež si připsal první Gr.1 vítězství, když v Champion Stakes na 2000 metrů porazil i vynikající klisnu Found. Tři starty pak absolvoval jako pětiletý, a kromě dvou umístění v Gr.3 v pohodě ovládl i Tattersalls Gold Cup, a to o 3 a ¾ délky před Found.
Pro rok 2017 odešel Fascinating Rock do chovu. Do dvacátého místa se v celosvětovém žebříčku vešel hnědák dvakrát, v roce 2015 díky vybojovanému úspěchu v Champion Stakes (Video, Gr.1, 2000 metrů) skončil na dělené osmé příčce, pročež v následující sezóně byl dvanáctý po triumfu v Tattersalls Gold Cupu (Video, Gr.1, 2000 metrů). Ve všech startech hřebce vedl Pat Smullen.
Gold Ship (Stay Gold) – 2009, Japonsko
Japonský odchovanec už jako dvouletý ukázal, že na grupovou scénu má, když na ní dvakrát obsadil druhé místo. Gr.3 triumf si pak připsal jako tříletý, načež v dubnu 2012 zamířil do 2000 Guineas, kde o 2 a ½ délky zvítězil. V Japonském Derby skončil pátý, leč na vytrvalecké distanci se mu zalíbilo, neboť poté bělouš vyhrál Gr.2 na 2400 metrů a především rozdílem 1 a ¾ délky zvítězil v Japonském St Legeru, aby sezónu zakončil jistým úspěchem v populárním Gr.1 Arima Kinen proti starším koním, které porazil díky táhlému finiši z konce pole. Ve čtyřech letech se prosadil na scéně Gr.2 a Gr.1, přičemž v Arima Kinen tentokrát doběhl třetí s odstupem za vítězným Orfevre. V roce 2014 podruhé v kariéře vyhrál Gr.2 Daishoten Stakes a Gr.1 Takarazuka Stakes, načež se zúčastnil i Prix de l’Arc de Triomphe, ovšem v Longchamp neuspěl 14. místem, načež po návratu do Japonska znovu bral třetí příčku v Arima Kinen, tentokrát za Gentildonnou.
Na dráze zůstal i jako šestiletý, přičemž na distanci 3000 metrů se mu povedlo potřetí ovládnou Diashoten Stakes a poslední Gr.1 triumf si připsal v květnu 2015, kdy bělouš o krk vyhrál 3200 metrů dlouhé Tenno Sho v Kyotu. V roce 2019 měl Gold Ship na dráze první potomky, z nichž hnědák Black Hole získal Gr.3 vítězství a letos skončil pátý o kategorii výše.
Hřebec se v celosvětovém žebříčku umístil 3x za sebou do dvacátého místa. V roce 2012 byl díky úspěchu v Arima Kinen (Video, Gr.1, 2500 metrů) na děleném třináctém místě, následně si o dvě místa polepšil po vítězství v Tarazuka Kinen (Video, Gr.1, 2200 metrů), aby byl v roce 2014 klasifikován opět na jedenácté pozici zásluhou obhajoby Tarazuka Kinen (Video, Gr.1, 2200 metrů).
Game On Dude (Awesome Again) – 2007, USA
Jako dvouletý se hnědák z lotu Bobba Bafferta na dráze neobjevil, přičemž jako tříletý se pokoušel dostat do Kentucky Derby, nicméně v Florida Derby skončil až sedmý, načež na scéně Gr.3 byl jen pátý, a tak jeho kroky vedly nakonec jinam. Game On Dude zamířil do Gr.3 Lone Star Derby, kde si připsal první grupové vítězství, načež finišoval na čtvrté příčce v Belmont Stakes, leč vinou zranění zůstal stát až do další sezóny. V roce 2011 nejprve vyhrál menší dostih, poté ale dosáhl na první triumf na nejvyšší scéně, neboť ovládl Santa Anita Handicap a také v dalších pokusech mezi elitou posbíral cenná umístění, včetně Breeders‘ Cupu Classic, kde byl o délku a půl druhý za Drosselmeyerem. Kromě toho vyhrál ještě Gr.1 Goodwood Cup, přičemž do sezóny 2012 vstoupil úspěchem v Gr.2. Výlet do Dubaje se změnil opravdu jen ve výlet, když Game On Dude v tamním Dubai World Cup neuspěl, po návratu do USA ale získal další Gr.2 vítězství, vyhrál i Gold Cup Handicap a Awesome Again Stakes, nicméně V BC Classicu pozici favorita nepotvrdil, když skončil až sedmý.
Na dráze jakožto valach zůstal i jako šestiletý, a přestože i tentokrát v Breeders‘ Cupu Classic zklamal a doběhl v poli poražených, dělal na dráze radost, když ze sedmičky sezónních startů pět vyhrál. Dvakrát Game On Dude dominoval v Gr.2 a třikrát pak ukázal, že nadále patří mezi absolutní elitu díky vítězstvím v Santa Anita Handicapu, Gold Cup Handicapu a také Pacific Classic, kde soupeřům utekl o 8 a ½ délky. Nejčastěji Mikem Smithem vedený hnědák pak jako sedmiletý absolvoval dalších pět dostihů, přičemž potřetí se mu podařilo vyhrát Santa Anita Handicap a v ostatních kláních se umístil. Kariéru ukončil v září roku 2015 poté, co Bob Baffert usoudil, že hvězdu jeho stáje už běhání dostihů nebaví tolik jako dříve, a později jeho majitel oznámil, že Game On Dude stráví důchod na známé farmě pro vysloužilé dostihové koně Old Friends v Kentucky.
Mezi nejlepší koně světa se Game On Dude řadil takřka celou kariéru, nicméně v letech 2013 a 2014 shodně obsadil dělené jedenácté místo. V obou případech za triumfy v Santa Anita Handicapu (Video 2013, Video 2014, Gr.1, 2000 metrů).
Glory Vase (Deep Impact) – 2015, Japonsko
Svěřenec Tomihita Ozekiho se stále ještě na dráze pohybuje, leč doposud se mu u nás nedostávalo takřka žádné pozornosti. Hřebec se neukazoval špatně jako tříletý, když se na grupové scéně dvakrát umístil a vyhrál slušně dotovaný handicap, aby v říjnu skončil pátý v Gr.1 na dráze v Kyotu. Vloni se mu pak dařilo ještě víc, neboť v lednu o půl délky triumfoval v Gr.2 handicapu, načež o pouhý krk odešel poražen od Fierementa v dubnových Tenno Sho na 3200 metrů. Poté sice na vytrvalecké distanci neuspěl v Gr.2, nicméně vše si vynahradil v prosinci, kdy se pod Joaiem Moreirou zúčastnil mítinku v Hong Kongu, aby zde v Gr.1 Hong Kong Vase zaskočil preferovanější soupeře a lehce o 3 a ½ délky zvítězil. Nechal tehdy za sebou skvělé klisny Lucky Lilac a Deidre, ale také favorita Exultanta.
Na dráze by Glory Vase měl zůstat i příští rok, přičemž v roce 2019 se umístil v rámci celosvětového žebříčku na dělené deváté příčce, a to především zásluhou úspěchu v Hong Kong Vase (Video, Gr.1, 2400 metrů).
V příštím díle se podíváme na někdejšího nejvýše hodnoceného koně planety Harbingera a také na nedávno kariéru ukončivšího australského oblíbence Happy Clappera.
Micha
18.4.2020, 20:52