Danedream (Lomitas) – 2008, Německo
Kobylka z lotu Petera Schiergena zahájila kariéru vítězně jako dvouletá, když triumfovala v menším dostihu, přičemž sezónu zakončila třetí příčkou v německé Zimní královně, v níž ji vedl Filip Minařík. Jako tříletá kupříkladu obsadila třetí místo v Derby Italiano, lehce o 6 a ½ délky ovládla místní Oaks, a přestože při startu ve Francii skončila v Gr.2 až pátá, na první místo ztrácela jen délku a půl. Poté ovšem Danedream triumfovala 3x za sebou, a to vždy na scéně Gr.1 a minimálně rozdílem pěti délek. Nejprve se prosadila v Grosser Preis von Berlin, poté v Grosser Preis von Baden-Baden, aby v říjnu 2011 potvrdila vysokou třídu v Prix de l’Arc de Triomphe, kde v pohodě porazila koně jako Shareta, Snow Fairy, So You Think či St Nicholas Abbey. Následně ještě byla šestá v Tokiu, přičemž na dráze zůstala i jako tříletá, kdy s výjimkou jednoho nepovedeného startu v Saint-Cloud třikrát zvítězila. Těsně uspěla v Gr.2 v Baden-Badenu, poté o nos porazila Nathaniela v King George VI & Queen Elizabeth Stakes, načež obhájila Grosser Preis von Baden-Baden. Danedream měla zamířit také za obhajobou v Ceně vítězného oblouku, tréninková centrála v Kolíně nad Rýnem ovšem týden před mítinkem byla uvržena do karantény kvůli koňské anémii, a kobylka se tak do Francie vypravit nemohla.
Po připuštění Frankelem byla hnědka prodána do Japonska. Doposud dala dvě kobylky, které vůbec nevyběhly, a dva hřebce, kteří se za šampiony považovat nedali.
V roce 2011 se Danedream stala Nejlepší tříletou klisnou Evropy, v letech 2011 a 2012 se pak stala Koněm roku v Německu. V těchto letech se také dostala mezi první dvacítku v celosvětovém žebříčku, přičemž díky úspěchu v Prix de l’Arc de Triomphe (Video, Gr.1, 2400 metrů) pod Andraschem Startem se v roce 2011 umístila na dělené třetí příčce společně se Cirrusem des Aigles. O rok později byla v žebříčku na děleném třináctém místě zásluhou triumfu v King George VI & Elizabeth Stakes (Video, Gr.1, 2400 metrů).
Declaration of War (War Front) – 2009, Irsko
Po dvou vítězných startech ve Francii se hnědák stěhoval do Irska k Aidanu O’Brienovi, v jehož péči jako tříletý vyběhl jen třikrát, a to až na podzim. Těsné Gr.3 vítězství však bylo vcelku nadějné, a tak ve čtyřech letech už měl hřebec vyšší ambice. Nejprve ovládl jistě dostih kategorie Listed, načež při premiéře v Gr.1 obsadil vzdálené páté místo, ovšem v červnu 2013 konečně ukázal, co umí, neboť na nejvyšší scéně uspěl v Queen Anne Stakes při Royal Ascotu. Mezi elitními mílaři se neztratil ani v další trojici startů, když obsadil druhé místo v Coral-Eclipse Stakes, třetí v Sussex Stakes a plácnul se i ve Francii. K druhému a zároveň poslednímu Gr.1 prvenství pak přišel Declaration of War na dráze v Yorku, kde o délku a ¾ triumfoval v Juddmonte International, v nichž si poradil s prodloužením distance na 2100 metrů. S kariérou se rozloučil v témže roce cestou do Santa Anity, kde si se ctí poradil s pískovým podkladem, neboť v samotném Breeders‘ Cupu Classic na 2000 metrů bojoval o vítězství, které mu ale o ¼ délky uniklo. Hnědák se tak musel spokojit s těsnou třetí příčkou za Mucho Macho Manem a Will Take Chargem.
Co se týče účinkování v chovu, nevede si Declaration of War špatně, když dal francouzského klasického vítěze Olmeda, v Gr.2 v USA úspěšného Silver Prospectora, grupového vítěze v Itálii Assira, přičemž se mu daří také v Austrálii. Tamní Victoria Derby v listopadu vyhrál jeho syn Warning, zatímco mezi supervytrvalecké hvězdy se zařadil ryzák Vow And Declare, kterému se povedlo těsně ovládnout Melbourne Cup 2019.
Díky svým výkonům v roce 2013 se Declaration of War dostal v celosvětovém žebříčku na dělenou 11. pozici, a to především zásluhou triumfu v Juddmonte International (Video, Gr.1, 2100 metrů) a umístění v Breeders‘ Cupu Classic (Video, Gr.1, 2000 metrů).
Designs On Rome (Holy Roman Emperor) – 2010, Hong Kong
Úplný začátek kariéry sice hnědák strávil v Irsku, tříletou sezónu ale úplně vynechal, načež se přesunul do tréninku Johna Moora v Hong Kongu. Velice brzy se zde ukázal nadějně díky dvěma triumfům v Listed, kde za sebou nechal i Able Frienda, načež v dubnu 2014 poprvé zvítězil v Gr.1, a to na distanci 2000 metrů na místní dráze Sha Tin. Do konce roku ještě přidal několik startů, nicméně na nejvyšší scénu se vrátil v pravou chvíli, neboť se těsně prosadil v Hong Kong Cupu před Military Attackem. Také v roce 2015 vyhrál v Gr.1, a to v Hong Kong Gold Cupu, načež zde ještě bral umístění, získal čtvrté místo v Dubaji a stejnou příčku bral i v prosinci při pokusu o obhajobu Hong Kong Cupu. A Shin Hikari jej tehdy za sebou nechal o 3 a ¾ délky. Poslední úspěch mezi elitou si připsal v roce 2016, neboť se mu povedlo podruhé vyhrát Hong Kong Gold Cup, načež ve svých šesti letech ještě získal triumf v Gr.2 handicapu. Na dráze zůstal až do roku 2017, nicméně nepřidal žádné vítězství, ani žádné umístění.
Valach se v sezóně 2013/2014 stal Koněm roku v Hong Kongu, Nejpopulárnějším koněm Hong Kongu a také Nejlepším středotraťařem. V celosvětovém žebříčku se Designs On Rome umístil v první dvacítce dvakrát, když v roce 2014 skončil na děleném 18. místě díky vítězství v Queen Elizabeth II Cupu (Gr.1, 2000 metrů), načež v roce 2015 obsadil dělené osmé místo za vítězství v Centenary Vase (Video, Gr.3, 1800 metrů).
Dortmund (Big Brown) – 2012, USA
Mohutný ryzák v péči Arta Shermana si držel čistý štít až do svého startu v Kentucky Derby. Jako dvouletý totiž z trojice dostihů vytěžil 3 vítězství, včetně úspěchu v Gr.1 Los Alamitos Futurity, načež úspěšně prošel trialy před samotnou modrou stuhou. Postupně vyhrál na scéně Gr.3, Gr.2, až nakonec o 4 a ¼ délky ovládl Santa Anita Derby 2015. Ovšem ani v Kentucky Derby si nevedl vůbec špatně a svou třídu zde demonstroval velmi dobrým třetím místem za hvězdným American Pharoahem a druhým Firing Linem. V Preakness Stakes si pak o příčku pohoršil, načež se na dráze objevil až na podzim, kdy si připsal vítězství v black-type klání a také v Gr.3 společnosti, nicméně pro Dortmunda šlo o poslední triumfy kariéry. Jako čtyřletý si sice nevedl vůbec špatně, ovšem ze čtyř startů ani jednou nevyhrál, přesto se mezi elitou udržel díky třetí příčce v Pacific Classic, druhému místu v Awesome Again Stakes a čtvrté pozici v Breeders‘ Cup Dirt Mile. Na dráze zůstal i v pěti letech, ale po dvou nevýrazných běháních kariéru definitivně ukončil a vloni se mu narodila první hříbata.
Jelikož jako tříletý běhal vedle American Pharoaha, tituly se mu na konci sezóny vyhnuly, nicméně v celosvětovém žebříčku skončil v roce 2015 na dělené osmé příčce, a to díky úspěchu v Nativer Drive Stakes (Video, Gr.3, 1800 metrů), leč pohledné bylo i jeho vítězství v Santa Anita Derby (Video, Gr.1, 1800 metrů), ke kterému Dortmunda dovedl Martin Garcia.
Dream Ahead (Diktat) – 2008, VB
Hřebec z lotu Davida Simcocka setrval na dráze dva roky, přičemž jako dvouletý získal tři vítězství na distanci 1200 metrů. Po úspěchu při debutu zamířil rovnou do Gr.1 společnosti, když nejprve ovládl Prix Morny v Deauville, načež 9délkovým prvenstvím zdemoloval konkurenci v Newmarketu, kde na měkké půdě vyhrál Middle Park Stakes. Na trati dlouhé 1400 metrů už se mu nevedlo, když v Dewhurst Stakes končil o 7 délek pátý za Frankelem. Jako tříletý vyběhl až v červnu, když si vyzkoušel i mílovou distanci, a přestože páté místo mezi elitou klasického ročníku nebylo špatné, opět zazářil až mezi sprintery. V Newmarketu v roce 2011 se tehdy zasloužil o zápis do historie, neboť v 1200 metrů dlouhém July Cupu jej jedinkrát během kariéry vedla Hayley Turner, která se díky jejich společnému vítězství o ½ délky stala první ženou, která na území Velké Británie dosáhl na Gr.1 prvenství. Poté Dream Ahead, znovu veden stálým žokejem Williamem Buickem, neuspěl ve Francii, nicméně na podzim si připsal další dvě vítězství v nejvyšší společnosti. O nos totiž vyhrál Sprint Cup v Haydocku a s tratí dlouhou 1400 metrů si poradil v Prix de la Foret v Deaville. Poté hnědák odešel do chovu, kde dal např. v Gr.1 vítězné Glass Slippers, Al Wukaira a Donjuan Triumphant či mezi elitou umístěného Dream of Dreams.
V roce 2011 se stal Nejlepším sprinterem v Evropě a zásluhou úspěchu v Prix de la Foret (Video, Gr.1, 1400 metrů) obsadil dělenou sedmou příčku v celosvětovém žebříčku.
Eskendereya (Giant’s Causeway) – 2007, USA
Pouze šest startů absolvoval v kariéře ryzák trenéra Todda Pletchera, jenž jako dvouletý skončil druhý při debutu, suverénně vyhrál Listed a neuspěl v Breeders‘ Cupu Juvenile. Ve třech letech si ale připsal tři vítězství za sebou. Nejprve triumfoval v menším dostihu, aby to poté zkusil v Gr.2 společnosti, kde rozdílem třídy opanoval Fountain of Youth Stakes na 1800 metrů. Poslední start kariéry Eskendereyu čekal ve Wood Memorialu 2010, v němž hřebec znovu demonstroval svou třídu, neboť cílem proběhl s náskokem 9 a ¾ délky. Během přípravy na Kentucky Derby se ovšem zranil, na dráze už se nikdy neobjevil a pro rok 2011 odešel do chovu. Mezi nejlepší potomky se řadí na grupové scéně vítězné klisny Eskenformoney a Isabella Sings, dále dvojnásobný Gr.1 vítěz Mor Spirit a především loňský nejlepší sprinter USA, nyní již také uchovněný Mitole.
Ačkoliv toho Eskendereya moc nenaběhal, dojem rozhodně udělal, a tak není divu, že se v roce 2010 umístil na dělené 14. příčce v celosvětovém žebříčku, a to hlavně zásluhou demolice soupeřů ve Wood Memorialu (Video, Gr.1, 1800 metrů), v němž jej vedl John Velazquez.
Příště se vrátíme ke skvělým koním jako Excelebration či Fame And Glory.
Bgvxmw
5.3.2024, 09:53