I’ll Have Another (Flower Alley) – 2009, USA
Pouhých sedm startů absolvoval v kariéře ryzák z lotu Douga O’Neilla, který měl výborně našlápnuto k zisku americké Trojkoruny v roce 2012. Jako dvouletý startoval ryzák třikrát, přičemž poté, co se prosadil při debutu, skončil druhý v Gr.2 a šestý v Gr.1 Hopeful Stakes. V klasickém věku ale hřebec ani jednou neprohrál. Nejprve v roli největšího outsidera jistě triumfoval v Robert B. Lewis Stakes na 1700 metrů, načež v dubnu ovládl také jeden z hlavních trialů, tedy Santa Anita Derby, kde o nos vyzrál nad preferovaným Creative Cause, přesto se mu v samotném Kentucky Derby příliš nevěřilo. Pod Mariem Gutierrezem cválal v průběhu ve středu pole, načež v cílové rovince nenašel na jeho finiš nikdo odpověď, a to včetně favorizovaných Bodemeistera a Union Ragse. Po triumfu o délku a půl zamířil ryzák také do Preakness Stakes, kde byl až druhou šancí za Bodemeisterem, kterého ovšem znovu porazil, i když tentokrát jen o krk. I’ll Have Another byl poté směřován i do Belmont Stakes, aby se pokusil získat Trojkorunu, v den dostihu byl ovšem škrtnut pro problémy se šlachou, jež nakonec jeho kariéru ukončily.
Nejlepší americký tříletý kůň roku 2012 odešel do chovu v Japonsku, pro loňskou sezónu se ale vrátil do USA, respektive do Kalifornie. V roce 2012 se také dostal mezi nejlépe hodnocené koně světa na desáté místo, a to nikoliv díky triumfu v Kentucky Derby (Video, Gr.1, 2000 metrů), ale těsnému vítězství v Preakness Stakes (Video, Gr.1, 1900 metrů), kde I’ll Have Another druhý klasický úspěch doslova vydřel.
Intello (Galileo) – 2010, Francie
Dvě sezóny strávil na dráze svěřenec Andre Fabreho Intello, ovšem ani jednou hřebec nedoběhl do cíle na horším než třetím místě. Ve dvou letech oba své starty vyhrál, jednalo se ale o menší klání, přičemž jako tříletý debutoval na scéně Listed. Po lehkém úspěchu v Newmaketu zamířil líbivý hnědák do francouzských 2000 Guineas na 1600 metrů, kde jen těsně odešel proražen na třetí příčce, chuť si nicméně spravil v místním derby na 2100 metrů, tedy Prix du Jockey Club, v němž Intello triumfoval o dvě délky. Mezi staršími koňmi zvítězil v Gr.3, načež mezi elitou obsadil výborné třetí místo v Prix Jacques Le Marois na 1600 metrů, aby poté znovu triumfoval na scéně Gr.3. Naposled se na dráze ukázal v říjnu 2013, kdy odskočil do Prix de l’Arc Triomphe jako jeden z šancových koní na umístění, což se také potvrdilo, neboť Intello pod Olivierem Peslierem finišoval na třetím místě, když na vítěznou Treve ztrácel 5 a ¼ délky.
Německý odchovanec poté odešel do chovu, přičemž z jeho potomků se nejlépe ukázali vítěz Gr.1 Prix Jean Prat Intellogent, ve francouzském derby z roku 2018 třetí Louis D’Or, z Coral-Eclipse Stakes za Enable a Magical třetí valach Regal Reality, v Gr.1 rovněž umístěný Slalom či Gr.3 vítěz Young Rascal. Na jedenácté místo v celosvětovém žebříčku Intello pochopitelně dosáhl v roce 2013, a to po třetím místu v Prix de l’Arc de Triomphe, leč prohlédnout si můžete jeho úspěch v Grand Prix du Jockey Club (Video, Gr.1, 2100 metrů).
Just a Way (Heart’s Cry) – 2009, Japonsko
Hřebec japonského chovu uměl něco už jako dvouletý, kdy se umístil v Gr.3, přičemž na této scéně ve třech letech těsně triumfoval. Kromě toho ještě obsadil např. druhé místo v Gr.2 na 1800 metrů, nicméně prvního velkého úspěchu se dočkal až jako čtyřletý. Nejprve se ale vůbec nezdálo, že by Just a Way měl patřit mezi elitu, neboť se nadále pohyboval spíše v Gr.3 společnosti, kde bral trojici umístění, na podzim roku 2013 ale opět získal druhé místo o kategorii výše, načež jej Yuichi Fukunaga vedle v 2000 metrů dlouhém Tenno Sho. Tehdy hnědák na scéně Gr.1 triumfoval lehce o 4 délky před Gentildonnou, načež si skvěle vedl i na jaře následujícího roku. Sezónu zahájil úspěchem v Gr.2 na domácí koně, aby v březnu vycestoval do Dubaje, kde rozdílem třídy opanoval Gr.1 Dubai Duty Free na 1800 metrů. V červnu ještě o nos vyhrál Gr.1 Yasuda Kinen, leč po osmé příčce v Prix de l’Arc de Triomphe už vítězství nepřidal. Umístění v Japan Cupu a Arima Kinen ale byla dosti cenná.
V roce 2014 se Just a Way stal Nejlepším starším koně Japonska a zároveň také nejlépe hodnoceným koněm planety, a to hlavně po úspěchu v Dubai Duty Free (Video, Gr.1, 1800 metrů), kde triumfoval o 6 a ¼ délky.
Jack Hobbs (Halling) – 2012, VB
Talent hnědák na dráze ukázal už ve dvou letech, kdy lehce vyhrál při debutu, a když se poprvé prezentoval jako tříletý, pohrál si v malém handicapu se soupeři rozdílem 12 délek. Vzápětí jej trenér John Gosden okamžitě nasměroval do trialu, v němž zaostal hřebec jen za pozdějším vítězem Epsom Derby, vynikajícím tmavým hnědákem Golden Hornem. Na své si ale Jak Hobbs přišel v Curraghu, kde lehce o 5 délek ovládl Irish Derby. Po pauze si připsal ještě triumf v Gr.3 a v 2000 metrů dlouhých Champion Stakes získal ve společnosti starších koní třetí místo. Rok 2016 nebyl pro hřebce dvakrát příjemný, když při sezónním debutu byl zadržen, načež laboroval se zdravotními problémy a na dráze se objevil až v říjnu, kdy obhájil třetí příčku v Champion Stakes. V tréninku zůstal také jako pětiletý, kdy o 2 a ¼ délky triumfoval v Dubaji, respektive v Dubai Sheema Classic na 2400 metrů. Po návratu do Evropy se mu už nedařilo.
Mezi 20 nejlépe hodnocených koní světa se Jack Hobbs dostal dvakrát. V roce 2015 byl za výkon v Irish Derby (Video, Gr.1, 2400 metrů) osmý, v roce 2017 pak díky triumfu v Dubai Sheema Classic (Video, Gr.1, 2400 metrů) skončil na dělené dvacáté pozici.
Krypton Factor (Kyllachy) – 2008, Velká Británie a Bahrajn
Nesmírně tvrdý sprinter během dlouhé kariéry strávil nějaký čas v britském tréninku, nicméně většinou reprezentoval Bahrajn, a to zejména starty v Dubaji. Ve dvou letech běhal za Sira Marka Prescotta, pod nímž absolvoval hnědák hned deset startů, z nichž vytěžil pět vítězství a čtyři umístění na tabuli, když jeho maximem bylo podzimní třetí místo v Listed klání. Jako tříletý valach už zastupoval Bahrajn, ovšem náročný předchozí rok se na Krypton Factorovi zřejmě podepsal, a absolvoval tak v sezóně 2011 jen pět startů, včetně UAE 2000 Guineas, kde skončil na blízkém třetím místě.
Ve čtyřech letech se hnědák dostal na absolutní vrchol, neboť po úspěchu v handicapu zamířil Krypton Factor za druhým a prvním místem v Gr.2, načež pod Kiereneem Fallonem dokázal britský rodák ovládnout Gr.1 sprint v Dubaji s názvem Golden Shaheen na 1200 metrů. V dalších dvou startech v Singapuru a Velké Británii se mu nedařilo, po návratu do Dubaje v roce 2013 ovšem dokázal posbírat cenná umístění, včetně třetí příčky v Golden Shaheen, a poté se blýsknul také při Royal Ascotu, kde obsadil třetí příčku v Diamond Jubilee Stakes. Na dráze zůstal valach až do roku 2018, kdy mu bylo deset let, a přestože se umisťoval a sem tam si připsal i vítězství, mezi elitu už se nikdy nevrátil.
Po triumfu v Golden Shaheen 2012 (Video, Gr.1, 1200 metrů) se Krypton Factor umístil na dělené třinácté pozici v celosvětovém žebříčku.
Kitasan Black (Black Tide) – 2012, Japonsko
Hřebec jako dvouletý neběhal, leč jako tříletý rychle ukázal, co umí. Nejprve se těsně prosadil v trialu na japonské 2000 Guineas, v nichž nakonec skončil třetí, a přestože Japonské Derby mu nevyšlo, chuť si spravil těsnými úspěchy nejen v předzkoušce na St Leger, ale i v samotném klasickém dostihu na 3000 metrů. Se staršími koňmi se pak porovnal v Arima Kinen, kde obsadil velmi blízké třetí místo. Sezónu 2016 načal druhou příčkou v Gr.2, načež o nos ovládl Gr.1 Tenno Sho, skončil třetí v Takarazuka Kinen, a po dalším umístění v Gr.2 jistě zvítězil ve 2400 metrů dlouhém Japan Cupu. Jeho stálý žokej Yutaka Take jej poté ještě dovedl k druhé pozici v Arima Kinen.
Na dráze hřebec zůstal i jako pětiletý, přičemž z šesti startů na nejvyšší scéně 4x vyhrál. O ¾ délky ovládl Osaka Hai na 2000 metrů, jistě se prosadil v 3200 metrů dlouhých Tenno Sho, podzimní Tenno Sho na 2000 metrů pro něj rovněž znamenalo vítězství stejně jako prosincový Arima Kinen, kde Kitasan Black triumfoval o 1 a ½ délky. Kromě toho bral ještě třetí místo v Japan Cupu, načež pro rok 2018 odešla hvězda japonských drah do chovu. Příští rok by měl mít na dráze první dvouleté.
Populární tempař se stal v letech 2016 a 2017 Koněm roku a také Nejlepším starším koněm v Japonsku. Ve stejných letech se také dostal do top dvaceti nejlépe hodnocených koní světa, když v roce 2016 byl po triumfu v Japan Cupu (Video, Gr.1, 2400 metrů) na děleném dvanáctém místě, v roce 2017 pak obsadil dělené osmé místo, mimo jiné díky úspěchu v Arima Kinen (Video, Gr.1, 2500 metrů).
Příštím díle možná tento seriál pozastavíme, nicméně ještě se podíváme na kariéry koní jako Makfi, Lookin‘ At Lucky, Lope de Vega či Lord Kanaloa.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.