Camelot (Montjeu) – 2009, Irsko
Hnědák z lotu Aidana O’Briena byl ve dvou letech ve dvou startech neporažen, když po triumfu v malém dostihu dokázal uspět hned na scéně Gr.1, kde o 2 a ¼ délky ovládl Racing Post Trophy v Doncasteru. Čistý štít si úspěšně držel také v první části sezóny 2012, kdy o krk vyhrál 2000 Guineas, k nimž v červnu přidal také snadné vítězství v Epsom Derby, kde splnil roli favorita rozdílem 5 délek. Nezaváhal ani v Irish Derby na závodišti Curragh, načež se postavil na start St. Legeru. Po dlouhé době se schylovalo k dobytí britské Trojkoruny a Camelot pod Josephem O’Brienem se v závěru snažil přiblížit k vedoucímu koni, nakonec ale odešel poprvé v kariéře poražen. Outsider Encke jej za sebou nechal o ¾ délky. Po náročné sezóně pak hřebec neuspěl v Ceně vítězného oblouku, načež se na dráhu vrátil až jako čtyřletý. Nejprve vyhrál Gr.3, poté doběhl druhý v Gr.1 v Curraghu za Al Kazeemem, kterému o 4 délky podlehl také v Prince of Wales’s Stakes při Royal Ascotu, tehdy ovšem Camelot zaostal ještě za dalšími dvěma soupeři.
Během roku 2013 ještě zůstal v tréninku, bojoval však s kolikou a pro sezónu 2014 odešel do chovu. Jeho nejlepším potomkem prozatím je vítěz Irish Derby 2018 Latrobe, zaujali Athena, vítězka Gr.1 v USA, Gr.2 vítěz Hunting Horn, umístěný v Gr.1 Alounak, v ostrovních klasikách vloni umístění Pink Dogwood a Sir Dragonet, a také třetí v loňském Deutsches Derby Accon, kterého vedl Jiří Palík.
V roce 2012 se stal Irským koněm roku a Nejlepším tříletým hřebcem Evropy, přičemž v rámci celosvětového žebříčku bral dělenou 13. příčku díky 5délkovému triumfu v Investec Derby (Video, Gr.1, 2400 metrů).
Cloth of Stars (Sea The Stars) – 2013, Francie
Stáj Godolphin reprezentující hřebec zaujal už jako dvouletý, když se prosadil na scéně Gr.3 a získal druhou příčku v Gr.1 Criterium de Saint-Cloud. Ve třech letech stihl pouze kvarteto startů, z nichž vytěžil např. jistý triumf v Gr.2 na 2000 metrů a také třetí příčku Grand Prix de Paris, Gr.1 na 2400 metrů. Na dráhu se pak vrátil až v roce 2017 jako čtyřletý, kdy si připsal trojici triumfů v řadě, kterou zakončil úspěchem mezi elitou v Prix Ganay. Na podzim pak doběhl druhý v trialu na Prix de l’Arc de Triomphe, kde rovněž skončil druhý, neboť na vítěznou Enable ztrácel 2 a ½ délky. Bez vítězství pak líbivý hnědák absolvoval pětiletou kampaň, leč na nejvyšší scéně posbíral čtyři umístění. Třetí příčku bral v Dubai Sheema Classic v Dubaji, třetí byl také v Prix Ganay za Cracksmanem, nedaleko od vítěze skončil čtvrtý v Grand Prix de Saint-Cloud a při druhé účasti v Ceně vítězného oblouku obsadil třetí příčku, a to za klisnami Enable a Sea of Class. V roce 2020 se mu narodí první potomci.
Nejlepší starší vytrvalec v roce 2017 obsadil po této sezóně dělené sedmé místo v celosvětovém žebříčku.
Catholic Boy (More Than Ready) – 2015, USA
Teprve vloni ukončil kariéru svěřenec Jonathana Thomase Catholic Boy, nicméně ani jeho výkony nezískaly tolik pozornost, kolik by zasloužily. Hřebec totiž ukázal až nezvyklou univerzálnost, co se povrchu týče, což prezentoval už jako dvouletý. Tehdy nejprve získal dvojici triumfů na trávě, načež svou třídu demonstroval čtvrtou příčkou v Breeders‘ Cup Juvenile Turf, nicméně v prosinci roku 2017 si ještě stačil vyzkoušet pískovou dráhu, na níž o 4 a ¾ délky triumfoval v Gr.2 Remsen Stakes. Jako tříletý zůstal zprvu na písku, kde byl například čtvrtý ve Florida derby, v červnu pak ale zamířil opět na trávu, aby vybojoval Gr.3 prvenství a následně o hlavu triumfoval v Gr.1 Belmont Derby Invitational na 2000 metrů. Z travnatého povrchu pak v srpnu opět zamířil na písek, aby se poměřil s elitou tříletých koní v Travers Stakes, kde ovšem preferovaná dvojice Gronkowski – Good Magic úplně vyhořela. Naopak Catholic Boy si po Gr.1 úspěchu na trávě připsal lehké vítězství na písku, neboť před Mendelssohnem vyhrál rozdílem 4 délek. V Breeders‘ Cupu Classic se mu ovšem nedařilo, přičemž v roce 2019 vytěžil z trojice startů v Gr.2 jedno čtvrté, jedno druhé a jedno první místo. Poté odešel do chovu.
Tento univerzální a šikovný hřebec se v roce 2018 umístil na dělené 20. příčce v celosvětovém žebříčku, a to jak zásluhou úspěchu v travnatém Belmont Derby (Video, Gr.1, 2000 metrů), tak i na písku konaném Travers Stakes (Video, Gr.1, 2000 metrů). V té době byl jeho stálým žokejem Javier Castellano.
Dick Turpin (Arakan) – 2007, VB
Po slavném zloději pojmenovaný hnědák z lotu Richarda Hannona staršího zahájil svou kariéru výborně, neboť prvních čtyři starty proměnil ve vítězství, a to včetně 3délkového úspěchu v Gr.2 Richmond Stakes. Mezi absolutní elitou už se mu tolik nevedlo, nicméně jako tříletý se do širší špičky zařadil. Nejprve o ½ délky vyhrál trial na klasiku před Canford Cliffsem, kterého za sebou nechal také v britských 2000 Guineas, v nichž ovšem sám nestačil na vítězného Makfiho. Stejnou příčku pak obsadil i ve francouzské analogii za Lope de Vegou a také v St. James’s Palace Stakes, kde o délku podlehl zmíněnému Canford Cliffsovi. První Gr.1 vítězství kariéry pak získal při další cestě do Francie, neboť v Chantilly uspěl v 1600 metrů dlouhé Prix Jean Prat. Dva solidní výsledky získal i ve společnosti starších koní, a to zejména ve 1400 metrů dlouhé Prix de la Foret, v níž skončil o délku třetí za Goldikovou. Na dráze zůstal i jako čtyřletý, nicméně na nejvyšší scéně se prosadil jen v Itálii, kde za sebou tehdy nechal na páté příčce i Shamalgana. Kromě toho ještě dvakrát triumfoval v Gr.2 a pro rok 2012 odešel do chovu.
V roce 2010 se Dick Turpin dostal na dělenou 14. příčku v celosvětovém žebříčku, čehož dosáhl zásluhou vítězství 4délkového úspěch v Prix Jean Prat (Gr.1, 1600 metrů), kde jej k úspěchu před Siyounim dovedl Richard Hughes. Záznam z tohoto dostihu není, můžete se ale podívat alespoň na hřebcův těsný úspěch v Premio Vittorio Di Capua (Video, Gr.1, 1600 metrů) v sedle s Christophem Soumillonem.
Drosselmeyer (Distorted Humor) – 2007, USA
Ve dvou letech se svěřenec Williama Motta prosadil až na čtvrtý pokus v menším klání, načež vyhrál při debutu jako tříletý, nicméně na grupové scéně jeho výsledky nestačily k tomu, aby zamířil do Kentucky Derby. V Lousiana Derby ale předvedl pěkný výkon a skončil třetí, o příčku si polepšil v květnových Dwyer Stakes, načež se ryzák postavil na start třetího dílu Trojkoruny, a sice 2400 metrů dlouhého Belmont Stakes. Tehdy pod Mikem Smithe patřil až do druhého sledu sázkových šancí, finiš ale v závěru převedl nejúdernější ze všech účastníků a rozdílem ¾ délky zvítězil. Poté se na dráze ukázal až jako čtyřletý, zprvu ale zůstal trochu za očekáváním, když se prosadil jen na scéně black-type, leč v červnu naznačil zlepšení druhým místem v Gr.2. Mezi elitou pak zklamal sedmou příčkou, ovšem v říjnu obsadil druhé místo v Jockey Club Gold Cupu za Flat Outem, kterého za sebou s přehledem nechal v Breeders‘ Cup Classicu 2011, kde Drosselmeyer svou kariéru úspěšně zakončil. Spíše v roli outsidera si tehdy připsal jistý triumf o 1 a ½ délky, když za sebou nechal Game On Dudea, klisnu Havre de Grace, Uncle Moa, Stay Thirstyho či So You Thinka.
Pro sezónu 2012 odešel do chovu, následně začal pendlovat mezi USA a Brazílií, kam byl v roce 2015 prodán. Po sezóně 2011 se umístil na dělené 14. příčce v celosvětovém žebříčku, o což se ryzák zasloužil triumfem v Breeders‘ Cup Classicu (Video, Gr.1, 2000 metrů), kdy se v průběhu držel s odstupem na pole, leč jeho finiš zvenčí byl v cílové rovince absolutně drtivý.
Dawn Approach (New Approach) – 2010, VB
Líbivý ryzák se v roce 2012 stal šampionem dvouletých koní, neboť v péči Jima Bolgera vyhrál všech šest dostihů, na jejichž start se postavil. Po dvou menších triumfech jistě zvítězil na scéně Listed, následně o ¾ délky uspěl v Gr.2 Coventry Stakes před Olmypic Glory, načež si připsal impozantní 4 a ¾délkové prvenství v Gr.1 Vincent O’Brien Stakes. V pohodě pak triumfoval také v newmarketských Dewhurst Stakes na 1400 metrů. Na vítězné vlně začal také tříletou sezónu, neboť suverénně o 5 délek proměnil ve vítězství start v 2000 Guineas. Poté dostal šanci také v Epsom Derby, kde ovšem vyšlo najevo, že Dawn Approach skutečně není vytrvalec, což potvrdil o dva týdny později při Royal Ascotu, při jehož příležitosti získal své poslední vítězství, a to v 1600 metrů dlouhých St James’s Palace Stakes před Toronadem. Právě ten jej porazil v Sussex Stakes ve společnosti starších koní, mezi nimiž pak ryzák posbíral ještě dvě umístění. Pro rok 2014 odešel do chovu, kde se z jeho produkce prozatím nejvíce blýskli v Epsom Derby vloni druhý Madhmoon a v Gr.1 Prix Vermeille pro klisny stříbrná Musis Amica.
Šampion dvouletých roku 2012 se v sezóně 2013 umístil na dělené 11. příčce v celosvětovém žebříčku, a to kupříkladu díky lehkému úspěchu v 2000 Guineas (Video, Gr.1, 1600 metrů), kde jej vedl, jako ostatně v každém startu jeho kariéry, žokej Kevin Manning.
V příštím díle se mimo jiné vrátíme ke kariéře výborné klisny Danedream.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.