Bodemeister (Empire Maker) – 2009, USA
Jen jedinou sezónu trvala kariéra líbivého hřebce z lotu Boba Bafferta, jenž se na dráhu podíval poprvé až jako tříletý. Z řad nezvítězivších se vyčlenil na druhý pokus, načež demonstroval určitou třídu v San Felipe Stakes v Santa Anitě, načež ambice směrem ke Kentucky Derby potvrdil suverénním vítězstvím v Arkansas Derby. Gr.1 klání na 1800 metrů odvodil, aby v závěru nedal svým soupeřem absolutně žádnou šanci, když triumfoval rozdílem 9 a ½ délky. Následně zamířil právě do Kentucky Derby 2012, v němž si rovněž počínal aktivně a v průběhu se staral o tempo, tentokrát mu ale taktika stylem start-cíl úplně nevyšla, jelikož jej finišem odsunul na druhé místo I’ll Have Another. Úplně stejný scénář pak mělo Preakness Stakes, kde hnědák rovněž ryzákovi podlehl, a to pouze o krk. Na start Belmont Stakes se už ani jeden z těchto koní nepostavil a Bodemeister v srpnu pro zranění zcela kariéru ukončil. Poněkud paradoxně je jeho nejvýraznějším potomkem Always Dreaming, který se naopak stal nejméně výrazným vítězem Kentucky Derby snad během celého desetiletí.
Mezi Top 20 nejlépe hodnocených koní světa se pochopitelně dostal v jediném roce, kdy Bodemeister běhal, tedy v roce 2012. Na dělené 13. příčce se ale neumístil za úspěch v Arkanasas Derby (Video, Gr.1, 1800 metrů), ale za těsné druhé místo v Preakness Stakes (Video, Gr.1, 1900 metrů), ke kterému jej dovedl Mike Smith.
Cape Blanco (Galileo) – 2007, Irsko
Ryzák z lotu Aidana O’Briena zazářil už jako dvouletý, když ve třech stratech nepoznal hořkost porážky a prosadil se i na scéně Gr.2. Ve třech letech začal lehkým úspěchem v Dante Stakes, tedy trialu pro Epsom derby, nicméně místo Epsomu zamířil do Chantilly, kde se mu ovšem ve francouzském derby nezadařilo. Prosadil se ale v Irish Derby, přičemž mezi staršími koňmi si vedl dobře v King George VI & Queen Elizabeth Stakes, kde odešel poražen jen od vynikajícího Harbingera. O 5 a ½ délky pak lehce ovládl Irish Champion Stakes, Cena vítězného oblouku mu ovšem nevyšla. Za očekáváním pak Cape Blanco trochu zůstal v první části sezóny 2011, jakmile byl ale přesměrován na americké dráhy, vrátil se hřebec na výslunní. Postupně se prosadil v trojici Gr.1 klání na distancích 2000 až 2400 metrů, načež odešel do chovu. Momentálně sídlí ryzák v Japonsku.
Cape Blanco v roce 2010 získal ocenění Nejlepší tříletý hřebec Irska a v roce 2011 se stal Nejlepším starším koněm běhajícím po trávě na území USA. Díky suverénnímu vítězství v Irish Champion Stakes (Video, Gr.1, 2000 metrů) se v roce 2010 dostal v celosvětovém žebříčku na dělené osmé místo. Tehdy jej dostihem stylem start-cíl provedl Seamie Heffernan, v USA jej pak k úspěchům dovedl Jamie Spencer.
Canford Cliffs (Tagula) – 2007, VB
Hnědák ve dvou letech debutoval lehkým 7délkovým prvenstvím, načež zdemoloval konkurenci také v Gr.2 Coventry Stakes na 1200 metrů, kde triumfoval o 6 délek. Na stejné distanci zůstal i pro Prix Morny ve Francii, v níž finišoval na třetí příčce, a to jen ½ délky za vítězným Arcanem. Svou vysokou třídu demonstroval i ve třech letech, kdy obsadil druhou příčku v trialu na 2000 Guineas, v nichž zaostal jen za Makfim a Dickem Turpinem, načež nastartoval sérii pěti Gr.1 úspěchů v řadě. Nejprve si lehce o tři délky připsal klasický úspěch v Irish 2000 Guineas, posléze vrátil porážku Dicku Turpinovi v St James’s Palace Stakes a sezónu 2010 zakončil těsným vítězstvím mezi staršími koňmi v mílových Sussex Stakes.
Na dráhu se vrátil až v roce 2011, která pro něj znamenala sice jen trojici startů, dva z nich ale Canford Cliffs vyhrál. Nejprve triumfoval v Lockinge Stakes a poté také v Queen Anne Stakes, kde o délku porazil i legendární Goldikovu. Kariéru zakončil druhou příčkou v Sussex Stakes, když o pět délek podlehl Frankelovi. Poté hřebec odešel do chovu, přičemž momentálně stojí v Coolmore Stud. Z jeho potomků je nejznámější spolehlivý vytrvalec Salouen.
Nutno dodat, že málokterému koni se podaří při Royal Ascotu vyhrál tři roky za sebou. Pod Richardem Hughesem tam Canford Cliffs postupně ovládl zmíněná klání Coventry Stakes, St. James’s Palace Stakes a Queen Anne Stakes.
Svěřenec Richarda Hannona staršího bohužel běhal v éře Frankela, takže žádná ocenění nezískal, nicméně v roce 2010 se díky úspěchu v Sussex Stakes (Video, Gr.1, 1600 metrů) dostal na dělenou šestou příčku v celosvětovém žebříčku. O rok později si po triumfu v Queen Anne Stakes (Video, Gr.1, 1600 metrů) ještě o jedno místo polepšil.
Cirrus des Aigles (Even Top) – 2006, Francie
Neuvěřitelnou kariéru čítající 67 startů za sebou má dnes 14letý valach Cirrus des Aigles z lotu Corine Barande-Barbe. Svých prvních 20 startů absolvoval francouzský rodák během jediného roku, když jako dvouletý začal kariéru v říjnu, přičemž běhal pravidelně celý rok zase až do října, nedá se však říci, že by se to na hnědákovi nějak podepisovalo, neboť právě svůj 20. start proměnil v první Gr.2 vítězství, a to v Longchamp v klání na 2400 metrů. Už předtím ale dělal týmu kolem sebe radost, když ani jednou nedoběhl mimo tabuli, navíc posbíral dalších pět vítězství včetně na scéně Listed a Gr.3. Ještě v prosinci roku 2009 se vypravil do Hong Kongu, kde v Gr.1 obsadil páté místo a v únoru pak čtvrté ve Francii, načež si dopřál pauzu až do srpna 2010.
Od podzimu do zimy si připsal další 6 startů, přičemž se prosadil např. v Gr.2 Prix Dollar, aby se v roce 2011 ve svých pěti letech zařadil mezi absolutní francouzskou elitu. Během roku absolvoval 12 dostihů, ani jednou nebyl hůře než třetí, třikrát pak obsadil v Gr.1 druhá místa a v říjnu se podíval i do Ascotu, kde si připsal první Gr.1 úspěch v kariéře, když o ¾ délky porazil So You Thinka v Champion Stakes na 2000 metrů. Poté ještě doběhl pátý v Sha Tin. Rok 2012 začal porážkou v menším klání od Zazoua, načež vyhrál Gr.1 Sheema Classic v Dubaji a Prix Ganay v Longchamp, k čemuž na podzim přidal obhajobu Prix Dollar a druhé místo v Champion Stakes za Frankelem.
Ani v sedmi letech Cirrus des Aigles nepatřil do starého železa vzhledem k tomu, že na nejvyšší scéně posbíral nejprve dvě umístění, do třetice ovládl Prix Dollar a znovu bral druhé místo v Champion Stakes, tentokrát o krk za Farhhem, aby na konci roku ještě získal třetí příčku v Hong Kong Cupu. Ve svých osmi letech jako by chytil valach druhou mízu a znovu ukázal, že tvrdost a odolnost se v jeho případě snoubí s vysokou třídou, neboť kromě umístění v Dubaji, Ascotu a Sha Tin získal veterán trojici Gr.1 vítězství. Postupně vyhrál Prix Ganay o krk před Treve, poté odkázal na druhé místo Anodina v Prix d’Ispahan, aby hattrick na Gr.1 scéně zakončil 2délkovým prvenstvím v Coronation Cupu na dráze v Epsomu.
Poslední vítězství získal neskutečný Cirrus des Aigles jako devítiletý, a to znovu mezi elitou, když o 1 a ¾ délky porazil Al Kazeema v Prix Ganay, již hnědák vyhrál už potřetí. Následně už se mu příliš nedařilo a v první polovině roku 2016 odešel do důchodu. Valacha během jeho dlouhé kariéry pravidelně jezdilo trio žokejů, když nejprve to byl Franck Blondel, poté Olivier Peslier a nakonec Christophe Soumillon.
V roce 2011 se Cirrus des Aigles stal Nejlepším starším koněm v Evropě. Co se týče celosvětového žebříčku hodnocení dostihových koní, valach se v něm pět let za sebou objevil do 30. místa, 3x z toho do 20. místa, v roce 2011 za úspěch např. v Champion Stakes (Video, Gr.1, 2000 metrů) obsadil třetí příčku za Frankelem a Black Caviar, přičemž v roce 2012 se Cirrus des Aigles stal druhým nejlépe hodnoceným koněm světa. Druhé místo za Frankelem obsadil např. díky vítězství v Prix Ganay (Video, Gr.1, 2100 metrů).
Cityscape (Selkirk) – 2006, VB
Ryzák se už jako dvouletý umístil v Gr.2 společnosti, jako tříletý ale mezi elitou neuspěl a jeho maximem bylo lehké vítězství v Gr.3, nicméně jeho čas měl teprve přijít. Svěřenec Rogera Charltona načal sezónu 2011 stříbrnou příčkou v Gr.2 a třetím místem v Gr.1 při Royal Ascotu, v Irsku a Francii si připsal další Gr.3 vítězství a na nejvyšší scéně se blýsknul dvojici druhých míst, a to v Miláně a Sha Tin, kde o krk odešel poražen v Hong Kong Mile. Ve svých šesti letech Cityscape dosáhl na své první a zároveň jediné Gr.1 vítězství, které si připsal lehce o 4 a ¼ délky na dráze Meydan, kde ovládl Dubai Duty Free na 1800 metrů. Do konce roku 2012 ještě posbíral čtveřici umístění v elitní společnosti, když byl například druhý v říjnových Queen Elizabeth II Stakes za Excelebrationem. Na dráze měl zůstat i jako sedmiletý, leč v jediném startu sezóny skončil pro nevyhovující půdu poslední a následně odešel do chovu. Jeho nejlepším potomkem prozatím je v Hong Kongu běhající Ka Ying Star, jenž v únoru jen těsně podlehl Beauty Generation v Gr.1 klání na 1400 metrů.
Lysinatý ryzák díky snadnému triumfu v Dubai Duty Free (Video, Gr.1, 1800 metrů) obsadil v celosvětovém žebříčku roku 2012 dělené třinácté místo. Tehdy jej vedl James Doyle.
Collected (City Zip) – 2013, USA
Ryzák z lotu Boba Bafferta ve dvou letech vyhrál menší dostih a skončil druhý v Gr.3, aby na začátku své tříleté sezóny v této kategorii triumfoval. Při dalším běhání se mu tolik nedařilo, a tak přestože poté vyhrál další dvě klání, na start Kentucky Derby nezamířil. Zúčastnil se sice Preakness Stakes, které ale dokončil až jako desátý, a do konce roku se na dráze neukázal. Jako čtyřletý ale začal hřebec zářit, neboť přes triumfy v Gr.3 a Gr.2 zamířil do elitní společnosti v Pacific Classic Stakes, v nichž za sebou o půl délky nechal Arrogatea a neměl ani na něj Accelerate. Také v Breeders‘ Cup Classicu si Collected počínal skvěle, neboť zaostal pouze za preferovaným Gun Runnerem a sezónu zakončil třetí příčkou v Gr.2. Běhat měl i v roce 2018, nicméně po neúspěchu v Pegasus World Cupu se na dráze ukázal až v září, leč ani na scéně Listed se mu už navázat na předešlá prvenství nepodařilo, načež odešel do chovu.
Na základě úspěchů v roce 2017 se ryzák Collected vyhoupl na dělené deváté místo v rámci celosvětového hodnocení, přičemž jeho největším vítězstvím zůstává stylem start-cíl získané Pacific Classic Stakes (Video, Gr.1, 2000 metrů), k němuž jej dovedl Martin Garcia.
Příště se podíváme na vítěze Breeders‘ Cup Classic z roku 2011 Drosselmeyera nebo trojnásobného klasického vítěze Camelota.
Klcrye
3.3.2024, 23:52